2019 Off Soundings Fall Series
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Ackvavit (Aphrodite 34)
Paul Grady 400981U    
Alliance (J 122)
Stephen Guyer 655232N USASG78  
Altered States (S2 10.3)
John Brousseau 200609F    
Arabesque (Chance CTM 31)
Robert Austin-LaFrance Strategist 702931U   Group 1  
James Brown Headsail Trimmer   Group 1  
Nolan Brown Floater   Group 1  
Robert Bruno Owner 247127U    
Keith Collins Headsail Trimmer    
Richard Formica Headsail Trimmer 650903A   Group 1  
Dave Hall Bow   Group 1  
Arrow (J 36)
Woody Bergendahl 220469R    
Atara (Beneteau Oceanis 461)
Samuel Berman 778585T    
Balance (J 109)
James Ohlheiser    
Bananaquit (Nonsuch 30U)
Bill Wigglesworth 706414Y    
Beau Che II (J 111)
Bill Thomas 764128N    
Bella (J 105 ODR)
Stan Dahir Pit    
Harry DiOrio 703175F USAHD23  
bastien poix Headsail Trimmer   Group 1  
Guy Stanley Philoche Bow   Group 1  
Michael Williams Main Trimmer   Group 1  
Marc Ziani de Ferranti Mast   Group 1  
Blackbird (F28R trimaran)
Alessandro Bocconcelli - G    
Matt Sutherland Other   Group 1  
Amy Van Cise In the way   Group 1  
Blu-By-U (C & C 115)
Michael Canuso    
Blue Heron (Nonsuch 30)
Sharon Tracy    
Boogie Van (Express 27)
Jody LoCascio 406541U USAJL83  
Brer Rabbit III (C&C 33)
David Strang/ Peter Austin 779264R    
Bright Side (Elan 31S)
Ian Merkle-Scotland 719647T    
Buccaneer (Pearson 303)
Richard Tiernan 138402N    
Caliente (Tripp 36)
Joel Z. Green    
Casual Encounter (C&C 29)
Matthew Nullet    
Cat 'n Mouse (Nonsuch 30 Classic )
Bob Cullen    
Checkered Demon (Holland 1/2 Ton)
Neal O'Connell 105894C USANO10  
Checkmate (Alden 44)
Frank Flores 347548F    
Checkmate (Frers 33)
Michael Lachance 344096C    
Cloud Racer (Sirena 38)
Barnaby Blatch    
Coast Guard - Glory (J 44)
Chris Alemenia    
JP Arney    
Nathan Bovakovich    
Javier Diaz    
Stephen Hills Captain    
Libby Jackson    
Dan Peveler    
Charles Tulevich    
Lea Walker    
Dark Star (Evelyn 32)
Roger Lowlicht    
Defiant (C&C 36)
Matt Champney 676348H    
Defiant (NY 40)
Johns Streicker Bruce Kuryla 040601I    
Desna (Tartan T-37)
Adam Van Voorhis 756271S    
Details (Andrews 30 MK1)
John Fries    
Dragonfly (J 133)
Skip Young 731386U    
Fianna (Sabre 34 MKII)
Anne Hannan 262999k    
Final Gravity (Corsair F31R)
Jeff Bugbee    
Finale (Beneteau First 36.7)
Thomas OConnell 325017N    
Fireball (C&C 35 mk2)
Donald S Kern - G 284309S    
Fusion (Tripp 37)
Mark Salerno 331836R    
Gimlet II (Nonsuch 33)
Barbara Melanson 654225D    
Ida G (Bristol 35.5)
Frank Alamo    
Julie Androshick    
isaac halpern    
Russ Hensley    
matamba kombila    
Illusion (C&C 30)
John Bourget 299061E    
IZZY MAYhem (Nelson Marek 30)
Luke Georgian    
Jammy (Gunboat 55)
Thomas Lee 132727n    
Jolly Mon (C&C Redwing 30)
Geordie/ Sara Loveday/ Porter 319046z    
Kona (Nonsuch 30)
Donna Epes    
Koru (Dufour 36P Shoal draft)
Albert Kraus    
Larvik (Pearson 10M)
Kim Andersen 732567R    
Lindy (Peterson)
Dave Dickerson 186021N    
Madaket (Nonsuch 30)
Joseph Carroll    
Madcap 1.5 (J 105 ODR)
Dan Bullard 265345W    
Magan (J 30)
Joseph buydos    
Margery (Nonsuch 33)
Ward Woodruff 112299W    
Mast Transit II (J 27)
david kelly 127458a    
Meltemi (X372)
G Festa / J O'Brien 693324B    
Mentor (Pearson 26)
Mark Kondracky 2258961    
Mooncusser (F-27)
Steve Larcen - G    
Osprey (C&C 35 MK 1)
george martin 104854S    
Pachyderm (Frers 33)
Edgar and Emmet Smith 352922Q USAES120  
Pampero (Beneteau 38S5)
Rick Andrews    
Park Place (O'Day 34)
Richard Mentelos 189669P    
Pearl (Morris M36)
robert lee 350758W    
Peregrine (J 111)
Ken McLean 242960T    
Phoenix (Pearson 36)
Bruce Cox 247785K    
Piper Too (Tartan 34c)
Robert Almeida 1383736    
R JMS (C&C 35 MK III)
Richard Spitzenberger    
Reckless (J 105)
Steven Marenakos 656802P    
Red Dragon (J 35)
Bos Powell 40105    
Rogue (Herreshoff Newport 29 ctm)
Seville Simonds 206    
Sagacious (Alsberg Express )
Giles Carter    
Sanibel (J 109)
Gerry Keeler    
Seraphim (J 35)
David Saurette 2200904F    
Settler (Tripp 43)
Tom Rich 159964K    
Shearwater (Ericson 38-200)
Chris Griffin 769153Q    
She's the Boss (J 105 ODR)
John Sutherland 182770V    
Sir Prize (Sirena 38)
Constantine Manthous 707405Y    
Slow Cat (Nonsuch 30)
Stephen Bosco    
Snow Bird (SCHOCK 35)
Paul Von Maffei 143467V    
Spectre (J 125)
Brian Prinz 247202m    
Splashdance (O'Day 34)
Harlan Fredericksen 262729U    
Swans' Way (Beneteau 41s5wk)
Christopher DiSunno 322976B    
Taliessin (C&C 99)
Ed Coss 376838H    
Team Tonic (Beneteau 42s7)
James Sanders 295157B    
Temptress (Taylor 41)
Avery Ellis In the way    
Dan Faria    
John Gowell 323809R USAJG172  
Dexter Hoag Watch Captain 234918U USADH118 Group 1  
Bob Hunte 333706O USARH159 Group 1  
Julia Knowlton   Group 1  
Rebeka Mazzone Grinder   Group 1  
Tesoro (Bristol 40)
Timothy Brewer 672934T    
The Ocho (Capo 30)
Mark Cika 670116p    
Towhee (Cal 40)
Paul Jennings 187417X USAPJ2  
Trading Places (J 105 SD)
Tom Wacker 341596b    
True Blue (Pearson 36-2)
Richard Lind    
Tynaje (Olson 38)
William Gunther 2222    
Vento Solare (J 109)
Bill Kneller 335426T USABK28  
Wolverine (Frers 33)
David Nauber 225799K USADN23  
Yawateg (Tartan 37)
Peter Kreiling 147902R    

Main Menu

North Sails

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022