2019 J 24 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
2.0 (J 24)
Dan Busch 257269G USADB170  
Rick Pokorny    
Rob Rauf Spinnaker trimmer   Group 1  
Corinne Sackett Headsail Trimmer   Group 1  
Eric Wiedeke    
AmBush Too (J 24)
Andrew Affoo Nav/Tac    
Phillip Archie Headsail Trimmer    
Stephen Bushe Captain    
William Bushe Mast    
Matthew Mungal Bow    
Angel of Harlem (J 24)
Robby Brown 211412B    
A-salt (J 24)
Edmond Rees    
Baba Louie (J 24)
Mark Laura 109789M    
BadMoon (J 24)
Christopher Holmes 764051P    
bangor packet (J 24)
Tony Parker    
Blitz (J 24)
Al Constants    
Bogus (J 24)
Stefan Karsunke GERSK49  
Boreas (J 24)
Finn Hadlock Skipper    
Anna Parker Bow   Group 1  
Eliza Price Nav/Tac    
Griffin Primeau Spinnaker trimmer    
Emmet Todd Headsail Trimmer    
Bruschetta (J 24)
Mauricio Santa Cruz    
Buckaroo (J 24)
Jeff Linton Tactician 196664 USAJL47 Group 3  
Chris Morgan    
Monica Morgan Bow USAMM362  
Erik Rexford    
Will Welles    
Bunga Bunga (J 24)
Charles Gloumeau Captain    
Cyril Lecrenay Pit    
Roderick Mascoll Bow    
Jason Tindale Spinnaker trimmer    
Jason Trotter Mast    
CAN 5254 (J 24)
Nathan Bresett    
Carpe Diem (J 24)
Christopher Fischer    
Caspian (J 24)
Jorge Castillo    
CCS Water Women (J 24)
Margaux Bacro-Duverger    
Mary Corbett    
Katie Johnson Headsail Trimmer   Group 1  
Wendy McKenzie    
Gina Shaw Pit   Group 1  
Amy Woodard    
Chaotic (J 24)
Matt Hardy    
Sandra Jakstaite    
Annie Lush    
Tom Montgomery Bow   Group 1  
Cara Phillips    
Nick Phillips    
Clear Air (J 24)
Rossi Milev    
Die Hard (J 24)
Robbie Yearwood    
Drivers Wanted (J 24)
Ted Bartlewski    
Elvis (J 24)
nicolas cubria    
Evil Octopus (J 24)
Jasper Van Vliet USAJV50  
Evita (J 24)
Steve Shaw 730617J USASS204  
Flying Colours (J 24)
William Pollock    
Fox (J 24)
Kazuhiro Kahara    
Takeshi Koga    
Keiji Kondo Helm    
Wataru Kondo Bow    
Junichiro Shiraishi    
Front Runner (J 24)
Per Andersson Bow   Group 1  
Ellie Harding Tactician    
Peter Nielsen Headsail Trimmer    
Monica Persson Spinnaker trimmer    
Per-Håkan Persson Helm PP7SWE  
Furio (J 24)
Shelby Milne Mast    
Mark Rodgers Bow 359090H   Group 1  
Brian Thomas Tactician   Group 1  
Willem van Waay Chef   Group 3  
Keith Whittemore 176278F    
Gekko (J 24)
Yudai Ishiyama Tactician    
Masunobu Matsushita    
Hiroaki Matsuyama    
Takahumi Miyamoto Headsail Trimmer    
Chieko Saito    
Tokuma Takeue Skipper    
Gekko Diana (J 24)
Kohei Ichikawa    
Toshiki Iwai    
Hirohisa Kojima    
Shunsuke Mori    
Keisuke Yamamoto    
Grant Boat (J 24)
John Brendal    
Sophia Henn    
Eric Johnson    
Matthew Miranda    
Joe Plisic    
Hangover (J 24)
HIROSHI HIGASHI    
MASATO IIZUKA Helm    
YOSHIYUKI KATSURA    
HIROYUKI KINOSHITA    
SATOSHI MORIKAWA    
Helly Hansen (J 24)
John Mollicone    
Honeybadger (J 24)
Chad Atkins    
Collin Kirby   Group 3  
Scott Nixon Tactician 185883h   Group 3  
Patrick wilson    
Hungriger Wolf (J 24)
Moritz Böök Mast    
Fabian Damm Helm    
Jannik Duehren Foil Trimmer GERJD20 Group 1  
Jonas Lyssewski Tactician   Group 1  
Thorsten Paech Bow   Group 1  
J Force (J 24)
Warren Campbell 5333  
Jackwagon (J 24)
Pete Sauer In the way    
Alex Simanis Cat 3 Cooler Jockey    
Elishia V Chef    
Joe Wilderman Rush Chairman   Group 1  
Jellyfish (J 24)
Yoichi Matsumoto JPN5317  
Jinge (J 24)
Norbert Farago Pit    
Laszlo Kiska Headsail Trimmer   Group 1  
Imre Scholtz Helm    
Mate Szabo Bow    
JJONE (J 24)
Timo Chorrosch Spinnaker trimmer    
Jeronimo Landauer Strategist    
Felix Leupold Tactician    
Daniel Schwarze Bow    
Le Lion (J 24)
Lionel Nicolai FRALN2  
Level Pelican (J 24)
Catherine Bost Bow    
Ervin Grove Headsail Trimmer    
James Howard Tactician    
Crisp McDonald Helm 703892Z    
Megan Place Mast    
Lifted (J 24)
Sean Kayser    
Ben Maloney    
Evan Petley-Jones    
Matt Soosalu    
Peter Soosalu Tactician   Group 3  
Lull (J 24)
Urara Fujii    
Sumiyo Kaneko    
Hideyuki Kitagawa    
Kohei Kudo    
Fumihiro Machiyama    
Hiroshi Murakami    
Haruhito Yamazaki    
Madeleine (J 24)
Duncan McCarthy    
Main Squeeze (J 24)
EAMONN DELISSER    
Majic (J 24)
Hamish Mcilwee    
James Randall    
James Torr    
George Watson    
Harry Willett    
Mental Floss (J 24)
Aidan Glackin    
Miss Conduct (J 24)
James Freedman    
Monster Fish (J 24)
Daniel Baños Bow   Group 1  
Gerrit Gentry Main Trimmer   Group 1  
Francis Hawley Tactician   Group 1  
CAMILA IRISH' STEPHENSON DAVILA Mid Mast   Group 1  
KENNETH PORTER MEXKP2  
Motorhome (J 24)
Mark Soya 271476X    
Mr. Hankey (J 24)
Andrew Carey 148904V USAAC134  
Nautalytics (J 24)
Mike Ingham 186975K USAMI4  
Orange Blossom (J 24)
Balazs Glodi    
Marton Munka    
Gabor Nagy    
Robert Sarina    
Balazs Tomai Skipper    
Redline (J 24)
Dean Granchelli Tactician    
Kyle Mcgraw    
Gavin Smith Mast    
Mike Stasko Skipper    
Austin Zauner Headsail Trimmer USAAZ11 Group 1  
Rotopfau (J 24)
Anders Berg Mast    
Lars Haeger Helm    
Maike Hass Tactician    
Magnus Jörnsson Bow    
Martin Petersson Headsail Trimmer    
Rumming On Empty (J 24)
Olivia Beck    
Pete Danylewycz    
Jim Herold    
Ryan Lashaway 290074R    
Beth Schnipke    
Sabotage (J 24)
Stephen Antworth    
Beaujeaux deLapouyade    
Benjamin Givens Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Jackson Foil Trimmer   Group 1  
Seth Rosenthal 657826M    
Sea Bags Women's Sailing Team (J 24)
Erica Spencer 127594F    
Shake n Bake (J 24)
Daniel Cameron    
Siesta (J 24)
Nobuyuki Imai    
SISU (J 24)
James Bonham Owner    
Jay Greenfield Helm    
Nicholas Lucivero    
SpoilSport (J 24)
Stuart Challoner 181350L    
Spoony Tactics (J 24)
Todd Fedyszyn    
Summer Santa (J 24)
Gyeongwon Jo    
Changsoo Ryu    
Taz (J 24)
Nick Jako    
Team Valdivieso (J 24)
Miguel Salinas Guerra    
Terrapin (J 24)
Michael Howarth    
The Dumpster (J 24)
Frank Keesling 222521G    
Tremendous Slouch (J 24)
James Barrett Bow   Group 1  
Harry Dursch Tactician   Group 1  
Rob Green Mast   Group 1  
Scott Milne Skipper 347284G   Group 1  
Thomas Niccoli Headsail Trimmer   Group 1  
Two Dogs (J 24)
Megan Aulich Mast   Group 1  
Ramzey ElHila Bow   Group 1  
Jack Fullerton AUSJF29  
Tony Moore Grinder   Group 1  
Anssi Paatero Nav/Tac FINAP22 Group 3  
Unity lets (J 24)
Matthew Conyers    
Urayo (J 24)
Gilberto Rivera    
Usual Suspects (J 24)
David Breitner    
Velocidad (J 24)
Christopher Stone 377180E    
Wildfire (J 24)
Ron Thomson AUS5058  
Wind Monkey (J 24)
David Cooper Helm GBRDC114 Group 1  
Dave Hale Tactician   Group 1  
Ian Parkinson Mast   Group 1  
Izzy Savage Bow   Group 1  
Paul (Sheep) Williams Headsail Trimmer   Group 1  
YouRegatta (J 24)
Carter White 198908E    
Molly White    
Zia (J 24)
Patrick Frisch 108116N    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020