2019 Transpac Honolulu Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
A Fond Le Girafon (Figaro Beneteau 3)
Frederick Courouble Co-Skipper   Group 1  
CHARLES DEVANNEAUX Skipper 407045V   Group 1  
Alive (R/P 66)
Marco Carpinello Bow   Group 1  
Stewart Dodson Headsail Trimmer   Group 3  
Shane Gaddes Offside trimmer   Group 1  
Duncan Hine Skipper   Group 1  
Will Mackenzie Helm   Group 3  
Nicolai Sehested Main Trimmer   Group 3  
Will Tiller Watch Captain   Group 3  
Phillip Turner Owner 789099T   Group 1  
Wouter Verbraak Navigator Nedwv16 Group 3  
Lucas Viola Chapman Helm   Group 3  
Luke Watkins Mid Bow   Group 1  
Aloha (Hobie 33)
Isabelle du Moulin Strategist 707056T USAID10 Group 1  
Elliott James Watch Captain USAEJ24 Group 1  
Cassidy Lynch Tactician 687198M USACL111 Group 1  
kyle vanderspek Owner USAKV14 Group 1  
Amazing Grace (Farr 57)
Mark Brazil Bow   Group 1  
Bruce Brown Headsail Trimmer 182387A   Group 1  
Noah Farrell Mid Mast 672750t   Group 1  
Brendan Huffman 237210L   Group 1  
Alec Offenberger Bow   Group 1  
Jim Puckett Skipper 653559b    
Dave Robertson Floater   Group 1  
Alan Rosner Main Trimmer   Group 1  
Carl Sarnoff Boat Captain   Group 3  
Wendy Sarnoff Spinnaker trimmer   Group 1  
Argo (MOD 70)
Westy Barlow   Group 3  
Jason Carroll Helm 246511O USAJC117 Group 1  
Chad Corning Skipper   Group 3  
Thierry Fouchier   Group 3  
Anderson Reggio Navigator 222614I USAAR21 Group 3  
Alister Richardson   Group 3  
Brian Thompson   Group 3  
Azure (Cal 40)
Ted Floyd Navigator 712668P USATF71 Group 1  
Rodney Pimentel Skipper 353148U USARP132 Group 1  
Tony Shaffer Spinnaker trimmer 222229L USATS192 Group 1  
Jim Vickers Spinnaker trimmer 350938U USAJV86 Group 1  
BadPak (Pac52)
Stu Bannatyne   Group 3  
Jon Gardner Other USAJG10 Group 3  
Bill Hardesty Watch Captain   Group 3  
Kelly Holthus Floater 714453V   Group 1  
Tom Holthus Skipper 291956A USATH89 Group 1  
Collin Leon Bow   Group 3  
Artie Means Navigator 144725q   Group 3  
Bruce Nelson Alternate   Group 3  
Ty Reed Offside trimmer   Group 1  
Matt Smith Rush Chairman   Group 3  
Blond Fury (Santa Cruz 52)
Ian Bower Floater   Group 1  
Morgan Bower Headsail Trimmer   Group 1  
Tod Clark Mast   Group 1  
Pat Dodgen Bower Floater   Group 1  
Chuck Eaton Chef   Group 1  
Chuck Furey Navigator   Group 1  
Heather Furey Owner   Group 1  
Ray Marchetta Other   Group 3  
Jon Sanchioli Floater   Group 1  
Blue Moon (Jeaneau 52.2)
Lothar Boensch Main Trimmer   Group 1  
Janell Clark Floater 788995W   Group 1  
Don Dietz Mast   Group 1  
Jack Everett Helm 708534C USAJE89 Group 1  
Russ Johnson Skipper 408760D    
Paul Kamen Nav/Tac 112393R   Group 1  
Brian Malecek Watch Captain   Group 1  
BlueFlash (J/121)
Kyle Collins Bow 714987U USAKC97 Group 1  
Scott Grealish Owner 362976f USASG118 Group 1  
sean grealish Strategist USASG119 Group 1  
Andrew Haliburton Navigator 730404W RSAAH4 Group 1  
Mike Haliburton Headsail Trimmer GBRMH146 Group 1  
John Ped 710940Z USAJP247 Group 1  
Bolt (Nelson Marek 68)
Joseph Crum Bow   Group 3  
Ray (Bud) Elam Tactician   Group 1  
Chandler Hill Pit 731188Q USACH197 Group 1  
Jack King   Group 1  
Julia Lines 773098H BERJL2 Group 1  
Carson Reynolds Watch Captain USACR85 Group 1  
Craig Reynolds Skipper 218932y    
Scott Stearns Bow   Group 1  
Alex Steele Navigator 286037X CANAS1 Group 1  
Charlie Welsh Watch Captain   Group 1  
Bretwalda 3 (Rogers 46)
Wallace Cross Watch Captain USAWC26 Group 3  
Jay Davis Navigator   Group 3  
Ian Fournier Chef    
Alex Hume Pit   Group 3  
Paul Kerber Helmsman 144349U USAPK12 Group 1  
Bob Pethick Skipper    
Chuck Skewes Watch Captain   Group 3  
Gary Warner Helm USAGW46 Group 1  
Brigadoon (Tripp 56)
David Camerini Floater USADC194 Group 1  
Ross Devlin Bow USARR165 Group 1  
Daniel Gribble Owner 122965U USADG133 Group 1  
Brad Pantoskey 790941N USABP84 Group 1  
Chuck Sinks Watch Captain 116039Q usacs146 Group 1  
Jim Tyler Bow USAJT182 Group 1  
Rob Tyler Watch Captain 790859Z USART78 Group 1  
Rob Vandervort Navigator 173453S USARV30 Group 1  
Buona Sera (Santa Cruz 70)
Sylvain Barrielle Main Trimmer   Group 3  
Christopher Deaver Grinder   Group 1  
Mike Evans Watch Captain 140225D usame18 Group 1  
John Gilmour Bow 116609Q USAJG158 Group 3  
Bret Gripenstraw Strategist 294813U USABG3 Group 1  
Edward Marez Owner 732258X   Group 1  
Chris Perkins Helm   Group 1  
Thomas Ripard Watch Captain mlttr01 Group 1  
Gerry SWINTON Navigator   Group 1  
Kevin Wasbauer Spinnaker trimmer USAKW4 Group 3  
Cal Maritime (Andrews 77)
Lucas Earley Offside trimmer USALE23 Group 1  
Jacob Fisker-Andersen Grinder 716028N USAJF153 Group 1  
Kyle Hunt Mid Bow USAKH84 Group 1  
Johannes McElvain Navigator USAJM324 Group 1  
Max Moosmann Watch Captain USAMM160 Group 1  
Greg Newman Other USAGN13 Group 1  
Brock Paquin Main Trimmer USABP78 Group 1  
Benjamin Rohr Headsail Trimmer 709810P USABR81 Group 1  
Ryan Schack Mid Bow USARS230 Group 1  
Emi Stephanoff Pit USAES119 Group 1  
Hailey Thompson Pit 745753T USAHT21 Group 1  
Nolan Van Dine Bow USANV13 Group 1  
Tyler Wolk Skipper 728764S USATW34 Group 1  
Bennett Zemke Grinder USABZ9 Group 1  
Callisto (Cal 40)
Frederic Berg 214550O USAFB27 Group 1   Yes  
Kerry Deaver Navigator USAKD73 Group 1   Yes  
Park Eddy Co-Skipper USAPE32 Group 1   Yes  
James Eddy III Co-Skipper USAJE94 Group 1   Yes  
CARO (Botin 65)
Mark BARTLETT Pit   Group 3  
William Beavis Bow   Group 3  
Richard Clarke Strategist Canrc5 Group 3  
Justin Ferris Main Trimmer NZLJF6 Group 3  
Maximilian Klink Skipper    
Ian Moore Nav/Tac GBRIM21  
Oliver Scott-Mackie Bow   Group 3  
Jonothan Swain Staysail trimmer   Group 3  
Cazan (DK46)
Donald Brennan Other   Group 1  
Terry Burke Other 2562891    
Jenna Ferrieri Watch Captain    
Eric Hansen Pit 271807O    
Christopher Jordan Watch Captain    
Paul Martson Skipper   Group 3  
Marie Rogers Headsail Trimmer 660960P   Group 1  
Derek Williams    
Robert Willliams Pit   Group 1  
Celestra (Lagoon 400S2)
Dennis Clapp Co-Skipper   Group 1  
Ryan Clark Helm   Group 1  
Garrett Drucker Other 783219B   Group 1  
Lior Elazary Skipper 788505Y   Group 1  
John Reed Floater   Group 1  
Jim Stoneman In the way   Group 1  
Chubasco (S&S Yawl)
Thomas Akin Co-Skipper   Group 1  
Doug Baker Co-Skipper   Group 1  
John Carpenter Co-Skipper   Group 1  
Juggy Clougher Other   Group 3  
Dustin Durant Headsail Trimmer USADD41 Group 3  
Will Durant Skipper 218638B   Group 1  
Mike Howard   Group 3  
Keith Kilpatrick Chef   Group 3  
Jim Lincoln Other   Group 1  
Steven Natvig Spinnaker trimmer   Group 3  
ernie richau    
Jeffrey Thorpe Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
Benjamin Wheatley Leeward Runner   Group 1  
Cipango (Andrews 56)
Eric Baumhoff Bow USAEB17 Group 1  
Shawn Bennett Co-Skipper 188618C USASB42 Group 1  
Stan Gibbs Pro Bowler    
Chris kostanecki Watch Captain   Group 1  
Joe McCoy In the way 2017630   Group 1  
Nick Nicholas   Group 1  
Cory Schillaci USACS214 Group 1  
Ben Wells    
Grant Wooden Navigator USAGW20 Group 1  
Comanche (Verdier/VPLP 100)
Pablo Arrarte Elorza Runners   Group 3  
Scott Beavis Bow NZLSB21 Group 3  
Douglas Cooney Runners   Group 1  
James Cooney Headsail Trimmer   Group 3  
Jim Cooney Skipper   Group 1  
cressant Cressant Pit   Group 3  
Jan Dekker Bow   Group 3  
Samantha Grant Owner   Group 1  
Ted Hackney Mast   Group 3  
Andrew Henderson Pit   Group 3  
John Hildebrand Boat Captain   Group 3  
Stanley Honey Navigator 116589F USASH19 Group 3  
Tom Johnson Headsail Trimmer   Group 3  
Kyle Langford Main Trimmer   Group 3  
Chris Nicholson Watch Captain   Group 3  
Mike Sanderson Helm   Group 3  
Daryl Wislang Headsail Trimmer   Group 3  
Conviction (TP52)
JEFFREY ALTER Helm   Group 1  
Clint Brooks Boat Captain CBBAR01 Group 3  
Scott Clarke Floater 687817R   Group 1  
Peter Gibson Pit    
Larry Robertson Grinder 778657R   Group 1  
John Wake Helm   Group 1  
Lewie Wake Navigator   Group 1  
Jack Wilson Bow GBRJW145 Group 1  
Dark Star (Hobie 33)
Craig Brown Helm CANCB37 Group 1  
Brad Lawson Watch Captain 669918X USABL110 Group 1  
Christopher Lemke Skipper CANCL28 Group 1  
David McVey Helm 690231y AUSDM50 Group 1  
Destroyer (TP52)
Charles Bailey Pit   Group 1  
Daniel Bailey Mast   Group 1  
Jim Bailey Owner 774598N   Group 1  
William Bailey Bow   Group 1  
Bruce Cooper Main Trimmer 167183C USABC14 Group 3  
Jay Crum Helm   Group 3  
Daniel Geissmann Spinnaker trimmer   Group 1  
Jib Kelly Navigator 257230R   Group 1  
Doug McLean Boat Captain   Group 3  
Tom O'Keefe Headsail Trimmer    
Fast Exit (Andrews 40)
Alan Andrews Watch Captain 143972X USAAA12  
Doug Johnstone Navigator   Group 3  
Stephen Mader Pit 764986T   Group 1  
Zachary Maxam Headsail Trimmer   Group 3  
Taylor Mullin Bow   Group 1  
John Raymont Skipper 270977B   Group 1  
Shane Vowels Main Trimmer   Group 3  
Flyingfiche II (Santa Cruz 50)
Kenny Dair Grinder 231347N USAKD50 Group 1  
Brian McKeever Mast   Group 1  
Robert Plant Floater   Group 1  
Dan Rossen    
Christopher Vilicich Bow 656031P   Group 1  
Jonathan Wacker Mast NA NA Group 1  
Richard Whiteley Navigator 291574Y   Group 1  
Robert Zellmer Skipper 687150V USABZ3 Group 1  
Free (Nautor's Swan 461)
Ryan Barnett Pit USARB224 Group 1  
Christian Doegl Skipper 758992K AUTCD5 Group 1  
James Downer Navigator USAJD213 Group 1  
Olivier Laparra Watch Captain USAOL1 Group 1  
Sandra Sandqvist Tactician SWESS1 Group 1  
Harry Schmidt Bow 662377V USAHS55 Group 1  
Chris Vaughan Main Trimmer 348796R USACV34 Group 1  
Rico Zorkendorfer Mast GERRZ8 Group 1  
Gamble (Schock 40)
Tim Banks Watch Captain   Group 3  
Justin Edelman Other   Group 1  
Rod Nichols Watch Captain USARN37 Group 1  
Logan Pifer Navigator   Group 1  
Jason Seibert Skipper 759181Z   Group 1  
Joseph Waits In the way   Group 3  
Good Call (Nautor's Swan)
Tom Barker Skipper   Group 1  
Jeffrey Brown Watch Captain 196476H   Group 3  
Javier Cabildo Pit Assist   Group 3  
Patrick Murray Watch Captain   Group 3  
David Oliver Navigator 360780V USADO26 Group 3  
Tom Parry In the way   Group 1  
Erik Rogers Pit 107579E   Group 3  
Will Suto Bow   Group 3  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
John Aschieris Pit   Group 1  
Brian Bissell Main Trimmer 105904L   Group 1  
Mike Blunt Bow   Group 3  
Jim Buckingham 186951C   Group 1  
Brooks Clark   Group 1  
David Clark Skipper 111289S   Group 1  
John Fuller   Group 1  
Nick Madigan Watch Captain 126965C   Group 1  
Patrick O'Brien Navigator   Group 3  
Bud Richley Watch Captain   Group 1  
Hamachi (J/125)
Jason Andrews Owner   Group 1  
Shawn Dougherty Owner 776985N   Group 1  
Frederic Laffitte Strategist   Group 1  
Lucas Laffitte Bow   Group 1  
Matt Pistay Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
David Rogers Navigator   Group 1  
Highlander (Cal 40)
Robert Clark Helm   Group 1  
Greg Clausen Spinnaker trimmer 785401p   Group 1  
David Eichhhorn Navigator   Group 1  
Robert Horton 236354W    
Guerdon Trueblood Watch Captain USAGT50 Group 1  
Ho’okolohe (Farr 57)
Thomas Corkett 170747R   Group 1  
Stephen Dodd Bow   Group 3  
Fizz Foster Mid Bow    
James Foster Cat 3 Cooler Jockey 177851C   Group 3  
Ty Pryne Floater 176112m   Group 3  
Cecil Rossi Owner 348792N USAOR1 Group 1  
Steven Rossi Navigator USASR1 Group 1  
Lewis Starkie Chef    
Hector Velarde Pit Assist   Group 1  
Horizon (Santa Cruz 50)
Ben Amen Bow 230131B USABA30 Group 1  
Len Bose Chef   Group 1  
Craig Chamberlain Headsail Trimmer 138113N   Group 1  
Andy Dippel Bow   Group 1  
Kathryn Dippel Grinder   Group 1  
Roland Fournier Headsail Trimmer 272734S USARF55 Group 1  
Evelyn Hull Navigator    
John Shulze Owner    
Kelsey Tostenson Pit   Group 1  
Hula Girl (Santa Cruz 50)
Allison Bell Watch Captain   Group 1  
Wayne Cassady    
Patrick Farrell Skipper USAPF39 Group 3  
Tomas Kase Floater   Group 1  
John Kearney    
George Mann Pit 278605Y   Group 1  
Silvano Payne Floater   Group 1  
Jimmy Peter Watch Captain   Group 1  
Christopher Tibbe Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Isla (XC50)
Joakim Dovren Helm   Group 1  
Stuart Godfree Watch Captain   Group 1  
Michael Graves Watch Captain   Group 1  
Ian Klitza Rush Chairman   Group 3  
Richard Mansbridge Main Trimmer GBRRM1 Group 1  
Scott Whitney Watch Captain USASW74 USASW74 Group 1  
Robert Youngjohns Skipper   Group 1  
Kastor Pollux (Catamaran 43)
Marek Fabijanski Pit POLMF6 POLMF6 Group 1  
Pawel Kubiczek Main Trimmer POLPK33 POLPK33 Group 1  
Piotr Lubaczewski Helm POLPL8 POLPL8 Group 1  
Rafal Luczak Helm POLRL3 POLRL3 Group 1  
Douglas McHugh Helm USADM269 USADM269 Group 1  
Jerzy Poprawski Skipper USAJP248 USAJP248 Group 1  
Pawel Rokicinski Headsail Trimmer POLPR15 POLPR15 Group 1  
Marcin Zielinski Watch Captain POLMZ23 POLMZ23 Group 1  
Katara (J/145)
J Booker Watch Captain 255127r USAJB Group 1  
Michael Booker    
catherine gatewood Bow USACG86 Group 1  
roger gatewood Skipper 652002B USARG72 Group 1  
Sam Heck   Group 3  
Liam McCarthy Floater 365802S USALM55 Group 1  
CLAY MORRIS Mid Mast 720837R USACM179 Group 1  
Sean Motta Navigator 754808W USASM133 Group 1  
William WIngrove Helm   Group 1  
Kialoa II (S&S 73)
Jeff Beaton Mast   Group 1  
Keith Broughton Watch Captain   Group 1  
Patrick Broughton Skipper   Group 1  
Grant Chessells Strategist   Group 1  
Tom Gresty Spinnaker trimmer   Group 1  
James Hastie Bow   Group 1  
Tony Hearder Main Trimmer   Group 1  
George Jackson Grinder   Group 1  
Dallas Kilponen Grinder   Group 1  
Lindsay May Navigator   Group 1  
David Sawdon Watch Captain   Group 1  
Peter Sheldrick Floater AUSPS7 Group 1  
James Shepherd Mid Bow   Group 1  
Matthew Souter Mid Mast   Group 1  
Jason Toyne Headsail Trimmer   Group 1  
Genevieve White Main Trimmer   Group 1  
Lady Kanon (RP 45)
Takumi Amano Alternate   Group 1  
Naomichi Ando Skipper   Group 1  
Yukihiko Arakawa Alternate   Group 1  
Ken Hara Watch Captain   Group 3  
Akihiro Hineno Alternate   Group 1  
Takahiro Mishima Watch Captain   Group 1  
Masashi Negoro Alternate JPNMN16 Group 1  
Junichi Saito Alternate JPNJS4 Group 1  
Ryotaro Tokano Nav/Tac   Group 3  
Live Wire (Olson 40)
Vince Avila Headsail Trimmer   Group 1  
Sam Johnson Mast   Group 1  
Tim Jones Skipper 785960N   Group 1  
Richard Kennedy Bow   Group 1  
Mason Marie Spinnaker trimmer   Group 1  
Sage Marie Watch Captain 119134S   Group 1  
Longboard (Riptide 35 MkII)
Jeremy Hill Strategist CANJH7 Group 1  
Jim Prentice Navigator CANJP20 Group 1  
Jim Salusbury Headsail Trimmer CANJS54 Group 1  
Peter Salusbury Skipper CANPS10 Group 1  
Ben Scott Bow CANBS5 Group 1  
Lucky Duck (Santa Cruz 52)
Austin Book Strategist   Group 1  
Brendan Bradley Spinnaker trimmer USABB57 Group 1  
John Hansen Pit   Group 3  
John Robinson Jeffers Mast   Group 3  
Dave MacEwen Owner 166933Y    
Pete McCormick Tactician   Group 3  
Michael Radziejowski Pro Bowler    
Zac Schramm Navigator   Group 1  
Macondo (Beneteau First 47.7)
Luke Ackerman Watch Captain USALA6 Group 1  
Kyle Clements Floater   Group 1  
Michelle Kimbro Pit   Group 1  
Ian McDonald Watch Captain NZLIM4 Group 1  
Kyle Moreno Mast   Group 1  
Matthew Nilsen Other   Group 1  
Ross W Prout Other 788499V   Group 1  
SOLLIDAY ROBERT Navigator   Group 1  
Zak Silker Bow   Group 1  
Mike Sudo Skipper   Group 1  
Anthony Torrez Bow   Group 1  
Maserati (MOD 70)
Alberto Bona Other   Group 3  
Guido Broggi Boat Captain itabg8 Group 3  
carlos luis hernandez robayna   Group 3  
oliver herrera perez Bow   Group 3  
francois robert Pit    
giovanni soldini Skipper itags155 Group 3  
matteo soldini Grinder   Group 1  
Maverick (Infiniti 46r)
Jorge Alvarez Bow   Group 3  
james Corrie Watch Captain   Group 3  
Michael Firmin Helm   Group 1  
David Gilmour Helm AUSDG7 Group 3  
Gordon Kay Helm   Group 1  
Sean McCarter Pit   Group 3  
Quentin Stewart Owner gbrqs3 Group 1  
Steven Thomas Nav/Tac AUSST5 Group 3  
Mayhem (Hobie 33)
Steve Eder Owner 740178P   Group 1  
Michael Pacholski Floater   Group 1  
Dillon Rainwater Bow   Group 1  
Aaron Williams Navigator   Group 1  
Medicine Man (Andrews 63)
Nigel Brownett Tactician 352136O AUSNB14 Group 1  
John Busch Pro Bowler 273231m Usajb32 Group 1  
Daniel Gorman Bow   Group 1  
Bob Greb Helm   Group 1  
Keith Ives Watch Captain USAKI2 Group 1  
David Jones Medic/Doctor   Group 1  
Andrew Lamb Bow USALM80   Group 1  
Bob Lane 139301M    
Lisa Meier Navigator USALM80   Group 1  
Justin Palm Other 195473C   Group 1  
Martin Wilson Helm   Group 1  
Merlin (Bill Lee Custom)
Adrienne Cahalan Navigator   Group 3  
James Clappier Bow   Group 3  
Mackenzie Cook Pit 342888G   Group 3  
Keahi Ho Mast 217210J USAKH107 Group 1  
Jeff Linton 19666 USAJL47 Group 3  
Brian Malone 301499Z   Group 3  
Chip Merlin Owner    
Mike Pentecost Headsail Trimmer 777290P   Group 1  
Kathleen Robinson Mid Bow USAKM161 Group 1  
Chris Watts Main Trimmer USACW2 Group 1  
Mr. Bill (Andrews 70)
Donny Anderson Grinder   Group 1  
Graham Bell Main Trimmer 310889A   Group 1  
Garrett Brown Bow   Group 3  
Doug Grant Bow   Group 1  
Kelsie Grant Spinnaker trimmer   Group 1  
Aidan Happ Mid Mast 761020H   Group 1  
David Happ Skipper 143790X   Group 1  
John Jourdane Navigator 129522T USAJJ146 Group 3  
Mike Komar Stunt Owner 322629R USAMK75 Group 1  
William Martin Spinnaker trimmer   Group 3  
Seth Mininger Other   Group 1  
Nådeløs (Wasa 55)
Karl Otto Book Navigator NORKB04 Group 3  
Maren Magda Book Watch Captain   Group 1  
Ian Ferguson    
Benjamin Ostroff Alternate   Group 1  
Veronika Schloegl    
Nalu V (Cal 40)
Kathleen Ashmore Tactician 779586T    
Mark Ashmore    
Glenn Buttermann Medic/Doctor   Group 1  
Mark Buttermann Floater 784873T   Group 1  
Hugh Westermeyer Navigator 785611T    
No Compromise (J/105)
Randall Alcorn Navigator 663779P   Group 1  
Rick Barrett Watch Captain   Group 1  
David Gorney 286451Z    
Lori Kallestad Floater   Group 1  
Oaxaca (Santa Cruz 50)
Elizabeth Bayis Nav/Tac 162564T USAEB4 Group 3  
Dee Caffari Helm GBRDC17 Group 3  
Brett Dewire Bow   Group 1  
Patrick Lewis Spinnaker trimmer   Group 1  
MICHAEL MORADZADEH Skipper 225301G USAMM20 Group 1  
Molly Noble   Group 1  
Tom Paulling Floater   Group 1  
David Ritchie Owner   Group 1  
Harry Spedding Floater   Group 1  
OEX (Santa Cruz 70)
Erik Berzins Bow CANEB5 Group 3  
RYAN BREYMAIER Captain   Group 3  
Mat Bryant Mast   Group 3  
Brendan Busch Navigator   Group 3  
Chuck Clay   Group 1  
John Sangmeister Skipper 138809Y   Group 1  
Randy Smith Watch Captain 123947u USARS78 Group 1  
John Turpin Staysail trimmer USAJT62 Group 1  
Greg Weeger Other   Group 1  
Ohana (Swede)
Evan Charles Bow   Group 1  
Simon Garland Floater   Group 1  
Paul Hogue Watch Captain 190811I USAPH24 Group 1  
Charlie Jenkins Helm   Group 3  
Joe Markee Owner    
Frank Tybor Navigator   Group 1  
Steve Wright Headsail Trimmer   Group 1  
Onde Amo (Beneteau First 40.7)
Michael Arrajj Pit 239121R USAMA95 Group 1  
Stephen Ashley Owner 666793P USAJA115 Group 1  
Don Ford Headsail Trimmer USADF104 Group 1  
DEBBIE KRAEMER Watch Captain 740891Q USADK130 Group 1  
Loryne Schamber Mast 327398L USALS79 Group 1  
Peter Shumar Bow USAPS73 Group 1  
Ben Smith Watch Captain 331356Q USABS187 Group 1  
Paradox (Irens 63)
Peter Aschenbrenner Owner   Group 1  
Berenice charrez Spinnaker trimmer   Group 1  
Sara Hastreiter Pit   Group 3  
Xavier Le Moel Helm   Group 1  
Jeff Mearing Skipper   Group 3  
Olivier Vigoureux Nav/Tac   Group 1  
Patriot (J/44)
Jeff Condon Watch Captain USAJC342 Group 1  
Jack Hogan Watch Captain USAJH391 Group 1  
Michael Ramming Floater USAMR43 Group 1  
Zachary Rivas Floater   Group 1  
paul stemler Skipper 290458v USAAPS155 Group 1  
pierce stemler Bow 290459V Usaps154 Group 1  
cameron stuart Floater USACS323 Group 1  
John Swigart Navigator 787023Z USAJS426 Group 1  
Peligroso (Kernan 70)
Andres Akle Bow   Group 1  
Ander Belausteguigotia Other MEXB2 Group 1  
Danel Belausteguigotia Headsail Trimmer MEXBD6  
Yon Belausteguigotia    
Diego Berho Main Trimmer   Group 1  
Lorenzo Berho Skipper    
Erik Brockmann Spinnaker trimmer   Group 3  
Chris Busch Navigator   Group 3  
Alex Camet Boat Captain   Group 3  
Chris Doolittle Other   Group 3  
Clement Maestri Bow   Group 3  
PowerPlay Ltd. (MOD 70)
Paul Allen Headsail Trimmer   Group 3  
Ned Collier Wakefield Helm   Group 3  
Peter Cunningham Owner   Group 1  
Simon Fisher Navigator Gbrsf20 Group 3  
Matthew Noble Headsail Trimmer   Group 3  
Charlie Ogletree Helm 182885D USACO23 Group 3  
Loick Peyron Floater FRALP2 Group 3  
Precepts II (Beneteau First 40)
Anson Baker-Berry Bow   Group 1  
Drew Belk Skipper 683925u    
David Bullock Mast    
Gilles Combrisson Other USAGC6 Group 3  
Roger Floyd Main Trimmer 231185R USARF57 Group 1  
Lynsi Gibbons Spinnaker trimmer 230961P USALL33 Group 1  
Jonathan Moyers Bow 738278R   Group 1  
Prevail (Santa Cruz 52)
Scott Deardorff Skipper 175176A USASD31 Group 1  
Gus Duncan Bow NZLAD8 Group 1  
Bill Guilfoyle Navigator 658615E USAWG37 Group 1  
Phillips Perkins Pit 148184D USAPP13 Group 1  
Kent Pierce Spinnaker trimmer 124415J USAKP20 Group 1  
Lucas Pierce Floater 675314V USALP31 Group 1  
Marcel Tremblay Spinnaker trimmer 753508Z USAMT80 Group 1  
Matthew Wilson Mast USAMW110 Group 1  
Jon Ziskind Headsail Trimmer 185128T USAJZ21 Group 1  
Psyche (Cal 40)
jim barber Navigator 273654X   Group 1  
Scott Barber Bow   Group 1  
steve calhoun Skipper 346962F    
William Edwards Mid Bow   Group 1  
William Wright Watch Captain   Group 1  
Pyewacket (Andrews 70)
Tom Addis Navigator    
Mark Callahan    
Paul Cayard    
Roy Disney Skipper    
Scott Easom    
Brad Jackson    
Robbie Kane    
Ben Mitchell    
Mark Towill    
Gary Weisman    
Quester (Oyster 56)
Amory Host Mast   Group 1  
Kirk Leslie Navigator   Group 1  
David Piele Main Trimmer   Group 1  
Alex Platt Watch Captain   Group 1  
Andy Schwenk Mast    
Roxanne Vettese Headsail Trimmer   Group 1  
Lisa Wilson Bow 7413122V    
Michael Yokell Captain 788251S    
Rapid Transit (Antrim 49)
Rob Benjamin Floater   Group 1  
Joel Buffa Bow 256582E USAJB37 Group 1  
Greg Clark Navigator   Group 1  
Peter Clark Spinnaker trimmer   Group 1  
Darryl Cross Other   Group 1  
Aaron Krugman Mid Bow   Group 1  
Eric McClure Grinder   Group 1  
Jim Partridge Skipper   Group 1  
Reinrag2 (J/125)
Darren Garnier Nav/Tac 233627Q USADG23 Group 1  
Kevin Garnier Nav/Tac USAKG35 Group 1  
Thomas Garnier Skipper 317168C USATG87 Group 1  
Jared Lathrop Bow USAJL23 Group 1  
Scott Lonsway Pit USASL115 Group 1  
Rio100 (Bakewell White 100)
Bouwe Bekking Strategist   Group 3  
Robert Greenhalgh Strategist GBRRG7 Group 3  
Morgan Gutenkunst Headsail Trimmer USAMG28   Group 3  
Christopher Lewis Offside trimmer   Group 1  
Jeff Messano Boat Captain USAJM312 Group 3  
Manouch Moshayedi Skipper 254357X   Group 1  
Sebastian Moshayedi Grinder USASM128   Group 1  
Michael Mottl Floater   Group 3  
Tony Mutter Watch Captain NZLAM32 Group 3  
Silas Nolan Bow Aussn3 Group 3  
Joe Penrod Mid Bowman   Group 1  
Justin Shaffer Navigator USAJS136   Group 3  
Troy Tindill Main Trimmer   Group 3  
Peter Van Niekerk Headsail Trimmer   Group 3  
Michael Waugh Grinder GBRMW119 Group 1  
Erle Williams Watch Captain   Group 3  
Runaway (Hylas 70)
Alicia Dominguez Chef    
Peter Frost Captain    
Rob Harring Tactician 351946W   Group 1  
Keith Lupton   Group 1  
Stephen Malowney Spinnaker trimmer   Group 1  
Lowell Potiker Owner   Group 1  
Lake Rickolt    
james sakasegawa Bow 236566C USAJS13 Group 1  
Stephen Skinner Medic/Doctor    
Steve Steinberg Strategist   Group 1  
Shadow II (TP52)
Doug Fulcher Mast   Group 1  
Mathieu Guillaud Floater   Group 3  
Hunter Lowden Tactician CANHL1 Group 3  
Peter McCarthy Skipper 787125N   Group 1  
Karla Reinhardt Pit 332542O   Group 1  
Jason Rhodes Floater   Group 1  
Ron Simonson Helm 710770V   Group 1  
christopher walter Bow CANCW25 Group 3  
Robert Wissenz Helm   Group 1  
Andre Wojcieszek Headsail Trimmer CANAW27 Group 1  
Snoopy (J/125)
Robert Edwards Navigator   Group 1  
Pike Harris Bow USAPH94 Group 3  
Scott Harris Co-Skipper 270971v   Group 1  
Mark Surber Co-Skipper   Group 1  
Ian Trotter Watch Captain 295587L USAIT1 Group 1  
Sweet Okole (Farr 36)
jeff brantley Floater   Group 1  
Rebecca Hinden Other   Group 1  
john norheim Navigator   Group 1  
Mike Price Helm 756201w USAMP115 Group 3  
cliff stagg Helm 150552k USAoooo985 Group 3  
Dean Treadway Skipper    
t Draconis (Rogers 46)
Hiroshige Ikeda Skipper 768893D   Group 1  
Akira Iwamoto Alternate   Group 1  
Eiji Kubota Mid Bow   Group 1  
Masahiro Nagao Pit   Group 3  
Rika Nishino   Group 1  
Takafumi Nishino JPNTN5 Group 1  
Takahiro Oyama Other   Group 3  
Simon Phillips Tactician   Group 1  
Hidehiro Tabuchi Headsail Trimmer   Group 1  
Shigeru Terayama Navigator   Group 3  
TaxiDancer (RP 70)
Trevor Baylis Staysail trimmer   Group 3  
Hogan Beatie Pit Assist   Group 3  
William Blazewicz Bow 773649R USAWB53 Group 1  
Mary Compton Owner   Group 1  
Jeff Grange USAJG2 Group 1  
Peder Lenvik Pit   Group 1  
Malcolm Park   Group 3  
Cody Schlub Leeward Runner   Group 1  
Matt Wachowicz Navigator   Group 3  
Jim Yabsley Skipper   Group 1  
Dave Young Grinder 221066m USADY3 Group 1  
Trader (Andrews 70)
Mike Benedetto Main Trimmer 788864T   Group 1  
Ryan Brown Runners   Group 1  
Erik Burian Navigator   Group 1  
Sean Doyle Other   Group 1  
Karen Fetzer Headsail Trimmer   Group 1  
Fred Jameson Main Trimmer   Group 1  
Sean Killeen Main Trimmer   Group 1  
Mathew McComas Headsail Trimmer   Group 1  
Doug Pasnik Skipper 765455X USADP122 Group 1  
Mike Smith Watch Captain   Group 1  
Traveler (North Wind)
Mark Dorius Spinnaker trimmer   Group 1  
Barbara Lawler Watch Captain 397925H   Group 1  
Michael Lawler Owner 397925H    
Fraser McLellan Helm   Group 1  
Jim Palmer Navigator   Group 1  
Bob Wiegand Main Trimmer   Group 1  
Triumph (Santa Cruz 52)
Dwight Belden Watch Captain 388341C USADB107 Group 1  
Zack Hanna Watch Captain USAZH6 Group 1  
Payson Infelise Watch Captain 252164Q USAPI3 Group 1  
Gio Morrelli Pit USAGM106 Group 1  
Steve Sellinger Skipper 751546V USASS280 Group 1  
Kate Shaner Headsail Trimmer 343976F USAKS94 Group 1  
Gunnar Torre Mid Bow USAJT181 Group 1  
Brad Wheeler Navigator USABW113 Group 1  
Tropic Thunder (Beneteau 46)
Brian Barone Pit 728958Z   Group 1  
Doug Gotthard Helm   Group 1  
Jacob Kremel In the way USAJK186 Group 1  
John Miller Captain 739744T USAJM417  
Ines Nandin Watch Captain    
Gary Peterson Stunt Owner 718871P USAGP58 Group 1  
Ian Ponting Bow 720665V USAIP9 Group 1  
Kai Ponting Helm 720666U   Group 1  
Brenda Van Fossen Watch Captain 661825I USABV16 Group 1  
Steve Van Pelt Helm 780456Z   Group 1  
Trouble (Santa Cruz 50)
Joseph Camp Mast   Group 1  
Tom Camp Skipper 317776I   Group 1  
Jared Gargano Mid Bow   Group 1  
Ansel Koehn Bow   Group 1  
Connor Mashlan Bow    
Wrigley Peter Watch Captain   Group 1  
David Price Chef   Group 1  
Jeff Shenton Navigator 711260S usajs251 Group 1  
David Stotler Main Trimmer   Group 1  
David Whitcroft Mast   Group 1  
Uhambo (Fast 42)
Bradley Barnes Helm USABB200 Group 1  
Jonathan Barnes Navigator USAJB430 Group 1  
Carlos Brea Co-Skipper 214657W USACB254 Group 1  
David Chase Owner 785343S USADC193 Group 1  
Elliott Mendenhall Bow 758516T USAEM105 Group 1  
Emma Mendenhall Floater USAEM110 Group 1  
Robert Mendenhall Helm USARM89 Group 1  
Donald Olson Bow USADO35 Group 1  
Vela (Santa Cruz 52)
Clark Davis Main Trimmer USACD123 Group 1  
Steve Davis Skipper 661527Y USASD111 Group 1  
Tim Dornberg Tactician USATD120 Group 1  
Chris Maler Headsail Trimmer USACM251 Group 1  
Mark Ryan Mid Bow 389937O USAMR115 Group 1  
Nicholas Santos Bow USANS58 Group 1  
Francisco Stevens Headsail Trimmer USAPS123 Group 1  
Roberto Stevens USARS185 Group 1  
Velvet Hammer (J/125)
Zachery Anderson Co-Skipper 674642R USAZA3 Group 1  
Christian Kramer Co-Skipper 151426J   Group 1  
Andrew Mccormick Boat Captain   Group 3  
William Paxton Tactician   Group 3  
Ian Rogers Navigator 219919D   Group 1  
Vitesse (Southern Cross RP 52)
Gonzalo Araujo Watch Captain ESPGA5 Group 3  
Tyler Baeder Headsail Trimmer 247392F USATB78 Group 1  
Thomas Furlong Skipper 169950F USAFT9 Group 1  
Mark Newbrook Grinder 246133Q   Group 3  
Patrick O'Connor Pit 662518P   Group 3  
Blaine Pedlow Main Trimmer 235940U usabp8  
Matthew Shapiro Bow   Group 1  
Lindsay Stead Bow   Group 3  
Scott Tompkins Headsail Trimmer   Group 1  
Marcel Van Triest Navigator NEDMV93 Group 3  
Hilary Walecka Pit   Group 1  
Viva (Cal 40)
Greg Felton Bow 124726P USAGF45 Group 1  
Andrew Holdsworth Navigator 214665W GBRAH4 Group 1  
Don Jesberg 111936M USADJ1 Group 1  
Scott Mason Strategist 149449F USASM70 Group 1  
Nicholas Sessions 750851R USANS57 Group 1  
Westerly (Santa Cruz 52)
Michael ball Headsail Trimmer   Group 1  
Geoffrey Bourne Watch Captain 163694C    
Chris Cartwright Headsail Trimmer 709250E USACC246 Group 1  
Chris Hackett   Group 1  
Simon Hankinson Other   Group 1  
Bill Leone Pit Assist   Group 1  
Dave Moore Bow   Group 1  
Randall Rasicot Watch Captain 322842Q   Group 1  
Wayne Zittel Skipper 160333G    
White Cloud (Cookson 12M / Farr 39)
Christopher Gilmore Navigator USACG94 Group 1  
James Gilmore Watch Captain USAJG257 Group 1  
Paul Grossman Skipper USAPG81 Group 1  
Michael Skillicorn Helm USAMS330 Group 1  
Christian Stensholt Headsail Trimmer NORCS10 Group 1  
Brian Vanderzanden Watch Captain USABV25 Group 1  
Zero Gravity (SOTO 40)
Tim Adams Spinnaker trimmer   Group 1  
Dan Aeling Navigator USADA9 Group 1  
Ivan Batanov Skipper USAIB9 Group 1  
Melissa Carter Mid Bow    
Clark Hardy Tactician 372256V    
Marvin Lee Cat 3 Cooler Jockey USAML105 Group 1  
Ryan Mazzella Headsail Trimmer USARM212 Group 3  
Justin Mendham Other   Group 1  
Zimmer (Pacer 42CR)
Felix Basadre Main Trimmer   Group 1  
Michael Gebb Co-Skipper 755765Z USAMG175  
Samantha Gebb Co-Skipper   Group 1  
William Gebb In the way   Group 1  
Paul Masters Bow GBRPM80 Group 1  
Keith Polmanteer Mid Bow   Group 1  
Michael Tande Navigator   Group 1  
Alexe Taylor Headsail Trimmer   Group 1  

Main Menu

Whittier Trust

Copyright © Interactive Creations 2000-2021