2019 Ted Hood Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Agora (Beneteau First 36.7)
Monica Antezana Pit   Group 1  
Mike Cohen Bow    
Bob Cousineau Strategist   Group 1  
Joe Crimmins Owner    
Joost Groot Mast    
Tobias Karlsson Bow   Group 1  
TJ Kowalczyk Mast   Group 1  
David Powers 226611N    
Tom Powers Owner    
Dana Robinson Cat 3 Cooler Jockey 753278R   Group 1  
Air Express (J 105)
Michael Bova Headsail Trimmer USAAMB27   Group 1  
Steven Goldberg Helm 219562C    
Jim Kern Main Trimmer    
John MacKay Bow USAJM303   Group 1  
David Sherman Headsail Trimmer   Group 1  
allegro malvagio (J/124)
Fred deNapoli    
Aqua Boogie (J 105)
Laura Berry Bow   Group 1  
Adam Cook Bow   Group 1  
Nicholas Dinsmore Tactician   Group 1  
Garrett Hamilton Mid Bow   Group 1  
Paul Mervis Main Trimmer 276728C   Group 1  
Brian Yanofsky Skipper 141895Z USABY3 Group 1  
Arcturus (Tripp 33)
Justin Birudavol Other   Group 1  
Eleanor Currier    
Melissa Currier    
Chris Exley Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Roger Kuebel    
Amy Kvistad Bow   Group 1  
George Pawle 203082O    
Brian Pearson    
Bart Welden In the way   Group 1  
Ares (C&C 40-2TR)
Nathan (Brady) Crain Mast    
Catherine (Katie) Franzetti Floater   Group 1  
Linda Hosking Skipper 162703i    
Peter Jackson Headsail Trimmer   Group 1  
Lesli Mead Pit   Group 1  
Leah Perez Bow    
Kathy Ryan Main Trimmer 336100I   Group 1  
Asteria (J 70)
Miranda Bakos Co-Skipper USAMB211 Group 1  
Holly Fabyan Skipper 357490H USAHF21 Group 1  
Bobby Hooper Spinnaker trimmer USARH176 Group 1  
Mark McHugh Headsail Trimmer 766917Q USAMM299 Group 1  
Atalanta (J 105)
Marty Galligan 236439Y    
Bad Hombres (J 70)
Alex Cook Bow    
Charlie Pendleton Spinnaker trimmer 180079T USACP117  
Jim Raisides Skipper 269143A USAJR243 Group 1  
David Zymba Main Trimmer   Group 1  
Blown Away (J 105)
Cheryl Harvey Skipper 310706G USACH126 Group 1  
Stevie Kehm Pit USASK103 Group 1  
Fritz Koopman Headsail Trimmer USAFK5 Group 1  
Robert Mann Helm 162864W USARM122 Group 1  
Jon Samel Bow 333698H USAJS95 Group 1  
Ryan White Strategist USARW135 Group 1  
Jessalynn Wiley Pit USAJW246 Group 1  
Bora (Farr 40)
Api Rudich 239165D USAAR62  
Brouhaha (J 105)
Deidra Colcord Bow USADC70 Group 1  
Kevin Colcord Chef USAKC33 Group 1  
Ric Dexter Skipper 232415I USARD95 Group 1  
John Hassett Headsail Trimmer USAJH229 Group 1  
Jason Maher Tactician 238912w USAJM160 Group 1  
Cahoots (J 40)
Jeff Flowers    
Rachel Foster    
Sam Foster 371118M    
George Hooper    
Philip Pavlovich Main Trimmer   Group 1  
Cerberus (J 105)
Jay Dieselman    
Ken Dieselman Owner    
Mark Dieselman    
Amelia D'Onofrio Mid Mast   Group 1  
Mark D'Onofrio Owner   Group 1  
Christopher White Owner   Group 1  
Max White    
Nancy White Watch Captain   Group 1  
Sam White Spinnaker trimmer   Group 1  
Chariad (Farr 37)
Rick Williams 147507s    
Chinook (J 70)
Frank McNamara 283842W USAFM9  
Crazy Horse (Taylor 40)
Benoit Molinie 788787T    
Deja Voodoo (J-105)
Bill Zartler 245820Q USAWZ03  
dopodomani (J/112E)
Paige Baeder Main Trimmer   Group 1  
Maureen Boyle Bow   Group 1  
Sal Darji Alternate   Group 1  
Tom Morris Headsail Trimmer   Group 1  
James Murphy Spinnaker trimmer 227528X USAJM344 Group 1  
Fred Osterholtz Bow   Group 1  
Deanna Palmin Mid Mast   Group 1  
Dave Regan Main Trimmer   Group 1  
Steve Stangler Pit   Group 1  
Jackson Stocking Headsail Trimmer   Group 1  
Christopher Zibailo Helm 291919X USACZ8 Group 1  
Eos (Taylor)
JB & Kelley Braun 119093c    
Tucker Braun Co-Skipper 119093c    
Escape Velocity2 (Summit 40)
Steve Barry Pit   Group 1  
Ben Chigier Helm 771839Q   Group 1  
Shelly Chigier Offside trimmer   Group 1  
Kyle Jachney Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve Luteman Medic/Doctor   Group 1  
Ian McLaughlin Bow   Group 1  
James Mellon Mast   Group 1  
Jen Royer Pro Bowler    
Mike Royer Other    
Andrew White Headsail Trimmer   Group 1  
Bump Wilcox Main Trimmer   Group 3  
Feather II (Beneteau First 30)
Dick Boardman Spinnaker trimmer   Group 1  
Debra Kekar Pit   Group 1  
Herb Maher Other   Group 1  
Donald Miller Skipper 173322K   Group 1  
Nancy Miller Other   Group 1  
Patti O'Neil Bow   Group 1  
Vernon Polidoro Main Trimmer 147110J USAVP5 Group 1  
Steve Pyne Headsail Trimmer   Group 1  
Erika Richards Mast   Group 1  
Final Final (J 105)
Kevin Funsch Mast USAKF18 Group 1  
Ken Horne Owner 243503I USAKH9 Group 1  
Mike Mcgagh Bow USAMM Group 1  
Brian Tyrrell Headsail Trimmer 209988P USABT5 Group 1  
Bill Worsham Tactician USAWW53 Group 1  
Gigi (J 122)
Tom Mager 383205N    
Goldeneye (Jeanneau Selection 37)
Peter Engel    
Good Trade (J 105)
Bruce Stone / Nicole Breault 260545o USABS49  
Heat Wave (J 111)
Gary Weisberg 363224O USAGW49  
Hot Spur (Frers 36)
Philip DiCarlo    
JINX (J 105)
Stephanie French Pit 764001G USASF82 Group 1  
Taber French Headsail Trimmer USATF15 Group 1  
Eric Irwin Mast   Group 1  
William Sutton 789232N   Group 1  
IAN A TAYLOR Bow   Group 1  
Robert Taylor Main Trimmer   Group 1  
Joyridin' (J 70)
Wade Arsenault Mast CANWA9 Group 1  
Graeme Carr Owner CANGC22 Group 1  
Kim Drisdelle Floater   Group 1  
Ronnie Switzer Main Trimmer CANRS27 Group 1  
Jump (J 133)
Nicole Badger    
Sean Badger Headsail Trimmer   Group 1  
Stefanie Casella Mid Mast   Group 1  
Danielle Dubois Bow   Group 1  
Ron Filius Main Trimmer   Group 1  
Casey Hargbol Bow   Group 1  
Chris Lund    
Ryan Macione Alternate   Group 1  
Sarah Martin Pit   Group 1  
Caleb Sloan Spinnaker trimmer   Group 1  
Bill Starr Headsail Trimmer   Group 1  
Kendall Young Mast   Group 1  
Jumper (J 70)
Patrick Andreasen/ Tim Guy USAPA35  
James Codega   Group 1  
Tim Guy Co-Skipper 191273S USATG4 Group 1  
Hunter Zonnenberg    
Knotless (J 105)
Ken Bowden 174738Y USAKB73  
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Man Of War (C&C 41)
Christopher G Lubeck 688382R    
Merlin (J 105)
Charlie Garrard 254100e    
Emily Garrard Strategist   Group 1  
Jack Garrard    
Janet Quigley Mast   Group 1  
Doug Sabin Chef 188611v   Group 1  
Alec Torrie Spinnaker trimmer   Group 1  
Ne*Ne (J105)
Tim Russell 267529c    
Pravda (J 111)
Edward Kaye    
Privateer (Class 40)
Jonathan Green 335430P USAJG68  
Revolution (Aerodyne 38)
Eben Moulton 220475P    
Riff (J 70)
Michelle Luckes    
Peter Pappas Helm   Group 1  
Ryan Walker Bow    
Jay Watt Floater   Group 1  
RockIt 2.0 (Columbia 30-2 Sport)
Lance Ryley 200501W    
Saraband (Frers 36)
Elke Backman    
Scherherazade (Farr 395)
Nancy BELLANTONI Pit   Group 1  
Chris Bond Grinder   Group 1  
Achille Broggi Bow    
Ryan Conway Mast   Group 1  
Peter Galipault Helm   Group 1  
Ken Green Main Trimmer   Group 1  
Oliver Jahn Floater   Group 1  
Betsy McCombs Navigator 297474J   Group 1  
Francesco Rietti Spinnaker trimmer   Group 1  
Robert Swirbalus Headsail Trimmer 202984X USARS282 Group 1  
Sea Bliss (Farr 280)
Rob Gorman 255994K    
Shred (J 70)
Will Baily Captain Isvwb2 Group 1  
Sinan Kunt Bow USASK6 Group 1  
Stein Skaane NORSS17 Group 1  
Wade Waddell Headsail Trimmer USAWW66 Group 1  
Sirocco (J 105)
Steve Hollis 206660U USASH93  
Sirocco (J 33)
Ward Blodgett / Liz Smith 113916M USAWB93  
Sparkle Pony (Kirie Elite)
Bill Finn    
Sterling (J 105)
John Aubrecht Mid Bow USAJA98 Group 1  
Brighid Davis Other   Group 1  
Gary Largess Main Trimmer   Group 1  
Mark Lindquist 260667V USAML57  
Grace Medley Mid Mast USAGM98 Group 1  
Brian O'Neil Bow   Group 1  
Tramontana (Swan 56)
Heidi Herlihy Todd Barbera    
Two Feathers (J 105)
Mark Masur    
Urgent (C&C SR33)
John Alexander 209160V    
WindSwept (Cal 33-2)
Jim DaSilva 303110B USAJD35  
WinterWind (J 70)
Nancy Glover Owner 262021F USANG25  
Alex Myers Pro Bowler 289922F USAAM169 Group 1  
Donald Myers    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021