2019 St. Mary's Governor’s Cup
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
A L'Assaut (Dufour 40 Performance)
Kurt Cerny    
ACTAEA (Hinckley Bermuda 40 yawl)
Michael Cone 288866O    
Adagio (Hanse 415)
Peter Gill    
Afterthought (J 109)
Craig Wright 372086z    
Alacrity (Tartan 33)
Richard Acuti    
Allegiant (J 42)
Albert Bossar 754225P    
Amelia (Beneteau 50)
Myles Brager    
Bad Cat (J 111)
James Whited 401904J    
Bare Bones (Sunfast 3600)
John Tis 716424C    
Blaze Star (Pearson flyer)
Pat and amy Teeling    
C2 (squared) (Okay 34)
Chris Staley    
Caribbean Magic (C&C)
Gary and Greg Schoolden    
Carina (J 37)
Dave Baker Bow   Group 1  
Peter Dudley Watch Captain USAPD87 Group 1  
Matt Graham Mid Bow    
Jeff Kanne Main Trimmer   Group 1  
Anthony Leigh Watch Captain 374394G USAAL81 Group 1  
Will Passano Skipper 147880E USAWP6 Group 1  
Charles Plambeck Headsail Trimmer 764706N USACP122 Group 1  
Scott Schluederberg Headsail Trimmer 266092C USASS220 Group 1  
Edwin Steeble Navigator USAES9 Group 1  
Peter Trentman Main Trimmer USAPT26 Group 1  
Celerity (Beneteau 473)
Rick Lober 250491S USARL130  
Chaotic Flux (J 120)
James Chen 711750W    
Margaret Chen    
Jonathan Davis Pit   Group 1  
Andrew Lam Bow USAAL106 Group 1  
robert richardson Bow 399711d   Group 1  
Jeff Smith Main Trimmer USAJS420   Group 1  
Cheetah (Mod Mumm 36)
Steve Birchfield Headsail Trimmer   Group 1  
Marc Briere 150161 USAMB200  
Bob David Pit   Group 1  
Chuck Dohrman Mast   Group 1  
Ryan Lacey    
Lauren Miller    
Russel Miller Headsail Trimmer   Group 1  
Cheshire Cat (Stilletto-Xr)
John Enderle 395763H    
Chessie (J 105)
John Kircher 178325X    
Cimarron (J 110)
Lynn McClaskey 712236E    
Cookie Monster (Salona S380)
Steve H    
Crackerjack (Tartan 33R)
Walt Lotspeich Skipper    
Wes McMichael Helm    
Lukas Pavlicek Grinder    
Dave Sharp Helm    
John Townsend Navigator    
Crocodile (Beneteau First 50)
Scott Ward 686840Y USASW92  
Dark Star (Pearson 37 MOD)
Doug Savage    
Delirium (J 33)
David McCullough 125285X    
Discovery (Nicholson 35)
Albert Boyce    
Divide by Zero (Frers 45)
John Lanigan 166638A    
Dogwood Bark (C&C 35 MK III)
Peter Jensen 671819T    
Easting Down (Bristol 40)
Paul Brier    
Easy Button (Colgate 26)
Michael Perraut    
Endorphin (ORC Dual) (Melges 32)
Erik Wulff    
Evergreen (Irwin Citation)
Bob Donaldson    
Five O'clock (O'Day)
Michael Jewell 700131V    
Flipper (Gougeon G32)
John Wayshner    
Floating Point (Cherubini 44)
Douglas Wilson / Julianne Fettus 778359T    
Gabrielle (J-29)
Ashly Spear    
Gemini (Catamaran 34)
Jere & Lloyd Glover 117745X    
Gemini (Catalina 27)
George Polachak Skipper 786780W USAGP65  
Eric Wengstrom    
godspeed (Hinckley SW 50)
douglas kinney    
Andrew Petit Watch Captain   Group 1  
Gun (S2 9.1)
Jeffrey Beck Pro Bowler    
John Goeller Helm    
Charles McCord Nav/Tac    
Derek O’Hara Grinder    
Dustin O’Hara Pit    
Drew O'Hara Bow   Group 1  
Sean Porter Mast   Group 1  
Himmel (Dehler 39)
Constantine Kyrou Spinnaker trimmer   Group 1  
Kevin Lister Floater   Group 1  
Dave Malfroy Watch Captain   Group 1  
Randy Pittman    
Ken Shuart    
Rob Smith    
Donald Snelgrove 756059Z    
Michael Snelgrove Watch Captain   Group 1  
Hobnob (Seguin 44)
Matthew Joyce    
Hornet (J 33)
John Loe    
Irestu (Beneteau First 42)
Matthew Brennan In the way    
Brian Collis Helm   Group 1  
Chuck Jeffries    
Jeff Jeffries    
Dan Sadosky Headsail Trimmer   Group 1  
Jane Says (J 124)
Robert Dunigan, Jr.    
Jolly (BENE OCN 343)
Gib Seese    
La Defonce (Figaro 3)
Laurent Givry 740109N USALL49  
Fred Probst Co-Skipper   Group 1  
Lady Grey (J 110)
Joe Laun    
Legacy (Frers 38)
Mark Taylor    
Look Close (Sabre 362)
Brian Ballard Navigator    
Chris Ballard Main Trimmer    
Kyle Ballard Bow    
Robert Ballard Captain 676015D    
Jim Beck Tactician   Group 1  
Tom Davenport Grinder   Group 1  
Brian Kough Headsail Trimmer   Group 1  
Magic Dragon ( Bene First 44.7)
David Poff    
Makai (J 32)
Scott Ruff    
Makai (Catalina 380)
Tony Ogden    
Mikayla (F33)
John Nicholson    
Monkey Dust (Tripp 33)
Craig & Dotty Saunders 755203N    
Moonlight Sail (Beneteau 49 )
Marshall Steele 756290R    
Moovin (Olson911SE)
Tom Cordell    
Music Maker (Catalina)
Charles Hazard    
Nicole (Cal 40)
Tom Campbell 293718W    
No Surrender (J 120)
Rick Hanson 234199D    
Odette (Frers 56)
Alex Adams Nav/Tac 739048Q    
Jasen Adams 247005N    
Galina Debordeaux   Group 1  
Kyle McLaughlin Cat 3 Cooler Jockey 393951B USAKM156 Group 1  
Jackie Rolleri   Group 1  
OrgaZmatron (Corsair F-31R)
Josh Colwell 777812P    
Orion (Hanse 371)
Jon Opert 733068V    
Osprey (J 80)
Charlie Buckley Owner 778543U   Group 1  
Mike Busch Watch Captain   Group 1  
Daniel Lawrence Navigator 307664C USADL4 Group 1  
Ed Lovinguth Watch Captain   Group 1  
Promise (Morgan 45-4)
Mica Grantham    
David Kunselman    
John Laffman    
Lauren Sucher Floater    
Pursuit (Custom)
Norman Dawley 235104I USAND6  
Rakali (J 105)
Mark & Robin Witte 167765G    
ReJoyce (C&C 115)
Dennis Glackin 321554p    
Renegade (S2 9.1)
Michael-Anne Ashford Medic/Doctor   Group 1  
Richard Geis Skipper    
Drew Mutch Strategist   Group 1  
Miia Newman Chef   Group 1  
Mark Van Reuth Alternate   Group 1  
Resolute (Tartan 3500)
David Adams    
Resolute (J 109)
Francis Albert    
Reverie (Jeanneau s/o 39i)
Christopher Rogers 354196e    
Revolution (CS 30)
Steven Baier-Anderson Co-Skipper   Group 1  
Rich Benda Grinder   Group 1  
David Dickerson Pit    
Douglas Ellmore, Sr. Skipper 737457P    
Rhapsody (C&C 35 MK III)
Jim Raper 720700S    
Rum Puppy (J 105)
Kevin Fitzgerald 770992T    
Schiehallion (Beneteau 305)
Brad Miller 335894J    
Sea Shadow (Pearson 36)
Jonas Lodge Owner   Group 1  
Bill Pestridge Strategist   Group 1  
Samantha Pestridge Bow   Group 1  
Steve Sharkey Strategist   Group 1  
Shenanigan (Tartan 10)
Miles Booth 184758D    
Skoot (J 109)
Dan Lewis 661951F USADL93  
Solas (Pearson 33)
Dan King    
Denis King    
Matt King    
Pat King    
Sammy King    
Summer King Grinder    
Caroline Miller-King    
Susan Scott    
SqueeZeplay (IMX-40)
Michael Bowley Headsail Trimmer USAMB124  
Gregg Brinegar Skipper 241626M    
Trevor Duncan Bow   Group 1  
Michael Hermann Pit   Group 1  
Joe Robinson Bow   Group 1  
David Stenger Nav/Tac   Group 1  
Brian Volk Mid Bow    
Stylo (Dickerson/Farr)
Wiley Stagg 550150k    
Sundance (Alberg 30)
Barrett Adams    
Synapse (Sun Odyssey 389)
Augie Calabresi    
Brent Calabresi    
James Calabresi    
Peter Calabresi Co-Skipper   Group 1  
Steven Heuer    
Tamarind (Tartan 34C)
Mark McIver    
Te-Keel-La (Catalina 310)
Ramon Williams    
Temple of the Wind (Corsair 31 Aft Cabin)
dougdykman@gmail.com Dykman 398840H    
tHriLL Ride (Reynolds)
Jim Parrott 661965O    
Thunder (Mini Transat 6.50)
Vernon Hultzer 712572Q USAVH9  
Tipsy (Columbia 8.7)
Chris Cunningham    
Colin Roberts    
Touche (sloop/ Comet 111)
Robert Dickey 227295F    
Triple threat (Corsair 43)
Timothy Lyons    
Truculent Turtle (Lindenberg 26 (Mod))
Martin Howell 256995N USAMH173  
Velocity (Catalina 445)
Huda Ayas Owner    
Marcus Cholerton-Brown Watch Captain   Group 3  
Marcus Cholerton-Brown Headsail Trimmer   Group 1  
Phil Mongan Watch Captain   Group 1  
john Poast Helm   Group 1  
John Schafer 760809N USAJS401 Group 3  
Paul Tuennerman Watch Captain   Group 1  
Victoria (Sabre 38 MkI)
Mark Maiocco    
Victorine (columbia 32)
David Conlon 784112H    
Wendas (Pearson 30)
James Sturdy    
Whatshername (Beneteau First 40.7)
Dave Sossamon 691434R USADS253  
ZigZag (Jeanneau Sun Odyssey 349)
Edward Rodier 688012E    
zoomee (express 34)
jim holley    
ZUUL (Aerodyne 38)
Benedict Capuco 148314R USABC5  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022