2014 Rolex Farr 40 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Asterisk (Farr 40)
AHMET BARAS Mast TURAB15 Group 1   Yes  
ROD DOWSON Main Trimmer NZLRD1 Group 3   Yes  
Hasip Gencer Helmsman TURHG5 Group 1   Yes  
EFE KARAKAPLAN Offside trimmer TUREK Group 1   Yes  
HAKAN KARAKAPLAN Pit Assist TURHK1 Group 1   Yes  
BARAN ONEREN Mast TURBO4 Group 1   Yes  
LEVENT ÖZONUR Tactician TURLO1 Group 1   Yes  
MIKKEL ROSSBERG Spinnaker trimmer DENMR4 Group 3   Yes  
EFE SEZIK Grinder TURES7 Group 1   Yes  
EDA TOZAN Pit TURET1 Group 1   Yes  
Coquille (Farr 40)
Andrew Campbell Main Trimmer 729371U USAAC84 Group 3   Yes  
Gary Ezor Helm 673352V USAGE24 Group 1   Yes  
Scott Meyer Headsail Trimmer usasm72 Group 1   Yes  
steve Meyer Mast usasm77 Group 1   Yes  
Jim Murrell Spinnaker trimmer 244695F USAJM190 Group 1   Yes  
Harry Ostoposides Tactician USAHO11 Group 3   Yes  
Mary Stuyvesant Pit 411057O USAMS154 Group 1   Yes  
Will Tetrick Bow usawt12 Group 1   Yes  
Carrie Wiley Pit Assist usacw132 Group 1   Yes  
Enfant Terrible (Farr 40)
Andrea Caracci Navigator ITAAC6 Group 1   Yes  
Giovanni Cassinari Main Trimmer   Group 3   Yes  
Claudio Celon Main Trimmer   Group 3   Yes  
Nicolas Dal Ferro Headsail Trimmer ITAND5 Group 1   Yes  
Alberto Fantini Bow ITAAR49 Group 3   Yes  
Daniele Fiaschi Pit ITADF1 Group 1   Yes  
Alberto Rossi ITAAR49 Group 1   Yes  
Roberto Strappati Mid Mast ITARs20 Group 1   Yes  
Vasco Vascotto Tactician   Group 3   Yes  
Carlo Zermini Grinder ITACZ5 Group 1   Yes  
Estate Master (Farr 40 )
Harry Bethwaite Grinder AUSHB5 Group 1   Yes  
Andrew Cambell Tactician   Group 3   Yes  
Marco Carpinello Bow ITAMC16 Group 1   Yes  
James Corrie Offside trimmer   Group 3   Yes  
Russel Ely Mast AUSRE1 Group 1   Yes  
Keith Glynn Pit IRLKG3 Group 1   Yes  
Lisa Hill AUSLH13 Group 1   Yes  
Martin Hill Owner AUSMH8 Group 1   Yes  
Darren Jones Main Trimmer   Group 3   Yes  
Nicholas Martin Strategist 237925z USANM11 Group 1   Yes  
Jason Rowed Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Flash Gordon 6 (Farr 40)
Norman Berge Offside trimmer USANB16 Group 1   Yes  
Matt Cassidy Bow   Group 3   Yes  
David Gerber Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Evan Jahn Skipper USAEJ4 Group 1   Yes  
Helmut Jahn 197216V USAHJ1 Group 1   Yes  
Collin Leon Mast USACL28 Group 1   Yes  
Joe Londrigan Main Trimmer   Group 3   Yes  
Scott Murin Pit USASM18 Group 1   Yes  
George Saggal Mid Bow USAGS100 Group 1   Yes  
Ian Williams Tactician     Yes  
Flojito y Cooperando (Farr 40)
Mike Beasley Main Trimmer NZLMB20 Group 3   Yes  
Matt Ciesicki Spinnaker trimmer USAMC1 Group 3   Yes  
Julian Fernandez Helm MEXJF Group 1   Yes  
Marc Gauthier Mast USAMG48 Group 1   Yes  
Joe Gibson Headsail Trimmer USAJG69 Group 3   Yes  
Antonio Goeters Pit Assist MEXAG1 Group 1   Yes  
Kyle Gunderson Pit   Group 3   Yes  
Jason McShane Bow Usajm67 USAJM67 Group 1   Yes  
Jorge Murrieta Tactician MEXJM3 Group 1   Yes  
Foil (Farr 40)
Ian Craig Mast 711280N USAIC14 Group 1   Yes  
Samantha Herrin Bow USASH96 Group 1   Yes  
Jennifer Hylander Spinnaker trimmer USAJH243 Group 1   Yes  
Kristy Lenehan Main Trimmer USAKL54 Group 1   Yes  
Gordon Leon Skipper 660110Y UASGL45 Group 1   Yes  
Peter Mathews Pit USAPM121 Group 1   Yes  
Jennifer Pszybylski Pit Assist USAJP180 Group 1   Yes  
Sheri Sanders Offside trimmer USASS205 Group 1   Yes  
Jeff Shenton Navigator 711260S USAJS251 Group 1   Yes  
George Szabo Tactician 224455t USAGS9 Group 3   Yes  
Groovederci (Farr 40)
Cameron Appleton Tactician     Yes  
Michael Bowman Pit CANMB31 Group 1   Yes  
Francesco Coari Pit Assist ITAFC50 Group 1   Yes  
Sean Couvreux Bow 404297d USASC4 Group 3   Yes  
John Demourkas 220991U USAJD5 Group 1   Yes  
Robert Emery Mast CANRE1 Group 1   Yes  
Andrew Estcourt   Group 3   Yes  
Brian Pistay Mid Mast USABP38 Group 1   Yes  
Jonathan Swain Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Honour (Farr 40)
Tom Benthem Headsail Trimmer NZLTB2 Group 1   Yes  
Shane Diviney Pit IRLSD17 Group 1   Yes  
Cameron Dunn Tactician NZLCD1 Group 3   Yes  
Garth Ellingham Main Trimmer NZLGE1 Group 3   Yes  
Alek Krstajic Helm CANAK21 Group 1   Yes  
Mike Lowe Bow USAML91 Group 1   Yes  
Joshua McCormack Pit Assist NZLJM6 Group 1   Yes  
Matty Steven Offside trimmer NZLMS4 Group 1   Yes  
Tyler Wolk Mast USATW34 Group 1   Yes  
Kokomo (Farr 40)
Richard Allanson Main Trimmer   Group 3   Yes  
Bruce Clark Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Jane Clark Pitman AUSJC10 Group 1   Yes  
John Flannery Bowman AUSLW3 Group 3   Yes  
Alex Gough Offside trimmer AUSAG22 Group 1   Yes  
Andrea Green Navigator AUSAG24 Group 1   Yes  
Malcolm Page Tactician AUSMP3 Group 3   Yes  
William Phillips Strategist AUSWP5 Group 1   Yes  
Jim Richardson Helm AUSLW3 Group 1   Yes  
Peter Salt Mast AUSPS21 Group 1   Yes  
Nightshift (Farr 40)
James Allsopp Pit 286563E USAJA48 Group 1   Yes  
Rich Bowen   Group 3   Yes  
Shawn Burke USASB45 Group 1   Yes  
Ian Coleman USAIC11 Group 1   Yes  
Martha Fisher 298027A USAMF71 Group 1   Yes  
Ted Haaland USATH59 Group 3   Yes  
Andy Horton Tactician USAAH6 Group 3   Yes  
Kevin McNeil 166984J   Group 1   Yes  
Seth Meninger USASM65 Group 1   Yes  
Dave Scott Main Trimmer   Group 3   Yes  
Plenty (Farr 40)
James Baxter Main Trimmer   Group 3   Yes  
Greg Gendell Bow USAGG10   Yes  
Ted Hackney Offside trimmer AUSEH5 AUSEH5 Group 1   Yes  
Scott Holmgren Grinder 121075L usash25 Group 1   Yes  
Terry Hutchinson Tactician     Yes  
Matt McDonough USAMM14 Group 1   Yes  
Alex Roepers Helm USAAR12 Group 1   Yes  
Dimitri Simons Pit NEDDS11 Group 1   Yes  
Morgan Trubovich Headsail Trimmer     Yes  
Jennifer Wulff Pit Assist 287505W USAJW18 Group 1   Yes  
Skian Dhu (Farr 40)
Mike Evans Mast 140225d USAME18 Group 1   Yes  
Dirk Freeland Helm USADF63 Group 1   Yes  
Mike Geer Pit Assist USAMG23 Group 1   Yes  
David George Bow USADG83 Group 1   Yes  
Jeffrey Grange Offside trimmer USAJG2 Group 1   Yes  
John Hayes Headsail Trimmer USAJH23 Group 3   Yes  
Craig Healy Tactician 109621R USACH8 Group 1   Yes  
David Hopkins Pit USADH151 Group 1   Yes  
Kevin Miller Main Trimmer 104199Y USAKM95 Group 3   Yes  
Struntje light (Farr 40)
Massimo Bortoletto   Group 3   Yes  
Paolo Bottari ITAPB51 Group 1   Yes  
Jason Currie     Yes  
Ray Davies Tactician    
Lorenzo de Felice ITALD7 Group 1   Yes  
Matteo de Luca   Group 3   Yes  
Roberto Innamorato ITARI8 Group 1   Yes  
Angela Schaefer GERAS1 Group 1   Yes  
Wolfgang Schaefer Helm GERWS1 Group 1   Yes  
Keiran Searle AUSKS6 Group 1   Yes  
Temptress (Farr 40)
Ray Godwin Skipper 227134R USARG36 Group 1   Yes  
Terry Johnson Pit USATJ21 Group 1   Yes  
Michael Lamb Mast USAML53 Group 1   Yes  
Scott Munch Tactician USASM116 Group 1   Yes  
Dan Rossen Runners USADR94 Group 1   Yes  
bobbie Sterbins Pit Assist USABS102 Group 1   Yes  
Stacie Straw Spinnaker trimmer USASS151 Group 1   Yes  
John Turpin Bow USAJT62 Group 1   Yes  
Mark Van Gessel Headsail Trimmer USAMV11 Group 1   Yes  
Bob Zellmer Main Trimmer 687150V USABZ3 Group 1   Yes  
Transfusion (Farr 40)
Guido Belgiorno-Nettis AUSGB9 Group 1   Yes  
Jack Hubbard Mid Bow AUSJH30 Group 1   Yes  
Will Mackenzie Mast AUSWM9 Group 1   Yes  
Julian Plante Offside trimmer AUSJP7 Group 1   Yes  
Peter Sheldrick Pit AUSPS7 Group 1   Yes  
Tom Slingsby Tactician     Yes  
Joe Turner Strategist AUSJT22 Group 1   Yes  
Mitch White Bow   Group 3   Yes  
Sam Williams Headsail Trimmer AUSSW11 Group 1   Yes  
Robert Wilmot Main Trimmer   Group 3   Yes  
Twisted (Farr 40)
Norman Davant Tactician USAND3 Group 3   Yes  
Alisa Hawkins Strategist USAAH73 Group 1   Yes  
Evelyn Hull Pit Assist USAEH71 Group 1   Yes  
Harry Olson Spinnaker trimmer USAHO10 Group 1   Yes  
M. Tony Pohl Skipper 117845y USAMP96 Group 1   Yes  
Mike Reed Bow USAMR53 Group 1   Yes  
Dana Riley Pit 254310I USADR10 Group 1   Yes  
Don Teakell Headsail Trimmer USADT7 Group 3   Yes  
Jason Westenburg Mast USAJW204 Group 1   Yes  
Ted Wilson Tactician USATW44 Group 1   Yes  
Voodoo Chile (Farr 40)
Phil Armstrong Offside trimmer AUSPA3 Group 1   Yes  
tim burnell Strategist AUSTB2 Group 1   Yes  
David Chapman Tactician AUSDC10 Group 3   Yes  
josh clark Pit AUSJC55 Group 1   Yes  
Andrew Hunn Skipper AUSAH3 Group 1   Yes  
Gerry Mitchell Main Trimmer GBRGM9 Group 3   Yes  
Mal Parker Headsail Trimmer AUSMP17 Group 3   Yes  
tim roberts Mast Austr16 Group 1   Yes  
kirsty skinner Other Gbrks13 Group 1   Yes  
wulf wilkens Bow AUSWW3 Group 1   Yes  
White Knight (Farr 40)
Halit Akgun Headsail Trimmer TURHA7 Group 1   Yes  
Sena Akman Pit Assist TURSA12 Group 1   Yes  
Andrew Domingos Mast USAAD70 Group 1   Yes  
Phillip Guhle Tactician DENPG1 Group 3   Yes  
Zoltan Katinszky Helm 198260b usazk1 Group 1   Yes  
Jamie McJones Mast USAJM353 Group 1   Yes  
Will Nodvik Grinder usawn13 Group 1   Yes  
Christine Perakis Pit USACP74 Group 1   Yes  
Erik Shampain Main Trimmer 217017X USAEE3 Group 3   Yes  
Richard van der Weyde Bow usarv23 Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy