2020 J 70 Midwinter Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
3 Ball JT/BW (J 70)
Alec Anderson Headsail Trimmer   Group 3  
Jack Franco 111292N USAJF139 Group 1  
Bill Hardesty Main Trimmer   Group 3  
Lior Lavie Other   Group 3  
Agent 99 (J 70)
Yumio Dornberg USAYD2 Group 1  
Brian O'Mahony Bow USABO5 Group 1  
Doug Weitz 121280K USADW52 Group 1  
Paul Zambriski Tactician USAPZ7 Group 1  
Airplane! (J 70)
John Evans Skipper USAJE96 Group 1  
Martin Kullman Tactician Usamk30 Usamk30 Group 3  
Abie McLaughlin Cat 3 Cooler Jockey USAAB164 Group 1  
Keiran Searle Headsail Trimmer Ausks6   Group 3  
B Squared (J 70)
Bryan Cameron 237068B USABC27 Group 1  
Daniel Cameron Tactician Usadc28 Group 1  
Phil Peterson Main Trimmer USAPP53 Group 1  
Kyle Runnfeldt Bow USAKR62 Group 1  
Bazinga! (J 70)
Kristen Berry Spinnaker trimmer 293716u USAKB4 Group 3  
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Tomas Hornos Headsail Trimmer   Group 3  
Nick Turney Tactician   Group 3  
Black River Racing (J 70)
JoAnn Fisher Chef 296406v USAJF24 Group 1  
Jay Lutz Tactician 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A usajl27 Group 1  
Amy Strebel Bow 748510Q USAAB183 Group 1  
Douglas Strebel 243432M USADS101  
Brutus (J 70)
Ian Robinson    
Charles Thompson Owner GBRCT45 Group 1  
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician USASB38 Group 1  
Andrew Fisher 298175j USAAF4 Group 1  
Melissa Fisher Owner usamf57 Group 1  
Cacique (J 70)
Juan Lupo Tactician argjl12 Group 1  
Lucas Luzzi Mast ARGLL3 Group 1  
Sergio Pendola Helm ARGSP2 Group 1  
Matias Santangelo Headsail Trimmer ARGMS27 Group 1  
Catapult (J 70)
Victor Diaz De Leon Tactician   Group 3  
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Christopher Stocke Bow   Group 3  
Patrick Wilson Headsail Trimmer Usajw135 Group 3  
Columbia (J 70)
Nelson Mills    
Derecho (J 70)
Jim Golden In the way 215402H USAJG3 Group 1  
Sean Hannigan Other USASH153 Group 1  
Keenan Hilsinger Main Trimmer USAKH89 Group 1  
Mitch Powell Bow 691751U USAMP184 Group 1  
Eat Sleep J Repeat (J 70)
Ben Saxton GBRBS13 Group 3  
Ruairidh Scott GBRRS12 Group 3  
Mario Trindade BRAMT4 Group 3  
Paul Ward GBRPW95 Group 1  
Eker Kaymak (J 70)
YASAR DOGA ARIBAS In the way TURYD2 Group 1  
AHMET EKER Stunt Owner TURAE9 Group 1  
BILGE KEREM OZKAN Rush Chairman TURBO8 Group 1  
burak zengin Chef TURBZ1 Group 1  
Empeiria (J 70)
Will Felder Headsail Trimmer USAWF26 Group 3  
John Heaton 328642A USAJH119 Group 1  
Zeke Horowitz Tactician USAZH3 Group 3  
Zachary Mason Headsail Trimmer USAZM6 Group 3  
Godzilla (J 70)
Kevin Abbink Grinder USAKA28  
Alan McGlashan Main Trimmer   Group 3  
James Moody Staysail trimmer USAJM199 Group 1  
Jim Vos   Group 1  
GrogE (J 70)
Peter Ford Headsail Trimmer USAPF61 Group 1  
Walter Lenhard Spinnaker trimmer USAWL43 Group 1  
Kevin McGlynn Headsail Trimmer 338294J USAKM153 Group 1  
Richard Wagner 173418P USARW153  
Highlanders (J 70)
Selmo Nissenbaum Skipper BRASN2 Group 1  
Mauricio Santa Cruz Tactician BRAMO13 Group 3  
Pedro Henrique Trouche de Souza Spinnaker trimmer BRAPT2 Group 3  
Gabriel Van der Zee Penido Staysail trimmer BRAGP18 Group 3  
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Tyler Black Headsail Trimmer USATB54 Group 3  
Brad Boston Tactician CANBB24 Group 3  
Curtis Florence Grinder   Group 1  
Trey Sheehan 338674J USAJS77  
Hoss (J 70)
Reed Baldridge Bow Usarb172 Group 3  
Glenn Darden Skipper 111712C USAGD Group 1  
Eric Doyle Tactician USAEd4 Group 3  
Max Skelley Main Trimmer USAms5 Group 3  
Jelvis (J 70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1  
Ruby Dent GBRRD78 Group 1  
Shane Hughes IRLSH4 Group 3  
Jack Wetherell Main Trimmer GBRJW88 Group 3  
JOLT (J 70)
Tilly Harrison Owner GBRTH92 Group 1  
Kate Macgregor Bow GBRKM34 Group 3  
Álvaro Marinho Tactician PORAM14 Group 3  
Ed Powys Headsail Trimmer GBREP5 Group 3  
Elliot Willis Main Trimmer GBREW9 Group 3  
Los Rolling (J 70)
Guillermo Arriagada CHIGA4 Group 1  
Pedro Cabezon Marin Helm   Group 1  
Nicholas Robertson CHINR3 Group 3  
Rodrigo Robles CHIRR4 Group 3  
Mancha Negra (J 70)
Pedro Camargo BRAPC30 Group 1  
Andrea felci Felci Main Trimmer ITAAF16 Group 1  
Enrico Fonda Tactician ITAEF7 Group 1  
Mario Soerensen BRAMS53 Group 1  
Memphis (J 70)
Victor Lobos CHIVL1  
Midlife Crisis (J 70)
Bruce Golison 143093T USABG32  
Steve Hunt Tactician USASS284 Group 3  
Brian Porter USABP67 Group 3  
Erik Shampain Boat Captain USAEE3 Group 3  
Minor Threat (J 70)
Jeff Janov USAJJ102 Group 1  
doug mclean USADM4 Group 3  
Mark Strube Bow USAMS25 Group 3  
Dave Ullman Tactician USADU1 Group 1  
Mr. Pitiful (J 70)
Kevin Downey 1250524D usakd44  
Patrick Norris USAPN21   Group 3  
Brian Thomas Bow Usabt38 Usabk90 Group 1  
Matt Woodworth Usamw39 Group 3  
Muse (J 70)
Geoff Becker Floater 177204p USAGB26 Group 3  
Heather Gregg Helm   Group 1  
Stu Johnstone USASJ6 Group 1  
Parker Mitchell Headsail Trimmer USAPM120 Group 3  
NIMBUS (J 70)
Alex Curtiss Tactician USAAC90 Group 3  
Ben Lezin Bow USABL115 Group 1  
Patrick Powell Headsail Trimmer USAPP39 Group 3  
Eduardo Saenz Helm MEXES1 Group 1  
NINE (J 70)
Lucas Calabrese Tactician   Group 3  
Ian Coleman Headsail Trimmer   Group 3  
Oivind Lorentzen    
David Shriner Bow   Group 3  
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
Timothy Mangus Runners USATM17 Group 1  
Eric Mentzell Headsail Trimmer 222348P USAEM13 Group 1  
Matthew York Spinnaker trimmer 267020O USAMY6 Group 1  
Rascal (J 70)
Karl Anderson Headsail Trimmer USAKA6 Group 3  
Henry Brauer 101634G USAHB36 Group 1  
Marc Gauthier USAMG48 Group 3  
Carlos Robles Tactician ESPCR24 Group 3  
Reset (J 70)
Christopher Barrett Main Trimmer USACB244 Group 1  
Peter Barrett Helm 755997N USAPB116 Group 1  
Andrew Bixby USAAB214 Group 1  
Mike Marshall In the way USAMM190 Group 3  
Rimette (J 70)
Jackson Benvenutti Tactician 246828a USAJB103 Group 3  
John Brim Helm 198990O USAJB95 Group 1  
Mike Coe Staysail trimmer USAMC38 Group 3  
Geoff Ewenson Other USAGE2 Group 3  
Rosebud (J 70)
Bernardo Freitas Bow PORBF1 Group 3  
Goncalo Ribeiro Tactician PORGR4 Group 3  
Running Wild (J 70)
Ezra Culver Mast   Group 3  
Brendon Healy In the way USABH48 Group 3  
Rob Scrivenor Switch Flipper   Group 3  
Peter Vessella Helm 108448Y USAPV4 Group 1  
Sail 22 (J 70)
Luke Cross Main Trimmer GNRLC23 Group 3  
Sam Patterson Bow GBRSP89 Group 1  
Simon Patterson Helm   Group 1  
Nick Thompson Tactician GBRNT3 Group 3  
Savasana (J 70)
Nic Baird Tactician USANB39 Group 1  
Mack Bryan Spinnaker trimmer ISVMB2 Group 1  
Conner Harding Bow USACH150 Group 1  
Brian Keane 198186K USABK22  
Selkie (J 70)
Vivien Allan Bow 721216D GBRVA4 Group 1  
Lauren Barth Headsail Trimmer USALB86 Group 1  
Christina Persson Bow   Group 1  
Jack Wallace 741720Y USAJW224 Group 1  
Stampede (J 70)
Charlie Mckee Main Trimmer 108884G   Group 3  
Jonathan McKee    
Bruno Pasquinelli    
Orrin Starr Bow USAOS8 Group 1  
Stratos (J 70)
Paul Abdullah Main Trimmer 226232o USAGA38 Group 3  
Ian Hunter Headsail Trimmer USAIH9 Group 1  
Vadim Vorobyov Main Trimmer USAVV6 Group 3  
Marcus Wunderlich 652123T USAMW80  
Surge (J 70)
Sam Loughborough Mast   Group 3  
Ryan McKillen    
Mark Mendelblatt Tactician USAMM9 Group 3  
John Wallace Other USAJW90 Group 3  
Team Vineyard Vines (J 70)
John Baxter Usajb41 Group 1  
Molly Baxter Usamb73  
Allan Terhune Ausbl3 Group 3  
Allan Terhune Headsail Trimmer Usaat13 Group 3  
Truckin' (J 70)
Ty Baird Headsail Trimmer USAAB138 Group 1  
Alex Meleney Helm 234596E USAAM139 Group 1  
Paul Perry Bow USAPP34 Group 1  
Carl Segen Main Trimmer USACS104 Group 1  
upupup (J 70)
Joachim Aschenbrenner DENJA3 Group 1  
August La Cour DENAD6 Group 1  
Bo Boje Pedersen Helm DENBP3 Group 1  
Kristian Sorensen DENKS7 Group 3  
USA 1154 (J 70)
Ashton Hamerlin USAAH125 Group 1  
Matteo Ramian Other ITAMR54 Group 1  
Zachary Segal 663532V USAZS9  
Piet van Os Headsail Trimmer USABV17 Group 1  
USA 551 (J 70)
Darby Capellin USADC196 Group 1  
John Gochberg 193079A USAJG88 Group 1  
Liam McCarthy Tactician USALM55 Group 3  
Sam Septembre Headsail Trimmer USASS285 Group 1  
Very Odd 1513 (J 70)
David Jannetti    
Dan Lawless Pro Bowler   Group 1  
Scott Nixon Tactician   Group 3  
Travis Odenbach Headsail Trimmer   Group 3  
Victory (J 70)
Buddy Cribb 243401 USAVC9 Group 1  
Scott Ewing Headsail Trimmer USASE46 Group 1  
Sam Hallowell Headsail Trimmer USASH72 Group 3  
Greiner Hobbs Tactician USAGH56 Group 1  
Warcanoe (J 70)
Skip Dieball    
Michael Goldfarb    
Jonny Goldsberry    
Anthony Kotoun    
Woodstock (J 70)
Gerardo Benitez Tactician MEXGB1 Group 1  
Fernando Gutierrez Captain MEXFG3  
Javier Gutierrez Navigator MEXJG5 Group 1  
Leopoldo Turco Tactician VENLC2 Group 1  
Yonder (J 70)
John Bowden Staysail trimmer   Group 3  
Kyle Lyman Switch Flipper   Group 3  
Doug Newhouse Skipper USADN58 Group 1  
Jeremy Wilmot Foil Trimmer   Group 3  
Zaguero (J 70)
Ignacio Perez Captain MEXIP1  
Juan Perez Tactician MEXJP4 Group 1  
Santiago Perez Headsail Trimmer MEXSP1 Group 1  
Moritz Spitzauer Bow AUTMS37 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020