2020 65th Edlu Distance Race
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
IRC
PHRF - Doublehanded
PHRF - Non-Spinnaker
PHRF - Plus One Spinnaker
PHRF - Spinnaker <80
PHRF - Spinnaker >80 <94
PHRF Spinnaker >100
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Yacht Club
Race
1
Total
Edlu Distance Racing
IRC Division
IRC
1.
USA 61183
In Theory
JPK 1080
Peter McWhinnie
Larchmont YC
1
1.0
2.
USA 4900
Cougar
J 160
Leonard Sitar
STC/CCA
2
2.0
3.
USA 39
Christopher Dragon XI
Ker 40+
Andrew & Linda Weiss
Larchmont Yacht Club
3
3.0
4.
USA 60711
Phantom
XP44
Chris Schoen
Larchmont Yacht Club
4
4.0
5.
USA 61880
Apex YCC
M.A.T. 1180
Midshipman Neeko Helbich
US Merchant Marine Academy
5
5.0
6.
USA 4224
Barleycorn
Swan 42
David Fass
New York Yacht Club
7
/
DNS
7.0
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker <80
1.
USA 52400
Tenebrae
J 124
William Ingraham
Larchmont Yacht Club
1
1.0
2.
USA 16
Fireball
J 111
Bill & Jackie Baxter
Riverside Yacht Club
2
2.0
3.
USA 51552
Magic
SC52
John & Erica Corwin
American Yacht Club
3
3.0
4.
USA 60739
Scylla
Dehler 46
Markus Lahrkamp
American Yacht Club
4
4.0
5.
USA 52300
Jules
Baltic 52
Thomas Dunn
Belle Haven
5
5.0
6.
USA 61117
Ohana
Dehler 42
Ken Wisdom
Norwalk Yacht Club
6
6.0
7.
43681
Sawtooth
Thomas 35
Peter Schmiedeck
SHYC
7
7.0
8.
USA 30001
Spicy
C&C OD 30
Gregg Clark Jim Grover Pete Manion
Riverside Yacht Club
8
8.0
9.
SWE 73
Benita
Figaro 2
Noah Brunner
US Merchant Marine Academy
9
9.0
10.
USA 26
Black Diamond YCC
J 111
Midn. Nick Becker
US Merchant Marine Academy
10
10.0
11.
USA 43600
Vamp
J 44
Kenneth Luczynski
US Merchant Marine Academy
12
/
DNS
12.0
PHRF - Spinnaker >80 <94
1.
USA 25
Oh Jee !!
J 88
Nicolas Delcourt
Larchmont Yacht Club
1
1.0
2.
USA 24
Deviation YCC
J 88
Iris Vogel
HYC, STC, NYYC
2
2.0
3.
USA 32086
Speed D8
Evelyn 32-2
Chuck McCarthy
Port Washington YC
3
3.0
4.
USA 48
Sirius
J 33
Charles A. Taus
Huguenot Yacht Club
4
4.0
5.
23998
Bolide
C&C 40
Ned/Brian Roseberry/McClosky
LYC
5
5.0
6.
USA 35
USA 35 YCC Powder
J 88
Midshipman Adam Krzeszowski
US Merchant Marine Academy
6
6.0
PHRF Spinnaker >100
1.
USA 60468
Gemini
Hanse 375
James Coffman
CPYC/NYYC
1
1.0
2.
USA 51950
Duet
Sun Fast 37
Andrian (Andy) Lubimov
Glen Island Yacht Club
2
2.0
3.
USA 41426
Southern Cross
Frers 33
Brian Higgins
CPYC
3
3.0
4.
USA 165
Speedway Boogie
Colgate 26
Chris Brady
Hempstead Harbour Club/STC
4
4.0
5.
USA 14
Never Settle
J 92
Robert Pogue
5
5.0
6.
USA 234
Argo
Catalina 400
Boris Keselman
RUSSAILYC
11
/
DNS
11.0
7.
USA 77287
Attractive Nuisance
Olson 30
Jonathan Nye
Indian Harbor YC
11
/
DNS
11.0
8.
USA 307
Zinger
J 30
Paul Zinger
Shelter Island YC / Larchmont YC
11
/
DNS
11.0
9.
USA 91
Vixen
J 92
Jim Weil/ EJ Haskell
OGYC
11
/
DNS
11.0
10.
USA 41302
Borderline
C&C 35 MK3
Jonathan Asch/ Stephen Bishop
Stamford Yacht Club
11
/
DNS
11.0
PHRF - Plus One Spinnaker
1.
USA 52545
Antidote
J 133
Ron Richman
American Yacht Club
1
1.0
2.
USA 1131
Soulmates
Custom Goetz 40
Adam Loory
Huguenot YC
2
2.0
3.
USA 29
El Diablo
Flying Tiger 10m
Robert Fryer
American Yacht Club
3
3.0
4.
USA 32410
Bouree
J 30
Blaine Davis
MICA
4
4.0
5.
USA 239
Sweet Caroline
J 109
Christopher Ercole
Hempstead Harbour Club
5
5.0
6.
USA 326
Hoonigan
Neka J 105
Vlad Shablinsky
NEKA
6
6.0
7.
USA 61121
Eagle
J 121
Steven Levy
Indian Harbor YC/NYYC
7
7.0
8.
USA 11204
Dauntless
J 112e
Arthur Hanlon
American Yacht Club
8
8.0
9.
USA 52787
Next Boat
Morris 45
Mark Ellman
NYYC; Storm Trysail; Beach Point
9
9.0
10.
USA 71
Red Stripe
Flying Tiger 10m
Daniel DelBello
American Yacht Club
11
/
DNS
11.0
PHRF - Doublehanded
1.
USA 39534
Skye
Farr 395
Ty Anderson
Riverside/STC/NYYC
1
1.0
2.
USA 24
Thin Man
J 99
Todd Aven
City Island YC / Storm Trysail Club
2
2.0
3.
USA 40789
Lora Ann
Express 37
Richard du Moulin
Larchmont Yacht Club/Storm Trysail Club
3
3.0
4.
USA 70024
Hotspur
SunFast 3200
Rich Jessop
American Yacht Club
4
4.0
5.
USA 12424
byte
Sunfast 3300
Robert & Libby Alexander
American Yacht Club
5
5.0
6.
USA 315
Waterdog
J 109
Glenn Marck
Hempstead Harbour Club
6
6.0
7.
USA 164
Lucida
J 27
Barry Purcell
none
7
7.0
8.
6
Williwaw
Figaro 2
Ben Hunt / Jack Kirk
NEKA, Webb Institute
8
8.0
9.
USA 52155
Charlotte
Beneteau First 36.7
Richard West
Stamford YC / STC
9
9.0
10.
USA 60036
Loblolly
Sunfast 3600
Michael Greene
CPYC
10
10.0
11.
USA 30
Blackcomb
J 100
Jon Yoder / Bill Gassman
Larchmont Yacht Club
11
11.0
12.
USA 26
Group 5
Figaro 2
Nick/Evan Nilsen
NEKA
12
12.0
13.
USA 61297
Rascal
Dehler 38c
Rory Cumming
Norwalk Yacht Club
13
13.0
14.
19
Vicitan
Figaro 2
Ben Lilly / Jensen McTighe
NEKA, Webb Institute
14
14.0
Edlu Distance - NS Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1.
USA 60358
Atalanta
J 42
Kurt Locher
Larchmont Yacht Club
1
1.0
2.
USA 52463
Impulse
O'Day 39
Len Di Iorio
Huguenot Yacht Club
2
2.0
3.
51478
Mariah
Beneteau First 40.7
Chris Lange
Riverside Yacht Club
3
3.0
4.
HKG 2101
Apsara
J 109
Mike Sleightholme
Huguenot YC
4
4.0
5.
USA 165
Texas Rose
J 100
William Komaroff
Larchmont Yacht Club
5
5.0
6.
USA 51003
Inisharon
Lyman Morse Seguin 49
Jim Murphy / Kristin Murphy
Storm Trysail; AYC; NYYC; CCA
6
6.0
7.
USA 60820
Callisto
Xc-35
Mark Honorowski
Larchmont Yacht Club
7
7.0
8.
1763
Entropy
Bayfield Ketch
Jed Kelly
Larchmont YC
8
8.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy