2019 Off Soundings Spring Series
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
2nd Chance (C&C 35 MkIII)
Jon Bawabe 662612z    
Ace (J121)
Luke Babcock Headsail Trimmer USALB23 Group 1  
John Dowling Main Trimmer 199446H USAJD22 Group 3  
Peter Sabbeth Bow    
Frederick Stelle Stunt Owner 185074Y    
Mark Washeim Tactician    
Ackvavit (Aphrodite 34)
Paul Grady 400981U    
Altered States (S2 10.3)
John Brousseau 200609F    
Arabesque (Chance CTM 31)
Robert Austin-LaFrance Strategist 702931U   Group 1  
James Barnes    
James Brown Headsail Trimmer   Group 1  
Robert Bruno 247127U    
Keith Collins    
Dave Hall Bow   Group 1  
Vanessa Reed Pit 374006N   Group 1  
Collin Stamm    
Arrow (J 36)
Woody Bergendahl 220469R    
Atara (Beneteau Oceanis )
Samuel Berman    
Augenblick (J 109)
Fred Beckham beckham 275771D usaff12  
Bagatelle (Kiss 44)
Thomas Doyle 185052s    
Balance (J 109)
James Ohlheiser    
Bananaquit (Nonsuch 30U)
Bill Wigglesworth 706414Y    
Beau Che II (J 111)
Bill Thomas 764128N    
Black Hawk (Frers 33)
Robert BConnell 293188E    
Blackbird (F28 R trimaran)
Alessandro BOCCONCELLI Skipper 662987A   Group 1  
Sara Labrousse Other   Group 1  
Matt Sutherland Other   Group 1  
Kyle Van Brocklin Strategist 787516C   Group 1  
Blu-By-U (C & C 115)
Michael Canuso    
Blue Heron (Nonsuch)
Sharon Tracy    
Boogie Van (Express 27)
Jody LoCascio 406541U USAJL83  
Born To Run (Nonsuch 33)
Michael Passero 222699D    
Brer Rabbit 3 (C&C 33)
Peter Austin/ David Strang 779264R    
Bright Side (Elan 31S)
Ian Merkle-Scotland 719647T    
Buccaneer (Pearson 303)
Richard Tiernan 138402N    
Caliente (Tripp 36)
Joel Z. Green    
Casual Encounter (C&C 29)
Matthew Nullet    
Checkered Demon (Holland 1/2 Ton)
Neal O'Connell 105894C USANO10  
Checkmate (Alden 44)
Frank Flores 347548F    
Checkmate (Frers 33)
Michael Lachance 344096C    
Cloud Racer (Sirena 38)
Barnaby Blatch    
Corona (S2 9.1)
Brad Washburn    
Curlew (C&C 33)
Mark Andrews 247144V USAMA58  
Dark Star (Evelyn 32 modified)
Roger Lowlicht    
Defiant (C&C 36)
Matt Champney 676348H    
DEFIANT (New York 40)
Bruce Kuryla / John Streicker    
Desna (Tartan 37)
Adam VanVoorhis 756271S    
Details (Andrews 30 MK1)
John Fries    
Don Quixote (J 120)
Jack Rodgers    
Dragonfly (J 133)
Skip Young 731386U    
Early Riser 2 (Northeast 38 Yawl)
Kevin Farrar / Lisa Wiberg 148388j    
Falcon 2.0 (J 105 )
Charles Stoddard    
Fianna (Sabre 34 MKII)
Anne Hannan 262999k    
Final Gravity (Corsair F31R)
Jeff Bugbee    
Finale (Beneteau First 36.7)
Thomas OConnell 325017N    
Fury (Baltic 48 DP)
Ray Gincavage    
FUSION (Tripp 37)
Mark Salerno 331836R    
Gimlet II (Nonsuch 33)
Barbara Melanson 654225D    
Illusion (C&C 30)
John Bourget 299061E    
Indigo (C+C 35 MK 111)
Kevin Coady    
IZZY MAYhem (Nelson Marek 30)
Luke Georgian    
Jammy (Gunboat 55)
Thomas Lee 132727n    
Jolly Mon (C&C redwing 30)
George Loveday 319046Z    
Kitty Hawk (Nonsuch 33)
John Corbishley    
Christopher Howland Helm   Group 1  
Eliot Raymond Floater   Group 1  
Winthrop Sanford 316292B 1  
Kona (Nonsuch 30)
Donna Epes    
Koru (Dufour 36P Shoal draft)
Albert Kraus    
Larvik (Pearson 10M)
Kim Andersen Owner 732567R    
William Beebe Skipper 732569Y    
Eric Boudreau Bow   Group 1  
chuck roscoe Floater USACR108   Group 1  
Lindy (Peterson)
Dave Dickerson 186021N    
Loki (Ericson/Olson 34)
Craig T Olsen Skipper 170121B    
Madcap 1.5 (J 105)
Dan Bullard 265345W    
Magan (J 30)
joseph buydos    
Margery (Nonsuch 33)
Ward Woodruff 112299W    
Mast Transit II (J-27)
david kelly 127458A    
Meltemi (X372)
G Festa / J O'Brien 693324B    
Mentor (Pearson 26)
Mark Kondracky 2258961    
Mooncusser (F-27)
Steve Larcen - G    
Moonlight (C&C)
Chris Griffin 769153Q    
Navicular (Morris 46)
Douglas Wisch 225526R    
Next Wave (Farr 395)
Steve Clarke 263549Y    
ODRACCAS (Frers 36)
Tom Baron Mast    
Matt Cox Pit    
Don Ensign Main Trimmer    
Jim Hilton Tactician    
joe lamora Spinnaker trimmer    
Don Ninneman Bow   Group 1  
Chuck Saccardo 225285Z    
Osprey (C&C 35 MK 1)
george martin 104854S    
Pachyderm (Frers 33)
Edgar Smith 352922Q USAES120  
Pallas Cat (Nonsuch 30U)
James Way 753559Q    
Pampero (Beneteau 38S5)
Rick Andrews    
Park Place (O'Day 34)
Richard Mentelos 189669P    
Patience (C&C 36)
Charlie Fisher Headsail Trimmer   Group 1  
Ted Fisher 304999K    
Patriot (Baltic)
Toby Halsey    
Peregrine (J/111)
Ken McLean 242960T    
Phoenix (Pearson 36)
Bruce cox 247785k    
Piper Too (Tartan 34c)
Robert Almeida 1383736    
Purple Tiger (Nonsuch 30C)
Antu Cerretti Grinder    
Lexi Cerretti Watch Captain    
Brandon Flack Rush Chairman 208873F USABF15  
Cindy Flack Watch Captain    
Katrina Loomis Watch Captain    
Dave Menzies Spinnaker trimmer    
R JMS (C&C 35 MK III)
Richard Spitzenberger    
Reckless (J/105)
Steven Marenakos 656802P    
Restless (beneteau 473)
Timothy Lynn 52360    
Ringle X (X-Yachts)
Robert Rodgers 2131261 USARR22  
Rogue (Herreshoff Newport 29 ctm)
Seville Simonds 206    
Sagacious (Alsberg Express )
Christian Callaway Pit    
David Campaniello Helm   Group 1  
Giles Carter Skipper    
Kathryn Clulo Headsail Trimmer   Group 1  
Brian Hornby Headsail Trimmer    
Daniel Lauttenbach Bow   Group 1  
Dave Maloney Offside trimmer    
Brian Wiehler Mast    
Bill Zabel Main Trimmer    
Sanibel (J 109)
Gerry Keeler    
Screwball (Aerodyne)
Caleb Adams-Hull Floater    
Andie Carse Pit    
Kevin Carse Skipper 662490W    
Kyle Carse Bow   Group 1  
Tom Carse Main Trimmer   Group 1  
Joe Coyne Spinnaker trimmer    
Dave Fasulo Headsail Trimmer   Group 1  
Frank LaCorte Mast    
Benjamin Mazzucco Mid Bow   Group 1  
Bob Weinstein Navigator    
Secret Affair (Tripp 43)
Mark Greenawalt - G 1942150    
Seraphim (J 35)
David Saurette 2200904F    
Settler (NEB Tripp 43)
Thomas Rich 159964K    
Shelter X (Melges 32)
Harcourt Schutz 122    
She's the Boss (J 105 ODR)
John Sutherland 182770V    
Sir Prize (Sirena 38)
Constantine Manthous 707405Y    
Skedaddle (Corsair 28R)
Andrew Houlding 325944Z    
Skirr (Tartan 30)
Ted Paulsen    
Slow Cat (Nonsuch 30)
Stephen Bosco    
SNOW BIRD (SCHOCK 35)
PAUL VON MAFFEI 143467V    
Spectre (J 125)
Brian Prinz 247202m    
Splashdance (O'Day 34)
Harlan Fredericksen 262729U    
Stout (J 29 MHOB)
Matthew Cohen Tactician   Group 1  
Joe Coney Mast   Group 1  
Emily DeLuca Headsail Trimmer    
Benjamin Little Spinnaker trimmer   Group 1  
Matthew Strand Skipper 718744Z    
Tom Strand Bow   Group 1  
Summer School (Farr 40)
MudRatz Farr 40 racing    
TALIESSIN (C&C 99)
Edward Coss 376838H    
TBD (J 109)
Julia ODowd 350974Y USAJO21  
Tesoro (Bristol 40)
Timothy Brewer 672934T    
The Ocho (Capo 30)
Mark Cika 670116p    
Towhee (Cal 40)
Paul Jennings 187417X USAPJ2  
Trading Places (J 105 SD)
Peter Carroll Navigator   Group 1  
Frederic Endemann Stunt Owner 217628x   Group 1  
Beth Fliesher Headsail Trimmer   Group 1  
James Gilmore Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Colin Keil Main Trimmer 676160S   Group 1  
Nick Manfredi Grinder    
Jim Ryan Tactician    
Tom Wacker 341596b    
Tynaje (Olson 38)
William Gunther 2222    
Vento Solare (J 109)
John Hanson Bow USAJH307 Group 1  
Eric Irwin Main Trimmer USAEI3 Group 1  
Bill Kneller Helm 335426T USABK28 Group 1  
Mary Martin Pit USAMM342 Group 1  
Andrew Urban Headsail Trimmer USAAA88 Group 1  
Victoria's (Catalina 27)
David Houseman 708667N    
Vienna (Nonsuch 30)
Bob Robinson 740341U USABR84  
Vitesse (NY 32)
Matthew Schoman    
Wolverine (Frers 33)
David Nauber 225799K    
Yawateg (Tartan 37)
Peter Kreiling 147902R    

Main Menu

North Sails

Copyright © Interactive Creations 2000-2021