2019 Columbia Y.C. COLORS Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alpha Puppy (J 35)
Rick Stage    
Amateur II (T-10)
Michael & Felicia Platzke 730152P    
Archimedes III (C&C 115)
Joe Hummel Skipper 231111Z   Group 1  
Alison Humphrey Bow   Group 1  
Gareth Jones Mast   Group 1  
Jeff Lihstrom Headsail Trimmer   Group 1  
Reeny Linstrom Mast   Group 1  
Megan McVane Pit   Group 1  
Tara Sherman Headsail Trimmer   Group 1  
John Woodcock Main Trimmer 738242Y USAJW220 Group 1  
At Last (Catalina 36)
Richard Gaston    
Badge (Beneteau first 40)
Daniel Koules 394941B    
Banter (J 88)
Chris Berger Offside trimmer   Group 1  
Jacob Karlin Floater 297186K USAJK123 Group 1  
Mel Levy Spinnaker trimmer 136652v   Group 1  
Ben Marden    
Chris Murray Rush Chairman GBRCM61 Group 1  
Sue O'Neil Bow   Group 1  
Blackfin (J 109)
Keith Eickenberg 227770B    
Blondie 2 (J 88)
Tod Patton 209343w USATP73  
BLUEHHO (DragonForce 65)
Daniel Burns 266763E    
Bootlegger (Peterson/Wiggers 37)
David Bonzon 143216i    
Callisto (J 109)
John Davis Mid Bow   Group 1  
Katie Davis Bow   Group 1  
Mike Hendrie Helm   Group 1  
John Hurthle    
Sam Kashy Main Trimmer    
Jack Murphy Spinnaker trimmer   Group 1  
Jim Murray    
Mike Reynaert 698292W   Group 1  
Challenger (Frers 50)
Arunas Kubelskas Kubelskas  
Das Boot (Beneteau First 40.7)
Jay Muller 260099X    
Defiance (J/V 66)
team defiance smirl 116795A    
Diamond Girl (LS 10)
Amy Cermak 108439X USAAC125 Group 1  
Rick Cermak 108439X USARC130  
Scott Murin    
Chris Nielson    
Christine Steiner Pit 785168R USACS297 Group 1  
Matt Szymanski    
Dire Wolf (1d35 Turbo)
Jeffrey (Dewey) Janicek    
Dutch (J 88)
Dan Burns Chef 266763E USADB136 Group 1  
Andy Camarda Medic/Doctor   Group 3  
Alina Dix Medic/Doctor   Group 1  
John Leahey 242398B USAJL226  
Jordan Leahey    
Kristin Olson Grinder   Group 3  
Eagle (Sydney 38)
Shawn/Jerry O'Neill 137950Y USASO25  
Eagles Wings (Farr 40)
John Gottwald    
Entourage II (1D35)
Michael Dannecker 687612x    
Erica (T-10)
Brian Kaczor    
Erizo de Mar (Beneteau First 36.7)
MARCIN DUCH Pit POLMD14 Group 1  
Waldemar Emmerich Co-Skipper POLWE1 Group 1  
Bogumil Kawa Headsail Trimmer USABK64 Group 1  
Jaroslaw Naruszewicz Spinnaker trimmer POLJN4 Group 1  
Emil Olejarz Bow POLE02 Group 1  
Arek Szawlowski Main Trimmer USAAS245 USAAR120 Group 1  
Jacek Zawadzki Bow USAJZ33 Group 1  
Esprit d'Ecosse (J 105)
Judith & Ross McLean 729032V USAJM386  
Exeter (J/V Baltic 35 TM)
John Notch 282831R    
Exile (J 88)
Amy Baxter Pit   Group 1  
Scott Eisenhardt Headsail Trimmer USASE45 Group 1  
Andy & Sarah Graff 255164W    
Luke LeCoche Mast 780488V USALL61 Group 1  
James Shipley USAJS388 Group 1  
Kris Werner Tactician    
Floating Argument (DragonForce)
Justin Kalb 759901S USAJK192  
Flying Pig (J 105)
Josh Lutton Floater   Group 1  
Meghan O‚ÄôRourke Bow USAMO49 Group 1  
Mike Sheppard 239168G    
Marianne Stanke Spinnaker trimmer   Group 1  
Jim Trofimuk Offside trimmer USAJT165 Group 1  
John Van Drent Headsail Trimmer USAJV44 Group 1  
Flying Spaghetti monster (J35)
Mitchell Weisman    
FOG (Beneteau First 36.7)
Greg Rasmussen USAGR50  
Fortunate Sun (Tartan 4100)
John Dunlevy 337238Z    
Full Tilt (J 109)
Peter Priede 371954y    
Gangbusters (J 105)
Mark Gannon 130159L    
Gaucho (Beneteau First 36.7)
Mark & Diane Bouckaert 373348Y    
Global Nomads (J 105)
Michael Hettel 223103C    
Goat Rodeo (J 109)
Lorna Bath Floater   Group 1  
Robert Evans    
Alison Hall Pit   Group 1  
Michael Kearschner Headsail Trimmer USAMK76 Group 1  
Juan Lois Tactician   Group 1  
Kyle McVain Chef    
Cameron Rylance Bow   Group 1  
Daniel Rylance Main Trimmer   Group 1  
Grytviken (T-10)
Piotr Madrzyk    
Handsome Pete (Beneteau First 10R)
David Baker 717093B    
Heartbreaker (1D35)
Eric Oesterle 187614W    
Hiwassee (Farr395)
Ian FISHER 311534K    
Hot Lips (Farr 40)
J C Whitford    
Hot Sauce (T-10)
Mike & Karen Better    
Inferno (Farr 40)
Philip Dowd 147503O usapd10  
Jahazi (J 120)
Frank Giampoli 253406I    
Jambo (Beneteau First 36.7)
Joe & Cindy Marciniak 752146U    
Joie De Vie (Beneteau First 36.7)
Randy Hastings    
Kamikaze (T-10)
Darren Beck / Andrew Fernandez 325949E    
Kashmir (J 111)
Michael/Steve Mayer/Henderson    
KISMET (Nonsuch30)
Kenneth Verhaeren 651585F    
Liberty (T-10)
Ray Douglas / Kris Maybach 318732Y    
Liquid Lounge II (J 109)
Jim Caesar 652603u usajc305  
Lucy (Melges 32)
Jeremy Alexis 181824O    
Maggie Mae (Beneteau First 36.7)
Peter Wright    
Mahal (DF65)
Rod Salazar    
Mary Gail (J 112e)
Benjamin Lumpkin 301978Z    
MASKWA (C&C 115)
Donald Waller    
Mazal Tov (J 120)
Arne Fliflet 329388N    
Meat (T-10)
Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl 690379W    
Misty (J88)
Daniel Floberg    
Mojo (Beneteau First 40.7)
Audrey Chenoweth-Kelly Floater   Group 1  
Gregg Comeaux Chef   Group 1  
Niki Conforti Spinnaker trimmer   Group 1  
Jamie Grisko Pit   Group 1  
YVONNE HERKEMIJ Owner NEDYH2 Group 1  
Andrew Kelly Mast   Group 1  
Steven Lowery Helm 128155w usasl11 Group 1  
Chris Meissner Alternate   Group 1  
Kristian Nielsen    
Steve Powell    
Scot Ruhlander    
Gary Powell/ Scot Ruhlander Co-Skipper 245241P USAGP24 Group 1  
Momentus (J 111)
Kevin Saedi & Raman Yousefi 312161L    
MsDirected (DF65)
Bart Heimlich    
Mutiny (T10)
John Schellenbach 205310F    
Nemo (Seascape 27)
Michael Tuman    
Night Train (Thomas 35)
Brian Morgan 694678J    
No Reverse (Hunter Legend 37.5)
Bob HORENKAMP 655189T    
Ohana (Dehler 34c)
Robert Smetters 730820P    
On Duty (Sabre 38 Mk I)
Stu Friedman 713389B    
Painkiller 5 (Beneteau 36.7)
Alice Martin 208640u    
PASSAGES (HUNTER 28.5)
KAMIL DOSTALIK 777092N    
Perico (Sabre 402)
John Franzen    
Stuart Friedman Watch Captain 713389B USASF66 Group 1  
Ryan Johnson Skipper 350382S USARJ29 Group 1  
Mike Korbel Bow   Group 1  
Brett Larson Tactician   Group 1  
Eric Schoefernacker Headsail Trimmer   Group 1  
Erik Zamudio Headsail Trimmer 770877F   Group 1  
Perspicacity (Tartan Ten)
Robert Cohen 697321R    
Phantom (J 105)
Peter Schwarzbach 706541R    
PROGRAM (Beneteau First 36.7)
kara allen Spinnaker trimmer USAKA35 Group 1  
Earle Atwater USA1313 USAEA37 Group 1  
Allyson Haramia Bow Usaah113 Group 1  
Rick Johnson Pit usarr149 Group 1  
Chris Metcalf Helm USACM216 Group 1  
Eric Metcalf Tactician USAEM92 Group 1  
Brian Mond Grinder ARGBM2 Group 1  
John OConnor Spinnaker trimmer USAJO90 Group 1  
Providence (Ericson)
Greg Miarecki 286909C    
Pura Vida (J 111)
James Elvart Chef   Group 1  
Alon Finkelstein    
Alexandre Gaudieri    
Mark Herman    
John Kalanik 318238Z USAJK153  
Steve Kindra Pit 111097Q    
Maurin Lovera Bow 730644T FRAML80 Group 1  
John Travis Tactician UsaJt108 Group 1  
RADIANCE (Farr 38)
Benjamin White 242451N USABW79  
RAVN (Beneteau Platu 25)
Jamie Downing 757282W USAJD245  
Remotey McBoatface (DF65)
Peter Nielsen    
Renegade (J 133)
Thomas Papoutsis 231097U    
Retention (LS 10)
Mark Croll 295680F    
RhumbRunner (Beneteau First 40.7)
Kathryn Goldman /Brian Goldman    
Rowdy (J 111)
Richard Witzel    
Runaway (Elan 40)
Tom Gorey 100799w    
Sail Monkey (Beneteau First 36.7)
William McGuinn 281599G    
Scarlet Begonias (Dufour 36P)
Kevin Foote 696672W USAKF49  
Scout (Sydney 41)
Sea Scouts / Martin Bernstein 123594X    
Sealark (J 105)
Clark Pellett 308269F USACP56  
Sea-U (J 105)
Brian Crabb 736636R    
Shmokin Joe (J 111)
Sam Eadie Other 151245k USASE33 Group 1  
Julie Jankowski Floater   Group 1  
Mike Reisinger Main Trimmer USAMR147 Group 1  
Jeff Schaefer 190815m usajs322  
Skye (Nelson Marek 46)
Jeff & Jane Hoswell 226157W    
Slapshot II (J 109)
Scott Sims 392477E USASS198  
Smee Again (J 109)
G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan 12318ON    
Sociable (Beneteau First 40.7)
Robert Arzbaecher 178058D USARA37  
Soulshine (Beneteau First 36.7)
Jarrett Altmin 672083W USAJA55  
Spanker (Beneteau First 40.7)
Boyd Rice / Rollin Pierce    
Split Decision (Beneteau First 36.7)
Mark and Nick Norris 160597y USAMN21  
Taipan (Farr 40)
J.T. Charles Pit 254548Y USAJC67 Group 1  
jennifer Jackman Charles    
Jeff Jackman Grinder   Group 1  
Scott Jackman    
Lloyd Karzen 310605E uslk45  
DANA SCHWARZ Mid Mast USADS185 Group 1  
Sam Vineyard Headsail Trimmer   Group 1  
Tequila Mockingbird (Beneteau First 36.7)
Chris Duhon 397624D USACD46  
The Asylum (J 105)
Jon Weglarz 219487K    
Thunderbolt (LS 10)
Steve Karstrand 257140S    
Tide The Knot (Jeanneau Sunfast 35)
Robert Metzen 266760B    
Truant (S2 9.1)
Walter and Holly Kawula    
Turning Point (Beneteau First 40.7)
David Hardy 343934V USADH101  
Variance (J 111)
Carl Hanssen 353626T    
Vayu (Beneteau First 40.7)
Ron Buzil 245909W    
Vytis (J 105)
Gyt Petkus 752205R    
Warlock (J 111)
Tom Dickson 410167p    
Water Works (T-10)
Rick & Mary Ann Lillie 171871U    
Whisper (Express 34)
Thomas Barnes 206486C    
Windsong (J 88)
Todd Anderson Mast   Group 1  
Gerard O'Neil Tactician   Group 3  
Michael Wade Bow   Group 1  
Tim Wade 732257Y    
Tripp Wade Spinnaker trimmer    
Winnebago (LS 10)
Tim Rathbun 171439q USATR90  
Wired (Beneteau First 40.7)
Brian Angioletti / Chuck Norton 372020H    
Xuberance (XP44)
Jeff Barton 346160V    
Ye Olde Battle Axe (Dragon Force 65)
Aimee Strittmatter    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy