2013 Invitational Mills Trophy Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
10 Forward (Mirage 338 )
Walt Cooper Bow    
Rollie Fisher Helmsman    
Gene Hageniers Mid Bow    
Spencer Lightfoot Pit    
Will Lightfoot Navigator    
Jim Norris Skipper Sail Canad    
Abracadabra (Melges 30)
Mike Deye Strategist    
Brian Goldberg    
Chris Keller    
Jeff Phillips    
Aaron Stang    
Mike Stark    
Roger Stark    
Keith Wells    
ABSOLUTE (Peterson`)
Sam Buschell Headsail Trimmer 279186m    
John Goeddeke Mid Mast    
Donald Hinckfoot Owner 662636E    
Jim Hodson Skipper    
Erik Langer Mast    
Tony Methner Main Trimmer    
Richard Ranks Headsail Trimmer    
Carol Smith Pit    
Affirmed (Tripp 36)
Jason Geisz    
AfterMath2 (Oday)
Matt Aylward Headsail Trimmer    
Chad Cumiskey    
Scott Lanzenberger    
Jason Neece Mast    
Jason Stevens    
Jonathon Vosler    
Alacrity (Newick Native Tri)
Rita Cox Headsail Trimmer   Group 1  
Robert Kansa Helm   Group 1  
Brian Thorpe Skipper    
Allegro 111 (Hunter 33)
Mike Beazley Main Trimmer    
Gary Byers Skipper    
Gil Byers Tactician    
Griffin Byers Strategist    
Cheri Kaintz Mast    
Aloha (Catalina 32)
Keith Weinman    
Ariel (Swan 36)
Hank Boissoneault Helm    
Cole Hanley Bow    
Eric Larison Mid Mast    
Michael Palmer Mid Mast USAmp27 Group 1  
Bill Semans Mast 114128K   Group 1  
George Steinemann Owner    
Travis Steinemann Grinder    
Ariel (Tartan 33)
Mark Aitken Skipper 358484L    
Bill Britt Main Trimmer    
Raymond Plummer Bowman    
Brian Prokuda Navigator    
Serge Reding    
DJ Wagner Pitman    
Autumn Wind (Catalina 30)
Joe Sweeney    
Avatar (T-10)
Lease Schock 356214R    
Avenger (Carrera 29)
Gary Van Tassel    
Bacchus (Ericson 32-2)
Caleb Willette    
Baci (C&C 110)
Betsy Bradley Main Trimmer    
Corey Brinkman Headsail Trimmer    
Beth Eischen Skipper    
jeffrey eischen Mast    
Eischen MIchelle Bowman    
Mary Lynn Pozniak Bowman    
Michael Van der Veer Main Trimmer    
BadFish (Melges 32)
Chris Beach    
Bill Bollin Skipper 127371W    
John Bollin 127371W   Group 1  
Robert Bollin    
Joe DiMasso    
Curtis Jazwiecki 693607U USACJ36 Group 1  
Steve King Mast 238669K USASK45 Group 3  
Tom Morgan Headsail Trimmer   Group 1  
BEST SISTER (JEANNEAU)
ANDY FORD Pit    
Gary Wandtke Owner    
Big Storm (Corsair F-28 Trimaran)
James Frederick 152752Q    
Deborah Schaefer Navigator    
Mike Teodecki Other    
Bohemian (Beneteau 423)
Tom Corogin    
Douglas Haynam Watch Captain    
Ed Heartstedt Tactician    
Barry Kroeger Captain    
Jon Schlegel    
Camelot (Tartan 33)
Ronald Konczalski 152280P    
Cheeky (F-31m)
Rick Warner 674800p    
Circe (Ericson)
George Alyea ?  
Clannach (Beneteau)
Brianna Foreman Watch Captain    
Brad Lynch Tactician    
Skip Oliver Headsail Trimmer    
Connor Phares Headsail Trimmer    
Douglas Phares Captain    
John Welsh Main Trimmer    
Conundrum (J 30)
Tom Cadotte Bow    
Brian Hawkins Headsail Trimmer 306564Z   Group 1  
Tyler Johnson Grinder    
Donald King Skipper 254743v    
Kevin Meiselbach Other    
Jim Miles Main Trimmer    
Mark Nardone    
Courage (Morgan 35)
Rob Canis Bow    
Spencer Channell    
Maria Feldpausch    
Chris Hardenbrook    
Peter Malendowski    
Matt Smith Runners   Group 1  
Cracker Jack (Wave Length 24)
david caracci Helm 197415W    
Eric Glaser Helmsman    
Gary Melssen Navigator    
Peter Mooney Main Trimmer Unknown  
Day's End (Catalina 320)
Brian Amidon Headsail Trimmer    
Rick Augustyn Other    
Dara Blaty Headsail Trimmer    
Russell Martinak Skipper 305355U    
Matt Savage Main Trimmer 106724P    
Delilah (S2 7.9)
Sue Caudell Headsail Trimmer   Group 1  
Suzanne Demmers Main Trimmer    
Leslie Dietsch Captain    
Kendra Setlock Headsail Trimmer    
Discover (Catalina 27)
Matt Kern 271445Q    
Dave Shute    
Alex Wiess    
Distant Thunder (T-10)
Reno Curati    
Robb Finicle 263303I    
Craig Kvale    
Dragon Lady (Ranger)
DAVID MONK Pitman    
JOHN PERRY Tactician    
DARRELL RIGGS Bowman    
Brenda Woodruff Skipper    
Dulcinea (Cal 30-2)
Tad Sandberg    
Ecstasea (Pearson 36)
Jeff Clarke Bow 712309M    
william Faulk    
Mary Martin Headsail Trimmer    
Mark Neitzke    
John Raguse    
Mark Smith    
Mike Williams Bow    
EnPointe (Dehler)
Frank Kups 342952V    
Jimmy Kups Pit    
William Mcgraw    
Adrian Roche    
Brad Welch    
William Westbrook Other    
Erie Grog (Hunter 336)
Joe Horvath    
Euphoria (Catalina 38)
Joey Baker Skipper 687779P USAJB335  
Ron Eschenburg Other    
James Grondin Tactician USAJG207 Group 1  
Mark McKiernan Bow    
Mary Minnis Main Trimmer 741240S USAMM309  
Servando Salinas Headsail Trimmer   Group 1  
Sal Stabile Other    
Mark Waring Mid Bow    
Festina Tarde (Pearson Vanguard)
Steve France 393767H    
Finnair (Tartan 28)
John Ollila 318600P    
Firebrand (Pearson 30)
Jeff Coleman    
Greg Dunn Runners    
Todd Sharp Pit    
Megan Stewart    
Keith Walker 244332N    
Flak-Bait (C&C 33)
Duane and Dar Burgoyne 252808P    
Flat Stanley (Melges 32)
Audrey Sheehan USAAS156 Group 1  
McSweeney Sheehan    
Wilson Stout Bowman USAWS74 Group 1  
Phil Trinter USAPT5 Group 3  
Flyer (C&C)
Jerry Bresser Strategist 194594g USAJB381 Group 1  
Geoff Brieden Tactician 674422W   Group 1  
Jeff Clark Skipper 169891N   Group 1  
Tom Enders Pit   Group 1  
Greg Engels Pitman   Group 1  
Brian Francis Tactician   Group 1  
Andrew Malley Bow 322340J USAAM87 Group 1  
Matthew Malley Navigator 167578J USAMM341 Group 1  
Eric Thams Watch Captain   Group 1  
Foghorn (S2 10.3)
Ron Coons   Group 1  
Dick Duvall Other   Group 1  
Kent Gardam   Group 1  
Sandy Gardam   Group 1  
Cris Hastin Main Trimmer   Group 1  
Mike Snavely Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Snyder   Group 1  
Helene Weber Headsail Trimmer   Group 1  
Grace Under Pressure (Catalina 34WK)
Chrissie Humphrey    
Grunt (San Jaun 24)
David Voltz    
Hat Trick (Elite 29)
Ross Loomis    
Doug Lutman    
Dan Sadoski Skipper 672390S    
Melissa Schmitt    
Hellion (Soverel 39 custom 3)
Robert Coleman 102062G    
Hey Jude (C&C 29-2)
Todd Hurd    
Bill and Judy Kellner 226648A    
Denise Roznovsky    
High Priority2 (Corsair F31R)
Ryan Gardner Helmsman    
Todd Hybels Navigator    
David Shneider 142808M    
Hillbilly Deluxe (T-10)
Jim Herold 715184Z    
Holy Toledo! (Hobie 33)
Tim Andrews Helm    
Andrews/Vaughan Andrews/Vaughan    
Dan Brainard Bowman    
Chris Mercadante    
Dan Miller    
Al Newell Navigator    
Thomas Spinks Mid Mast    
Edward Taylor Helmsman 115755V USAET10 Group 1  
Hot Pursuit (Andrews 30)
Doug Bolen Watch Captain    
Josh Mallett Grinder    
Dennis Psota Captain 196726A    
Connor Sexton Grinder    
Dennis Verbiar Tactician    
Mike Verbiar Bow    
Hot Ticket (J 120)
Mike Kirkman 184594F USAMK117  
Impulse (Catalina 30)
John Churton Helm    
Bruce Garry Skipper 674323Z    
Bill L Miller Headsail Trimmer    
Peter Traub Main Trimmer   Group 1  
Irish Mist (Morgan 41 CB)
Steve Orsargos Main Trimmer   Group 1  
Steven ORSARGOS    
Andrew Rumptz Navigator    
Phillip Scramlin Helm    
Andrew Spiers Headsail Trimmer    
David Spiers Skipper 215337R    
Frank Stellingwerf Main Trimmer    
jagen (hunter 40)
tim branson    
Kaotic (S2 7.9)
Regan Cole Headsail Trimmer    
Bryan Huntley    
Brent O'Keeffe Bow 408607X   Group 1  
Sharla O'Keeffe Helm 408609Z   Group 1  
Kicks (Catalina)
Scott Boettner 236442T    
Joe Pawelec    
La Chiva (Lindenberg 26)
Richard Hamilton 195605S    
Lunasea (Tartan 30)
Mike Austin 2748851    
Maverick (Viking 33)
Mark Keesey    
MELAN (C&C Mark II)
Dan Leck Bowman    
Derek Leck    
Dennis Scher Grinder   Group 1  
Nicole Schultt Headsail Trimmer    
Kim Sherburne Main Trimmer    
Meridian (Pearson)
Doug Haag Main Trimmer    
Kaye Soka Navigator 2901972Q    
Ronald Soka 247099J    
Dan Strohmeier    
Mojito (Henderson 30)
Mark Brown Runners   Group 1  
Tim Brummel Pitman   Group 1  
Albert Gossman Skipper 244320J    
Luke Gossman Bow    
Christopher Heid Mid Mast    
Cory Heid Headsail Trimmer USACH166  
James Pierson Navigator    
Craig Spear Main Trimmer   Group 1  
Moxie (Catalina 27)
Jeff Gehlmann    
rob hertzig    
Ms T (O'Day 35)
Grant Pierce Grinder    
Spencer Smith Headsail Trimmer    
Greg Strzempek Navigator    
Matt Thurber Helmsman    
Neal Thurber Captain    
Sam Thurber Tactician    
Northern Spy (Ben 40.7)
Bob Cowles Helmsman 276400N   Group 1  
Paul Lee Main Trimmer   Group 1  
Luca Mantovano Bowman   Group 1  
Tim Ross Mast   Group 1  
John Steigenga Owner 262319o   Group 1  
Kevin Taylor Grinder   Group 1  
Notso E Z Money (Dehler 44 sq)
michael medwid    
Oh Baby (Soverel 33)
Chris Conway Headsail Trimmer   Group 1  
Patricia Duffett Owner   Group 1  
Thomas Duffett Headsail Trimmer   Group 1  
Todd Duffett Skipper 653247J   Group 1  
Tom Handrinos Bowman   Group 1  
Allison Hinsman Mast   Group 1  
Ed Nykiel Owner   Group 1  
Brian Rooks Main Trimmer 676304W   Group 1  
Orange Crate (Davis 34)
Bob Bradley Mast    
Terry Brown Headsail Trimmer    
Christine Davis Navigator    
Jim Davis 102633H    
Tom Davis Main Trimmer    
Jeff Lapp Mid Mast    
Les Lashaway Bow    
Bill Sommers Grinder    
Outtamind (Schock Wavelength 24)
Allison Foreman Headsail Trimmer    
Gordon Fowler Other 309155A    
Meagan Lee Bow    
Chris Varvarosky Main Trimmer    
Trevor Walker Skipper USATW61  
Overkill (C&C 101)
Tom McNeill    
Paradigm (Pearson 26)
Doug Isaacson 308445Z    
Robin Rummel    
Pendragon (Contessa 43)
John Trost / Greg Thomas 322146N    
Pterodactyl (J 105)
Tim Kerr    
Michael Morin 186271Z USAMM300  
John Quinlan    
Duane Rose    
Mike Shaw    
Mark Symonds 245138t USAMS266  
Racer X (X 3/4 Ton Mk II)
Matt Dubois 178263C    
Red Cloud (Santana 35)
John Greiner 103543K    
Relentless (Catalina 38)
Gary Maitlen    
Rush (FT 10M)
Larry Rush 660212E    
Zack Rush    
Sand Dollar (J 30)
Jon Bobinski    
Catie Gormley    
Dale Gormley 232675W    
Maggie Gormley Owner    
Karl Hartline    
Doug Smith    
John Yerman    
Saving Grace (Olson 25)
Kyle Gladieux Tactician    
Norm Gladieux Skipper 3382262B    
Say Uncle (Henderson 30)
Andy brown Runners   Group 1  
Pat Carlson Headsail Trimmer 712131Y USAPC74 Group 1  
Bob Huff Navigator    
Greg Juvileir    
Kevin Lemonds 209195g    
Matthew Lemonds Bow   Group 1  
Thomas Roger Lemonds Other    
Schock & All (Schock 35)
Dan Albert    
James Franchello    
Monty Kaufman    
Russell Krock 235757B USARK39  
Andy Martinez    
Chuck McShane    
Brett Smith    
Scott Whitaker    
Scoop (S2 9.1)
John Schaffner 2014580    
Sea Bitch (Morgan 24/25)
Nicholas Caudell Skipper    
Bob Mesteller Main Trimmer   Group 1  
Mike Mesteller    
Sea Questered (F 38)
Bill Beglin Strategist    
Nick Boxold Bowman    
Rick Jones Other    
Brian Renn Skipper    
Paul Stevenson Grinder    
Gary Vernon Tactician    
Sea Turtle (Lindenberg 28)
Miller James 244912P    
Sea Turtle (Morgan 24)
Bob Pietkowski Tactician    
Jimmy Walczk Other    
Mark Weiss    
Matt Weiss Bow    
Mike Weiss Navigator    
Seahawk (C&C 32)
Matt Comer    
Rick Comer    
Christopher Kretz    
Craig Kretz    
Vicki Kretz 318123R    
Brock Pitts    
Aaron Rihacek    
Christine Rihacek    
SeaPromise (Ketch)
E, E. (Bud) Aossey Skipper   Group 1  
Craig Keating    
William Linenkugel Navigator    
Lawrence Parrish    
Seas The Moment (Hunter 40)
Jerry Porter / John Stong 189345e 189345e  
richard rideout    
dave stong    
Second Wind (Catalina)
Justin Bender Grinder    
Mike Claus Tactician    
Ben Duckworth Headsail Trimmer    
Garry Griffith Skipper    
Matt Wilkins Grinder    
Send in the Clowns (J 105)
Matt Heywood Main Trimmer 170741L    
Dave Laidlaw Grinder 133914M   Group 1  
Chip Schaffner Other 214590W   Group 1  
George Sipel    
Chris Snyder    
Terry Timm    
Severn Way (C&C 121)
Mark Baker Grinder    
Bill Burns Skipper    
Bill & Holly Burns 320911G    
Dave Coleman Tactician    
Kim Narhi Grinder    
Tim Narhi Grinder    
Jerry Partridge Main Trimmer    
Marty Schreiber Main Trimmer    
Shazzam (Farr 40)
William Francis 179239E    
Shenanigan (J 33)
Dick and Dan Synowiec 178791L    
Sir Charles (Beneteau 331)
Bradley Adelmann Captain    
Jeff Adelmann Tactician    
Julia Martin Medic/Doctor   Group 1  
Patrick Mellen Helm    
Vicki Panzenhagen Strategist    
Marne Provo Navigator    
SKIM (T-10)
James Johns 166394F    
Smile (Beneteau 40.7 SD)
Thomas Zacher 284060s    
Spageeto Byte (Hunter 33)
Kania Brad Navigator    
Cheryl Gilkerson Headsail Trimmer    
Eric Kadrovach Headsail Trimmer    
Jeff Straub Main Trimmer    
Steven Straub 393069C    
Splash Dance (S2 9.1)
Kent Baker Headsail Trimmer    
Paul Hickman Main Trimmer 691505Y    
Jody Kjoller Navigator    
Steve Lawson Tactician   Group 1  
Jeffrey Maludy Tactician 143651P usajm116 Group 1  
John Tomik Mast   Group 1  
Starshine (Endevor 32)
David Disbennett    
Tony Kusian Captain    
Jennifer Logan Mid Mast   Group 3  
Dennis Mominee Skipper    
Sundance (NA 40)
JOHN GILLIS JR 161697b    
Sweet Carmela (C & C 35-2)
Tim Forderer Other usatf53 Group 3  
Richard Frazier 117674B   Group 1  
Jim Gladieux Grinder    
Todd Hartman    
Dan Waveland Kendt    
Jamie Matuszak    
Jeff O'Connell   Group 1  
Synchronicity (J 105)
Chris Mallett 697720x    
The Mighty Quinn (corsail trimaran)
Dennis Carr Headsail Trimmer    
Patrick Quinn Skipper 331070L    
David White Helm    
ThinIce (Jeanneau 36i)
Eric Dove Runners USAED41 Group 1  
Ramon Eickert Helmsman    
Kevin Kyle Bowman    
Mike Robinette Headsail Trimmer    
Mark Sprenger Skipper 321912J    
Bill Taylor Pitman    
Viper (FT 10)
Alicia Biggs Other   Group 1  
Brad Christoloveon Headsail Trimmer   Group 1  
Douglas Gibbs Bowman   Group 1  
Ted Greshel Main Trimmer 255177B   Group 1  
Roger Pollack Skipper 325946B    
Rick Stanley Tactician   Group 1  
Venessa Torres Pit   Group 3  
Viva La Vida (J 120)
Chris Merkle USACM103  
Joe Minerd    
Tim Yanda 192714o    
Chelsea Yanda    
Viva Las Vegas (Hobie 33)
Steven Attard 217787J    
Vortices (J 145)
Chris Balliet Bow USACB54 Group 3  
Matt Dennis Other    
Todd Riley Helmsman    
Marc Russell Mid Mast    
Chris Saxton 662296A USAC5170  
Scott Schaupeter Helmsman    
David Skupien Pitman    
Whatta Schock (Wavelength 24)
Bob Sheppard 263517Q    
WhiteStar (36s7)
Rodger Dutton 243041J    
Wild Thing (Morgan 382)
Eric Doctor Tactician    
Tim Henkel Navigator    
Tom Menden Headsail Trimmer    
Tom Miller    
Gary Rafe Strategist    
Robert Thompson 371738w    
Wildcat (J 30)
Russ Atkinson Skipper    
Nathan Derry Bowman   Group 1  
Bruce Huddleston Bowman    
Mike Iverson Tactician    
John Jansen Headsail Trimmer    
Andrew Pride Headsail Trimmer    
Zack Rush Main Trimmer    
Maciej Szelfler Headsail Trimmer    
Wind Toy IV (Morgan 42)
Rob Bunn 335664B    
Windrush (Catalina 30)
John Beck Skipper 401838s    
Bob Sheppard    
Phil Veret Main Trimmer    
Kevin Whalen    
WindSun (Beneteau 373)
Chas Madden Headsail Trimmer    
Mike Ross Navigator    
Tim See Grinder    
Andy Winson Helm    
Wing Jammin (Beneteau F310)
William Pribe 204682W    
Wizard (Evelyn 32)
Tim Arkilander    
Kelsey Hewett Pit    
Colin Mackay    
Ian Mackay 116554U    
Jeff Mackay 116554U    
Justin Maynard    
Steve Morrow Helm   Group 1  
AJ Rush    
Sam Rush    
Yeah Buoy (Hunter legend 35)
Lee Elekonich    
Yuk Fu II (Hobie 33)
walt norris    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020