2013 Susan Hood Trophy Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Afterburn (Dash 34)
Phil Chung    
Tim Denney Bowman   Group 1  
Darren Gornall Pit    
Doug Gornall Tactician None  
Craig Pirie Helm    
Chris Watkinson Navigator    
Against the Wind (Sabre 34)
Kevin Piper Helmsman CANKP12  
Air Force (Beneteau 36.7)
John Ferreira Helm CANJF16 Group 1  
Bud Greasley Headsail Trimmer    
Adam Henderson Headsail Trimmer    
Adam Kelly    
Bill Morland CANWM5 Group 1  
Darek Okarmus    
Alchemist (C&C 29 Mk 2)
Ron Ander Skipper    
Pawel Cimek Tactician    
Jack Nilsen Helmsman    
Sil Salvaterra Navigator    
Ali-Kat (J 105)
Ed Berkhout CANEB16  
jose correa    
nick picard    
ART VANKRIMPEN Main Trimmer    
JOHN WILSON    
Aponivi (CS 33)
Hubert Czajkowski Main Trimmer   Group 1  
Chris Girouard Headsail Trimmer    
Rob Jakubek Bowman   Group 1  
Eric Neate Skipper    
James Neate Pit    
Ralph Neate Headsail Trimmer    
Ron Statler Helmsman    
Ariadna (Hunter 35)
Alec Melnikov    
Vladimir Melnikov Skipper    
Ascona (Beneteau Oceanis 361)
Robert Coe Helmsman    
Kevin Hall    
Simon Hall Tactician    
Ann Martin Grinder    
Peter Savoy Headsail Trimmer    
Belles & Whistles (J 105)
COLIN CAMPBELL Pit    
Lisa Laventure Main Trimmer    
Bernard le Duc Main Trimmer    
BRIAN MCILQUHAM Bow    
Gordon McIlquham Helm    
Black Diamond (Jeanneau 39iP)
Paul Benninger Pitman    
Artem Klyuka Strategist    
Edward Radonic    
Igor Usyn Mid Bowman    
David Zinger Mid Bow    
Black Magic (CS 30)
Mark Ashworth Skipper    
Robert Foster Strategist    
Aaron Pittman Tactician    
BLAST (First 34.7 10R)
Trevor Bender Pit    
Chris Bobyk Owner CANCB20 Group 1  
Pauline Bobyk Headsail Trimmer    
Trevor Bobyk Grinder    
Joe Greenwood Strategist    
Dave Rankin Main Trimmer    
VJ Yirku Mid Bow    
Blue Streak (J 109)
David Anders Other    
Brian Durkin Headsail Trimmer    
Robert Eckersley    
Paul Galbraith Pit    
Liana Giovando 672635R    
James MacIntyre Other    
Almir Tavares    
Eric Whan Mid Mast   Group 1  
Casual Elegance (J 105)
Rob Bartholomew Main Trimmer   Group 1  
Geoff Clarke Skipper CANGC21 Group 1  
Ian Howe CANIH21  
Dominik Jableck Watch Captain CANDJ10 Group 1  
Alex Melzer Headsail Trimmer   Group 1  
Cerulean (Beneteau First 30)
Rob Davidson    
Cesan (C&C 41)
Paul Delacourt    
Jim Galea Main Trimmer    
Mark Jasper Headsail Trimmer    
Phill Langill Mast    
Gary Mckay Headsail Trimmer    
Emma Rourke    
Matt Rourke    
Matt Wallace    
Chariot (Killing 40)
Jamie MacCorkindale    
Jamie MacCorkindale    
Sara Pedersen    
Cirrus (Morgan 27)
Eric Connell Tactician   Group 1  
Ryan Johnston Bowman    
Coug (Peterson 41)
michael cullen 212081M    
Crime Scene (J 35)
David Holmes Tactician CANDH20 Group 1  
Michael Hren Main Trimmer   Group 1  
Eric Moran Bowman   Group 1  
Will Rea Bow   Group 1  
Stephen Trevitt   Group 1  
Derek Vandermeer Headsail Trimmer   Group 1  
EauZone (S2 10.3)
Simon de Groot Grinder    
Christian Eyram    
Ian Hutcheson Tactician   Group 3  
Simon Iskander Mid Mast CANSI2 Group 1  
Chris Moore Main Trimmer   Group 1  
Jayme Moore    
Jerry VAN WIRDUM Other NEDJV68 Group 1  
Eclipse (C&C 41)
Lisa Cockerill    
Ken Denholm    
Carole Desmeules    
Leslie Hind    
Alison Jones Strategist 147081    
Bill McIntyre Bowman    
Sue McIntyre    
Tim Noble Headsail Trimmer    
Morgan Seele Bow    
Emerald (Elvstrom 1/2 ton)
Ian "Made" Hahn Bowman    
JJ "Bugeye" Jackson Grinder    
Murad "Binnocular's" Saadi Main Trimmer    
Gab "UP" Willis Runners    
Paul "tacking" Willis Skipper    
Peter "Faster" Willis Headsail Trimmer    
Encore (Sabre 386 TM)
Patrick Byrne Other   Group 1  
Tony Byrne Skipper   Group 1  
John Klingensmith Other   Group 1  
Christian Schwabe Other USACS236 Group 1  
Eric Tanski   Group 1  
Endeavour (J 105)
Bill Bevan Helm CANBB8 Group 1  
Paul Martini Skipper CANPM10 Group 1  
Mark McNeil Bow   Group 1  
Jim Oneschuk Headsail Trimmer   Group 1  
Glen Tough Headsail Trimmer   Group 1  
EPIC (Dufour 40E)
David Bruce Headsail Trimmer   Group 1  
Glenn Clarke Main Trimmer CANGC16  
Che Decastro Bow    
Dave Hill Pit    
Jim Leckie Headsail Trimmer    
Rossi Milev Tactician    
Roger Ryall Skipper    
Finito (Beneteau 46)
Carl Ricciuti    
First Pilot (Beneteau 36.7)
Giles Osborne    
Forro (J 105)
Brian Blumer Headsail Trimmer   Group 1  
Peter Dixon Main Trimmer CANPD1 Group 1  
Mikey Dunn Watch Captain   Group 1  
Dirk McLaughlin Tactician   Group 1  
Gord Stein Navigator CANGS19 Group 1  
Drew Sutherland Skipper   Group 1  
Freestyle (CS 40)
Keith Carroll Helm    
Allen Graham Other    
Jim Oldershaw Skipper 5209    
GameChanger (1D35 C)
Charlie Day Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Hasko Main Trimmer    
Bruce Johnson Tactician    
Dan Klick Pitman    
Andrew Leslie Bowman    
Dave Ruskin Strategist    
Gerald Smerdon Pit    
Dave Smith Strategist 140128  
Greg van de Kraats Main Trimmer    
Phillip Williamson Other    
Gaucho (Farr 44)
Maggie MacDonald Skipper    
Hammertime II (Beneteau First 36.7)
Pasquale Leone    
Hansome devil (Hanse)
Greg Carter Grinder    
Greg Edgar Grinder   Group 1  
Alan Madill Skipper    
Colin Marsh Watch Captain    
Harrier (Tartan 30)
Chris Chapman    
John Cousens Main Trimmer    
Sandi Keough Pit   Group 1  
Lucie Pivrnec Mid Mast   Group 1  
James Statham Grinder   Group 1  
IMXtreme (IMX 38)
Joe MacDonald    
Jaeger (J-35)
Robert Bartlewski    
Jerry Bulkowski    
Robert Burek    
Slav Drzewiecki    
Irek Kosinski    
Maciek Lomnicki    
Peter Rudy    
Michelle Stachowiak    
Jersey Girl (Olson 911S)
Dee Hogan    
Harriet Pollock    
Bill Russell    
Corey Sawchuk    
Emily Searle    
Katbird (Dufour 34 Performance)
Walter Bak Grinder    
Christine Bortkiewicz    
Ian Lindsell    
Gord Timmis    
Kathleen Timmis    
Jon VanBuskirk    
Keego II (Hunter Legend 35)
Peter Chalkley    
Karl Zeeb    
Ladywindy (Hunter 33)
John Aldridge    
Alec KO Tactician    
Stellios Missirlis    
Mike Truffer Skipper    
Little Bird (Archambault 31)
David Bird Main Trimmer    
Tye Burt Pit    
Virginia Burt Headsail Trimmer    
Davee Gunn    
Lively (J 109)
Murray Gainer    
Long Winter (C&C 29 mkII)
Chris Caldwell Main Trimmer    
Steve Dzis Grinder    
Jason Loewe    
Chris Medina Tactician    
Mandate (J 105)
Sandy Andrews    
Graham Hicks Grinder CANGH2 Group 1  
Bart Meuring    
Terry McLaughlin Rod Wilmer CANTM1  
Phil Wilmer Navigator   Group 1  
Maroca II (CS36 Merlin)
Andrew Heim Skipper    
Barbara Heim Strategist    
Christian Heim Headsail Trimmer CANCH16 Group 1  
Michael Heim Main Trimmer    
Masquerade (Peterson 42 Custom)
Phil Chevalier Bowman    
Megan Christensen Main Trimmer    
Chris Dickson Grinder    
Robert Dixon Skipper    
Laurent Fortin Headsail Trimmer    
Tom Maxwell    
Craig Mills CANCM33  
Charles Stacey    
Merlin M2 (Thomas 35)
Larry Harrison    
Alan Jenkins Tactician   Group 1  
darryl jenkins    
Paul Johnston Pit    
Maura Lendon Pitman    
Carl OConnell    
Barbara Spavins Bow    
Midnight Express (Express 30)
Michael Bauer Skipper    
Thomas Bauer Helmsman    
Mister Ed (IMX 38)
Kevin Deveau Grinder    
Monica Doedens Grinder    
Blair Flemming Headsail Trimmer    
Tony Harker Main Trimmer   Group 1  
Zel Knesevic Bowman    
Ian McAllister Helm N/A N/A  
Andrea Mooney Mid Bowman    
Shirley Pen Pitman    
Brian Townsend Tactician   Group 1  
Evelyn Townsend Pit    
Moonlight Mistress (Hughes 38')
C B Pit    
Allen Duffin Headsail Trimmer    
Don Hawco Helmsman    
Andy McCabe Main Trimmer    
Harvey Ostrander Tactician    
Dave Rodgers Skipper    
Sandy Stevens Headsail Trimmer    
Mythos (CS Merlin)
Michael Racicot    
Ted Spanos Skipper    
Nemesis (C&C 99)
David Davidse Grinder    
Mike Innell Skipper    
Brian Mitchell Main Trimmer   Group 1  
Greg White Bow    
Chris Wild Headsail Trimmer    
Nepenthean (C&C 27 MK III)
Joe Bales Navigator    
Ed Curtis Main Trimmer    
Will Harney    
will harney Skipper    
Paul Noskiewicz Helm    
Never Say (Hunter 36)
Richard Krummenacher    
Rob Sampson    
Northern Dancer II (C&C 41)
Charles Boulakia Main Trimmer   Group 1  
Niall Glynn Grinder   Group 1  
Marcus Hulton Bowman   Group 1  
Roy MacDonald Mast   Group 1  
Mark Quigley Pitman   Group 1  
Christopher Rankin Captain CANCR15  
Edward Rankin Grinder usaer71 Group 1  
Rick Spiering Grinder   Group 1  
Oasis (Hunter 36)
Evan Steed    
Ovation (Catalina 380)
Scott Best Grinder    
Jill Matheson Main Trimmer    
David Myles Headsail Trimmer    
Ian Myles Grinder    
David Van Every Skipper    
Paladin (Bavaria 38 Match)
Alexandra Cox Helm    
Brayden Woods Captain    
Plika (Beneteau 10r)
Jen April    
Dan Cunningham    
Ian Hogan    
david jarvis    
Alex Kelly    
Ian Struthers    
Prime Time 2 (Catalina 30T)
Kyle Jones    
Terence Kuehn Skipper    
Mark Lewis Bow    
Walter Schoppmann    
Seth Whitmore    
Railin (Catalina 30 TR)
Darren Achim CANDA9  
Brent McBean    
Pierre Roberge    
Tim Sweet Skipper CANTS17 Group 1  
Magdalena Warczok Main Trimmer    
Renaissance (C&C 38)
Jay Kirkpatrick Watch Captain    
Peter Kirkwood Skipper    
Scott Kirkwood Bow    
Marcie Smith Pit    
Adam Spencer    
Sam Thompson Bow    
Rodecrew (CS 30)
bob sarna    
Rogues (Hobie 33)
Tom Gayford    
Sassafras (Swan 47)
Colin Brown    
Sealight (Beneteau Cyclades)
Glenn Butt Pit    
Jeff Gall Watch Captain   Group 3  
Steve Gallacher Skipper    
Robert Grimard    
Nilson Ruiz    
Tracey Ruiz    
Glen Sinclair Bow   Group 1  
Setanta (Hanse 400)
Joe Doris    
Shock Therapy (Schock 40)
Gary Benner Skipper    
Nick Dobvniak CANND2  
Ryan Henderson    
Alex Libby Bowman    
John Osgoode Smith    
Ian Richardson CANIR2  
David Weatherston Other   Group 1  
Shorthanded (J 35)
Michael Pietz    
Sonic Boom (Aphrodite 101)
ben gravelle Owner CANBG12  
Julian Howarth Captain CANJH14  
Michael Howarth Helm CANMH33  
Spencer O'Brien Skipper    
Southern Cross (Sabre 402)
Andrew Newbury Watch Captain    
Spitfire (J 145C)
Jonathan Bamberger Skipper CANJB53  
Kevin Brown Helm 177815Y CANKB5 Group 1  
John Farquharson Headsail Trimmer 713348N CANJF22 Group 1  
John Lyon Tactician    
Matthew Manhire Bowman CANMM40  
Mark McGinnis Navigator CANMM15 Group 1  
Rommel Santos Main Trimmer    
Peter Toi Mast CANPT1 Group 1  
Roger Wood Mast    
Splash (Mirage)
Cindy Brown Helm   Group 1  
John Greene    
Chris McCormack Headsail Trimmer    
Joan McCormack Headsail Trimmer    
Star Chaser (Beneteau First 45)
Ashwani Angra    
Siebrin Bangma    
Alex Byczko    
Paul Demaiter Bow    
Marc Doedens    
Ingrid Enhagen    
Keith Enhagen    
Tim Lochner    
David Murphy Bow CANDM42 Group 1  
Switch (J 92)
Doug Folsetter Skipper   Group 1  
Louis Johnson Skipper   Group 1  
Mathew Kearns Skipper   Group 1  
Andrew Sharp Owner 208869J   Group 1  
Chrystal Sharp Skipper   Group 1  
Tango (Beneteau First 36.7)
Ceiran Bishop Bowman CANCB14 Group 1  
Peter Miller Pit    
Sara Morton Headsail Trimmer CANSM36 Group 1  
Seth Rodness Headsail Trimmer   Group 1  
Pierre Savard Skipper CANPS7  
Mark Van Graft Mast    
Steven Wood Main Trimmer CANSW13 Group 1  
Tempo Libre (Hanse 430e)
Torstein Braaten Skipper    
James Davis Pit    
The Black Prince 1 (C&C 121)
Margarete Akens    
Ximena Correa    
Sabina Janik    
John Kings    
Lawrence Maurice Main Trimmer    
Brian McIlroy    
Bram Toomath    
Ernest Toomath Skipper    
Ryan Waseem    
The Cat Came Back (J 120)
Paul Banyard Headsail Trimmer    
Robert Feuerstake Headsail Trimmer    
Mike Macdonald Helmsman CANMM67  
Emily Sawolak Main Trimmer    
Graham Toms Helmsman    
Julie Toms Skipper    
Trident (J 105)
Doug Bullock Doug Farrand CANDB30  
True Blue (Hunter 326)
Marcus Martyn-Jones Helm    
Tim Thomas Skipper    
UMI TAKA (C&C 35 MK III)
Paul Bark Bowman    
Simon Bright Headsail Trimmer    
Dennis Dice Skipper    
Tyler Dice Mast    
Chris Ruch Mid Mast    
Roger Van Vlack Skipper    
Upstart (Sunfast 3200)
John Andersen Navigator   Group 1  
Bert Barrett 675014Q    
Peter Hafner Main Trimmer    
Ryan Marr Watch Captain CANRM49 Group 1  
Tristan Story    
Vitality (Beneteau Farr 25)
Mark Nalewajko    
Whisper 2 (C&C 33 MK 1)
John Buckminster Navigator    
John Estey    
pete fuller Bow    
Mark Passalent    
WindEffect (C&C 30)
craig campbell    
Lafratta Chris    
Thomlinson Mike    
bill pollon    
Bye Stephen    
Worthy Pearl (C&C 37)
Martin 'Mac' McKenzie Skipper    
Jane Pekar Pit    
Paul Richards Grinder    
Don Trant Tactician    
Les Wardrop Pit   Group 1  
Michelle Wardrop Bow   Group 1  
Xoomer Xpress (X-35)
Adam Farkas    
Zone (J 35)
Ken Bruce    
Zoom (Beneteau First 10R)
Robert "Bobski" Sieradzki    
Arkadiusz Aniolowski    
Ted Bartlewski    
Rajmund Maternowski    
Joe Pingitore Headsail Trimmer    
Mac Sadowski    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021