2019 Southern Bay Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Afterthought (J 109)
Jesse Booth Mast   Group 1  
Kati Booth Pit   Group 1  
Tom Fitzsimmons Bowman USATF32 Group 1  
susan kessler Spinnaker trimmer 764429W   Group 1  
Ethan Reed Headsail Trimmer    
Craig Wright Skipper 372086z USACW48  
Susan Wright USASW98  
Ali-Ru (Morgan 36T)
John Lones 340864U    
ARGO (Dufour)
Benjamin Ritger 357146a    
Bad Habit (Pearson Flyer)
Robert Archer 242039N    
BaseRunner (Tartan 37C)
Larry Baun 398913F    
Big Rooster (Viper 640)
Tyler Moore 285054W    
Black Widow (Irwin)
Kenneth Copeland    
Blue Bus (J/24)
Christian Johnson    
Blue Jacket (Laser 28)
Andy Armstrong 159559J    
Bobinski (Catlina 30)
Bob Hausmann 659248D    
Callinectes (Cal 3-30)
Benjamin Cuker 222683V    
Caterpillar (Viper 640)
Peter Ill 236694H    
Chapulin (Olson 34)
Ed Carbaugh    
KENNETH CARBAUGH    
Amy Hassen    
David Hassen    
CHECKO (MacGregor 26D)
Barfield/Smith Syndicate    
Cheeky Monkey (S2 7.9)
Anne-Kinsey Wash Pit 732485U    
Paul and Julie Ann Wash    
Massey Whorley    
Chesapeake (Evelyn 42 Mod SSAS)
H Seward Lawlor    
Coeur d' Alene (Crealock 37)
Hank Giffin / US Patriot Sailing 379796W    
Cool Change (J 30)
Rusty Burshell 175410L    
Cowboy (Nelson Marek)
John Behen    
Andy Edwards Pit   Group 1  
Elliot Fisher    
Elizabeth Frick Main Trimmer    
Steve Frick    
Danger Paws (Melges 24)
Elisabeth Biondi Strategist    
Marc Davis Other   Group 1  
Neil Ford and Lis Biondi 237892j    
Eric Swab    
Deep State (Viper 640)
Walt Pletcher 212912I USAWP9  
Diablo (Andrews 28)
Greg and Carie Cutter 209621T    
E+A2 (Viper 640)
Barb Amthor Headsail Trimmer   Group 1  
Henry Amthor 132838R    
David Eberwine    
Eight Second Ride (Viper 640)
Steve Taylor 652375H    
Elixir (CS40)
Chris French 744496X    
Entourage (Corsair F-27F)
Ben Carver    
Evil Hiss (Viper 640)
geoff ewenson    
Mary - Geoff Ewenson    
Feather (J 36)
Philip Briggs 116399    
Five O'clock (O'Day)
Michael Jewell 700131V    
Funky Monkey (Melges 30)
Chris Helmkamp    
Gnixe (Viper)
Bill Vickers    
GOIN' (Tripp 26)
Dennis Hannick 243600G    
Hotty Toddy! (J 70)
Steve Quiriconi    
HYC Lady Vortexes (J70)
Arielle Darrow    
Inconceivable (J 70)
Mike Karn 179870J USAMK110  
Iris (Irwin)
Claude Speed 766043Q    
JAMMIN (C&C 34)
David Hughes 660340B    
Kingfisher (C&C 99)
Dixon W Wilde 278098N    
Knot Hunter (Viper 640)
Justin Morris 244811N    
Last Boat III (Morgan 24)
Frank Murphy 243753U    
Luna Blu (Bristol 39 Yawl)
Lee Argar Pit   Group 1  
JD Blackwell Main Trimmer   Group 1  
Bill Church Bow   Group 1  
Rob Clark Main Trimmer    
Nate Coley Headsail Trimmer   Group 1  
Eric Furuglyas Staysail trimmer 770391M   Group 1  
Don Gordon Main Trimmer   Group 1  
CJ Jonason Main Trimmer   Group 1  
Keith Midgette Skipper 760508Y USAWM113  
Larry Nicholls Headsail Trimmer   Group 1  
Ed Plucinski Offside trimmer    
Mad Hatter (Olson 911S)
Bob Fleck 212906k USARF26  
Mighty Mouse (Ultimate20)
Tim Porter 730615H    
Mortar Offer (C&C)
Kent Utley 73469    
Mustache Ryde (Viper 640)
Brendan Drinkwater    
Myrage (Hobie 33)
John Gilbertson Floater   Group 1  
Jon Millington    
Christian Schaumloffel 254419S USACS43  
Morgan Silverman    
Siena Whiteside    
Nanuq (Sabre 426)
Glenn Doncaster 686048W USAGD50  
Obsession (Hinckley 36 Special YWL)
Bill Ripley    
Oh Sheet (Pearson 31 )
Robert Duncan    
Old Crow (Hunter 37.5)
Scott Nielsen    
OrgaZmatron (Corsair F-31R)
Josh Colwell 77812P    
packer tacker (San Juan 21)
Chuck Thompson 709807R    
PATRIOT (Farr 30)
US Patriot Sailing / Dailey Tipton    
PATRIOT IV (Melges 24)
US Patriot Sailing / Steve Young 718731V USASY10  
PATRIOT V (Melges 24)
US Patriot Sailing / Guy Sorensen    
Pegasus (Farr 37)
Robert Howell 675003p    
Pisces (J 28)
John Wandling 253317N    
Quicky (J 24)
Mike Veraldi 260544n    
Rare Vos (Cal 33-2)
Dan Fox    
Recovery (Hunter 30)
John Edwards    
Red Frog (Sabre 38-2 WK)
Randy Goodman    
Remedy (J 36)
Will Roberts    
Restless (Irwin)
Fessik Berry Grinder   Group 1  
Snort Desteph Helm    
D Desteph / M Mihalcoe Owner 372716S    
Curly Mihalcoe Other   Group 1  
Click Smith Headsail Trimmer   Group 1  
Jay Thompson Strategist    
rhapsody (C&C 35 MK III)
Jim Black Headsail Trimmer   Group 1  
Michael Dale Headsail Trimmer 173919V    
John Hoar Bow   Group 1  
Tom Lee Mid Bow   Group 1  
Earl Motley Main Trimmer   Group 1  
Jim Raper Helm 720700S    
Sherry Riley Watt Spinnaker trimmer    
Joanna Tyka Spinnaker trimmer    
Greg Watt Headsail Trimmer    
Kevin Zwick Mast   Group 1  
RIFF RAFF (Melges 32)
Don DeLoatch 729036s USAWD46  
Riptide (Carrera 290)
Andrew Norris    
Rocket J (J 24)
Raymond Nugent 840    
roundabout (J 24)
Alan Bomar 146368b    
Schiehallion (Beneteau 30)
Brad Miller 335894J    
Seeker (Ericson 34t)
Alan Johnson 743481R    
Shenanigan (Tartan 10)
Miles Booth 184758D    
Short Bus (Henderson 30)
Hawk Caldwell Helm 730985Q USAJC247 Group 1  
Stephanie Caldwell Bow   Group 1  
Tim Dillinger Pit   Group 1  
Clarke McKinney Tactician 151994A USACM76 Group 3  
Neal McKinney Spinnaker trimmer   Group 1  
Scott Patterson Bow USASP67 Group 1  
Kyle Potts Main Trimmer   Group 1  
Stefanie Potts Headsail Trimmer   Group 1  
Sitella (J 111)
Ian Hill 749772Z    
Skymark (Tartan 34C)
Timothy Dull 652071S    
Summer Wind (Pearson 27)
Jason Hunsberger    
Surrender to the Flow (J 70)
Rob Gorman 103467R USARG74  
Thistledowne (SJ 21)
William (Bill) McClure 686553Z    
Truculent Turtle (Lindenberg 26 (Mod))
Martin Howell 256995N USAMH173  
Vapor Trails (Viper 640)
Jeremiah Dull Spinnaker trimmer USAJD99 Group 1  
Maxwell Plarr Bow 387192J USAMP123 Group 3  
Mark Wheeler 109386F USAMW15  
Voodoo 2 (Tripp 38)
Leroi Lissenden 263833T    
Vortex (J 70)
Williamhenery Alford    
Wilson Hatchett    
Bobby Soared    
William Tebrake    
Wairere (Thompson 30)
Pete Hunter 51171    
Wham Bam (Andrews 27)
David Taylor    
Wharf Rat (Pearson 26)
Eric Brinsfield Strategist 753255Z    
Dani Goodman Main Trimmer    
Andrew Spittler Skipper    
WineDown (Bavaria 44)
Jacob Brodersen 192610J    

Main Menu

Hampton, Virginia OLD POINT NATIONAL BANK Gosling's Rum SpinSheet Magazine
Southern Bay Racing News You Can Use Chesapeake Custom SBRW Apparel Pomoco Auto Group Rondar Race Boats
Ullman Sails Virginia Doyle Sails Virginia North Sails Amory Seafood
Rio Graphics Signature CanvasMakers Prestige Flag - North Flags Paint Supply Company
J.L. Olson Marine Services   

Copyright © Interactive Creations 2000-2021