2013 Bayview One Design Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
1049 (Thistle)
Jo D Hartingh III    
14249 (Lightning)
Christine Rice    
Chris Snyder    
14503 (Lightning)
George Sr Peet USAGP40  
14515 (Lightning)
John Morley    
14774 (Lightning)
Tom Vickers 14902TV    
15391 (Lightning)
Mike Welch USAMM343  
313 (Lightning)
Anneliese Kittrell    
Emily Simon    
Steve Witham    
3779 (Thistle)
neal reeves    
6730 (Star)
George Macon 143059R    
Russell Sims Mid Mast    
723 (Melges 24)
Uri Saks    
8084 (Star)
Scott Benson Other    
Robert Teitge 272784C UART27  
8-Ball (T-10)
George Delgado Jr Bowman none Group 1  
John Harvey Helm    
fred Klein    
Dean Krotchen Skipper USADK100 Group 1  
Rick Pary Mid Mast 715287U   Group 1  
Bob Scharf Owner    
Diane Trujillo Headsail Trimmer    
AirForce (Express 27)
Peter Fortune    
Alt Bad (Wayfarer)
Nikos Damiskino Headsail Trimmer    
Robert Mosher Helmsman    
Atom (Lightning)
Jim Allen 210695U    
Avatar (Santana 35)
Gordon Morlan 121649Q    
Bacio (Audi Melges 20)
Michael Kiss 159707Z USAMK63  
Ballinderry (Catalina 27)
Kerrie Pearce    
Kevin Pearce    
Mackenzie Pearce    
Ric Schmidt    
Brian Sullivan    
Elizabeth Sullivan    
Jack Sullivan    
Baron (J 29)
Dennis Demaske Headsail Trimmer   Group 1  
Tim Edwards Bow    
Steve Kimball Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Morrow Main Trimmer    
Gary Nichols    
Alex Pallas Grinder    
Gil Schumacher Pitman   Group 1  
Randy Stuck Navigator    
Terry Stuck Skipper 135244P    
Erv Zimmerman Grinder 237423S USAEZ7 Group 1  
Big Booty (Audi Melges 20)
Pat Eudy    
Big Electric Cat (Beneteau First 36.7)
Mark & Bill Cummings 347394j USAMC97  
Big Indian (Ultimate 20)
Jesse Willis    
Black Dog (Melges 24)
Dave Black CANDB22  
Black Dog (Cal 25)
C.J. Ruffing    
Blue Cloud (Cal 25)
Pete Becker Tactician    
Paul Bourgeois    
Pat Cazabon    
Anne Eggen    
John Tompkins Other   Group 1  
Boomerang (S2 9.1)
Matthew Schriner 359910a    
Britannia (Lightning)
Neil Willetts    
Britsar (T-10)
Ken Schram 218164y USAKS59  
BruceALMIGHTY (Lightning)
Bruce Finsilver    
Carinthia (J 120)
Frank Kern 156055u    
Carrera (Beneteau First 36.7)
Rod Spearin 170656R    
Character 2.0 (Audi Melges 20)
Justin Quigg CANJQ2  
Chich (Wayfarer)
Sue Pilling    
Chickenhawk (Cal 25)
Mark Pinney 197751D    
Chroma (J 111)
Bill Williams 329766L    
Clytie (Cal 25)
Dale Marshall 104837R    
Contender (C&C 35 MK 1)
Mike Dodge    
Dave Duarte Pitman    
Gary Graham 226127Q    
Kevin Rossell Bowman   Group 1  
Linda Rossell    
Barb Stapleton Headsail Trimmer   Group 1  
Steve Stapleton    
Crazy Train (Olson 911 SE)
Kevin Flood 697388P CANKF2  
Kevin Flood    
Nikolaus Kowal-Besler Headsail Trimmer 662888B    
Stephen Kowal-Besler Headsail Trimmer 663220k    
JEFFREY PAWSAT    
Brandy Tower Pit   Group 1  
Cuba Bat (Star)
Gene McCarthy 194384T    
Das Boot (Express 27)
Harald Kolter    
Das Kleine Boot (Melges 24)
Cate Muller 290615M USACM8  
Demon Rum (T-10)
Mike / Beth Eckstein 245726V    
Details (Audi Melges 20)
Lance Smotherman 207737Y USALS23  
Disconnected (Lightning)
Kevin Morin    
Distant Thunder (T-10)
Robb Finicle 263303I    
Double Jeopardy (T-10)
Sean/Kelli Murphy    
Draco (Cal 25)
Bob Orr / Brian Shenstone 160405D    
ELE (Extinction Level Event) (Melges 24)
Thomas Bejin Headsail Trimmer   Group 1  
michael hoey Helmsman 304020E USAMH14 Group 1  
Randall Kuntzman Headsail Trimmer    
John Rakowicz Main Trimmer   Group 1  
Emotionally Disturbed (Lightning)
steve cox 318687M    
Entropy (Cal 25)
Rodney Rask 136203I    
Epic (Beneteau 42s7)
Ray Adams Skipper 115558W    
Winnie Adams Strategist 115558W    
Beth Craig Mid Mast    
Joel Craig Navigator 236856D    
Tom Dalloo Mid Mast    
Bill Doyle Bowman    
Gloria Koster-Crawford Pit    
Dean Kuhn Headsail Trimmer    
Joe Lucas Runners    
Ken Morrison Navigator    
DiAnn Papp Main Trimmer    
Kathryn Rado Runners    
Tai Schultz Runners    
Dean Waldrup Mast    
Phil Zyskowski Pitman    
Escape (Catalina 27)
Bret Zimmerman 651910M USABZ6  
Evolution (Express 27)
Eric Nikesch 153111c    
Falcon (J 35)
Ed Bayer 108075X USAEB107  
Fast Pony (Star)
James Babel USAJB156  
Fast Tango (NA 40)
Tim Prophit 171930m    
Fins Up (Lightning)
Dale Krcek    
Firewater (C&C 35 MK 1)
Andy Hellenbart    
Firing Line (Etchells)
Bruce Burton 124237N VANBB2  
Five Star (S2 9.1)
Scott Salter    
Flyer (Audi Melges 20)
Chuck Holzman USACH69  
Flyin' Irish (J 120)
William Bresser 194594g USAJB381  
Flying Circus (Lightning)
Mark Allen 242239P    
Forty-two (Cal 25)
Jeff Adams Main Trimmer    
Mark Pytell 358834f    
Joe Romer    
Jeremy Schroeder Main Trimmer    
Alex Simon   Group 1  
Dave Simon 336696L USADS208  
Fu (Audi Melges 20)
Ben Allen Headsail Trimmer   Group 1  
Marc Hollerbach Helm 275663C USAMH20  
Jonathon McKee Tactician 275663C USAMH20 Group 3  
Gail Force (Beneteau First 36.7)
Robert Duker 1861451x    
GiGi (Etchells)
Brad Boston 198973N CANBB4  
Shannon Bush 133730k USASB130  
Curt Oetking    
Gnarly Ruca (Melges 24)
Curtis Jazwiecki 693607U USACJ36  
Gotcha (T-10)
Kim and Dave Disbrow 189530Z    
Grizzly (Beneteau First 36.7)
Charles Bayer 161426K USACB58  
Hard Tack (Star)
mac waldorf    
Heartbreaker (Audi Melges 20)
Robert Hughes    
High Voltage (Melges 24)
August Hernandez 389883T USAAH26  
Holmebrew (Cal 25)
Michael Delano    
J. David Holme    
Mark McCrindle    
William Peseski    
Justin Zohn    
Honour (Ultimate 20)
Michael Varsava 688228J CANMV10  
Hoodlum Racing (Melges 24)
Paul Hulsey 101876S USAPH9  
Horse w no Name (Lightning)
John McCree 219522U    
Hot Commodity (T-10)
Todd Tigges 207908V USATT53  
Hot Ticket (J 120)
Robert Kirkman 184594F    
il Baccio (C&C 33 II)
Dan Diliberti    
Kent Grandchamp    
Dan Gregory    
Rob Parrish    
Christie Schiller Grinder    
John Taylor    
Noel Thompson    
Jack Verbrugghe    
Jason Verbrugghe    
Jilian Verbrugghe    
Todd Webster Main Trimmer    
Impulse (Wayfarer)
Nick Seraphinoff 274581b    
Irresistible too (J 120)
Gerry Hines CANGH9  
J Hawker (J 120)
Dave Sandlin    
Jalapeno (Beneteau First 36.7)
Dave Parkes 242765W USADP41  
Jamaica Blue (Wayfarer)
Marc Bennett    
John Hutt (Thistle)
John hutt 330026f    
Joy Ride (Etchells)
Doug Scheibner 164394T    
Just Add Water (Melges 24)
Roger Counihan/Dold/Wilson/Deater 686231T USARC92  
Karma Police (Shaw 9)
Kenneth Flaska    
La Buena Vida (Beneteau First 36.7)
Emily Gilbride Pit    
William Gilbride, Jr. 321967Y    
Last Dance (Lightning)
Mike Hecker    
Leading Edge (NA 40)
m b    
Sue Bevins Navigator    
Wyatt Bevins Mid Mast    
Bryan Brieden Captain    
Robert Cazabon Other    
Craig Engwall Headsail Trimmer    
Jack Engwall Mid Mast    
joshua Schwark    
Ron Sherry Skipper 160429L USARS40  
Legen...wait for it...dary! (Ultimate 20)
Alex Hume 394963H USAAH52  
Legend (Beneteau First 36.7)
Dan and Dave Shriner    
Lorax (Express 27)
Ralph Deeds 145684c    
Mad Duck (Lightning)
Andy Lewis Headsail Trimmer    
Chalene Warner Headsail Trimmer    
Matt Warner Skipper 689721Y    
Richard warner Headsail Trimmer    
Manitou (Beneteau First 36.7)
John C. Burke Helm 246643X USAJB225 Group 1  
Patrick Burke Bow USAPB71 Group 1  
Bill Champion Main Trimmer 300355K USAWC58 Group 1  
Brendan Cotter Grinder   Group 1  
Dennis Cotter Pit 167682G   Group 1  
Peter Furest Headsail Trimmer   Group 1  
Kristopher Potzman Mast USAKP16 Group 1  
Venessa Torres Bow   Group 1  
Marksman (Islander 36)
Brian Lang 266180V    
Mary Ann (Etchells)
Peter Shumaker 128341U    
Monsoon (Melges 24)
Bruce Ayres Helm USAMB20 Group 1  
Mike Buckley Tactician   Group 3  
Jess Koenig Mid Bowman USAJK16  
Brent Ruhne Bowman USABR4 Group 3  
Donny Smith Headsail Trimmer   Group 1  
Moxie (Catalina 27)
Jeff Gehlmann    
Moxie (Lightning)
Nick Harris Tactician usanh29 Group 1  
Mike Polgar Skipper    
Peter Polgar Bow 337710s    
Mr. Bill's Wild Ride (J 35)
William Wildner 110075I    
Natalie J (Beneteau First 36.7)
Philip & Sharon O'Niel III D.D.S. 144357U    
Nauti Boys (J 120)
TROST NICK    
EDWARD VERMET    
MITCH VERMET    
Never Alone (Cal 25)
Paul / Ross Nuechterlein 189210S    
Nickels Boat Works (Lightning)
Ryan Flack    
Night Moves (J 120)
Kurt Hohn Headsail Trimmer    
Henry Mistele Skipper 1227962    
Jeff Mueller Grinder    
Bill Niester Mast    
Jeff Pearson Headsail Trimmer    
Eric Petersen Other    
Pete Petersen Other    
Cindy Ross Navigator    
Scott Tenkel Other    
No Name (Wayfarer)
Robert Wierdsma    
None (Wayfarer)
Tony Krauss    
Norebase (T-10)
Linda & Ralph Ralph Richards 205724P    
Not issued yet (Wayfarer)
Simon Strauss 166080w    
Notso Ez Money (Dehler 45)
Mike Medwid 662595T    
Obscured By Clouds (Cal 25)
Stu Thompson    
Odyssey (S2 9.1)
Chris Frederick 116968E    
Off Constantly (Ultimate 20)
Spencer Colpaert Tactician USASC45  
Madison Eger Headsail Trimmer    
Ian Hollerbach Skipper    
Erin Shoemaker Bow    
OpusDei (Olson 30)
Chris Cyrul Owner 226073v   Group 1  
Christian Cyrul 226073v    
Greg Cyrul Tactician    
Jonathan Few Bow    
David Helmick Other   Group 1  
Kent Kindervater 660367Z    
Josh Landers    
Overdrive (Lightning)
Tom Klaban 235232N    
Over-Engineered (Lightning)
Andy Monique 277129Z    
Passinthru (Santana 35)
Matt Sealy 702886T    
Eric Slack Helm 702886T    
Patriot (Beneteau First 36.7)
Ken Sharpe 370902K USAKS69  
Patriot (Cal 25)
Brian McAllister    
John McAllister 274584E    
Tracy McAllister    
Perversion (J 120)
Dennis Dettmer    
Mary Francis Mueller    
Tom Podgorski Tactician   Group 1  
Abraham Vargas    
Phantom (Etchells)
Cynthia Best    
Jim Best    
Nicole Neely 666987p    
Piper (Express 27)
Scott Sorbie    
Pirogue (Cal 25)
John Shumaker 109723U    
Portobello (Audi Melges 20)
Cesar Gomes Neto BRACG1  
Power Trip (Synergy 1000)
Paul / James Kraft 123415H    
Praeceptor (C&C 35 MK 1)
Jim Baubie Headsail Trimmer 664816F USAJB258  
Paul Brancaccio Mast    
Susan Castino    
Dan DaMaren Mast USADD131  
Amr Hassouna Main Trimmer    
Ted Mayer    
Chris Miotke Tactician 686835Q   Group 1  
Lisa Repicky Bowman    
Praeceptor (C&C 35 MK 1)
Amr Hassouna    
Prestige Worldwide (Cal 25)
Ian Pouliot    
Promotion (Frers 50)
Tim Schley 236860Z    
Psycho (Melges 24)
Michael Franklin 669928W    
Pterodactyl (J 105)
Mark Symonds 245138t USAMS266  
Pulsation (T-10)
John Schaeffer 148944D    
Red Hot Chili Thistle (Thistle)
Glenn Hummel    
Mitchell Livingston Headsail Trimmer    
Lori Shink Mast USALS91  
Red Iguana (Beneteau First 36.7 )
ian dittus Tactician   Group 1  
Anthony Gennaro Headsail Trimmer   Group 1  
gary holmes Grinder   Group 1  
Bob Libcke Helmsman   Group 1  
bill murdock Pitman   Group 1  
Mark Nagel 229624y    
Red Stripe (Utlimate 20)
Bradford Kimmel    
Risky Business (S2 9.1)
Bill Stridiron    
Rocky (Lightning)
Carl Taylor    
James Taylor    
Ruby My Dear (Express 27)
Franklin Poupore    
Rumors (T-10)
Timothy Mullins    
Rustler (Melges 24)
Fred Rozelle 111499w usafr3  
Sagitta (J 44)
Jon/Larry Somes/Oswald 242644Q    
Scoop (S2 9.1)
John Schaffner 2014580    
Sea Fever (J 34)
Dean Balcirak/ Tom Burleson    
Second Wind (Cal 25)
Donald Healy 654041Q    
Sehnsuchtsbang (Cal 25)
Christopher Van Antwerp    
Shades (Wayfarer)
aL schonborn    
Shang Hai (Cal 25)
Jim Bowen 265139w    
Shazzam (Farr 40)
William Francis 179239E    
Siochail (C&C 35 MK 1)
Brian Geraghty 135079y    
Sleek (Star)
Mike Szymanski    
Slippery (Audi Melges 20)
Jim Pearson 112965T CANJP19  
Snake Oil (J 105)
don harthorn 197712w    
Solvo (Cal 25)
James Morphew    
Spiffy Girl (Rebel)
Jay Topping    
Spinnaker Ninja (Lightning)
Trey Rose/ Mike Garza USAAR33  
Spitfire (Melges 24)
Ted Illi    
Ian Marentette    
Will Parkolab    
RJ Robbins    
Splash Dance (S2 9.1)
Kent Baker Watch Captain    
Paul Hickman Main Trimmer    
Jody Kjoller Bow    
Steve Lawson Tactician   Group 1  
Jeffrey Maludy Tactician 143651P usajm116 Group 1  
Colleen Phillips Pit    
Don Phillips Helm    
Stella Maris (Star)
Rick Rundle    
Surprise (Melges 24)
Dan Berezin Helm CANDB37  
Alexander Praskurnin CANAP18  
Andrei Sokolski Main Trimmer CANAS37 Group 1  
Alexander Yurikh    
Target (Ultimate 20)
Keith Ziegler 21755ou usakz4  
Target Practice (Cal 25)
Adam Hollerbach 125741Q USAAH32  
Nathan Hollerbach Tactician USANH4 Group 1  
Erik Ryan USAER23  
Brad Terpstra Bow USABT24 Group 1  
RJ Wolney    
TAZ (T-10)
Hanson Bratton 244065T    
The D (Etchells)
Daniel Gabriel Tactician   Group 1  
Donald Maxwell Helmsman 255822T USADM41 Group 1  
Tipsy (Thistle)
Michelle Sgrazzutti Headsail Trimmer    
Tim Sgrazzutti Skipper    
Tony Sgrazzutti Bow    
Tir Na Nog (C&C 35 MK 1)
Phil Conger Staysail trimmer   Group 1  
Jim Kinney    
Dan Roeske Rush Chairman   Group 1  
Bill Sheppard Medic/Doctor   Group 1  
John Sheppard    
Steven Sheppard 208210K    
Traitor (C&C 35 MK 1)
Annabelle Brooks   Group 1  
Max Burson Mid Mast   Group 1  
Erik Gutermuth Bow USAEG37 Group 1  
Alex Hess Tactician    
Mitko Karshovski   Group 1  
David Keys Headsail Trimmer 338202P USADK68 Group 1  
Marvin McPherson Pit   Group 1  
Meg Stoll Helm    
Colin Via Mast   Group 1  
Mackenzie Vizgirda Pit   Group 1  
Andrew Wilkening Grinder   Group 1  
Tramp (Melges 24)
Thomas Ritter    
Underdog (C&C 35 MK 1)
Cameron Paine    
Untouchable (Etchells)
Justin Palm 19543C JPUSA26  
USA 8015 (Star)
Donald Massey 686212N USADM132  
Valiant (e33)
Jo D Hartingh III    
Vanguard (Mumm 36)
Michael Goran 117950W    
Vapour Trail (Melges 24)
Marc Steyn CANMS7  
Velero VII (NA 40)
J. Sammy Barbour Skipper 380168T    
Wasabi (Catalina 320)
Chas. Gabor    
Wayfarer (Wayfarer)
Mark Taylor    
Weather Edge III (Beneteau First 36.7)
Darcie Brault Other USADB159 Group 1  
Andrew Casazza Bowman usaac98 Group 1  
Edward Chrzanowski Headsail Trimmer usaec53 Group 1  
Josh Collins Headsail Trimmer USAJC206 Group 1  
Brady Savage Tactician USABS136 Group 1  
Leigh Savage Main Trimmer 171845S usals41 Group 1  
Suzanne Scoville Strategist USASS161 Group 1  
Robert Truman Bowman USART42 Group 1  
Colt Weatherston Skipper 183496E USACW89 Group 1  
West Marine Rigging / New England Ropes (Melges 24)
Bora Gulari USABG  
White Lightning (Lightning)
Richard Dishaw    
Josh Hevron USAJH337  
Whitefang (Cal 25)
john harper 103981U    
Wild Deuces (Audi Melges 20)
Nick Amendola Headsail Trimmer USANN13 Group 1  
Paul Currie Helm CANPC13 Group 1  
Gary Schwartling Main Trimmer 296052x USAGS22 Group 1  
Wildcat (T-10)
Steve/Nate/Pete Gregory/Parsons/Demming 125817R    
Wind Shadow (J 105)
Ruth Barrett Main Trimmer   Group 1  
Spencer Channel   Group 3  
Lauri Ellias Bowman   Group 1  
Al Fick Tactician   Group 1  
Stephanie Kurtz Headsail Trimmer   Group 3  
Dave Merchan Mid Bowman   Group 1  
Jim Murphy Helmsman   Group 1  
Windseeker (C&C 101)
Kate Fitkin    
Dale Peppel    
Michael Sullivan    
ERIC VERMANDERE 699916P    
Bob Whitford    
David Whitford    
Russ Whitford    
Windward (Catalina 27)
james cooley 168396L    

Main Menu

North Sails Line Honors Soaring Eagle Casino & Resort Bell Beer
Mount Gay Michigan Acura Dealers Acura Barefoot Wine
Total Foundations LLC Wolverine Inflatables 2cute2eat Legal Copy Services
Pure Eco VanTol Insurance Group Crescent Sail Yacht Club Armadillo Printwear

Copyright © Interactive Creations 2000-2021