2019 J 70 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Abril Verde (J 70)
Luis Da rocha Mid Mast ESPLD9 Group 1  
Juan De Cominges Mast ESPJC96 Group 1  
Luis Pérez Canal Skipper ESPLP22 Group 1  
EDUARDO Reguera Tactician ESPER17 Group 1  
Carlos San Martín Alvarez Spinnaker trimmer ESPCS27 Group 1  
Ace Of Base (J 70)
Anders Alverbäck Mast SWEAA23 Group 1  
Jan Björnsjö Skipper SWEJB36 Group 1  
Mårten Blixt Main Trimmer SWEMB30 Group 1  
Peter Westh Tactician SWEPW11 Group 1  
Agera3 (J 70)
Lasse Berthelsen NORLB1 Group 3  
fredrik hedlund Skipper SWEFH14 Group 1  
Eivind Melleby Mid Mast Norem2 Group 3  
Scott Terry Mast Gbrst30 Group 1  
Akhmat (J 70)
Alexander Bozhko Skipper RUSAB30 Group 3  
Khasan Khadzhiev Floater NEDKK11 Group 1  
Roman Konstantinov Bow RUSRK2 Group 1  
Maksim Sheremetev Spinnaker trimmer RUSMC1 Group 1  
Mikhail Sheremetev Tactician RUSMS3 Group 1  
Amaiz Sailing Team (J 70)
Sergei Dobrovolskii Skipper RUSSD8 Group 1  
Viatcheslav Martynov Bow RUSVM7 Group 1  
Victor Serezhkin Tactician RUSVS35 Group 1  
Egor Terpigorev Spinnaker trimmer RUSET1 Group 3  
ArttubeRus1 (J 70)
SERGEY AVDONIN RUSSA11  
Valeriya kovalenko Helm RUSVK28 Group 1  
Igor Lisovenko Tactician RUSIL2  
DENIS ROZHKOV Pit RUSDR1  
PAVEL SAVENKO RUSPS4  
Baby J (J 70)
anthony Esse GBRAE12 Group 1  
Charles Esse GBRCE31 Group 1  
Jason Sivyer GBRJS82 Group 1  
Guy Stephen Tactician GBRGS39 Group 1  
Bewitched (J 70)
Paddy Bettesworth GBRPB30 Group 1  
Jamie Binmore gbrjb48  
Shane Hughes IRLSH4  
David Meek Bow GBRDM91 Group 1  
Black River Racing (J 70)
Joann Fisher Chef   Group 1  
Jay Lutz Pro Bowler   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A   Group 1  
Amy Strebel Bow 748510Q USAAB183 Group 1  
Douglas Strebel Owner 243432M USADS101 Group 1  
Brutus (J 70)
craig burlton Helm GBRCB36 Group 1  
tony hanlon Spinnaker trimmer GBRTH48 Group 1  
andrew mclelland Strategist GBRAM21 Group 1  
ian southworth Main Trimmer GBRis8 Group 1  
Charles Thompson Owner GBRCT45 Group 1  
Bryn (J 70)
Anthony Harvey GBRAH36 Group 1  
ALI MCDONALD GBRAM37 Group 1  
BEN REES GBRBR34 Group 1  
phil rees Skipper GBRPR62 Group 1  
Calvi Network (J 70)
Carlo Alberini ITACA21 Group 1  
Sergio Blosi Spinnaker trimmer    
Stefano Cherin Tactician    
Stefano Cherin    
Karlo Hmeljak Main Trimmer    
Karlo Hmeljak Main Trimmer   Group 3  
Calypso (J 70)
Jonathan Calascione Bow GBRJC139  
David Kohler Tactician GBRDK17 Group 1  
Sebastian Ripard Helm MLTSR1 Group 1  
Tom Ripard Spinnaker trimmer MLTTR1 Group 1  
Caramel (J 70)
Harriet Askew Bow GBRHA17 Group 1  
Ewan Gribbin Spinnaker trimmer GBREG16 Group 1  
James Randall Headsail Trimmer GBRJR129 Group 1  
James Torr Helm GBRJT103 Group 1  
George Watson Tactician GBRGW72 Group 1  
Catapult (J 70)
Victor Diaz De Leon Tactician   Group 3  
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Christopher Stocke Bow   Group 3  
Patrick Wilson Headsail Trimmer Usajw135 Group 3  
CER Aprotec - Ville de Genève (J 70)
Aubord Aubord Strategist SUIAA7 Group 1  
Sacha Bévant SUISB15 Group 1  
Joachim Haenggeli Spinnaker trimmer SUIJH7 Group 1  
Morgan Lauber Grinder SUIML11 Group 1  
Nelson Mettraux SUINM6  
Cosmic (J 70)
Ancel Davison Cat 3 Cooler Jockey GBRAD106 Group 1  
Freddie Liardet Stunt Owner GBRFL7 Group 1  
Patrick Liardet Chef GBRPL30  
Billy Vennis-Ozanne GBRBV4  
Darcey (J 70)
Clive Bush GBRCB115 Group 1  
Paul Childs GBRPC31 Group 1  
George Hand GBRGH20 Group 1  
John Pink GBRJP21 Group 3  
DSP (J 70)
Geoff Carveth GBRGC9 Group 1  
Tom Mallandine GBRTM23 Group 1  
Lauren Mead GBRLM29 Group 1  
Dan Schieber GBRDS36 Group 1  
Doug Struth GBRDS76 Group 1  
Eat Sleep J Repeat (J 70)
Charlie Cumbley GBRCC18 Group 3  
Ruairidh Scott GBRRS12 Group 3  
Mario Trindade BRAMT4 Group 3  
Paul Ward GBRPW95  
Eker Kaymak (J 70)
YASAR DOGA ARIBAS Boat Captain TURYD2 Group 1  
BURAK BARAN Strategist TURBB2 Group 1  
Ahmet Eker Owner TURAE9 Group 1  
BURAK ZENGIN Chef TURBZ1 Group 1  
El Ramon (J 70)
Pablo Despontin Main Trimmer PDARG1 Group 1  
Sebastian Halpern Bow SHARG1 Group 1  
Guillermo Parada Helm ARGGP2 Group 3  
Mariano Parada Tactician ARGMP Group 3  
Elizabeth (J 70)
Lilly Carlisle GBRLC43 Group 1  
Josh Flack GBRJF84 Group 1  
Tim Gratton GBRTG31 Group 1  
Fiona Hampshire GBRFH9 Group 1  
Hugo Sloper GBRHS48 Group 1  
Empeiria (J 70)
Ian Barrows Spinnaker trimmer ISVIB1 Group 3  
Tim Healy Tactician   Group 3  
John Heaton USAJH119  
Zach Mason Headsail Trimmer USAZM6 Group 3  
Enfant Terrible (J 70)
Branco Bircin SLOBB3  
Alberto Bolzan    
Bianca Crugnola    
Stefano RIzzi    
Alberto Rossi    
EV Experts (J 70)
Tim Collins Helm GBRTC2 Group 1  
Rhos Hawes Tactician GBRRH84 Group 3  
Terre Layton Bow 231840L USATL10 Group 1  
Martin Miler Bow GBRMM3 Group 1  
Phil Taylor Main Trimmer GBRPT4 Group 1  
Highlanders (J 70)
Selmo Nissenbaum Watch Captain BRASN2 Group 1  
Ricardo Nunes Ermel Spinnaker trimmer BRARE2 Group 1  
Mauricio Santa Cruz Tactician Bramo13 Group 3  
Marcos Soares Skipper BRAMS9 Group 1  
Hilda (J 70)
Herman Andersson SWEHA9 Group 1  
Will Holt GBRWH23 Group 1  
Jacob Lundqvist SWEJL10 Group 1  
Oscar Lundqvist SWEOL6 Group 1  
Oliver Österberg SWEOO3 Group 1  
Hollandsch Glorie (J 70)
Max Houtzager Spinnaker trimmer NEDMH23 Group 1  
Marieke Poulie Helm NEDMP6 Group 1  
Imp Visser Mid Bow NEDWV20 Group 1  
Wim Zindler Bow NEDWZ2 Group 1  
Honey Ryder (J 70)
Ronny Gustavsson Helm SWERG6 Group 1  
Calle Hane Headsail Trimmer SWECH29 Group 1  
Staffan Laring Bow SWESL21 Group 1  
Viktor Planting Bergloo Tactician SWEVP3 Group 1  
I Felicitas (J 70)
Kim Brandt GERKB25 Group 1  
Eike Lauszus GEREL9 Group 1  
Hermann Mackenbrock GERHM29 Group 1  
Isabella Mackenbrook GERIM2 Group 1  
Romy Mackenbrook GERRM17 Group 1  
Jalapeno (J 70)
Brian Denney GBRBD29 Group 1  
Paul Fuller Headsail Trimmer GBRPF23 Group 1  
Hannah Le Prevost Main Trimmer GBRHP11 Group 3  
Ian Morrin GBRIM3 Group 1  
Ross Partridge Bow   Group 1  
Jayday (J 70)
Kolja Paus Strategist GERKP8 Group 1  
Nicolai Paus Spinnaker trimmer GERNP14 Group 1  
Johannes Rösing Spinnaker trimmer GERJR59 Group 1  
Stefan Sundarp Nav/Tac GERSS79 Group 1  
Thorsten Willemsen Helm GERTW33 Group 1  
JBECRE (J 70)
Xavier Dagault Staysail trimmer FRAXD9 Group 1  
Vianney Guilbaud Helm FRAVG6 Group 1  
Jean Francois NEVO Tactician FRAJN4 Group 1  
Cyrille Teston Skipper FRACT19 Group 1  
Jeepster (J 70)
Graham Clapp Helm GBRGC33 Group 1  
Josie Gliddon Main Trimmer GBRJG106 Group 1  
Chris Taylor Tactician GBRCT23 Group 3  
James Taylor GBRJT83 Group 3  
Oliver Wells Tactician GBROW14 Group 1  
Jello (J 70)
David Buitelaar NEDDB16 Group 1  
Jelmer IJntema NEDJI2 Group 1  
Maarten Jamin NEDMJ1 Group 1  
Maarten Bastiaan Smit NEDMS24 Group 1  
JElvis (J 70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1  
Ruby Dent Chef GBRRD78 Group 1  
Matt Haslam Spinnaker trimmer GBRMH116 Group 3  
Mark Lees GBRML45 Group 3  
Jenga8 (J 70)
Andrew Barraclough Main Trimmer GBRAB169 Group 1  
John Curtis Headsail Trimmer GBRJC180 Group 1  
Stuart Johnston Bow GBRSJ30 Group 1  
Oscar Watts Grinder GBROW15 Group 1  
Peter Watts Helm GBRPW92 Group 1  
Jerry (J 70)
Pascal Abegg Spinnaker trimmer SUIPA5 Group 1  
Aaron Gerratt Tactician USAAG126 Group 1  
Loic Martinet Headsail Trimmer SUILM7 Group 1  
Esther Oggenfuss Bow SUIEO2 Group 1  
Thomas Studer Helm SUITS3 Group 1  
JM7 (J 70)
Victoria Akhurst Bow GBRVA3 Group 1  
Daniel Budden Staysail trimmer GBRDB95 Group 1  
Neil Harrison Tactician GBRNH13 Group 3  
Diana Kissane Main Trimmer IRLDK17 Group 1  
Susie Moore Helm GBRSM116  
JooJanta (J 70)
Holger Neuhaus GERHN1 Group 1  
Jacob Niewiarra GERJN20 Group 1  
Felix Wagner GERFW33 Group 1  
Arne Wittemer Headsail Trimmer GERAW24 Group 1  
Joyfull (J 70)
Vladimir Chaus Rusvc2 Group 1  
Denis Cherevatenko Rusdc1 Group 1  
Viktor Filippov Bow Rusvf2 Group 1  
Artem Markov Rusam7 Group 1  
Junda-Banca del Sempione (J 70)
Lorenzo Azzi ITALA7  
Ludovico Fassitelli Helm ITALF52 Group 1  
Andrea Felci ITAAF16  
Enrico Fonda ITAEF7  
Francesco Orlando Bow ITAFO12 Group 1  
Juno (J 70)
Thomas Grimes Strategist   Group 1  
Murray Jones Main Trimmer AUSMJ22 Group 3  
Ben Lamb    
Reg Lord    
JURMO (J 70)
Elianne Boeni Mid Mast SUIEB12 Group 1  
Matthias Fahrni Headsail Trimmer SUIMF11 Group 1  
Karin Nordstroeam Mid Mast SUIKN1 Group 1  
Stefan Seger Helm SUISS5 Group 1  
Till Seger Spinnaker trimmer SUITS12 Group 1  
Kim from Holland (J 70)
Jurjen Feitsma Tactician NEDJF2 Group 1  
Daniel Goethals Spinnaker trimmer NEDDG8 Group 1  
Alwin van Daelen Helm NEDAV9 Group 1  
Rutger van Eeuwijk Headsail Trimmer NEDRV35 Group 1  
Let it be (J 70)
Marcelo Baltzer Foucher Owner ESPMB35 Group 1  
Juan Calvo Boronat Skipper ESPJC48 Group 1  
Pau Chirivetta Martinez Headsail Trimmer ESPPC47 Group 1  
Diego Fernandez de Alegria Rossich Main Trimmer ESPDF10 Group 1  
Antonio Luis Puig Fargueta Spinnaker trimmer ESPAP33 Group 1  
Maria (J 70)
Aleksey Borisov Bow RUSAB43 Group 1  
Andrey Kirilyuk Tactician RUSAK1 Group 1  
Leonid Klepikov Headsail Trimmer RUSLK3 Group 1  
Andrey Malygin Skipper RUSAM59 Group 1  
Marnatura (J 70)
Alberto Basadre López Staysail trimmer ESPAB52 Group 1  
Luis Bugallo esplb3  
Enrique Freire Faria    
Jorge Lorenzo Román    
Gerardo Prego menor Spinnaker trimmer ESPGP16 Group 1  
Mjölnir (J 70)
Thor Askeland SWETA4 Group 1  
Alejandro Fraile Perez Bow ESPAF54 Group 1  
Henry Wetherell Spinnaker trimmer GBRHW23 Group 3  
Jack Wetherell Main Trimmer GBRJW88 Group 3  
Negroni (J 70)
Lucas Carissimi Headsail Trimmer ARGLC3 Group 1  
Paulo Miguel Cosentino Skipper ARGPC1 Group 1  
Alejandro Irigoyen Tactician ARGAI1 Group 3  
Paul Pruden Bow ARGPP6 Group 1  
Noticia (J 70)
Robin Imaz ESPRI3 Group 3  
Luis Martin Cabiedes ESPLM23 Group 1  
Pablo Santurde ESPPS4  
Rayco Tabares ESPRT13  
Jose Maria Torcida ESPJT11  
Offbeat (J 70)
Edward Bates GBREB38 Group 1  
Lucy Kennedy GBRLK10 Group 1  
Alex McLeman GBRAM146 Group 1  
David McLeman GBRDM87 Group 1  
Ben Whaley GBRBW38 Group 1  
Patakin (J 70)
Luis Albert    
Afonso Domingos    
David Louzao    
Gonzalo Morales    
Pavetra (J 70)
Andrey Bratan RUSAB55  
Pjotr Lezhnin RUSPL1  
Aliaksandr Racheuski BLRAR2  
Ilya Strakh BLRIS8  
Petite Terrible (J 70)
Giulio Desiderato ITAGD41 Group 3  
Rossella Losito ITARL14 Group 1  
Matteo Mason ITAMM173 Group 1  
Michele Paoletti ITAMP5 Group 3  
Claudia Rossi Helm ITACR44 Group 1  
PHAN (J 70)
Saskia Clark Main Trimmer GBRSC15 Group 3  
Ben Cooper Headsail Trimmer GBRBC Group 3  
James Hemmingway Bow GBRJH1111 Group 3  
Jeremy Thorp GBRJT84 Group 1  
Powerplay (J 70)
Lucas Calabrese ARGLC1 Group 3  
Peter Cunningham GBRPC77 Group 1  
Ben Mercer USABM48 Group 3  
John Wallace Headsail Trimmer USAJW90 Group 3  
Pro4u (J 70)
Patrik Forsgren Helm SWEPF8  
Anders Gille Bow SWEAG13  
Tore Lewander Headsail Trimmer SWETL1  
Anders Mårtensson Tactician SWEAM10  
Magnus Sjögren Main Trimmer SWEMS47  
quarter2eleven (J 70)
Zeltner Nick Helm SUINZ2 Group 1  
Stefan Pulfer SUISP2 Group 1  
Bruno Zeltner SUIBZ2 Group 1  
Silvan Zuppiger Skipper SUISZ4 Group 1  
Raffica (J 70)
Ludovica Msellati D’Emilio Mast ITALM116 Group 1  
Pasquale Orofino Helm ITAPO04  
Pietropaolo Orofino ITAPO03  
Giorgio Poggi Main Trimmer ITAGP16 Group 3  
Albatros Turco Bow ITAAT68 Group 1  
Rán (J 70)
Connor Banks Bow GBRCB125 Group 1  
Toby Iles Headsail Trimmer GBRTI1 Group 1  
Tim Powell Main Trimmer GBRTP9 Group 3  
Niklas Zennstrom Helm SWENZ1 Group 1  
Rascal (J 70)
Karl Anderson Headsail Trimmer USAKA6 Group 3  
Henry Brauer 101634G USAHB36  
Brian Kamilar Tactician USABK55 Group 3  
Orrin Starr Bow USAOS8 Group 1  
Rascal Racing (J 70)
david atkinson GBRDA6  
Danial Boatman GBRDB117  
Mike Mathews GBRMM70  
Bill Mayhorn GBRWM13  
Reality distortion field (J 70)
Peter Bechstein Spinnaker trimmer GERPB21  
Robert Feller Pit GERRF5  
Ute Heimann Main Trimmer GERUH16  
Ruediger Margale Helm GERRM4 Group 1  
Relative Obscurity (J 70)
Peter Duncan USAPD71  
William Felder Bow USAWF26 Group 3  
Bill Hardesty USAWH3  
Willem Van Waay USAWV6  
Sage Engineering (J 70)
GUTH Charlie Mast FRACG80 Group 1  
Félicie DUAULT Other FRAFD42 Group 1  
ROCHE Hugo FRAHR16  
Damian Michelier Skipper FRADM12 Group 1  
GALLIACHE Thomas Tactician FRATG27 Group 1  
SL Maintenance Fastwave (J 70)
Vincent AILLAUD FRAVA5 Group 3  
Hugo Charmy FRACC101 Group 1  
Laurent CHARMY FRACL38 Group 1  
Amélie Juvien FRAAJ40 Group 1  
Jean-Charles Monnet FRAJM44 Group 3  
Snitch (J 70)
Richard Clarke    
Max Lopex Chef 320797A USAML55 Group 1  
Geoffrey Pierini 656323s USAGP27  
Nathan Wilmot Tactician   Group 3  
Soak Racing (J 70)
Adam Brushett Bow GBRAB163 Group 1  
Marshall King Helm IRLMK Group 1  
Andy Shorock Main Trimmer GBRAS141 Group 1  
Ian Wilson Strategist GBRIW14 Group 1  
Spring (J 70)
Alec Anderson IVBAA01 Group 3  
Eric Barreveld Pit USAEB79 Group 1  
David Franzel USADF55 Group 3  
Christian Thompson Ausct1 Group 1  
Sweet Alice (J 70)
Roine Ericsson    
Johan Hedberg    
Hans Liljeblad    
Jon Sindeman    
The Beast (J 70)
Ole Burfeind Spinnaker trimmer GEROB11 Group 1  
Sören Hadeler Skipper GERSH52 Group 1  
Hauke Köller Mast Gerhk37 Group 1  
Jakob von Hausen Tactician GERJV5 Group 1  
To Nessa (J 70)
PEDRO ALEMAO PORPC6 Group 1  
GABRIEL BORGES BRAGB10 Group 3  
KADJA BRANDAO BRAKB2 Group 1  
RENATO FARIA BRARF5 Group 1  
HENRIQUE HADDAD BRAHH3 Group 3  
TYRA (J 70)
Nils Åkervall SWEAN8  
Charlie Hagerman Mast SWECH19 Group 1  
Bo Johannisson Tactician SWEBJ5 Group 1  
Magnus Tyreman Helm SWEMT2  
Warcanoe (J 70)
Cole Brauer USACB253  
Michael Goldfarb USAMG22  
Jonny Goldsberry USAJG91  
Steve Hunt USASH6  
Michael Menninger USAMM101  
Yeti (J 70)
Charlie Davies GBRCD73 Group 1  
Freddie Davies GBRFD13 Group 1  
Jack Davies Helm GBRJD96 Group 1  
Tom Williams Tactician GBRTW47 Group 1  

Main Menu

Carlsberg Darwin Escapes GAC Pindar Marlow Ropes
Plymouth Gin Henri LLoyd Allen Race Geek

Copyright © Interactive Creations 2000-2020