|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
723 (Melges 24) |
|
Uri Saks |
|
|
|
|
|
|
Amorita (Beneteau First 40.7) |
|
Fritz Odenbach |
|
162787C |
|
|
|
|
Another Hazard (J 105) |
|
Peter Wolniak |
|
|
CANPW22 |
|
|
|
Archer (R-Class) |
|
James Cooper |
Owner |
|
|
|
|
|
Matt Gorczyca |
Owner |
|
|
|
|
|
Keith Hearst |
Pit |
|
|
|
|
|
Thomas Judges |
Bow |
|
|
|
|
|
Ryan Marr |
Owner |
|
CANRM49 |
Group 1 |
|
|
Peter wolowski |
Owner |
|
|
|
|
|
Bangalore (8 Metre) |
|
Bart Meuring |
|
6 |
|
|
|
|
Battlestar Pegasus (Redwing 30) |
|
Andrews Hooker |
|
|
|
|
|
|
Benecuda (Beneteau First 36.7) |
|
Sean Marshall |
|
|
|
|
|
|
Beneteau First 40 (Beneteau First 40) |
|
Paul Marcaccio |
|
|
|
|
|
|
Beyond Survival (C&C 115) |
|
Bill Roscoe |
|
54266 |
|
|
|
|
Carpe Ventus (J 109) |
|
Denys Jones |
|
|
|
|
|
|
Consort (C&C 27-5) |
|
Martin Gibb |
|
|
|
|
|
|
Corsair (Esse 850) |
|
Scott Blair |
Owner |
|
|
|
|
|
Crime Scene (J 35) |
|
David Holmes |
Tactician |
|
CANDH20 |
Group 1 |
|
|
Val MacDonald |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Breck McFarlane |
Bow |
|
CanBM33 |
|
|
|
Neil Payne |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Allan Sauder |
|
|
|
|
|
|
Stephen Trevitt |
|
|
|
|
|
|
Richard Weld |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Crusader (J 30) |
|
Daniel Mather |
|
3521440 |
|
|
|
|
Daybreak (J 33) |
|
John Skinner |
|
|
|
|
|
|
EPIC (Dufour 40E) |
|
Roger Ryall |
|
|
|
|
|
|
Fantome (R-Class) |
|
Hans- Henrich Piersig |
|
|
|
|
|
|
Futures (Swan 44-2) |
|
John Reinhold |
|
|
|
|
|
|
GameChanger (1D35 C) |
|
Marcie & Dave Smith |
|
|
140128 |
|
|
|
Gaucho (Farr 44) |
|
Larry MacDonald |
|
|
|
|
|
|
gypsy (R Class) |
|
cliff walkington |
|
|
|
|
|
|
Harrier (Tartan 30) |
|
Chris Chapman |
|
|
|
|
|
|
John Cousens |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Sandi Keough |
|
|
|
|
|
|
Tim Sweet |
Chef |
|
CANTS17 |
Group 1 |
|
|
Magda Warczok |
|
|
|
|
|
|
Hey Jude (J 105) |
|
Rathbun James |
|
|
CANJR4 |
|
|
|
Hot Water (J 133) |
|
Christina Campbell |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Melissa Clark |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jeff Gillmeister |
Pit |
|
|
|
|
|
Martha Henderson |
Tactician |
|
CANMH1 |
Group 1 |
|
|
John McLeod |
Helm |
M475 |
CANJM1 |
Group 1 |
|
|
Barry McSherry |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Scott |
Bowman |
|
|
Group 1 |
|
|
Melanie Sherwood |
Headsail Trimmer |
|
CANMS18 |
Group 1 |
|
|
Travis Snelling |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Iskareen (8 Metre) |
|
Ralph Reimann |
|
|
|
|
|
|
Jamaica Me Crazy (J 105) |
|
Peter Hall |
|
|
CANPH19 |
|
|
|
Kamikaze (Tripp 37) |
|
Jody Pepper |
|
|
|
|
|
|
Little Penguin (J 92S) |
|
Craig Lahmer |
|
|
|
|
|
|
Live Edge (J 105) |
|
Michael Mountford |
|
|
CANMM20 |
|
|
|
Mandate (J 105) |
|
Terry McLaughlin Rod Wilmer |
|
|
CANTM1 |
|
|
|
Nayada (R-Class) |
|
scott vandewalle |
|
|
|
|
|
|
Night Owl (Beneteau First 36.7) |
|
Richard Lohr |
|
666741N |
USAJS103 |
|
|
|
Norseman (8 Metre) |
|
Cedric Gyles |
|
|
|
|
|
|
Notorious (Farr 30) |
|
Kevin Brown |
|
177815Y |
CANKB5 |
|
|
|
One (Benteau Figaro 1) |
|
Stuart Rice |
|
|
|
|
|
|
Panther (Olson 30 OB) |
|
Bryan Sims |
|
|
|
|
|
|
Press Gang (Farr 30) |
|
Roland Van Hazel |
|
|
|
|
|
|
Rampage (Farr 47) |
|
John Odenbach |
|
1059150 |
|
|
|
|
Redline (Tripp 26) |
|
Conor Holvey |
Pit |
|
|
|
|
|
Rob Padilla |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Mike Stasko |
Skipper |
|
|
|
|
|
Austin Zauner |
Mast |
|
|
|
|
|
Road Trip! (Tripp 33) |
|
Cameron Smith |
|
|
|
|
|
|
Sentient (J 105) |
|
Mike Chapman |
|
|
|
|
|
|
Severn (8 Metre) |
|
Cedric Gyles |
|
|
|
|
|
|
Shaping (Melges 24) |
|
Andrei Sokolski |
|
|
CANAS37 |
|
|
|
Sheila (Viking 22) |
|
David Richards |
|
|
|
|
|
|
Sonic Boom (J 105) |
|
Ian Farquharson |
|
|
CANIF2 |
|
|
|
Spitfire (J 145C) |
|
Jonathan Bamberger |
|
|
CANJB53 |
|
|
|
Starwatch (Star 30) |
|
Jan Carter |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Francois Chartres |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Pierre Daigle |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Flynn |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Patrick Flynn |
|
|
|
|
|
|
Adam Rees |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Lauren Stephens |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Surprise (Melges 24) |
|
Dan Berezin |
|
|
CANDB37 |
|
|
|
Survenant (J 111) |
|
Pierre Bernier |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Marcel Côté |
Skipper |
|
canmc32 |
|
|
|
Martin Côté |
|
|
|
|
|
|
Nicolas Côté |
Mid Bow |
|
|
|
|
|
Philippe Drouin |
|
|
|
|
|
|
Sylvain Gagné |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Normand Nadeau |
|
|
|
|
|
|
Switch (J 92) |
|
Andrew Sharp |
|
208869J |
|
|
|
|
Symmetry (Avance 36) |
|
William M Walton |
|
|
|
|
|
|
Taz (Beneteau First 36.7) |
|
David Haller |
Pitman |
189726f |
eriDH1 |
Group 1 |
|
|
Jerry Kerner |
|
|
|
|
|
|
Brian Lasher |
Mid Mast |
|
USABL53 |
Group 1 |
|
|
Peter Lund |
|
207036Q |
|
|
|
|
David Warner |
|
|
|
|
|
|
The Usual Suspects (J 105) |
|
Gavin Disney |
|
|
|
|
|
|
Thisbe (8 Metre) |
|
John Mitchele |
|
|
|
|
|
|
Trident (J 105) |
|
Farrand Bullock |
|
|
|
|
|
|
Victrix (Olson 30) |
|
Richard Bédard |
Pit |
|
|
|
|
|
Marc Bouchard |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Jean-Luc Proulx |
Bow |
|
|
|
|
|
Dave Savard |
Skipper |
|
|
|
|
|
Eric Turenne |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Vitesse (R-Class) |
|
marshall vandewalle |
|
|
|
|
|
|
Voodoo Magic (J 105) |
|
Bjug Borgundvaag |
|
|
|
|
|
|
Wind Chill (Beneteau First 36.7) |
|
Shannon Brown |
Mast |
|
USASB102 |
Group 1 |
|
|
Jeff Carver |
|
408207t |
USAJC57 |
|
|
|
Paul Hays |
|
|
|
|
|
|
David Schimley |
Grinder |
|
|
|
|
|
Mark Schimley |
|
220690Q |
USAMS147 |
|
|
|
Kristen Schimley Toscano |
Pit |
|
|
Group 3 |
|
|
Scott Walter |
|
|
|
|
|
|
Xoomer Xpress (X-35) |
|
Adam Farkas |
|
|
|
|
|
|
Yquem (8 Metre) |
|
Guy Jones |
|
|
|
|
|
|
Zingara (Beneteau First 36.7) |
|
Richard Reid |
|
|
|
|
|
|