2013 Vineyard Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Abilyn (Pogo 2)
Josh Reisberg 714576P USAJR117  
American Girl (King 40)
Daniel Galyon 319200N    
Arabesque (C&C 121)
Michael Mahan 706875v    
ARGO (Catalina 400)
Michael Belikov Helmsman   Group 1  
Igor Dobruskin Main Trimmer    
Boris Keselman Captain    
Steve Losik Mast    
Iliya Zverev Main Trimmer    
Ariel (J 109)
Jeffrey Warren 110682N USAJW164  
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht 197897S USACA6  
Avra (J 120 MOD)
Leo Vasiliev 653152H USALV9  
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy Day McRoberts 337516W USATD64  
Blue Note (Bristol 43.3)
Gary Nackman 296519B    
Bombardino (Santa Cruz 52)
James Sykes 216509R    
Breakaway (Tripp 37)
Dave Otterbein 688245T    
Charlie V (cc) (J 44)
Norman Schulman 122082M usans4 Group 1  
Choucas (Jeanneau SF 36)
Frederic Cosandey 206441P USAFC6  
Christopher Dragon (Sydney 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Conviction (cc) (TP 52)
Chris Gasiorek    
Andrew Groody    
Jan Majer 114737R USAJM75  
Patrick Showell    
Kirk Wetzel    
Coup d' Etat (McCurdy Rhodes 46)
Hilary Davidson Other   Group 1  
Johanna Moffitt Spinnaker trimmer USAJM132 Group 1  
Michael Shea 391941V   Group 1  
Rob Stenger    
Dave Torma Helm 125268w   Group 1  
Donnybrook (Andrews 80)
James Muldoon 144506L USAJM73  
Eagle (J 120)
Steven Levy 251603G 251603G  
Fin II (Olson 30)
Thomas O'Connell 325017N    
First Light (C&C 101)
Dana OBrien 672184G    
Flashpoint (J 100)
Adrian Little 319091E USAAL3  
GADZOOKS (C&C 38)
Geoffrey Beringer 254613O USAGB95  
Glim (C&C 40)
Matt Beery USAMB188  
Joe Carter Spinnaker trimmer USAJC264 Group 1  
John Fallon Tactician USAJF57 Group 1  
Louis Killeffer    
William Klein    
Neil Konstantine    
Chris Winalski Navigator 712400W USACW117 Group 1  
Golden-Eye (Rhodes (wood))
Michael Emmert    
Gringo (Pearson 37)
Michael McGuire 372672Z    
Hiro Maru (Swan)
Jefferey Bell Bow CANJB33 Group 1  
Stu Caplan Other USASC118  
Rich Collins Main Trimmer USARC11 Group 1  
Joe Fontanella Navigator USAJF67 Group 1  
Chris Gray Mast USACG100 Group 1  
Dave Gurney Helm USADG90 Group 1  
Matthew Gurney Bow    
Chris Kniffin Watch Captain USACK55 Group 1  
Hiroshi Nakajima Owner 165692E USAHN1 Group 1  
Jamala III (S2 9.1)
Carolyn Gaffney    
Marc Lotti    
Sarah Starkweather    
Andy Veitch    
Chuck Wheelock Bow    
Hamish Young 671041S AUSHY1  
Kekoa (Tartan 38)
Luke Wakeman 699943C    
Kincsem (J 44)
Christian Antoni    
Rick Delfosse Pit USARD110 Group 1  
Joerg Esdorn 274683E USAJE9  
Jamie Everett Mast    
Duncan Hennes Watch Captain 697231X USADH76 Group 1  
Richard Hulit Headsail Trimmer USARH80 Group 1  
Za Jelliffe Mast USACJ33 Group 1  
Don Reeser Watch Captain USADR78 Group 1  
Keith Rehder Bowman USAKR24 Group 1  
Siobhan Reilly Runners 409835F USASR76 Group 1  
Frederick Walters Watch Captain 334774C USAFW6 Group 1  
Kyrie (Tartan 4100)
Sal Carillo    
Katherine Crean    
John DiMatteo 317330Q    
Christopher Schneider 124596B    
Douglas Weiner Headsail Trimmer   Group 1  
Letting Go (Baltic 37)
Arthur Rich 147926Z    
Lir (Swan 45)
John McNamara 206209N    
Loki (J 109)
David Rosow USADR12  
Lora Ann (Express 37)
Richard Du Moulin 113194s    
Madison (J 120)
Chris Anto Headsail Trimmer    
Chris Bolton    
Nathan Buchok    
Jonathan Johnston Bow 310917L   Group 1  
John Kimberly Navigator    
Bryce May    
Rick Smola    
Brian Spears 6674996E    
MaryEllen Tortorello Pit Assist 741916H USAMT57 Group 1  
Todd Williams    
Magic (Santa Cruz 52)
Kenneth Laudon 127269b USAKL34  
Max (Pogo 10.5)
Julie Androshick Headsail Trimmer   Group 1  
Tom Carpenter Grinder 173221l USATC73 Group 1  
Rainer Degener    
Moritz Hilf 652441E Germh8  
Sue Kim    
Peter Kingham Medic/Doctor USAPK18 Group 1  
Maximizer (Farr 73)
Jose Diego-Arozamena 713038Z ESPJD56  
Milk and Honey III (Corsair C37)
Mchael Divon 342026K    
Miracle (R/P 44)
Kevin Cain    
Conor Cashel USACC176  
Michael Cashel 697102V USAMC148  
Sean Cashel    
Tripp Cashel 299093M USATC89  
Bob Farley Chef   Group 1  
Mike Fleuette USAMF1 Group 1  
Lonergan Harrington    
Max Nickbarg Other 328652C ISVMN1 Group 1  
Charlie Simonds USACS116  
Moonshine (Olson 30)
Allen Fligor 316892H    
Morning Glory (J 105)
Carl Olsson Other 115941R USACO38  
L Eric Olsson Other    
Moxy (X-Yachts xp33)
Paul Brindak Skipper 711607H   Group 1  
Oakcliff Farr 47 (Custom Farr 47)
John Mooney    
Oakcliff Sailing    
Orion (Hinckley 38)
Damir Plisic 689204Q    
Douglas Plisic    
Jordy Plisic    
Joseph Plisic    
Paladin (J 35)
Jason Richter USAJR91  
Patience (cc) (Tripp 33)
Richard Royce 199250B    
Patriot (cc) (J 122)
Key Becker   Group 1  
Peter Becker    
Pax 3 (J 109)
Robert Siegel 118364Y    
Pegasus (Tartan 41)
Austin Royle 220462K    
Persevere (Hanse 545)
Arthur Baer Colin Rath 254664z    
Pleiad Racing (Class 40)
Edward Cesare 137502M USAEC5  
Prevail (Beneteau 42s7)
Lawrence Swack 714275B    
Ptarmigan6 (TP 52)
Lawrence Dickie    
RĂ¡gana (Cape Fear 38R)
Darius Peleda 37406B USADP49  
Rambler (RP 90 WB)
George David 357776M usamh40  
Wendy David Grinder    
Tim Dawson Main Trimmer   Group 3  
Jeffrey Dionne Grinder   Group 3  
Jesse Fielding Mid Bow 285435X USAJF64 Group 3  
Greg Gendell Bowman   Group 3  
Michael Harvey 357776M usamh40  
Nathan Hislop    
peter isler Grinder   Group 3  
C. Patrick Kennedy Grinder   Group 1  
Charles Livingston Grinder   Group 1  
Thomas Loughborough Headsail Trimmer   Group 3  
kyle lyman Other   Group 3  
Bill Macgowan Main Trimmer 206264U   Group 1  
Duncan Maitland Other   Group 3  
Artie Means Navigator 144725q   Group 3  
David Petersen Other   Group 3  
Ben Quatromoni USABQ1 Group 3  
Dylan Vogel Other 364420O USADV27 Group 1  
Christopher Welch Other   Group 3  
Stuart Wilson Headsail Trimmer   Group 3  
Red Sky (J 122)
John Pearson 396641  
Rhiannon III (J 109)
Cao Deambrosio    
Curt Schibli Tactician 706301U    
RIMA2 (RP 55)
John Brim 198990O USAJB95  
Rita (Hunter 35)
Howard Cubberly Helm    
Scot Henry Headsail Trimmer    
Mark Rickect Watch Captain    
Arthur Sa 211703d    
Dave Seroy Bow    
Rocket Science (J 120)
Rick Oricchio 208866G    
Scarecrow (Soverel 30)
Jim Farrell 681845Q USAJF85  
Shining Star (Farr 33)
Steve Hayes    
Shooting Star (Beneteau First 36.7)
Steve Cain Skipper 342608O    
Walter Charchalis Watch Captain    
James Duffy Headsail Trimmer    
Josh Owen Spinnaker trimmer    
Will Pritz Bow    
Carl Silbergleicht Pit    
Jeff Tyrrel Navigator    
Daniel Watt Watch Captain    
Sirius (J 33)
Mike Sullivan 388338h    
Skoot (J 109)
Jim Vos 320345K USAJV53  
SKYE (Swan 53)
Ashley Burgey   Group 3  
Paul Coleman Helm   Group 1  
Peter Coleman Watch Captain   Group 1  
Roger Conradie Skipper   Group 3  
Jim Reiher    
Michelle Savage Watch Captain   Group 3  
Ralph Worthington Skipper 698088Q USARW114  
Snappy (Tartan 33)
Ove Haxthausen 669538S    
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
SPARTA (X-35)
Yevgeny Osherov 688769M    
STAR (Aeromarine 50)
Jeffrey Ohstrom 110641E    
Stark Raving Mad (Swan 601)
James Madden    
Sweet Caroline (J 109)
Chris Brady Helm 229180B USACB114  
Pam Elden Headsail Trimmer 741934z    
Christopher Ercole Captain USACE40  
Shawn Keating Headsail Trimmer   Group 1  
Kirk Sneddon Main Trimmer    
Synergy (J 105)
David Spence 236612p    
Tacktile (Sabre 42 CB)
Andrew Claflin Spinnaker trimmer    
Shawn Donovan    
Mark Laser Medic/Doctor 403003D USAML115 Group 1  
Billy LeVasseur    
Greg Madzio 729170R USAGM77  
Chuck Murphy    
Robert Smith Bowman    
Jeffrey Wilson    
Greg Wykoff    
Terrapin (First 40.7)
Jonathan Litt 391889K USAjl128  
That's Ridiculous (Beneteau 36.7)
Francis Nilsen    
Thin Man (J 92)
Todd Aven 654842K USATA47  
Three Little Birds (Trimaran)
Nancy Baur    
Kevin Baxley 320798B    
Ian Clarke    
Bill Koffler    
David Walworth    
Troubador (Express 37)
Jamie Anderson Owner USAJA80 Group 1  
Eric Deichman Helm   Group 1  
Peter Fackler Spinnaker trimmer   Group 1  
Lee Gonzalez Watch Captain   Group 1  
Raoul Magana Helm   Group 1  
Allie Padin Pit   Group 1  
Patrick Slattery Watch Captain USAPS49 Group 1  
Nicole Stuart Mid Bow   Group 1  
Trouble Maker's (Irwin 325 Ketch)
Richard Scierka 687186U    
Udacha (Tripp 33)
Vladimir Koulik    
Ursa Major (C&C 40)
Igor Kuzikov    
VAMP (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Weegie (Columbia Carbon)
Richard Fleischman 317123P    
WILDEYES (Quest 30)
Michael Millard    
Wildfire (cc) (Tripp 37)
Mark Chambers Watch Captain    
Tom Mosler Headsail Trimmer USATM122  
Kevin O'Donnell    
Amy Sloat Other 708177N    
Ben Yannelli    
Carmen Yannelli 698009R    
Rachel Yannelli    
Ruth Yannelli    
Vincent Yannelli Bow 691085n USAVY1 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy