2014 Sperry Top-Sider St. Petersburg NOOD Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
-------- (A-Cat)
Patrick Burger    
ShackAttack (A Cat)
Ken Marshack 121455L    
007 (VX One)
Jim Myers 356532W Usajm92  
2CooL (A-Cat)
Emmanuel Cerf 364898O    
389 (J 70)
Kurt Winkelmann    
496 (S2 7.9)
John Spierling 186728B USAJS335  
ACAT (A-Cat)
Mike Hagan 303867Z    
ACS (A Cat)
Pete Merrifield    
AFRICA (J 70)
Jud Smith 120803B USAJS195  
ALZYK (S2 7.9)
AL Wolczyk 186917A    
Andrew Fisher (Sonar)
andrew fisher 298175J usaaf4  
APEX (B 25)
Kent Picknell 410615I    
B Team (B 25)
Susan Ashley Main Trimmer    
Bob Huff Headsail Trimmer 234721N    
Matthew Lemonds Bow   Group 1  
Roger Pollack Helm 3259465B   Group 1  
Ryan Wilkinson   Group 1  
Bas Clas (A-Cat)
Bob Hodges    
Boat (Wavelength 24)
Geoff Hartman Other    
Mark Macke Headsail Trimmer    
Bob Riding Headsail Trimmer   Group 1  
Zac Rodgers Pit    
Tim Rutherford Pit Assist    
Larry Willis 296263c    
Bones (J 70)
Andrew Gibbons Mast 270663S USAAG41 Group 1  
Rob Gorman Headsail Trimmer 103467R USARG74 Group 1  
Robert Harf Skipper 215458X USARH67 Group 1  
Kevin Kuhn Tactician 691013N USAKK66 Group 1  
Brass Ring IV (C&C 33)
John Christman 685836V    
Breeze (custom)
val safiullin 299411Y    
Buckaroo (J 24)
David Ogden    
Bullet (Contender)
lawrence christian    
Catapult (J 70)
Victor Diaz    
Willaim Hardesty    
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Willem van Waay    
Cheeky Monkey (S2 7.9)
Sandy Cross Bow    
Bob Fleck Chef 212906k Usarf26 Group 1  
Jack Kennamer Mast    
Kevin Lineberger Headsail Trimmer 711536M   Group 1  
Julie Ann Wash Spinnaker trimmer 732484W    
Paul Wash 698021R    
Claire (J 80)
Randy St James 375548E USARS58  
Comeback (Hobie 33)
alex segev    
Commando (VX One)
Andrew Walford 353594E USAAW55  
Danger Mouse (J 70)
Kristen Berry 293716u USAKB4  
Double Down (Henderson 30)
Neal Burns & Robert Hobbs    
Nicole Gronek Mid Bow USANG17 Group 1  
Robert Hobbs    
Brian Malone Tactician   Group 3  
Kat Malone Bow   Group 1  
Dynamo (J 70)
Andrew Papierz 728656X CANAP19  
el Presidente (A-Cat)
Bailey White 668639Q    
Event Horizon (J 70)
Brian Dalia    
Exit Strategy II (J 70)
Danny Havens Bow   Group 1  
Thomas Loutrel Chef   Group 1  
Jack Martin Skipper 115512I USAJM356 Group 1  
David OReilly Tactician   Group 1  
Fat Lady (J 24)
david mendelblatt 149643b    
Fearless Frog (Ensign)
Tom Calhoun    
dennis denninger 305958D    
Dave Kelly    
jeff miller Bow 720589T   Group 1  
Jeff Worman Main Trimmer    
Feats (Contender)
Jerome White    
Fire & Ice (J 105)
Clint Arlington Pit Assist   Group 1  
Jay Brady Headsail Trimmer   Group 1  
Ted Brown Bow   Group 1  
Shari Callahan    
George Cussins 190465S    
Ann Duce Bow   Group 1  
Kelly Ferro Headsail Trimmer USAKF47  
Graham Hulan Main Trimmer    
Clay Morris Spinnaker trimmer 720837R    
lou Putney Pit   Group 1  
Firewater (Melges 24)
George Haynie 183785E USAGH26  
Flash Rider (VX One)
Michael A. Norris 298841G  
Freedom (Ensign)
Al Almeida    
Mary Ellen Fiore Pit Assist   Group 1  
Al Humphers Skipper    
Roger Thomas Main Trimmer    
FSM (VX One)
Jay Harrell Owner 263768D    
David Huggins    
Get Lucky (Sonar)
Paul Tingley    
Green Dolphin (Ensign)
Eric Beshore Headsail Trimmer   Group 1  
Andrew Putnam Spinnaker trimmer    
Joel VerPlank Skipper 331516k    
Green Machine (Contender)
Gil Woolley 107431N    
Grizzly (J 70)
Charles Bayer 161426K USACB58  
Honey Badger South (J 24)
Thomas Kane 166389I    
Hoot Mon (Hobie 33)
Joy Gossett Pit Assist   Group 1  
William Lanni Owner 719412S USAWL33 Group 1  
Cary Palmer    
Mark Shepard Helm   Group 1  
Hot Mess (Melges 24)
Rob Britts    
Hot Stuff (Hobie 33)
daniel goldman USADG76  
paul jaros Chef   Group 1  
Jocelyn Saxon Headsail Trimmer USAJS307 Group 1  
Hot Wheels (J 24)
Claire Dennis Tactician 271702i USACD26  
Addison Hackstaff Main Trimmer 669272U    
Martin Hood Pit    
Blaire McCarthy Other 391612N    
Liam McCarthy Skipper 365802S USALM55  
Emily Wright Bow 681859V USAEW63 Group 1  
Junior (J 70)
Don Finkle 103102X USADF17  
Tim Finkle    
Missy Hudspeth    
Chris Stessing 324311I USACS228  
KRAKEN (J 24)
Vaughn McIntire Spinnaker trimmer    
Sara Otto Other    
Jeffrey Siewert Skipper 393591    
Sari Wakefield Bow    
Late Life Crisis (J 70)
Corbo Corbishley 295362A    
Leviathan (Melges 20)
Maxim Titarenko-Yakhinson    
Lifted (J 70)
Jim Cunningham 692334Z USAJC225  
Lifted (J 24)
Erik Koppernaes Tactician    
Hugh Layton Headsail Trimmer   Group 1  
Katrina Leighton Mast    
Ben Maloney Skipper CANBM29 Group 1  
Evan Oulahen Bow CANEO2 Group 3  
LIL gringo (J 24)
JOHN IZMIRLIAN    
Little Wing (Ensign)
Paul Auman Pit 702437R   Group 1  
Chris Gahles Bow 728821V    
Chad Tippin 671705R    
Bill Turnbull Spinnaker trimmer    
Rusty Wilkerson Headsail Trimmer   Group 1  
Madcow2 (B-Boats)
Christian Albert Other    
Dave / Ed German / Ruark Skipper 194447Y    
Holly Laverentz Mid Bow    
Chris Liebel Main Trimmer 266141S    
Fred Meyer Tactician 654273D USAFM8  
Dawn Narramore Pit    
Brian Richardson Bow    
Ed Ruark Owner    
Matros (S2 7.9)
Tom Bryant & Roger Gamache 103300X USARG10  
Kelley Bechard Headsail Trimmer   Group 1  
Anne Gamache Pit 103300X    
Jacqueline Gamache Bow 103300X    
Danielle Rast Tactician 103300X USADG60  
Meatloaf/Family Circus (J 29)
Tony Barrett Watch Captain 406363Y    
Morten Christoffersen Tactician   Group 3  
Brian Davies Chef USABD57 Group 1  
Brian Kennalley Chef 690379W USABK49 Group 1  
Michael Kosempa Bow   Group 1  
Edward Mui Chef   Group 1  
Chuck O'Donnell Other USACO39 Group 1  
Michael Quaid Other 247081Z   Group 1  
Menace (J 70)
Kerry Klingler 103972T USAKK45  
Mikey (Melges 24)
Kevin Welch 650763Z    
Mojito (J 70)
Catharine Evans 672563Q USACE29  
Muse (J 70)
Heather Gregg-Earl / Joe Bardeuheier 155981D USAHG16  
Myasasaur (Hobie 33)
Deborah & Craig Wilusz 287723A    
Nobility Jr. (Sonar)
mike noble    
NotEnoughToEatAtHome (Contender)
Stephanie Mah    
Obsession (Melges 24)
Gary Schwarting 296052x USAGS22  
PeterPan (Contender)
Peter White    
photo finish (Melges 24)
karen hohman Tactician   Group 1  
Tim Siemers    
judi zeman    
ned zeman    
PinGrrrrr (Sonar)
Susan Davidson Skipper 206236Q   Group 1  
Fernando Monllor Tactician 712840P PURFM3 Group 3  
Clay Smith Spinnaker trimmer   Group 1  
J.J. Smith Other   Group 1  
Pressure Drop (Contender)
Ethan Bixby 130576Q USAEB5  
Rascal (J 70)
Will Welles    
Raven (Farr 30)
Joel Cairo    
Dave Ciesla 310231C    
Phil Dawson    
Kasper Gutman    
Mike Kayusa 694565    
Scott Patterson    
Erin Smith    
Josh Wilus    
Ken Wilus    
Rhumbline (Hobie 33)
Gunnar Erickson Bow    
Jon Gottschalk Bow    
Scott Maust 301654o USASM127  
Gabby Stephens Mast   Group 1  
Ron Stephens Headsail Trimmer   Group 1  
Ronstan Carbonate sailing (A-Cat)
Ben Moon ausbm2  
Salsa (Tripp 26)
Michael Richardson    
Salt Life (Ensign)
Sean Adams Tactician    
Pete Gregory Headsail Trimmer    
Jack Smith Main Trimmer    
Scratch (S2 7.9)
Stephen Chambers    
Dustin Drumm Headsail Trimmer    
Paul Latour 183992F    
Lem Stevens Headsail Trimmer 659758N    
Michael Willoughby    
SeaChange (Sonar)
Sandy Butterfield 728038V    
Semper Fi (J 29)
Dave Arata Pit   Group 1  
John Doran Tactician   Group 1  
Dan Driscoll Headsail Trimmer    
Mike Fina Mid Bow   Group 1  
Carlos Hern├índez Chef PURCH1 Group 1  
Diana Mannix Captain 697458n   Group 1  
Raymond Mannix Helm 697458n   Group 1  
Tom Marchbanks Mid Bow   Group 1  
Allyson Wemple Bow 318781H   Group 1  
Sight Seeing (J 24)
Todd Allen Bow   Group 1  
Corey Hall Tactician   Group 1  
Colleen Hartman    
Jim Lindsay    
Slartibartfast (Contender)
D Haddon    
Sleuth (Ensign)
Greg Collins Headsail Trimmer   Group 1  
Jim Collins Helm 714142p    
Roberty Conkey 337038x    
Jon Ogborn 231185s    
Smokin' J (J 70)
Steve Shaw USASS204  
Sonar TBD (Sonar)
Christopher Morecroft    
Spoony Tactics (J 70)
Genoa Fedyszyn    
Todd Fedyszyn 249377K    
Doug Weakley    
Stampede (J 70)
Patrick Wilson    
Straight Up (Melges 24)
Jay Jennings Tactician   Group 1  
David King Skipper 397897W USADK62 Group 1  
Chad Shakespeare Headsail Trimmer   Group 1  
Susan Wallace Bow 202670O   Group 1  
Coleen Walsh USACT11  
Straight-Up (S2 7.9)
Andy Andreocas    
Dave Barrer Headsail Trimmer    
Jeffrey Danhauer 706292R    
Mickey Gregg    
Gary Mellinger Tactician 235025M    
Sugar Daddy (J 70)
Mark Ploch 119489K usamp24  
Superfecta (J 70)
John Enwright    
Brian Harrison    
O.H. Rodgers    
Swim Team (Contender)
David Guggenheim 410905J NZLDG1  
tack tick (Martin 243)
michael siedlecki 11 11  
Taipan SB (J 70)
Paul Barnes Offside trimmer   Group 1  
Tom Barnes Spinnaker trimmer 206486c    
Lloyd Karzen Owner 310605E USA45LK Group 1  
Stan Mehaffey 165185A    
Tampa Girl (J 120)
Brian Wassmuth Mast    
pierre Brouillet Spinnaker trimmer    
James Cullen Headsail Trimmer    
John Danner Pit    
Gary Graham Tactician 226127Q   Group 1  
Ed Hanna Pit    
Terrance Maloney Strategist    
Scott McWilliams Bow    
Nick Miller Main Trimmer    
Staci Reed Mid Bow   Group 1  
Oscar Rivas Mast    
William Terry 136105J    
Tantrum (Sonar)
John Robertson Helm GBRJR31  
Simon Rosier Bow   Group 1  
Hannah Stodel Headsail Trimmer GBRHS1  
Steve Thomas Main Trimmer GBRST42  
Tasmanian Devil (J 24)
steve wood 141685v    
T-Bone (S2 7.9)
Chris Hagan Mast   Group 1  
Jason Richards 332100A    
Jennifer Richards Mid Bow   Group 1  
Dan Spence    
Terai Spence    
The 300 (Melges 24)
Steven Boho 330718M usasb116  
the other woman (Ensign)
John Cutler Skipper 398429I    
Paul Ehrhardt Headsail Trimmer    
Carmine Iacono Spinnaker trimmer    
Bruce Kuehn Bow    
Theoden (Contender)
Roger Martin    
Timeless (Ensign)
Chris Carroll    
Touch2Play (J 70)
Martin Kullman 148325U USAMK30  
Train Wreck (Sonar)
Alexandria Boudreau    
Kim Calnan    
Robert Combs    
Triton (Ensign)
Gabriel Stern 243697F    
Ubersonic (Contender)
Michael Smits    
USA 2502 (J 24)
Michael Blacker Owner Yes    
Noah Blacker Headsail Trimmer USANB41 Group 1  
Paul Perry    
USA 539 (Sonar)
Holly Cullen    
Michael Lucas 219689O    
Jason Samuel    
Gary Tenenbaum Tactician 246239x    
USA 799 (J 24)
Arthur Blodgett    
Michael Bozeman    
Karen Brown    
Robby Brown 211412B    
Ron Hyatt    
V1Rotate (Sonar)
Christine Day Spinnaker trimmer    
Jennifer French 312596A    
Tim French Skipper    
Tim Ramsberger Grinder    
Valiant (Sonar)
Rick Doerr 211859u USAAD 6  
Vision (Ensign)
Zeke Durica 115638T    
Viva Las Vegas (Hobie 33)
Steven Attard 217787J    
VX ONE (VX One)
Brian Bennett 659911B    
VX racing (VX One)
Brian Bennett 659911B    
Wasabi (Farr 395)
meredith brown    
tim doran    
Nick Hartney Bowman   Group 1  
Randy Hutchisson Mast    
Jeff Marks 215382w    
glenn mccormick    
Todd o'Neill    
Mark Requa   Group 1  
Adam Rosen 274712Q usaar25  
scott rosen    
White Rabbit (J 70)
David Foland Mid Mast    
Steve Kiemele Helm 196530U   Group 1  
William Leonard Headsail Trimmer    
Derek Lord Other 295720U USADL100  
WildKat (J 29)
Reba Campbell    
Lon Ethington Tactician 151231e   Group 3  
Harvey Ford    
Kathleen Ford    
Meg Gimmi Spinnaker trimmer 392252T    
Dave Simon Other   Group 1  
Sara Simon    
Candice Stewart    
Wired (Farr 395)
Mark Bishop Headsail Trimmer    
Jim Clouser Pitman USAJC273 Group 1  
Mickey Cooper Staysail trimmer   Group 1  
Mike Funsch Tactician   Group 1  
Dan Gross Main Trimmer 686756v USADG55 Group 1  
Aga Kasprzak Mid Bowman    
Chris Kubisiak Bowman    
Mark McClearnon Navigator USAMM235 Group 1  
Rick Smith Mast   Group 1  
Tim Stodola Pit   Group 3  
Danette Szakaly Mid Mast 686755W USADS103 Group 1  
Allen Thomas Helmsman 165934X    
Woodchuck (J 24)
Nathan Bresett 728995Q    
Zuni Bear (J 70)
Ben Amen Chef 230131B USABA30 Group 1  
Rich Bergmann Helm    
Jeff Keenan Tactician 252194W USAJK48 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy