2014 Lauderdale to Key West Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Ace (Macgregor Cutter 65)
galen baken Navigator    
nancy cigno Helm    
steve katz Tactician    
ryan martin    
Frank Pingitore Owner 659879Q    
gabrielle rivers    
Robert Winess    
Arethusa (Swan 42)
Scott Bihl Other USASB67 Group 1  
Tom Castiglione Chef USATC01 Group 3  
Peter Clark Offside trimmer   Group 1  
tyson Lamond Bow AUSTL2 Group 3  
Phil Lotz 149256c    
Brendan Marshall Captain USABM56  
Artie Means Navigator 144725q   Group 3  
Rodrigo Meireles    
Matt Mullan Usamm111 Group 1  
Stuart Streuli Headsail Trimmer USASS1 Group 1  
Bandana (Oyster 48)
Bob Anglin    
Charlie B    
Frank junkin    
Sam Sutton    
David Wallace 183890c    
Beluga (Contest 42)
ed van den Heuvel    
Chasing Rainbows (Hunter Legend 37)
Claude Auger    
Jim Boyd Pit   Group 1  
Gary Briand Mast 699962X    
Dale Levey Bow    
Steve Padgett    
Tom Saam Navigator   Group 1  
Cheeky (F-31m)
Mike Fahle 111106Y    
Mike McGarry Watch Captain 218832X   Group 3  
Rick Warner 24    
Ron White Navigator    
Christopher Dragon (Sydney 43)
Morgan Bennett Bowman   Group 1  
Clinton Bolten Other   Group 3  
Pat Considine Main Trimmer   Group 3  
Lawrence Cutler Other 671786z usalc39 Group 1  
Larry Fox Navigator 163764X USALF7 Group 1  
Peter Largess Mid Bow pl39 Group 1  
Adam Loory Headsail Trimmer 118556A   Group 3  
Steve Minninger 109026 Group 1  
Butch Ulmer Tactician 366944F   Group 3  
Andrew Weiss Owner 352216l    
Linda Weiss Skipper 352216l USALW37 Group 1  
Different Drummer (Cape Bay Fast 40)
Frank Atkinson 141730H    
Double Trouble (Catana 58)
Don Balthaser Owner    
John Barnett Skipper 166169c    
Cran Fraser Watch Captain 199113V    
Sophie Fraser Helm   Group 1  
Mark Jones Helm    
Steve Maffatone Watch Captain    
Cheryl Phipps Captain    
Dragon Fly Plus (Swan 53)
Wes Bemus Mid Mast USAWB66 Group 1  
Frank Brown Helm    
Jennifer Brown Pit Assist   Group 1  
Mike Brown Mast   Group 3  
Edward (Ned) Cray    
Chris Day Navigator    
Larry Geller Mast USALG21 Group 1  
Don Lasky Tactician 291674Z    
Dave Maraj 711297u    
Dave Noble Pit   Group 1  
Martin Pilote    
Dr. Ulrich Rohde    
Bob Scott    
Tim Slater Main Trimmer 245037R    
Fireball (J 111)
Kristen Berry 293716u USAKB4  
First Light (Class 40)
FK Day 310141D    
Flight Simulator (Corsair 28R)
Curt Johnson Other    
Tom Reese Owner 173751T    
Robert Remmers Pit   Group 1  
Ian Stuart Navigator   Group 1  
Grand Cru (Beneteau 393)
Danny Escobar Skipper    
Nick Escobar Helm    
Steve Leeds Navigator    
Daniel Littell Navigator USADL98 Group 1  
Martin Ottenheimer Skipper 117433Q USAMO22 Group 1  
jim Stanton Main Trimmer    
Nicole Stanton-Louviere Pit Assist    
HEAT WAVE (J 109)
Gary Weisberg 3632240 USAGW49  
Holy Toledo! (Hobie 33)
Tom Andrews    
Loki (J 105)
David Bond 663229S    
Main Squeeze (Tripp 33)
Eamonn deLisser / James Bill    
Mirage (Hobie 33)
Tom Dwyer    
Huey Fourquet    
Mark Kawa   Group 1  
Christian Schaumloffel 254419S USACS43  
Steve Taylor Bowman   Group 1  
NANUQ (Sabre 426 W)
Kelly Otoole Spinnaker trimmer   Group 3  
Glenn Doncaster Owner 686048W USAGD50 Group 1  
Charles Henderson Bow    
Landon Holbrook Pit    
Janet Moyers Pit    
Matthew Newborn Watch Captain USAMN44 Group 1  
Alex O'Toole Bow   Group 1  
Fred Raines Grinder    
Narda Rojas Bow   Group 1  
Ed Stoneman Headsail Trimmer    
Pipe Dream XIV (Tripp 33)
Patricia Amaducci Other    
Scott Giering Other   Group 1  
Tom Hauk Tactician    
Art Herrera Headsail Trimmer    
Eduardo Luaces Helm 233906    
Andy Newitt Navigator 170899E    
Stephan Seuss Mast 711470W   Group 3  
oliver waite    
Alex Wolfe Mast 698850J    
Privateer (Cookson 50)
Ron O'Hanley    
Rim Shot (Beneteau First 36.7)
Dan Driscoll    
Russell Dunn 332068T    
Russ Horn Navigator    
Andres Martinez Pit    
Zach Mason Runners usazm6 Group 3  
Bobby Noonan    
Megan Swain Pit    
Perry Synanidis Grinder    
Santarella (Baltic 38 DP CB)
James P. (Phil) Scalise 174155T    
Second Wind (Dufour 44)
DAVID BANNISTER Mast    
MICHAEL BRACKEN Pit    
THOMAS BREMEN Tactician 108826W USATB32  
CLIFFORD BRODY Navigator    
ROBERT DEMPSEY Main Trimmer    
DOUG HEIL Main Trimmer    
EDWARD SULLIVAN Other    
Ray and Mike Sullivan 391091W    
RAYMOND SULLIVAN Skipper 391091W    
ASHLEY SULLIVAN-DEMPSEY Helm    
Sempre Amantes (Hunter Passage 42)
colin whittaker    
SPOOKIE (HPR Carkeek 40)
Steve & Heidi Benjamin 101374L USASB  
Sunquest (Sloop)
Wilfredo Paredes 173703L    
Teamwork (J 122)
Robin Team 197463E 66276  
Tiger (Flying Tiger 10m)
Alan Jepson 219361z    
Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46)
Louis Balcaen    
Jack Boutell Headsail Trimmer   Group 3  
Mark Emerson Navigator GBRME14 Group 1  
Frank Gerber Tactician    
Timo Hagoort Grinder NEDTH1 Group 1  
Simon Johnson Bow   Group 1  
Michael "Jesus" Robb Main Trimmer    
Bram Van der Biest Headsail Trimmer BELBV8 Group 3  
Carlo Vroon Pit NEDCV1 Group 1  
Peter Vroon Owner    
Paul Wilcox Helm   Group 3  
TRAVELLER (ODAY 34)
Rick Hake Navigator    
TIM KENT 244115K    
Colin Mack Strategist    
Rick Pantall Watch Captain    
True (1D 35 Mod)
Philip Barnard Tactician    
Tac Boston Helm   Group 3  
Nicholas Diephouse Mast   Group 1  
Patrick Farrell Spinnaker trimmer USAPF39 Group 1  
Karl Funk Bow 274819Y USAKF9 Group 3  
Jono Swain Watch Captain   Group 3  
Romain Szyjan Navigator   Group 1  
Team True Racing 715863X CANLV2 Group 1  
Tsunami (Swan 42)
Stu Argo    
Brien Baker Other   Group 1  
Andy Groh    
Paul Hartmann Chef   Group 1  
Marc Hollerbach 275663c usamh20 Group 1  
Luiz Kahl 127347W USALK6 Group 1  
Greg McCliment Navigator 307423R USAGM18 Group 1  
Mike Nampa Main Trimmer USAMN51  
Stephen Polk 309785M    
Steven Varnum Bow USASV27 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021