2019 J 70 Corinthian National Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Afterberner (J 70)
Isabel Dziuba Main Trimmer USAID9 Group 1  
Harrison George Helm usahg31 Group 1  
Thomas Libcke Medic/Doctor USATL103 Group 1  
Brian Williams Owner 268796R usabw115 Group 1  
American Flyer (J 70)
Annie Baumann Watch Captain USAAB185 Group 1  
Steve Knoop In the way 132368S USASK88 Group 1  
Rich Martin Pro Bowler USARM204 Group 1  
Patrick Rice Headsail Trimmer USAPR63 Group 1  
Aquaholiks (J 70)
August Hernandez Headsail Trimmer 389883T USAAH26 Group 1  
Lindsay Hernandez Bow USALB26 Group 1  
Jorgen Johnsson Spinnaker trimmer 715649R USAJJ16 Group 1  
Martin Johnsson Helm 201751K USAMJ12 Group 1  
Ayacucho (J 70)
Taz Coffey 668042v USATC96 Group 1  
Edward gary Rush Chairman USAEG46 Group 1  
james gary Skipper 675161V USAJG270 Group 1  
Patrick Seidel Main Trimmer USAPS143 Group 1  
B Squared (J 70)
Bryan Cameron 237068B USABC27  
Daniel Cameron Tactician USADc28 Group 1  
Phil Peterson Main Trimmer USAPP53 Group 1  
Steve Thomas Bow usast47 Group 1  
Bamm-Bamm (J 70)
Steven Briggs USASB203 Group 1  
Jonathan DeWindt Strategist USAJD266 Group 1  
Ailene Hicks Bow USAAH128 USAAH128 Group 1  
Eric Villadsen Bow 755266W USAEV24 Group 1  
Berteau Group (J 70)
Matt Clark USAMC139 Group 1  
Will Holz Tactician USAWH53 Group 1  
Mark Renz USAMR19 Group 1  
Sarah Renz 190653Q USASB10 Group 1  
Black Pearl (J 70)
adam bowen Helm Usaab177 Group 1  
bridget bowen Navigator USAMB265 Group 1  
rowan elwart Strategist usare60 Group 1  
michael schreiber USAMS119 Group 1  
Brumby (J 70)
Martin Grin Spinnaker trimmer USAMG180 Group 1  
Chris Keffer Headsail Trimmer USADK132 Group 1  
Merritt Keffer Skipper 189696S USAMK135 Group 1  
David McVicker Tactician USADM23 Group 1  
Bula (J 70)
Gary Bonner Other 226041N USAGB120 Group 1  
Dave Lauser Spinnaker trimmer 192688F USADL24 Group 1  
Michael Mandell Skipper 663010C USAMM390 Group 1  
Jeff Moore Strategist USAJM499 Group 1  
Catapult (J 70)
Mary Foster Other 284646A USAMF110 Group 1  
Deb Hazlett 288109Y USADH203 Group 1  
Wendy Helberg 792518X USAWH24 Group 1  
Nicolie Hendrickson Skipper 3853916 USANH39  
Cry Havoc (J 70)
Hubert Czajkowski Spinnaker trimmer CANHC4 Group 1  
Chad Dowshenko In the way Cancd26 Group 1  
James Neate Tactician CANJN5 Group 1  
Ralph Neate Skipper Canrn6 Group 1  
Downtowner (J 70)
Ben Finkelstein Strategist 684229X USABF56 Group 1  
JT Ludington Pit USAJL228 Group 1  
Jeff Towner Skipper 765461Q USAJT143  
Eric Wynsma Tactician USAEW1 Group 1  
Ebisu (J 70)
Tim Buisch Headsail Trimmer USATB167 Group 1  
Minh Ha Mast USAMH158 Group 1  
John McCree Main Trimmer 219522U USAJM508 Group 1  
Glenn Sheets Skipper 740187X USAGS138 Group 1  
Escape (J 70)
Jason Doyle Tactician USAJD218 Group 1  
Claire Fink Pit USACF103 Group 1  
Madeline Swarthout Main Trimmer USAMS325 Group 1  
Ellie Wagner Bow USAEW87 Group 1  
Polk Wagner In the way 172511H USAPW63 Group 1  
FM (J 70)
Blair Hamilton In the way USABH99 Group 1  
Dave Kerr Floater 179332Y USADK112 Group 1  
Tod Sackett USATS65 Group 1  
Tom Sessions Other 310387T USATS136 Group 1  
Helium (J 70)
Mark Allen Helm 242239P USAMA86 Group 1  
Brian Beaudet Spinnaker trimmer Usabb171 Group 1  
Fred Blackmer Headsail Trimmer USAFB25 Group 1  
Mike Welch Tactician MW29 USAMW29 Group 1  
Hot Ticket (J 70)
Mike Kirkman Helm 121035D USAMK117 Group 1  
John Morreale In the way USAJM434 Group 1  
Robert Ramirez Bow USARR117 Group 1  
Jim Thompson Cat 3 Cooler Jockey 783694P USAJT101 Group 1  
Jennifer (J 70)
Chris kostanecki Helm Usack87 Group 1  
Scott Kozinchik Bow USASK49 Group 1  
Carlos Robles Spinnaker trimmer BRACL15 Group 1  
Matt Sessions Tactician 294617W USAMS337 Group 1  
Little Traverse Sailors (J 70)
Caroline Grin Headsail Trimmer USACG145 Group 1  
Maren Mathews Bow USAMM403 Group 1  
Jack Miller Main Trimmer USAJM501 Group 1  
Kate Moran Tactician USAKM172 Group 1  
Trip Wagner Helm USARW156 Group 1  
Luxury Problems (J 70)
Bryan Brieden Strategist USABB172 Group 1  
John Hill Spinnaker trimmer USAJH266 USAJH266 Group 1  
Dan Klaasen USADK96 Group 1  
Dunne Saal Grinder USAWS116 Group 1  
McFly (J 70)
Ryan Higgins Bow 778942P USARH180 Group 1  
Anders McCarthy Headsail Trimmer USAAM190 Group 1  
John McNeil Spinnaker trimmer USAJM481 Group 1  
Ansley O'Brien Chef USAAO32 Group 1  
Sean O'Brien Skipper 781334T USASO45 Group 1  
Measure Twice (J 70)
Preston Carey Rush Chairman USAPC120 Group 1  
Michael Duff Tactician 186723W USAMD151 Group 1  
Robert Duff Navigator USARD138 Group 1  
Robb Matthews Tactician USARM239 Group 1  
Miss Killer (J 70)
Don Glover Skipper 758784Z USADG118 Group 1  
Grant Glover Spinnaker trimmer USAGG68 Group 1  
Jim Goran Mast 783920Y USAJG264 Group 1  
Ravi Subramanian Tactician 189241Z USARS44 Group 1  
Pale Horse (J 70 )
Jake Christy usajc280 Usajc280 Group 1  
Steve Rozelle USASR37 Group 1  
Mark Teborek usamt36 Group 1  
Charles Trost Spinnaker trimmer usact51 Group 1  
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
Roger Link Bow 215552S USARL114 Group 1  
Eric Mentzell Headsail Trimmer 222348P USAEM13 Group 1  
Sean Nunes Main Trimmer Irlsn1 Group 1  
Piranha (J 70)
Trevor Davis Headsail Trimmer USATD27 Group 1  
Dave Dennison 162680U usadd134 Group 1  
Kevin Kenny Bow 169179K USAKK89 Group 1  
thorn turner Tactician USATT47 Group 1  
Pronto (J 70)
Luke Baker USALB102 Group 1  
Ella Cantera USAEC89 Group 1  
Chris Ford GBRCF58 Group 1  
Ali Hill Skipper 151148M USAAH123 Group 1  
Ben Tolzdorf USABT59 Group 1  
Rasta Racing (J 70)
Alan Block Leeward Runner USAAB64 Group 1  
peter crawford Tactician USAPC70 Group 1  
Sean Hendrickson 2137340 Usash157 Group 1  
Robert Thomas Bow 790434S USART77 Group 1  
Sistership (J 70)
Mike Bishop Headsail Trimmer 403443p USAMB126 Group 1  
Christy Usher Bow USACU8 Group 1  
Tracy Usher Main Trimmer USATU1 Group 1  
Peter Vessella 108448Y USAPV4 Group 1  
Sundog (J 70)
Chal Curtis Owner USACC229 Group 1  
Josh Curtis Helm USAJC311 Group 1  
Victoria Curtis Spinnaker trimmer USAVC13 Group 1  
Libby Forsen Pit Assist USAEF51 Group 1  
Elizabeth Grin Pit USAEG53 Group 1  
Meredith Moran Tactician USAMM398 Group 1  
Tea Dance Snake (J 70)
Matt Alisch Runners USAMA18 Group 1  
Peter Bowe 293717V USABB195 Group 1  
Todd Jenner Headsail Trimmer 687255P USATJ26 Group 1  
Michael McNamara Tactician usamm270 Group 1  
Tres Burritos (J 70)
Owen Beckley Headsail Trimmer USAOB1 Group 1  
Holt Condon Tactician USAJC156 Group 1  
Hannah Sellers Bow USAHS72 Group 1  
Merritt Sellers Main Trimmer USAMS340 Group 1  
Scott Sellers Helm 231306E USASS83 Group 1  
uno mas (J 70)
Len Guenther Headsail Trimmer USALG46 Group 1  
David Schoene 111178O USADS197 Group 1  
Lauren Schoene Main Trimmer USALS103 Group 1  
Matt Schoene Bow USAMS295 Group 1  
USA 241 (J 70)
Blake Caskey Headsail Trimmer usabc120 Group 1  
Kevin Orff Floater usako22 Group 1  
Al Poindexter 179033w usaap84 Group 1  
douglas strebel Tactician usads101 Group 1  
Wild Child (J 70)
Henry Filter Skipper USAHF1 Group 1  
William Stout Main Trimmer USAWS6 Group 1  
Jennifer Sturmer Bow USAJS430 Group 1  
Will Wagner Spinnaker trimmer USAWW39 Group 1  

Main Menu

SPONSORS    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022