2018 Newport Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
(Laser )
Jack Fisher    
1042 (RS Aero)
William H. Shaw    
1094 (Etchells)
Dawson & Ben Hodgson    
124697 (Laser Full)
Evan Boyd 758239W    
1421 (RS Aero)
Christopher Stow    
166877 (Laser)
Aidan Brown    
199156 (Laser)
Brian Fisher 226542t usabf20  
199185 (Laser)
Dmitriy Ovren 697647Q USADO33  
40 (J 70)
Danny Lawless Headsail Trimmer    
John mastreandrea    
Travis Odenbach    
Kris Werner    
505 (505)
Michael Komar    
8081 (505)
Martin Daly Spinnaker trimmer   Group 1  
Mark Linker 757019X    
8265 (5o5)
John Ingalls Tactician    
Luke Ingalls    
8930 (505)
Duane Delfosse    
8939 (505)
Clark Hayes 257400N    
Aerobian (RS Aero)
Derek Stow 143446Q    
Africa (J 70)
lucas Calabrese Tactician    
Will Felder Spinnaker trimmer   Group 3  
Marc Gauthier Bow    
Jud Smith 120803B USAJS197  
Airplane! (J 70)
Barr Batzer Tactician   Group 3  
John Evans Helm   Group 1  
Jason Hill Pit   Group 1  
Sandy Thayer Spinnaker trimmer CANST18 Group 1  
American Baby (Etchells)
George Francisco 198460D    
Aquila (Herreshoff S Class)
Geoffrey Davis    
Atlantic Yacht Rigging (Melges 20)
Mike Floyd    
Bad Brothers & a very bad sister (J 70)
Martin Abade    
Fran Bellocchio    
Jake Rizika    
Robert Rizika    
Blackadder II (Etchells)
Andrew Cumming 718485Z    
Brian Kamilar Tactician    
Nikki Medley Bow    
John Millen Spinnaker trimmer    
Blazer II (C&C 30)
Christopher Culver 376544C USACC66  
Blue Lobster (VX One)
Ian Maccini 699912X USAIM15  
Blue2 (VX ONE)
Robert Maccini 699911Z    
Bombay girl (Aero)
Madhavan Thirumalai    
Boom Shakalaka (J70)
Noah Kelleher Medic/Doctor   Group 1  
Sarah Kelleher Stunt Owner   Group 1  
Brendan Read    
Andrew Sheerin 665714J    
Liza Toppa    
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician usasb38 Group 1  
Andrew Fisher 298175j USAAF4  
Melissa Fisher Owner USAMF57   Group 1  
Calvin Ball (VX One)
Jeff Eiber 285567G USAJE72  
Capricorn (F18 - AHPC)
John Giuliano    
Peter Giuliano    
Cartel (Laser)
Kurt Edwards 267138Z    
Catapult (J 70)
John Kostecki    
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Christopher Stocke Bow   Group 3  
Patrick Wilson    
Charter 3 (2.4 Meter)
Maureen McKinnon 285253X MM110  
Chemical Imbalance (Etchells)
Robert Hitchcock 205851T    
City Girl (C&C 30 One Design)
Alex Baker Chef   Group 1  
Philip Barnard Tactician VINPB1 Group 3  
Zygmund Beatty Bow   Group 1  
Tac Boston   Group 3  
Mark Bremer USAMB167  
Darcy Fuller Headsail Trimmer   Group 1  
Alan Johnson Medic/Doctor    
Doug Nickel Headsail Trimmer USADN2 Group 1  
Clown Car (J 70)
Tyler Doyle    
james moody    
Duncan Swain Watch Captain    
Crap Happened (Laser)
Scott Pakenham 285064y    
Dirty Bird II (Laser)
Gage Schoenherr    
Dragon (VX One)
Nick Woviotis 671286T    
El Sindicato (J 70)
Alejandro Perez    
Firefly (Herreshoff S Class)
Alan Silken 666622L    
FJ (VX One)
Sandra Askew 754490T usasa57  
Fluffy (Laser)
Peter Shope    
Friend of the Devil (Laser)
Steven Kirkpatrick 177411Q    
GBR 8708 (505)
Ben Greenfield    
Has Ben (Laser 1)
Benjamin Richardson    
Hobie 21 (F18)
Joseph Valante    
HOSS (J 70)
Glenn Darden Helm 111712C USAGD30 Group 1  
Jonathan McKee Tactician   Group 3  
Carl Merrill    
Charlie Smythe Mast   Group 3  
Hydra (J 70)
Martin Kullman    
Steve Liebel Tactician   Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Ingwe (C2)
Ian Ray 735898X    
iZula (VX-One)
Kenneth Smith 699590E USAKS109  
Just A Friend (C&C 30 One Design)
Alex Clegg Headsail Trimmer   Group 3  
Clayton Deutsch 278662H USACD15  
Jesse Fielding Rush Chairman   Group 3  
Martha Fortin Runners 251296X USAMP118 Group 1  
Ben Fusco Watch Captain IRLBF15 Group 1  
Cian Guilfoyle Mast IRLCG31 Group 1  
Alex Hood USAAH85 Group 1  
Linda Lindquist 123802G USALL4 Group 1  
Katiebear (505)
Thomas Kivney    
KGB (Etchells)
Clay Bischoff Tactician   Group 1  
Senet Bischoff 195539B    
Kuai (Melges 20)
Daniel Thielman    
Lady Luck (Herreshoff S Class)
Kim Andersen Floater 732567R   Group 1  
William Bebee    
Cormac Hopkins Other   Group 1  
Amanda Nickerson Bow   Group 1  
Nicholas Sollecito    
Laser (Laser)
Chris Bollengier 144784B    
Laser (Laser)
Melissa Taylor    
Lucky (J 70)
Tom Bodden    
George Knowles Bow Usagk53 Group 1  
Kenneth Madeiro Floater   Group 1  
Christopher Murray 176152U Usacm164  
Peter Stalkus Other usaps79 Group 1  
Lucky Pierre (Herreshoff S Class)
Brian LEMMON    
Magic Bus (2.4mR)
Theodore Green 125684A    
Marini (505)
Sol Marini 144562T    
Mid Town Oyster Bar (M32)
Larry Phillips    
Midlife Crisis (J 70)
Bruce Golison 143093T USABG32  
Steve Hunt Tactician USASH6  
Jeff Reynolds Spinnaker trimmer USAJR149  
Erik Shampain Watch Captain USAEE3  
Midnight Blue (Melges 20)
Danny Goodwin    
Jason Michas 339546G USAJM295  
Rob Scala Chef   Group 1  
Midnight Sun (Melges 20)
Alexis Michas    
Mischief (Herreshoff S Class)
walter bopp    
Mojo (Laser)
Aaron MacQueen 303910J    
MUSE (J/70)
Joe Bardenheier Heather Gregg USAJB185  
n/a (Laser)
River Iannaccone Tactician   Group 1  
N/A (Laser)
Gabriel Hannon    
N/A (Laser)
Joseph Coyne 764150W    
n/a (RS aero)
Quentin Chafee    
NA (Laser)
Dave Reed    
Nacra MkII (F18)
Sam Carter Boat Captain   Group 1  
Sandra Tartaglino    
No Retreat (505)
Michael Breton 321885Z    
No Worries (F18)
Skip Whyte 113714I    
Non (RS Aero)
Benjamin Chafee 364070U    
None (RS Aero)
Marc Jacobi    
none (Para) (2.4mR)
Charles Rosenfield    
Old School (J70)
Brandon Flack Runners 208873F USABF15  
Cindy Flack Bow   Group 1  
Lily Flack Stunt Owner    
Lily Flack Helm   Group 1  
Osprey (Herreshoff S Class)
Michael McCaffrey    
Perseverance (J 70)
Bennet Greenwald    
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34  
Edward Gary Usaeg46 Group 1  
andrew hughes Chef USAAH67 Group 1  
Eric Mentzell Tactician 222348P USAEM13 Group 1  
Polar (J 70)
Geoff Becker    
Will Bomar    
Doug Clark    
Collin Kirby    
Quick Opportunity (Melges 20)
MudRatz Inc    
Relative Obscurity (J 70)
Victor Diaz de Leon Main Trimmer   Group 3  
Peter Duncan 166184B Usapd71  
Max Hutcheson Staysail trimmer   Group 1  
Willem Van Waay Headsail Trimmer   Group 3  
Rimette (J 70)
John Brim Helm 198990O    
Skip Dieball Main Trimmer   Group 3  
Scott Ewing Bow USASE46 Group 1  
Collin Leon Headsail Trimmer USACL26 Group 3  
Rosebud (J 70)
Pamela Rose 736789t USAPR62  
RS Aero (RS Aero)
Kieran Sweeney 707506H    
RS Aero (RS Aero)
Eric Aker 388758P    
Same as it ever was (Laser)
Philip King    
Satisfaction (RS Aero)
Jim Myers 356532W USAJM92  
Savasana (J 70)
Thomas Barrows Tactician   Group 3  
Brian Keane 198186K USABK22  
Joe Morris Grinder USAjm131 Group 3  
Ronald Weed Bow   Group 3  
Sea Wench IV (VX one)
Dylan Vogel USADV27  
Shona (Herreshoff S Class)
Andrew Hutchinson    
Estelle Hutchinson Alternate   Group 1  
Ian Hutchinson    
Robert Hutchinson    
skanky gene (etchells)
jay cross 37561OR USAJC36  
Slackometer (2.4mR)
Tim Ripley 219127V 707  
Sparkle (J 70)
Martha Parker    
Joan Porter Headsail Trimmer Usajt8 Group 1  
melissa purdy Main Trimmer   Group 1  
cory sertl Chef USACS3 Group 1  
hannah swett USAHS2 Group 1  
Sponsor Us (F18 C2)
Tripp Burd Floater    
Michael Easton 280130F USAME15  
Squaw (Herreshoff S Class)
Angus Davis 399977X USAAD22  
Stallion (Herreshoff S Class)
Donald Toffias    
Stark Raving Mad VIII (C&C 30 One Design)
Chris Busch Headsail Trimmer USACB27 Group 3  
Ted Chwalk Spinnaker trimmer   Group 3  
Dirk Johnson Bow   Group 1  
Tom Loughborough Main Trimmer   Group 3  
James Madden Helm 153968c USAJM123  
Christian Olander Runners   Group 3  
Jon Pinckney Tactician USAJP2 Group 1  
Strong II (Etchells)
Sean Cornell    
Surprise (Herreshoff S Class)
Peter Burgess Bow   Group 1  
Ed Hardie Floater   Group 1  
jens Lange Tactician   Group 1  
Fred Roy    
Zachary Yaroschuk Main Trimmer   Group 1  
Swab Gooblats (Laser)
Richard Gordon    
Swallow (Herreshoff S Class)
Andrew McClatchy    
Tall guy express (F18)
Chris Titcomb    
Terrapin (Etchells)
Stephen Benjamin 101374L USASB  
Jonny Goldsberry Staysail trimmer USAJG91 Group 3  
Ian Liberty Mid Bow   Group 1  
Michael Menninger Tactician USAMM101 Group 3  
The SeaBin Project (VX One)
Paul Murphy Geordie Shaver 762933m    
The Wagon (VX One)
Charles Brown    
Tiburon (Etchells)
Dirk Kneulman Tactician    
Mark Strube Spinnaker trimmer   Group 3  
Mark Watson Skipper    
Two Feathers (J 70)
Mark Masur    
Ultimate Pressure III (Marstrom)
Peter Denton    
Ultimate Pressure V (M32)
Peter Denton 292869g    
Umami (RS Aero)
Tim Desmond 717939M    
US Youth Team Red (Etchells)
Connor Needham    
USA 2 (J 70)
MARCUS EAGAN    
Timothy Healy    
Brian Janney Rush Chairman   Group 3  
John Mollicone Tactician USAJM87 Group 3  
USA 30007 (C&C 30 One Design)
Erin Abbott Main Trimmer   Group 1  
John Colburn Bow   Group 3  
Garrett Connelly Main Trimmer   Group 1  
Jim Gibson Tactician   Group 3  
Jonathan Hammond Headsail Trimmer   Group 3  
colin macgillvary Mid Bow    
Peter McClennen Helm   Group 1  
Marty Mckenna Mast   Group 1  
Vindex (Herreshoff S Class)
Paul Del Nero    
Wakinyan (RS Aero)
Andrew McConnell    
Whale Rock Racing (F18)
Chris Bulger 191276V    
Wild Child (J 70)
Henry Filter USAHF1  
Andrew Pimental    
PJ Schaffer    
Doug Stryker Spinnaker trimmer USADS249 Group 1  
Yup (Laser)
Cj Macs    
Yup (Laser)
Cj Macs    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020