2019 International 12 Metre Association World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Waiver
Signed
America II (12 Metre)
Tracy Aron Runners   Group 1  
Yvette Avenhall      
Nico Bouchet      
Scott Curtis Main Trimmer   Group 1  
Michael Fortenbaugh      
Greg Gaydos      
Serdar Gorsun Grinder   Group 1  
Dave Koterwas   Group 1  
John LaGrassa   Group 1  
Claes Landberg Grinder   Group 1  
Adam Lobdell Bow   Group 1  
Stewart Sidhu   Group 1  
Kinya Tago Bow    
America II (12 Metre)
Orest Bauer Grinder   Group 1  
Scott Curtis    
Chip Dolfi      
Dylan Farrell      
Reilly Fitzgerald Pit    
Ryan Fitzgerald      
Tom Johnson Main Trimmer   Group 1  
Margaux Knee Runners   Group 1    
Eric leitner      
L Daniel O'Neill Tactician IRLLO23 Group 1  
Jay Parekh Other   Group 1  
Chris Richardson      
Alex Settles      
Erik Thygessen Other   Group 1  
American Eagle (12 Metre)
Chris Brown      
Chris Cannon Other 528569Z USACC175 Group 1  
Garrett Carlson      
Paul Cuneo      
Eric Goetz      
Jeff Gronning      
Bill Hartnett Alternate   Group 1  
Scott Hines Mast   Group 1  
Mike Keyworth      
Herbert Marshall      
Kathleen Morton Helm 159808B USARM67 Group 1  
Jeff Randall Main Trimmer   Group 1  
Patrick Reynolds Grinder   Group 1  
David Stulb Main Trimmer   Group 1  
Liza Toppa Mid Bow 369128D   Group 1  
Allison Westhoven Runners   Group 1  
Win Wharton      
Blue Marlin (12 Metre)
Henrik Andersin Helm   Group 1  
Oscar Andersin Headsail Trimmer   Group 1  
Thomas Castren Bow   Group 1  
Micke Enoksson Mid Bow      
Henrik Gummerus Main Trimmer   Group 1  
Jörn Javen Mast   Group 1  
Tommi Lintunen Mast      
Florence Migraine Floater    
Robert Nyberg Tactician FINRN1 Group 3  
Pia Österman Mast   Group 1  
Kristian Räme Spinnaker trimmer   Group 1  
Allan Savolainen Headsail Trimmer   Group 1  
Ville Savolainen Grinder   Group 3  
Jan-Henrik von Hertzen Runners   Group 1  
Tuurre Vuorinen Runners      
Carl Winter Navigator    
Hans Winter Boat Captain    
Challenge 12 (12 Metre)
Bob Campbell Headsail Trimmer 206223L USARC5 Group 1  
Brad Dimeo Headsail Trimmer   Group 1  
Jack Fisher Grinder 651317R USAJF144 Group 3  
Daniel Gaw Mid Bow   Group 1  
John Gluek Main Trimmer    
Porter Kavle Strategist   Group 1  
Alec LeFort Grinder   Group 1  
jack leFort Helm    
Lisa LeFort Navigator   Group 1  
Kyle Martin Floater   Group 3  
Joey Mello Pit 399035e    
Ken Read Tactician 116894F   Group 3  
Tom Scott   Group 1  
Josh Trout Mast   Group 1  
Mark Van Note Bow   Group 3  
Columbia (12 Metre)
Kevin Hegarty    
Courageous (12 Metre)
Stu Argo Staysail trimmer   Group 3  
Alexander Auersperg      
Marcus Cochran Rush Chairman   Group 1  
Robbie Doyle Main Trimmer   Group 3  
Dan Dytch In the way   Group 3  
L.J Edgcomb Navigator   Group 1  
Steve Glascock      
Jimmy Handy Grinder   Group 1  
Ralph Isham    
Gary Jobson Tactician 105450M USAGJ4 Group 1  
Kenyon Kellogg Mid Bow   Group 1  
Tom Loughborough Bow   Group 3  
Jan Majer Headsail Trimmer 391648V   Group 3  
Ward Marsh      
Art Santry Helm   Group 1  
John von Schwarz Pit   Group 3  
Defender (12 Metre)
Mike Camera      
Joe Cooper Headsail Trimmer   Group 3  
Paul Cottee      
Dick Enersen    
Jeff Fisher Navigator   Group 1  
Michel Fluette      
Steve Foraste Bow 191176U USASF8 Group 1  
Jimmy Gieseke      
Duby Joslin      
Rich Moody      
Jim Plagenhoef Pit   Group 3  
Mac True      
Anthony Villalobos      
Easterner (12 Metre)
Scott Bernard    
Enterprise (12 Metre)
Jeff Beneville Grinder      
Vincent Brun Tactician 164097B   Group 1  
David Calverley Grinder   Group 1  
Clayton Deutsch Skipper 278662H   Group 1  
Nancy Deutsch Runners   Group 1  
Joseph Fanelli Grinder   Group 3  
Jesse Fielding Headsail Trimmer   Group 3  
Ben Fusco Staysail trimmer   Group 1  
Alex Hood Strategist   Group 1  
Christopher Kam Grinder   Group 3  
Suzy Leech Navigator 179461E USASL3 Group 1  
Jeffrey McCooey Grinder   Group 1  
John Moran Headsail Trimmer   Group 3  
Ben Quatromoni Pit   Group 3  
Mike Toppa Main Trimmer 113654P   Group 3  
Henry Vogel Bow USAdv27 Group 3  
Freedom (12 Metre)
Burke Anvari Mid Bow   Group 1  
Wes Bemus Headsail Trimmer USAWB66 Group 1  
David Call Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Callahan Pit   Group 1  
Liam Domizlaff Boat Captain   Group 3  
Jamie Gay Runners   Group 1  
James Greve Grinder   Group 1  
Alexander Haim Mast   Group 1  
Dyer Jones Mast 105519O USAWJ19 Group 1  
Devlin Keogh Grinder 779717P USAJK205 Group 1  
Robert LaBanca Main Trimmer   Group 1  
Ryan Palardy Grinder 706028N   Group 1  
Carter Robertson Tactician   Group 1  
Charles Robertson Skipper    
Abe Rosenberg Bow   Group 1  
Thomas Wilt Grinder   Group 1    
Intrepid (12 Metre)
Skip Beck Main Trimmer   Group 1  
Brandon Blaesser Grinder   Group 1  
Jack Curtin 309384H    
David Dougherty Mid Mast   Group 1  
Amy Drinker Pit   Group 1  
Johnny Gieseke Mid Mast   Group 1  
Joe Impaglaiazzo Grinder   Group 1  
Erica Lush Boat Captain   Group 3  
Christopher Moe Grinder    
Ted Moore Tactician   Group 1  
Joe Muscarella Grinder   Group 1    
Tom OBrien Headsail Trimmer 205811L   Group 1  
Ian O'Brien Mid Bow   Group 1  
Edward Padin Alternate 348636E USAEP48 Group 1  
Scott Perry Tactician   Group 1  
Reg Pierce Headsail Trimmer   Group 1  
Travis Pierce Bow   Group 1  
Kiwi Magic (12 Metre)
Jacob Sejr Schmidt Andersen Bow   Group 1  
Bertil Busch Mid Bow   Group 1  
Troels Dittmer Grinder   Group 1  
Torben Goetzsche Headsail Trimmer   Group 1  
Samuel Howell Strategist USASH99 Group 1  
Jens Kvist Main Trimmer   Group 1  
Jørgen Laursen Grinder   Group 1  
Morten Østergaard Mid Mast   Group 1  
Christoffer Blach Petersen Staysail trimmer   Group 1  
Johan Blach Petersen KZ7  
Marianne Friis Petersen    
Jørgen Rasmussen Strategist   Group 1  
Morten Schmidt Pit KZ7    
Peter Stalkus Tactician   Group 1  
Kookaburra II (12 Metre)
Paolo Bassani Mid Bow   Group 1  
Patrizio Bertelli    
Lars Raoul Borgstrom Spinnaker trimmer ITALB5 Group 3  
Pietro D'Ali Main Trimmer   Group 3  
Flavio Favini Tactician   Group 3  
massimo galli Grinder   Group 1  
Giulio Giovanella Bow   Group 3  
Torben Grael Skipper Bratg1 Group 3  
Manuel Modena Offside trimmer   Group 3  
Matteo Plazzi Navigator   Group 1  
Romolo Ranieri Grinder   Group 3  
Francesco Rapetti Mast   Group 3  
Stefano Rizzi Headsail Trimmer SR1 Group 3  
Nicolò Robello Pit ITANR1 Group 3  
Legacy (12 Metre)
kristian andersen Pit Assist   Group 1  
Thomas Andersen Helm   Group 1  
jaime arbones Bow   Group 3  
christian bach Grinder   Group 1  
jesper bank Tactician Denjb3 Group 3  
darren jones Runners   Group 3  
thomas loughborough Pit   Group 3  
edoardo natucci Grinder   Group 3  
christian olander Chef   Group 3  
john plume Grinder   Group 3  
mikkel rossberg Headsail Trimmer   Group 3  
jesper seier Spinnaker trimmer   Group 1  
Dan Slater nzlds2  
bennett wickes Mid Bow   Group 1  
Lionheart (12 Metre)
Don Brown Medic/Doctor   Group 1  
Leslie Brown      
Karin Olsen Campia Other   Group 1  
Harry H. Graves    
Lynne Graves Pit    
Peter Graves Grinder   Group 1  
Bret Hall   Group 1  
Christian Hoffman Mid Bow   Group 1  
Andrew Jensen Other   Group 1  
Zachary Krause Bow 775450z USAZK9 Group 1  
Martha McConnell Other   Group 1  
Ian Robinson Other   Group 1  
James Robinson Other   Group 1  
Peter Teel Grinder   Group 1  
Mike Turner Headsail Trimmer   Group 1  
Todd Wulfson      
Nefertiti (12 Metre)
Chris Amory Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Bottger Mid Bow   Group 1  
Walter Cavanagh Boat Captain   Group 3  
Joe Codega Other 299823G   Group 1  
Henry Cole Floater 402555s   Group 1  
Will Connelly Grinder   Group 1  
Sloane Damiano Grinder   Group 1  
Zachery Guerin Mast   Group 3  
Will Keyworth Tactician 156333R   Group 3  
John Anthony (Tony) Kupersmith Main Trimmer 670111Q   Group 1  
Donnie Lovelace Runners   Group 1  
Roderic Mathey    
Brian McCauley Bow    
Nigel Mendez Stunt Owner   Group 1  
Daniel Ward Pit Assist   Group 1  
Barbara Wullschleger Alternate   Group 1  
Jon Wullschleger 196453A    
New Zealand (12 Metre)
Dave Ahouse Grinder   Group 1  
Gunther Buerman 715600V    
Max Buerman Navigator   Group 1  
Tim Dawson Headsail Trimmer   Group 3  
Will Defley Grinder   Group 1  
Rick Egloff Grinder   Group 1  
Tom Evans Chef NA NA Group 1  
Rick Fastiggi Alternate   Group 1  
Chris Fisher Headsail Trimmer   Group 1  
Lexi Gahagan Co-Skipper   Group 1  
Sean Klaboe Alternate   Group 1  
Peter Largess Bow   Group 1  
Mike Patterson Pit   Group 3  
Brad Read Helm   Group 1  
Cam Skinner Grinder   Group 1  
Duncan Skinner Main Trimmer   Group 3  
Ted Slee Mast   Group 1  
Nyala (12 Metre)
daniele bresciano Offside trimmer   Group 1  
Guido Cavalazzi Floater   Group 3  
Matteo Celon Grinder   Group 3  
Luca Chiarello Bow   Group 1  
Andrea De Marinis Offside trimmer   Group 1  
Marsilio De Pirro Pit Assist   Group 1  
Daniele Gabrielli Boat Captain   Group 1  
Flavio Grassi Navigator ITAFG40 Group 3  
marco montis Grinder   Group 1  
Enrico Passoni Tactician   Group 1  
Mauro Pelaschier Helm   Group 1  
Federico Piani Mast   Group 1  
Mauro Piani Pit   Group 1  
francesco pizzuto Spinnaker trimmer   Group 3  
Andrea Serpi Mid Bow   Group 3  
Sandro Spaziani Main Trimmer   Group 1  
Onawa (12 Metre)
Earl McMillen III    
Mark Watson      
Vema III (12 Metre)
Christian Beck Owner   Group 1  
Eirik Borgersrud Mast   Group 1  
Kristian Fodstad Spinnaker trimmer   Group 1  
Nicolo Gamenara Bow   Group 3  
Otto Jervell Offside trimmer   Group 1  
Jon Alexander Kristiansen Bow   Group 1  
Øyvind Krogh Mid Mast   Group 1  
Gabriel Lund   Group 1  
Andreas Myhrvold Spinnaker trimmer   Group 1  
Cato Rose Spinnaker trimmer   Group 1  
Eric Svenkerud    
Ernst Thue Mid Mast   Group 1  
Anne Fi Troye In the way   Group 1  
Johan Troye    
Ludwig Troye Mast   Group 1  
Kim Wahl Runners   Group 1  
Victory '83 (12 Metre)
Richie Boyd Headsail Trimmer   Group 1  
Peter Eagan Mast   Group 3  
Rock Ferrigno Main Trimmer   Group 1  
Karl Funk In the way   Group 3  
Jim Gretzky Boat Captain 242640M    
Wally Henry Pit   Group 3  
Edward Hurwitch Grinder   Group 1  
Justin Lawrence Grinder 654836R   Group 1  
Beau LeBlanc Headsail Trimmer   Group 1  
tom Lihan Tactician   Group 1  
“Chip” Clifford Parris Mid Mast   Group 1  
Tony Pearce Chef   Group 3  
Mark Preston      
Kevin Savitt Grinder USAKS17 Group 3  
Randall Shore Strategist   Group 3  
Jeff Udell Navigator   Group 3  
Dennis Williams    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022