2013 Youngstown Level Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
723 (Melges 24)
Uri Saks    
725 (Melges 24)
Todd McKenzie    
Absinthe (C&C 34)
Nicholas Brown    
Christine Irving Helm    
Gillian Lockett Pit Assist CANGL14  
John O Toole    
max stevens-guille Pit    
John Yoxall Skipper CANJY2 Group 1  
Act II (C&C 115)
Trevor Bender    
Afternoon Delight (Shark)
Rob Vanderperk    
Ali-Kat (J 105)
Ed Berkhout CANEB16  
jose correa Bow    
ART VANKRIMPEN Main Trimmer    
JOHN WILSON Headsail Trimmer    
Amorita (Beneteau First 40.7)
Billy Farmer Headsail Trimmer    
Bethany Hodge    
Meghan Lissow Mast    
Owen McDonald    
John Newell    
Fritz Odenbach 162787C    
Mandy Odenbach Mid Bow    
Sandra Odenbach    
Jeff Sullivan Main Trimmer    
Kendra Vavrina Headsail Trimmer    
Scott Walsh    
Bakajo IV (Swiftsure 33)
Jason Haefner    
Bangalore (International Eight Metre)
Bart Meuring 6    
Battlestar Pegasus (Redwing 30)
Andrews Hooker    
Benecuda (Beneteau First 36.7)
Sean Marshall    
Black Dog (Melges 24)
Dave Black CANDB22  
Black Magic (Beneteau First 10R)
Rob Wiersma    
Black Rose (Beneteau 37)
Reno Decker    
Tim Overdorf Headsail Trimmer    
Lawrence Quinn    
Paul Schiavoni    
Don Zink Navigator    
Black Shadow (Martin 243)
John Scurr    
Blast (Beneteau First 10R)
Chris Bobyk    
Blue Streak (J 109)
Robert Eckersley    
Greg Robinson    
Breezin (Kirby 25)
Cathy Cudmore    
Calypso (C&C 30)
Mark Lippman    
Carpe Ventus (J 109)
Gabrielle Blais-Jones Main Trimmer    
Ian Howes CANIH21  
Ron Jenkins    
Denys Jones    
Jeff Shepherd Guttman    
Max Skudra Headsail Trimmer    
Kuba Wesolinski    
Celtic Fire (C&C 29-1)
John Meagher 1847920D    
Chasse (Laser 28)
David DeBoy 291947Z USADD96  
Chinook (J 70)
Carrie & Ed Austin 234894F USACA27  
Clontarf (Catalina 30)
Phil Hibbeln Headsail Trimmer    
James Ireland Main Trimmer    
Paul Kay Helm 2881    
Andrew Lysinger Grinder    
Charlie Millar Bow    
Coyote (Santana 30/30)
Jan Varkevisser    
CrazyEight (Beneteau First 36.7 SD)
Karen Corsano Pit   Group 1  
Jenny Farrand Headsail Trimmer CANJF26 Group 1  
Joe Geremia Headsail Trimmer   Group 1  
Kai Groves    
Fraser Howard    
John Morch Main Trimmer   Group 1  
Shirley Powell Pit cansp10 Group 1  
Willi Powell CANWP2 Group 1  
Crime Scene (J 35)
David Hyland Mid Bow 254058V   Group 1  
Howard Levinoff Main Trimmer   Group 1  
Eric Moran Bowman   Group 1  
Michelle Parker Headsail Trimmer   Group 1  
Neil Payne Headsail Trimmer    
Will Rea Bow   Group 1  
Stephen Trevitt    
Tyler Wilson Mast   Group 1  
Crusader (J 30)
Amanda Baker Mid Mast    
John Gary Headsail Trimmer 393049Y    
Cindy Mather Bow   Group 1  
Daniel Mather 3521440    
Danielle Mather Mid Bow   Group 1  
Defiant (C&C 29 MKII)
Ann Mitchell Other    
Jeff Robinson Headsail Trimmer    
Faith Seeking Main Trimmer    
Daniela Stor Headsail Trimmer    
Delphine (PDQ 36)
David Slater    
Dodgy (C&C 29-2)
Adam Elltoft    
Domino (Beneteau First 36.7)
Paul Paolone    
Don't Panic (Kirby 25)
Kyle Higgins    
Dynamo (J 70)
Andrew Papierz 728656X CANAP19  
Gary Stephenson Spinnaker trimmer    
David Vincent Chef   Group 1  
Eclipse (C&C 41)
Carolyn Beasley Headsail Trimmer    
Ken Denholm    
Leslie Hind    
Alison Jones Strategist 147081   Group 1  
Tim Noble Headsail Trimmer    
Steve Robinson Headsail Trimmer CANSR13 Group 1  
Frank Russumanno    
Emerald (Elvstrom 1/2 ton)
Paul "TACKING" Willis    
Encore (Sabre 386 TM)
Tony Byrne    
Eowyn (J 70)
Peter Winkelstein 264861Z    
EZ Cat (Nonsuch 30)
robert bryant    
Fasttrak (N/M Custom 30)
Bill MacLeod    
First Today (Beneteau First 36.7)
Gary Tisdale 237296H USAGT26  
Flight Simulator (Corsair 28R)
Tom Reese 173751T    
Freak On A Leash (Shark)
Jeremy Crowder    
Frost Bite (Shark)
James Gardner    
Futures (Swan 44-2)
John Reinhold    
GameChanger (1D35 C)
Marcie & Dave Smith 140128  
Gaucho (Farr 44)
Maggie MacDonald    
Gforce (Beneteau First 40.7)
Michael Gotthelf    
Glayva II (C&C 37-1)
Steven Benham Bow    
Christine Brezden    
Debbie Jeffcoatt Main Trimmer    
Jeff Jeffcoatt    
Derrick Knie Mast    
Roman Maysley Headsail Trimmer    
Gnarly Ruca (Melges 24)
Curtis Jazwiecki 693607U USACJ36  
Gruntled (C&C 29-2)
Ross Lister    
Harrier (Tartan 30)
Brigitte Balle Spinnaker trimmer   Group 1  
Chris Chapman    
Sandi Keough Pit   Group 1  
Lucie Pivrnec Mid Mast   Group 1  
James Statham Grinder   Group 1  
HooRah (Beneteau First 10R)
Paul Cannon / Waple 125201D USAPC36  
IMXtreme (IMX 38)
Mr. Awesome Main Trimmer   Group 1  
$$ Boy Headsail Trimmer    
Chester Field Helm    
Gale Force Bow    
Joe MacDonald Strategist    
Dixon Snider Grinder    
Infringer (C&C 115)
David McFadgen    
Joyce's Nemesis Too (Beneteau 36.7SD)
Jesse Sabin    
Junior (J 70)
Tim Finkle Helm   Group 1  
Justin Hays Headsail Trimmer   Group 1  
Joey Mello Tactician 399035e USAJM167 Group 1  
Emily Paxhia Bowman    
Kissing Bridge (C&C 1/2 Ton)
Robert MacLachlan    
Kristina (Hunter 37)
George Iwanchyshyn Main Trimmer    
ross shropshire    
Lake Effect (J 111)
Robert Hese 271079W usarh68  
Late Life Crisis (J 70)
Corbo Corbishley 295362A    
Leda (Melges 24)
Avery Field Grinder USAAF49 Group 1  
Brooke Field Bow    
Chris Field 347538D USAJF36  
Jack Field Tactician 234593B USAFJF125 Group 1  
Jon Wenderoth Watch Captain 256655c USAJW182 Group 1  
Lively (J 109)
Murray Gainer    
Loyalist (J 35)
Andrew Kooiman    
Maggie Kelly (Beneteau First 40.7)
CHRIS STEER N/A N/A  
Margaritaville (Beneteau First 10R)
Dinse Scott 217065W    
Martini (SR Max 21)
Don Bristow Skipper    
Bryce Mackinnon Pit    
Phil Meilliunas    
Menace (J 70)
Kerry Klingler 103972T USAKK45  
Merlin M2 (Thomas 35)
Larry Harrison    
Messing About (J 27)
Andre Beese CPVAB1  
Mo' Money (J 22)
Aaron Snyder    
Moccasin (J 109)
Edward Werner    
MrBumpy (J 24)
Kevin McAuley 2772    
Napoleon (J 70)
Tony Byrne    
Nemesis (C&C 99)
Mike Innell    
Neptune's Car (Beneteau First 36.7)
Brian Rutter CANBR14  
Night Owl (Beneteau First 36.7)
Richard Lohr 666741N USAJS103  
Nimbus (Albin Cumulus)
Stephen Allen 328204Q    
Nobody's Business (N/M 43)
Kathy Angelidis Main Trimmer    
Brian barrett    
Bob Collins    
Chase Collins    
Mark Lawless 208907W USAML12  
matt lawless Pit    
Eric snavely    
Jenn Suba Tactician    
Doc Sullivan Runners    
Ken theman    
Norseman (International Eight Metre)
Cedric Gyles    
Northern Dancer (Tripp 26)
Tim Marsden    
Northern Seitz (J 27)
Michael Seitz    
Notorious (Farr 30)
Kevin Brown 177815Y CANKB5  
Obsession (Beneteau First 36.7)
Norm Stessing    
Ole' (C&C 27-5)
Ed Cough    
Ominous (Kirby 25)
Geoff Brown Other    
Deanna Cain Bow   Group 1  
Morgan Seele    
Overkill (Kirby 25)
Tom Taylor    
Pagan (J 29 MH IB)
alex miller    
Pandora II (CS 33)
Brian Garrett    
Panic Button (F25c)
Todd/Ryan Howe 654407j    
Patty Wagon (Shark)
Mark Shantz    
Penny Pincher (J 70)
Morgan Paxhia 249490I USAMP36  
Perfect Ten (Beneteau First 10R)
Joe & Jeff Pawlowski 113949V USAJP154  
Phoenix (J 70)
Tony Bocchichio USAAB127  
Adam Croglia    
Peter Firey 281443P USAPF34  
Timothy Wright Pit   Group 1  
Pipistrello (J 70)
Scott Giering    
Mark Pincus Skipper 391850V    
Tom Wenzel    
Polestar (Beneteau First 40.7)
Thomas Kinsella    
Presto (Melges 24)
Lori & Adam Burns USAAB3  
Prime Time 2 (Catalina 30T)
Terence Kuehn    
Mark Lewis    
Walter Schoppmann    
Proclivity (Farrier 31)
Colin P Wartman    
Puffin (C&C 27-3)
Matt Keene 659346P    
Quixotic (S2 9.2a)
Chris Fischer    
Railin (Catalina 30 TR)
Tim Sweet CANTS17  
Rampage (Farr 47)
John Odenbach 1059150    
Rampant (Shark)
Jacob Harper JHCAN23  
Rapparee (Catalina 34)
James Brasser Main Trimmer   Group 1  
Mark Cassidy    
SUSAN CASSIDY    
Dan Connolly    
Phobe Elter    
Lisa House    
Dan Jammal    
Rattlesnake (Melges 24)
Carter Robertson    
Rediorknot (Beneteau First 265)
Gerry Kolb    
Redline (Tripp 26)
Conor Holvey Pit    
Rob Padilla Headsail Trimmer    
Andy Peck    
Mike Stasko Skipper    
Austin Zauner Mast    
Remarkable (J 35)
Mark DePaul    
Resolute (C&C 29-1)
Mark Gifford Helm CANMG37  
Matthew Law Pit    
Meghan McOustra Bow    
Sara Morton Spinnaker trimmer CANSM36  
Sarah Norris Headsail Trimmer    
Derek Pepler Main Trimmer    
Rock n Roll (Kirby 25)
nicolas greenland    
Rockin' Chair (C&C 29-1)
Chris Doyle 122646O USACD34  
Peter/Chris Doyle 149507W    
Rodecrew (CS 30)
bob sarna    
Rogue Wave (J 35C)
Douglas Clarke    
Rufus (J 22)
David Krystaf    
Rumble Bee (Beneteau First 30)
John Frank C103386C    
RUSH (Melges 24)
Mike Gozzard CANMG40  
Sail22 Fäle (J 70)
Becky Furry Strategist    
Ed Furry    
Savoire Faire (C&C 30-2)
Cash. Casper Schieweck    
ANDREW BORIGHT Owner    
nicholas brown    
Tripsy vanessa head Headsail Trimmer    
courtland livesley-james Other    
john scott tripp Tactician    
Seaweed (J 70)
Don Finkle 103102X USADF17  
Serious (C&C 33-2)
Christrine Ann Johnson Navigator    
Bill McIntyre Main Trimmer   Group 1  
Susan McIntyre    
Severn (International Eight Metre )
Cedric Gyles    
Sexy Beast (Beneteau First 36.7)
Rory Ring    
Shane Returns (Beneteau First 36.7)
Jeffrey Long CANJL16  
Short Bus (Hunter 34)
Chris Alger    
Jane Ansara    
Drew Spraggett    
Slider (Farr 40)
John Bratek Headsail Trimmer   Group 1  
Tim Dykes Tactician   Group 1  
Paul Infantino Navigator   Group 1  
Jack Kitrenos Helmsman   Group 1  
Stefan Laux Pitman   Group 1  
Rick Lenard Strategist    
Ken Meyer Main Trimmer   Group 1  
Jamie Peppas    
Josh Piatov Bowman   Group 1  
Patricia Piatov Navigator   Group 1  
Gary Rotella Pitman   Group 1  
Tim Wenger Mid Mast   Group 1  
Smack (C&C 29-2)
Jack Evans    
SnapShot (C&C 29-2)
George Poulias    
Solvenn (Jeanneau Sun Fast 37)
edward mccormack    
Sorpresa (Beneteau First 30)
Greg Avila Shah Bow   Group 3  
John Canty Main Trimmer    
Torsten Doering    
Alex Haim    
Uwe Kahlau    
Andy Mess Headsail Trimmer    
Ken Tramposch    
Sound Wave (J 34)
Fred White 167373C    
Spitfire (Melges 24)
Reg Chevalier Pit    
Ian Marentette Strategist    
John Marentette Helm    
Logan Orosz Other   Group 1  
RJ Robbins Tactician    
Squirmy (J 100)
Joe O'Brien 309851D    
Stir it up (Melges 24)
Allan Stokes    
Superfecta (J 70)
Kris Werner    
Surprise (Melges 24)
Dan Berezin Helm CANDB37  
Synchronicity (CS 30)
Jim Schacht    
Taz (Beneteau First 36.7)
Peter Lund    
T-Bone (Kirby 25)
Simon Krall    
Terrapin (Soverel 27)
Mike Thurley    
The Gipper (Beneteau 41)
Max Boepple MD    
Fran Gloekler    
Joe Pardi    
Max "Junior" Roehmholdt    
Stephen Rycyna MD 711876S    
Thriller (Olson 25)
Vicki Murray    
Tigress (J 70)
Joseph Weibel Main Trimmer    
Karen Weibel Bowman    
Timothy Weibel Skipper    
Toes In The Water (SR 21 Turbo)
Ann Huibers Bowman CANLH4  
Jenna Huibers CANLH4  
Larry Huibers Strategist CANLH4  
Michelle Peters Spinnaker trimmer CANLH4  
Torqeedo (J 70)
Brandon Flack 208873F USABF15  
Cindy Flack 208873F USABF15  
Dave Spang Tactician 208873F USABF15  
Renee Spang 208873F USABF15  
Touch 2 Play (J 70)
Martin Kullman    
Uncorked (CS 30)
Ken I'Anson    
Uprising (Farr 30)
Charles Wright    
USA 168 (J 70)
Marty McKenna 295774I USAMM163  
Vinyasa (Melges 24)
Mike Barry 206560T USAMB114  
Waahuu (CS 30)
Dennis Ambrose    
Timothy Ashley Bow 695202H   Group 1  
Dave Dasson    
Scott Edwards    
Nick Harkola    
Robert Hibbard    
Ron Hilgert    
WaveWacker (Shark)
Charlie Carver Headsail Trimmer    
John Carver Helm 716879R USAJC139 Group 1  
Joseph Egloff Bow    
Mary Grace Egloff Spinnaker trimmer    
Wild Thing Tamed (C&C 33-2)
Edward Thompson    
Wind Chill (Beneteau First 36.7)
Shannon Brown Mast USASB102 Group 1  
Paul Hays Main Trimmer USAPH21 Group 1  
Justin King    
David Schimley Grinder    
Mark Schimley 220690Q USAMS147  
Sherry Schimley    
Kristen Toscano    
Scott Walter    
Windburn (C&C 30-1)
Michael Brown    
WOW (J 24)
Mason Brownlee Headsail Trimmer    
Braden Erck Mid Bow    
Gabriel Lewis Captain    
Erik Taheri Tactician    
Xoomer Xpress (X-35)
Adam Farkas    
Yogi Bear (C&C 27-3)
Larry Bayer    
Yquem (International Eight Metre )
Guy Jones    
Zingara (Beneteau First 36.7)
Richard Reid    
Zoom (Tripp 26)
Mark Shannon    

Main Menu


Copyright © Interactive Creations 2000-2021