2019 Pineapple Cup - Montego Bay Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Argo (MOD 70)
Westy Barlow   Group 3   Yes  
Jason Carroll Helm   Group 1   Yes  
Chad Corning 246511O USAJC117 Group 3   Yes  
Thierry Fouchier Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Anthony Kotoun   Group 3   Yes  
Scott Norris   Group 3   Yes  
Anderson Reggio Navigator 222614I USAAR21 Group 3   Yes  
Alister Richardson   Group 3   Yes  
Brian Thompson   Group 3   Yes  
Chim Chim (Gunboat 62)
Mat Bryant    
Sumner Fisher Bow   Group 3  
John Gallagher Owner 354102I    
Jeremiah Garland Grinder   Group 1  
Owen Johnson Captain   Group 3  
Scott Klodowski Headsail Trimmer   Group 1  
Andrew Matuszeski Headsail Trimmer   Group 1  
Jason Owens Navigator 660624X   Group 1  
Gene Simon 75333B    
Brianna Theriault Chef   Group 1  
Conviction (TP52)
clint brooks Captain BARCB1 Group 3   Yes  
Geoffrey (Scott) Clarke Floater 687817R   Group 1   Yes  
Bob Delong Floater   Group 1   Yes  
Alec Drayton Mid Bow   Group 3   Yes  
Stephen Facey   Group 1   Yes  
Peter John Gibson Pit   Group 1   Yes  
Steven Kern Tactician USASK94 Group 1   Yes  
Kevin Kinports 766557N     Yes  
Peter Lewis     Yes  
Andrew Thwaites Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
John Wilson Bow   Group 1   Yes  
Dragon (Class 40)
Michael Hennessy Skipper 318502Q USAMH76   Yes  
Evan Langford Floater USAEL55 Group 1   Yes  
Robert Windsor Co-Skipper USARW65 Group 3   Yes  
Katara (J 145)
J Booker Tactician 255127r USAJB Group 1   Yes  
Pat Courtney Floater   Group 1   Yes  
roger gatewood Captain 65002B USARG72 Group 1   Yes  
Daniel Gray Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
john lackey Headsail Trimmer 771950S USAJL224 Group 1   Yes  
CLAY MORRIS Headsail Trimmer 720837R USACM179 Group 1   Yes  
Sean Motta Navigator 754808W USASM133 Group 1   Yes  
ron simonson Spinnaker trimmer 710770V   Group 1   Yes  
Calvin Troutt Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Lady Mariposa (Ker 46)
Chris Keene Boye Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Christian Buck Pit GERCB17 Group 3   Yes  
Kalle Coster Tactician NEDKC1 Group 3   Yes  
Boris De Bel Grinder   Group 1   Yes  
Jamie Diamond Bow GBRJD78 Group 1   Yes  
Daniel Hardy Boat Captain GBRDH108 Group 3   Yes  
Marcel Herrara Grinder UAEMH1 Group 1   Yes  
Nigel King Skipper   Group 3   Yes  
Tim Marsh Pit Assist RSATM2 Group 1   Yes  
Edward Mumford Runners   Group 3   Yes  
Jason Rowed Main Trimmer   Group 3   Yes  
Joshua Weber Pit Assist   Group 1   Yes  
Andrey Yakunin Navigator   Group 1   Yes  
Lee Overlay Partners II (Swan 60)
Lee Adrian Skipper     Yes  
Nick Blackman Main Trimmer   Group 3   Yes  
Peter Cumming Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Kristyn Gills Floater   Group 3   Yes  
james hemingway Boat Captain   Group 3   Yes  
Simon Hunter Other   Group 3   Yes  
John Little Grinder   Group 1   Yes  
Ilya Paveliev Floater   Group 1   Yes  
Katerina Pogudina     Yes  
TJ Roney   Group 3   Yes  
Ryan Scott     Yes  
Conrad Vandlik 715170V USACV21   Yes  
Moementum (Gunboat 60)
Shane Diethelm Nav/Tac   Group 1   Yes  
Nell Du Toit    
Andy Key     Yes  
Nigel Knowles   Group 1   Yes  
Lucky Mike Captain   Group 1   Yes  
Fredrik Moe Helm     Yes  
Stevan Rice Bow   Group 3   Yes  
Renegade (Santa Cruz 52)
Kevin Abbink Mast   Group 1   Yes  
Dudley Baringer Medic/Doctor   Group 1   Yes  
Shawn Burke Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Steve Burke Watch Captain   Group 1   Yes  
Liam Harr Bow 402369w Usalh45 Group 1   Yes  
Henry Little Watch Captain USAHL10 Group 3   Yes  
Ben Poucher Floater   Group 3   Yes  
Tom Slade 233658x     Yes  
Senara (Farr 395)
Horst Baier Owner   Group 1   Yes  
James Bill Co-Skipper 766690s     Yes  
Arielle deLisser Helmsman   Group 1   Yes  
EAMONN DELISSER     Yes  
Joseph Goulet Navigator 159888R USAJG124 Group 1   Yes  
Jed Lee Bow 741273v usajl30 Group 3   Yes  
Liam McCarthy Mast 365802S USALM55 Group 1   Yes  
Richard Shellow Watch Captain 369214Y     Yes  
Sin Duda! (Santa Cruz 52)
Jim Armstrong Nav/Tac   Group 1   Yes  
Doug Carey Bow   Group 3   Yes  
Pat Considine Other   Group 3   Yes  
Tim Corkell Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Jim Duda Chef   Group 1   Yes  
Lindsey Duda Helm 289191K   Group 1   Yes  
Bob Hillier Floater USARH36 Group 3   Yes  
Kyle Jones Spinnaker trimmer USAKJ11 Group 1   Yes  
John Stanley Main Trimmer 157541V   Group 1   Yes  
Kyle Vowels Captain   Group 3   Yes  
Wizard (Volvo 70)
David Askew Co-Skipper 188606Y USADA18 Group 1   Yes  
David and Peter Askew     Yes  
Peter Askew Skipper   Group 1   Yes  
Richard Clarke Strategist   Group 3   Yes  
Charlie Enright Tactician   Group 3   Yes  
Joe Faneli Grinder Usajf121   Group 3   Yes  
Simon Fisher Navigator   Group 3   Yes  
Phil Harmer Headsail Trimmer AUSph14 Group 3   Yes  
Robbie Kane Bow   Group 3   Yes  
Chris Maxted Boat Captain   Group 3   Yes  
Mark Towill Headsail Trimmer     Yes  
John von Schwarz Pit   Group 3   Yes  
Mitch White Bow   Group 3   Yes  
Daryl Wislang Main Trimmer   Group 3   Yes  

Main Menu

Organizers
   

Copyright © Interactive Creations 2000-2021