2014 Sperry Top-Sider San Diego NOOD Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
180 Marine (Corsair 970)
Richard Allen Tactician 229110N    
Joe DElia Skipper   Group 1  
Michelle Delia Main Trimmer    
26 (Viper 640)
James Baurley    
Mark Brazil    
Jana Davis Bow    
Chris Edlund Spinnaker trimmer    
Abacus (FT10)
Andi Boettcher Headsail Trimmer    
Timothy Chin Skipper   Group 1  
Daniel Kearns Mast   Group 1  
Evan Mustain Bow   Group 1  
Daniel Shields Spinnaker trimmer   Group 1  
Laura Tantama Pit    
Kirsten Zillmann Main Trimmer 141159O Usakz1 Group 1  
About Time (J 24)
John Cianciarulo 392543v    
Accord (Kiwi Peterson 37)
Michael Smith    
Adeline (Beneteau First 36.7)
Bob Carlson Skipper 331736Q    
Katherine Carlson    
Dan Dreher Mast   Group 1  
Chris Hallman Mast   Group 1  
Brittany McCarthy Bow   Group 1  
Nick Rosen Main Trimmer    
Andrew Russ Grinder   Group 1  
Jessica Russ Other    
Michael Zech Headsail Trimmer   Group 1  
Adventure (Beneteau First 36.7)
Deborah Connors Pit    
Rose Eberhard Bow PHIRE1 Group 1  
Keith Ericson Tactician 193653w    
Laurel Grinnell Headsail Trimmer    
Andy Martin Mid Bow    
Marc Meyer Mast USAMM279 Group 1  
Kyle Weaver Chef    
Todd Weston Headsail Trimmer    
Brook Wilson Main Trimmer 686552S    
Air Boss (J 105)
Jon Dekker 218422R    
Astralgus (I 14)
Brad Ruetenik 237762C    
Atomic Punk (I 14)
Kirk Twardowski 225144P    
BB (Viper 640)
Dennis;Grant Palmieri; Hill    
Blink! (J 105)
Helen Burdett Headsail Trimmer USAHB18 Group 1  
Lucy Howell Owner 697335N USALH25 Group 1  
Steve Howell Skipper 348464G USASH41 Group 1  
Monique Lafleur Mid Bow USAML116 Group 1  
Shala Lawrence Tactician 207738z USASL4 Group 1  
Tracy Nackel Bow 264220K USATN9 Group 1  
Kevin Thomas Main Trimmer USAKT8 Group 1  
Blow Boat (J 105)
Tom Hurlburt / Chuck Driscoll    
BOLT (Viper 640)
Carson Reynolds USACR85  
Brigadoon (J 24)
Mark Clements 330668z    
Bud (TP 52)
David Billar Spinnaker trimmer    
Johann Billar Headsail Trimmer USAJB291 Group 1  
Thomas Blackledge Grinder    
Melissa Denman Runners USAMD88 Group 1  
Jason Douglas Grinder   Group 1  
Jenn Garvey Pit USAJG159 Group 1  
David George Mast USADG83 Group 1  
Ryan Gutgsell Grinder   Group 1  
Rodney Hagebols Main Trimmer   Group 3  
Josh Knauer Grinder    
Julie O'Neill Mid Bow   Group 1  
Harry Powell Runners 323856Y USAHP17 Group 1  
David Servais Tactician   Group 3  
Victor Wild Helm 692358W    
Tyler Wolk Bow Usatw34 Group 1  
Bullet (J 24)
Thomas Tunberg 651741V    
Cake (J 70)
Leslie Deardorff Tactician 175176A USALD28 Group 1  
Scott Deardorff Skipper 175176A USASD31 Group 1  
Laura Wilson Spinnaker trimmer USALW46 Group 1  
Matt Wilson Headsail Trimmer USAMW110 Group 1  
caper (J 120)
John Laun 184476C USAJL72  
Catapult (J 70)
Victor Diaz De Leon    
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Willem Van Waay    
Cazador (TP52)
Ernie Pennell 135644T    
CC Rider (J 120)
Charles Nichols 168036W    
Cheetah Cub (J 70)
Hugh Bennett    
Crucible (I 14)
Steve Shumaker 393123P    
Peter Stanton    
Current Obsession 2 (J 105)
Gary Mozer Helm   Group 1  
DeColores3 (J 105)
Nate Brenner Headsail Trimmer USANB43 Group 1  
Scot Citrin Tactician USASC106 Group 1  
James Keefe Mast USAJK121  
Sean O'Keefe 690612Z USASO26  
Sean O'Keefe 690612Z USASO26  
Nancy Phillips Pit USANP16 Group 1  
DFZ (J 70)
Brian Genovese Bow   Group 1  
Cole Jenkins Mid Bow   Group 1  
Tom Jenkins Owner   Group 1  
Eric Kownacki Owner 335370W   Group 1  
Eclipse (J 70)
Patrick Toole 265300J    
El SueƱo (Beneteau First 47.7)
Brad Alberts 292010F na  
Euphoria (Buccaneer 18)
DAVID SPIRA 202593U    
Excalibur (Beneteau First 40.7)
David Tarson 276714W    
F.N.G. (Viper 640)
James Sears 383201J USAjs291  
Fiasco III (S2)
Joe Saad 233153N    
Firebolt (J 80)
Matt Hurlimann 699963N    
Marc Meyers Bow USAMM279 Group 1  
Mara Pagotto Mast   Group 1  
Martin Reeder Spinnaker trimmer   Group 1  
Flying Tiger Boats Racing (FT 7.5)
Keenan Hirsh Chef   Group 3  
Kevin Hirsh Medic/Doctor   Group 3  
Kyle Hirsh Mid Bow   Group 3  
Tom Hirsh Owner   Group 1  
For Sale (Corsair Sprint 750)
Kurt Jerman    
Fresh Blood (Corsair 750 Sprint)
Gary Helms    
Go-Rilla (J 70)
David Camerini Tactician   Group 1  
Dan Gribble Owner 122965U   Group 1  
Anne Wiese Medic/Doctor   Group 1  
Kurt Wiese Owner   Group 1  
heroin (Viper 640)
Greg Jackson 367538F    
Hot Mess (Viper 640)
Kevin Taugher    
Kevin Taugher    
Chuck Tripp Skipper 107138R USACT26 Group 1  
Isle Run (Catalina 36)
Jim Clinton Tactician   Group 3  
David Flint 371484Z    
Toby fuller Headsail Trimmer 693298H   Group 3  
Marvin Minas Bow    
Richard Mowry Bow    
Chris Rice Grinder    
Brian Turner Main Trimmer   Group 1  
Rhonda Withnell Headsail Trimmer   Group 3  
It's All Good (Viper 640)
Jay Golison    
J 70 (J 70)
Jeff Brown    
Nick Martin 237925z USANM11  
Erik Rogers    
Seth Siegler Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Snow Tactician   Group 3  
J Almighty (J 120)
Michael Hatch 671617Q    
J Hawk (J 105)
eric alamillo Headsail Trimmer usaea10 Group 1  
Ron Barry Main Trimmer usarb164 Group 1  
Matty crofton Mast usamc158 Group 1  
jeremy darcey Pit usajd199 Group 1  
Jon Robertson Bow usajr148 Group 1  
Jaya (J 70)
George Szabo Tactician    
Craig Tallman Skipper 711161V USACT58 Group 1  
Peter Wheelon Pit    
JIM (J 120)
John Snook 656972R    
J-OK (J 105)
Stewart Cannon    
Justice (FT10)
John Harrop 407235V    
Kea (Beneteau First 36.7)
Chick Pyle 238657G    
Kindred Spirit (Viper 640)
Jason Brooks Other   Group 1  
Tom Griley    
Kodachrome (Beneteau First 36.7)
Jerry Twomey 293315P    
Kraken (Beneteau First 36.7)
Jonathan Cline Bow    
David Kunkler Mast   Group 1  
Sarah McClain Headsail Trimmer   Group 1  
William Quealy Pit    
Russ Schaaf Main Trimmer   Group 1  
Thomas Shepherd Skipper 729260U GBRTS65 Group 1  
Aaron Tarvin Headsail Trimmer   Group 1  
Little Wing (Viper 640)
Antony Chapman 379184M    
Locomotion (Viper 640)
Ed Feo 167501O    
Lucky Dog (I 14)
Ron Boehm 187353A    
Pete Mohler    
Lugano (Beneteau First 40.7)
mark stratton 266782h    
Melokia (Beneteau First 36.7)
Pete Andreasen Headsail Trimmer    
Tom Blackwood Mast    
Charlie Cavalino Tactician   Group 1  
Dan Flynn Bow 707472J   Group 1  
Bill Lane Pit Assist 693559H    
Joe Lerma Bow    
Jim Mills Main Trimmer   Group 1  
Tammy Morell Pit    
Michael Whittemore Skipper 357738G    
Meltemi (J 120)
Peter Zarcades 52511    
Mile High Klub (FT10)
Sam Chin Chef   Group 1  
Pete Hambirck Main Trimmer   Group 1  
Phillip Infelise Helm 187209V   Group 1  
Sean Kelley Headsail Trimmer   Group 1  
Tara Mahoney Pit    
Sami Revah Mast 287792N    
Chris Winnard Tactician   Group 3  
Jaclyn Youngblood    
Mojo (F 750 Corsair)
Robert Eschwege    
Morningstar (I 14)
Terence Gleeson 272661U    
Moves Like Jagger (Viper 640)
Stephen Brown 329688Q    
Niuhi (FT10)
Terrie Canon Pitman   Group 1  
Melissa Carter Bow   Group 1  
Evan Charles Mast   Group 1  
Scott Dalin Main Trimmer   Group 1  
Carl Hancock Headsail Trimmer USACH11 Group 1  
Ben Lakin    
Paul and Julie McPherson 411043I    
Nuts (I 14)
Cameron Puckey    
Off The Porch (J 105)
Lee Marusin Bow USALM24 Group 1  
Pat McDaniel Main Trimmer USAPM122 Group 1  
Scott McDaniel Helm 284087D USASM51 Group 1  
Kevin Morgan Pit USAKM99 Group 1  
Spencer Wong Pit USASW158  
Matt Yunker Spinnaker trimmer USAMY11  
Perseverance (J 70)
Bennet Greenwald 284064W USABG26  
Precepts II (Beneteau first 40)
Drew Belk 683925u    
Quack!Quack!Quack! (Buccaneer 18)
James Daus 337664F    
Rainie's Day (Buccaneer 18)
Joelle Grande    
Michael Parker 371352q    
Relentless (SunFast 3200)
Greg DuBois Headsail Trimmer    
Spenser DuBois Main Trimmer    
Susan DuBois Owner    
Ricochet (Ultimate 20)
Mary Hesler 323923Q    
Rip Van Winkle (J 70)
Arthur W. (Bill) Henry    
Ruckus (FT10)
Tom Parry Main Trimmer   Group 1  
Christine Taylor Bow    
Brian Werner 711302z    
Rush Hour (Corsair Trimaran F-28R)
ryan boyle Navigator    
rick hall Tactician    
Bob Lang Owner 2844061T    
ben Nieting Helm    
Sealark (J 105)
Timothy Kollar    
Jay Lynch    
Shane Montgomery Bowman USASM106 Group 1  
Clark Pellett Skipper 308269F USACP56 Group 1  
Russell Radke Tactician USARR102 Group 1  
Shenanigans (J 120)
Mike Deriso Pit USAMD99 Group 1  
Dan Kesel Main Trimmer    
Bryan Kobie Other    
Stephen Leduc Mid Mast   Group 1  
Jeff Lis Headsail Trimmer    
Dave McCalley Tactician   Group 1  
Jamie McJones Headsail Trimmer USAJM353  
Angela Shoemaker Mid Mast    
Jeff Simmons Mast    
Beth Winton Bowman USABW83 Group 1  
Gary Winton Helmsman 660350W    
Sinnerman (Viper 640)
B E Milligan 349228C    
Slitherin (Viper 640)
Mark Folkman    
Sloop John B (J 70)
Austin Dias    
Robert Garrett    
Thomas Garrett 158101L USATG62  
Jon Pinckney Skipper    
Charlie Underwood Chef   Group 1  
Slur (Buccaneer 18)
Chad Williams Tactician   Group 1  
Chuck Williams 202080k    
Sneaky Trouble Maker (Buccaneer 18)
Cynthia Pillote 393785J    
Vanessa Wisbaum Other    
Soggy Dollar (J 70)
Dave Vieregg 294579j usadv25  
Sorcerer (Beneteau First 36.7)
Robert "Bo" Kopaniasz 374586I 0  
Speedplay (J 105)
Michael OConnell 374690F USAMO21  
Splash (J 70)
Scott Grealish 362976f    
Staghound (RP 50)
Alec Oberschmidt 144725q    
Still 14 (I 14)
joe bersch    
Sunwing (FT 7.5)
Stephen Cavanagh    
SuperStrings (J 24)
Doug Hosford 295873i    
Take Five (J 24)
Fred Gania Other    
Jasper Gania Other    
Werner Horn Headsail Trimmer   Group 1  
Bill Ramacciotti Spinnaker trimmer 266830W usabr56 Group 1  
Tigress (FT 7.5)
Brian Borcherding Chef 317451w    
David Cattle Skipper 241419L    
Matthew Cooper Tactician   Group 1  
Jennie Santoro Pit    
Tripel (J 24)
Jesse Jones    
Troublemaker (J 105)
Dave Cheresh    
USA 101 (FT 7.5)
Maria Argueta    
Tina Baykaner Bow   Group 1  
David Christie    
Manan Jain Main Trimmer    
Andrew Picel 655140Y    
Nicola Zilio Spinnaker trimmer   Group 1  
V110 (Viper 640)
Paul Scott 702992p    
Varuna (Rogers 46)
Chris Hemans 403953W USACH100  
Victoire (Beneteau First 40.7)
Robert Atkins 689799z    
Viggen (J 105)
DagFish    
Viral (Viper 640)
Tim Carter 389819L    
Vivace (J 70)
Beverly Burr Helm 697587z USABB145 Group 1  
Julie Coll Main Trimmer 711559F USAJC252 Group 1  
Patti Gill Spinnaker trimmer    
Lesley MacDonald Pit CANGM20 Group 1  
Vivace (Beneteau First 36.7)
Ed Brown Tactician   Group 3  
Brian Collick Mast    
Russell Daily Bow    
Matt Dente Main Trimmer    
Steven Dente Skipper    
Glenn Dobi Spinnaker trimmer    
Greg Hahn Headsail Trimmer   Group 1  
Rosemary Ryan Pit    
Junko Takano Headsail Trimmer JPNJT1 Group 1  
Wave*ohs (Viper 640)
Chris Ganne 717771P    
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy 331788C    
Wiki Wiki (Beneteau First 40.7)
Timothy Barry Headsail Trimmer    
Steve Bradley Main Trimmer    
Dan Downing Bow    
Rick Garcia Mast    
Carol Honeysett Pit    
Mike Honeysett Skipper 273046R    
Joe Markee Offside trimmer    
Laurie McNamara Pit Assist    
Andrew Schumacher Bow   Group 1  
John Vorgeas Spinnaker trimmer    
Wind Me Up (Buccaneer 18)
CAROLE VAILLANCOURT 37310H    
Wings (J 105)
Alex Jacobs USAAJ15  
Ian Lawrence Bow USAIL3 Group 1  
Dave Loysen Headsail Trimmer 210063G USADL29 Group 1  
Kristina Potter Pit USAKP36 Group 1  
Steve Potter Spinnaker trimmer USASP21 Group 1  
Wonder (Buccaneer 18)
Matt Davis    
Zero to 60 (J 70)
Derek Gauger Headsail Trimmer 685466W CANDG7 Group 1  
Lynsi Gibbons Spinnaker trimmer 230961P   Group 1  
Erik Mayol Tactician 313803K USAEM68 Group 1  
Karl Pomeroy 672237z    
Zuni Bear (J 70)
Rich Bergmann 304378Z USARB174  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022