2020 San Diego to Vallarta International Yacht Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Belat (Capri 37)
Andres Guzman Bow   Group 1  
Juan Felipe Karam Captain    
Juan MARTIN del campo Headsail Trimmer   Group 1  
Christopher Sainz Farias Alternate    
Blond Fury (Santa Cruz 52)
Ian Bower Staysail trimmer   Group 1  
Morgan Bower Headsail Trimmer   Group 1  
Alexa Cavalieri Spinnaker trimmer   Group 1  
Tod Clark Mast   Group 1  
Chuck Furey Owner   Group 1  
Heather Furey Skipper 666618C    
Magnus Karlsson Pit   Group 1  
magnus karlsson Main Trimmer   Group 1  
Ray Marchetta Navigator   Group 3  
Jon Sanchioli Floater   Group 1  
Bretwalda3 (Rogers 46)
Wallace Cross Main Trimmer   Group 3  
Jeremy Davidson Other   Group 1  
Jay Davis Navigator   Group 3  
Paul Kerber Helm 50368 Group 1  
Bob Pethick 236126Q 236126Q  
Brad Ruetenik 2377762C   Group 1  
Gary Warner Floater USAGW46 Group 1  
Brigadoon (Tripp 56)
Stephen Champtaloup Main Trimmer 785052X   Group 1  
Ross Devlin Bow USARR165 Group 1  
Henry Ebinger Switch Flipper   Group 1  
Daniel Gribble Skipper 122965U USADG133 Group 1  
Ian Ray Headsail Trimmer 735898X GBRIR16 Group 1  
Chuck Sinks Helm 116039Q usacs146 Group 1  
Jim Tyler Bow USAJT182 Group 1  
Rob Vandervort Watch Captain 173453s   Group 1  
Cabrón (Botin 80)
Jarett Arcand Mid Bow   Group 1  
Chris Busch Headsail Trimmer   Group 3  
Steve Dodd Pit    
Daniel Flanigan Navigator   Group 3  
Eric Heim Headsail Trimmer    
Alex Higby Offside trimmer   Group 3  
Michael Howard Runners USAMH179 Group 3  
Steve Jarvin Main Trimmer 109918 Group 3  
Steve1958 Meheen Skipper 748745T    
Alex Mieczkowski Floater   Group 1  
matt reynolds Watch Captain   Group 3  
Rufus Sjoberg Mid Bow   Group 3  
Matt Smith Pit    
Will Suto Bow   Group 3  
Josh Whittaker Watch Captain AUSJW46 Group 3  
Cazan (DK46)
David Gates Watch Captain 714301Y   Group 3  
Björn Hegelich Helm   Group 1  
Bill Leone Pit Assist   Group 1  
Douglas Raff In the way   Group 1  
Eric Raff Floater 784734M   Group 1  
Randall Rasicot Watch Captain 322842Q   Group 3  
Lindsey Rosen Spinnaker trimmer   Group 1  
Mike Woodcock Main Trimmer   Group 1  
Wayne Zittel Skipper 160333G   Group 3  
Envolée (Beneteau Figaro 2)
Gilles Combrisson Nav/Tac   Group 3  
Nathalie Criou Skipper   Group 1  
Danny Harris Main Trimmer   Group 1  
Synthia Petroka Helm USASP128 Group 3  
Fast Exit II (Ker-51)
Morgan Gutenkunst Bow USAMG28 USAMG28 Group 3  
Pike Harris Headsail Trimmer   Group 3  
Doug Johnstone Navigator   Group 3  
Steve Mader Pit 764986T   Group 1  
Zachary Maxam Watch Captain   Group 3  
Aidan Mobley Foil Trimmer USAAM145 Group 1  
RANDALL MORENO Pit   Group 3  
John Raymont Skipper 270977B   Group 1  
Carlos Roberts Mid Mast   Group 1  
Shane Vowels Mid Mast 201750J USASV15 Group 3  
Tyler Wolk Bow Usatw34 Group 1  
Good Call (SWAN 60)
Tom Barker   Group 1  
Javier Cabildo Pit Assist   Group 3  
Alex Camet   Group 3  
Patrick Farrell Bow   Group 3  
John Gladstone Nav/Tac   Group 1  
David Oliver Navigator 360780V USADO26 Group 3  
Erik Rogers Pit 107579E   Group 3  
Romeo Villarreal Mast   Group 1  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
John Aschieris Pit   Group 1  
Mike Blunt Bow   Group 3  
David H. Clark 111289S    
Daniel Geissmann Spinnaker trimmer USADG43 Group 1  
Ward Mace Floater   Group 1  
Paul Marshall    
Patrick O'Brien Navigator   Group 3  
John Peschelt Grinder USAJP63 Group 3  
Bud Richley Floater   Group 1  
Hana Ho (Santa Cruz 50)
Mark Dowdy 177102M    
John Kernot Main Trimmer 410901F   Group 1  
Michael Maloney Navigator 284133Q   Group 1  
Zach Miller Bow 746326R   Group 1  
Craig Page Strategist   Group 1  
Victor Piltch Bow   Group 1  
Andy Schwenk Staysail trimmer   Group 1  
Rob Waterman Other 353760W   Group 1  
Hokahey (Santa Cruz 52)
George Bailey Captain 368418C   Group 1  
George 4 Bailey Mast   Group 1  
shane barnhart    
PAUL Cline Bow 797699N   Group 1  
Kase Paul Main Trimmer   Group 1  
Mark Schiller Headsail Trimmer   Group 1  
H.J. "Jake" Turin Floater   Group 1  
Horizon (Santa Cruz 50)
Brian Bolton Bow    
Craig Chamberlain Rush Chairman 138113N   Group 1  
Pete Heck Navigator   Group 3  
Steven Natvig Other   Group 3  
Tom OKeefe Helm   Group 1  
Daniel Pegg Mid Mast 778593Y USADP118 Group 1  
Cody Schlub Alternate   Group 1  
John Shulze Owner 372156U   Group 1  
Katara (J/145)
J booker Watch Captain Usajb Group 1  
Neil Fraser Floater 20472K USANF18 Group 1  
Roger Gatewood Captain 652002B USARG72 Group 1  
Dan Gorman USADG124 Group 1  
sam heck Boat Captain USASH106   Group 3  
Sean Motta Navigator 754808W USASM133  
ron simonson Helm 710770V   Group 1  
Louis Tuey Floater 796588x   Group 1  
Trent Turigliatto Other 734593r USART66 Group 1  
Mr. Bill (Andrew 70)
Donald Anderson Grinder   Group 1  
Alli Bell Other   Group 1  
Graham Bell   Group 1  
Dana Jon Gardner Stunt Owner   Group 3  
David A. Happ Skipper 143790X   Group 1  
John Jourdane Navigator 129522T USAjj146 Group 3  
Mike Komar Main Trimmer 322629R USAMK75 Group 1  
Seth Mininger Bow   Group 1  
Martin Wilson Switch Flipper    
Nalu V (Cal 40)
Kathleen Ashmore Strategist 779586T   Group 1  
Mark Ashmore Skipper 779585Q   Group 1  
Chris Tadlock Floater   Group 1  
Hugh Westermeyer Navigator 785611T    
Peligroso (Kernan 68)
Doug Baker Skipper    
ben beer Bow   Group 3  
Bill Durant 218638B USAWD10 Group 1  
Dustin Durant Headsail Trimmer USADD41 Group 3  
Fizz Foster Bow   Group 3  
keith Kilpatrick Boat Captain   Group 3  
Bruce Nelson Tactician   Group 3  
mike pentecost Headsail Trimmer 777290P   Group 1  
Ernie Richau Navigator    
mike van dyke Headsail Trimmer   Group 1  
Pyewacket 70 (Volvo 70 Modified)
Andrew Cape Navigator    
Roy Disney Owner 161286U    
Scott Easom 782446T    
Torben Grael BRATG1  
Rob Greenhalgh GBRRG7  
Brian Janney    
Robbie Kane    
Jan Majer Boat Captain 391648V USAJM75  
Ben Mitchell    
David Tank    
Mark Towill    
Gary Weisman    
Runaway (Hylas 70)
Alicia Dominguez Chef   Group 1  
Dan Friedman Navigator   Group 1  
Peter Frost Captain   Group 1  
Charlie Jenkins 707428Q    
David Levy Main Trimmer   Group 1  
Stephen MALOWNEY Other   Group 1  
David Normandin 733639S   Group 1  
Jed Olenick Headsail Trimmer   Group 1  
Lowell Potiker 756547Q    
Lake Rickolt    
Sapphire Knight (Farr)
Chuck Clay Helm    
Bruce Cooper Spinnaker trimmer 167183c usabc14 Group 3  
Mike Corzine Mast   Group 1  
Martin Friedman Main Trimmer   Group 1  
Phillip Friedman Owner   Group 1  
Robert Greb Headsail Trimmer   Group 1  
Caroline McCarthy Chef   Group 1  
Larry McDowell Boat Captain   Group 1  
Alec Offenberger Bow   Group 1  
Randall Smith Nav/Tac 123947u USARS78 Group 1  
John Turpin Switch Flipper 797235N USAJT62 Group 1  
Mark Vangessel Bow 100452E Usamv11 Group 1  
Sizzle (Hobie 33)
Chuck Eaton Bow   Group 3  
Bill Hardesty    
Tom Holthus Pit   Group 1  
Parker Mitchell   Group 3  
Snoopy (J/125)
Ben Amen Bow 230131B USABA30 Group 1  
Robert Edwards Navigator   Group 1  
Scott Harris Mast 270971v   Group 1  
Tim Harris Mid Mast   Group 1  
Mark Surber Switch Flipper   Group 1  
Ian Trotter Watch Captain 295587L USAIT1 Group 1  
Such Fast (1D35)
Stuart Burnell    
Adam Chevrier Main Trimmer   Group 1  
David Garman 254852X USADG105 Group 1  
Robert King Helm 157026R   Group 1  
Spencer Kunath Navigator 3vb47k USASK82 Group 1  
Chris Roberts    
Triumph (Santa Cruz 52)
John Busch Spinnaker trimmer 273231M Usajb32 Group 1  
Zack Hanna Bow USAZH6 Group 1  
Gio Morrelli Mid Bow   Group 1  
Steve Sellinger Skipper 751546V USASS280 Group 1  
Jeff Thorpe Navigator    
Gunnar Torre Mid Bow USAJT181 Group 1  
Brad Wheeler Tactician   Group 1  
Grant Wooden Other   Group 1  
Trouble (Santa Cruz 50)
scott atwood Helm   Group 1  
Scott Camp Mast    
Tom Camp 317776I    
Gabriel Ferramola Headsail Trimmer USAGF64 Group 1  
Jared Gargano Navigator   Group 1  
Ansel Koehn Bow   Group 1  
Kristy Lenehan Bow   Group 1  
Bob Piercy Headsail Trimmer 796445R   Group 1  
David Stotler Main Trimmer   Group 1  
Viva Mexico (Volvo 65)
Andres Akle Staysail trimmer   Group 1  
Ander Belausteguigoitia Main Trimmer MEXAB2  
Danel Belausteguigoitia Headsail Trimmer    
Lorenzo Berho Owner   Group 1  
Roberto Bermudez de Castro Muñoz Watch Captain ESPRB17 Group 3  
Erik Brockmann Skipper MEXEB01 Group 3  
Ricardo Brockmann Owner   Group 1  
Ricardo Brockmann Headsail Trimmer   Group 1  
Jeronimo Mariscal Headsail Trimmer   Group 1  
Juan Luis Medina Pit   Group 1  
Alexandre Sole Other   Group 1  
White Cloud (Cookson 12M / Farr 39)
Christopher Gilmore Navigator USACG94 Group 1  
Paul Grossman Skipper 786700W USAPG81 Group 1  
Michael Skillicorn Main Trimmer   Group 1  
Brian Vanderzanden Watch Captain   Group 1  
steve wright Staysail trimmer   Group 1  
Wild Thing (Farr 40)
Yon Belausteguigoitia Skipper   Group 3  
Rodrigo Blanco Arce Bow   Group 1  
Eliane Fierro Stunt Owner   Group 1  
Luis Roberto Gorostiza Grinder   Group 1  
Arturo Hijuelos Pit   Group 1  
Eduardo Oetling De La Peña Mast   Group 1  
Carlos Zetina Gargollo Main Trimmer   Group 1  
Zero Gravity (SOTO 40)
Ivan Batanov Skipper USAIB9  
Melissa Carter Bow   Group 1  
Clark Hardy Tactician 372256V    
Ryan Mazzella Headsail Trimmer USARM212 Group 3  
Hans Opsahl Navigator 261363Q USAHO3 Group 1  
Mark Van Selst Main Trimmer 263046Q USAMV6 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy