2018 Ted Hood Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
3 Ball JT (J 70)
Jack Franco 111292N USAJF139  
Bill Hardesty Main Trimmer   Group 3  
Lior Lavie Bow ISRLL1 Group 3  
Allan Terhune Headsail Trimmer Usaat13 Group 3  
3 Big Dogs (J 70)
William Guilfoyle Tactician 658615E USAWG37 Group 1  
Pat Toole 265300J USAPT15  
Dale Turley Headsail Trimmer 360446Q USADT51 Group 1  
George Witter Bow 183936X USAGW55 Group 1  
Africa (J 70)
Lucas Calabrese Tactician   Group 3  
Will Felder Spinnaker trimmer   Group 3  
marc Gauthier    
Jud Smith 120803B USAJS197  
Agora (Beneteau First 36.7)
Monica Antezana Pit   Group 1  
Renee Charp Floater 767607S    
Bob Cousineau Strategist   Group 1  
Joe Crimmins Owner    
Sean Egan Bow   Group 1  
Tobias Karlsson Spinnaker trimmer   Group 1  
TJ Kowalski    
gurhan ozen Other   Group 1  
David Powers 226611N    
Tom Powers Owner   Group 1  
Air Express (J 105)
Steven Goldberg 219562C    
Airodoodle (J 24)
David Smith    
Allegro Malvagio (J 124)
Kim Barrows Bow 197471E USAKB74 Group 1  
Nicholas Burke Tactician 389829N USANB34 Group 1  
Fred deNapoli Helm    
Ric Dexter Spinnaker trimmer 232415I   Group 1  
Stephen Gleason Spinnaker trimmer 333948H usasg101 Group 1  
Jason Maher Floater   Group 1  
Jim Mega    
Paula Thorsland Mast   Group 1  
Anthony Warren Mast   Group 1  
Aqua Boogie (J 105)
Laura Berry Bow   Group 1  
Adam Cook Bow   Group 1  
Nicholas Dinsmore Tactician   Group 1  
Kate Ferris Spinnaker trimmer 759048X USAKF42 Group 1  
Shawn Murphy Pit   Group 1  
Gary Swain Main Trimmer USAGS24 Group 1  
Brian Yanofsky Skipper 141895Z    
Ares (C&C 40-2TR)
Thomas Brothers Headsail Trimmer    
Linda Hosking Helm 162703i    
Peter Jackson Headsail Trimmer   Group 1  
Lesli Mead Pit   Group 1  
Benoit Molinie Nav/Tac   Group 1  
Leah Perez Mast    
Kathy Ryan Main Trimmer   Group 1  
Asteria (J 70)
Miranda Bakos Pit USAMB211 Group 1  
Holly Fabyan Skipper 357490H USAHF21 Group 1  
Bobby Hooper Mid Bow USARH176 Group 1  
Noel Johnson Pit USANJ21 Group 1  
Mark McHugh Headsail Trimmer USAMM299 Group 1  
Atalanta (J 105)
Aidan Bunting    
Brian Dodge Tactician   Group 1  
Marty Galligan 236439Y    
Lauren Goldfinger Bow   Group 1  
Tyler Jupp Offside trimmer   Group 1  
Edward Wolfe Spinnaker trimmer USAEW83 Group 1  
Mike Wood Mast   Group 1  
Bad Hombres (J 70)
Bruce Durkee Spinnaker trimmer USABD76 Group 1  
Kevin Mullen Bow USAKM151 Group 1  
Charlie Pendleton Skipper 180079T USACP117 Group 1  
Jim Raisides Main Trimmer 269143A USAJR243 Group 1  
Black River Racing (J 70)
Blake Caskey Bow USABC120   Group 1  
Jason Lutz Strategist    
Jason Lutz Strategist   Group 1  
Jay Lutz Tactician 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm   Group 1  
Blown Away (J 105)
Vanessa Geisman USAVG10 Group 1  
Cheryl Harvey Skipper 310706G USACH126 Group 1  
Stevie Kehm Pit USASK103 Group 1  
Fritz Koopman Headsail Trimmer USAFK5 Group 1  
Robert Mann Tactician 162864W USARM122 Group 1  
Josh Phypers Main Trimmer USAJP97 Group 1  
Jon Samel Bow 333698H USAJS95 Group 1  
Luke Tanner Mast USALL60 Group 1  
Jessalynn Wiley Pit USAJW246 Group 1  
Bora (Farr 40)
Api Rudich 239165D    
Catapult (J 70)
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Cat's Pajamas (J 70)
Drake Johnstone    
Cerberus (J 105)
Ken Dieselman    
Chariad (Farr 37)
Michael Chester Grinder   Group 1  
Greta Gustafson Pit 252616   Group 1  
Christopher Hardy Bow   Group 1  
Mary Hennessey    
Christopher Holmes Other 764051p    
Chris Lombardo Tactician   Group 1  
Avery Meyer    
William Nichols Headsail Trimmer 772314Y    
Stuart Starkweather    
Irene Whitney    
Rick Williams 147507s    
Rob Wolf    
Check Ride (C&C)
Michael Connolly 752773N    
Chinook (J 70)
Patrick Andreasen Floater USAPA21 Group 1  
Rick Guardia Headsail Trimmer USAEG38 Group 1  
Frank McNamara Helm 283842W USAFM9 Group 1  
Bill Murray Bow USABM68 Group 1  
Clown Car (J 70)
Tyler Doyle    
Sam Madden Chef   Group 1  
Duncan Swain Rush Chairman   Group 3  
Oliver Toole Rush Chairman   Group 1  
Corvus (Morris Justine)
Daniel Baublis USADB201 Group 1  
Chris Terajewicz Skipper 290257S USACT74 Group 1  
Dime (J 70)
Ben Glass Watch Captain USABG17 Group 1  
Jen Glass    
Andrew Loe 327586J USAWL18  
Mallory Loe    
Leigh Wager Other   Group 1  
dopodomani (J 112E)
Christopher Zibailo 291919X USACZ8  
Eleven (Farr 30 MOD)
Roger Kuebel -G    
Empeiria (J 70)
John Heaton    
Will Holz    
Zach Mason   Group 3  
Willem van Waay Main Trimmer   Group 3  
Escape Velocity2 (Summit 40)
Ben Chigier 771839Q    
Feather II (Beneteau First 30)
Jennie Aspinall    
Irina Beloborodova    
Dick Boardman Headsail Trimmer   Group 1  
Jim Flanagan Main Trimmer USAJF20 Group 1  
DEBRA KEKAR Pit   Group 1  
Herb Maher    
Donald Miller Skipper 173322K    
Patti O'Neil    
Erika Richards    
FM (J 70)
Jeff Haase Mast usajh57 Group 1  
Jerry Pignolet Tactician USAJP237 USAJP237 Group 1  
Tod Sackett USATS65  
Gigi (J 122)
Russ Chapman Tactician   Group 1  
Sylvia Colovos    
Scott Cowen Bow   Group 1  
Chip English    
Chris Goddard Pit   Group 1  
Tom Mager    
Marshall McLean Bow   Group 1  
Marcel Nyffenegger Headsail Trimmer 231466R SUIMN1 Group 1  
Dan Skinner Spinnaker trimmer USADS182 Group 1  
David Timberlake Main Trimmer 282001D   Group 1  
Andrew White Chef   Group 1  
Got Qi (J 105)
Bill Collins Strategist 169907C    
Ken Delpapa Spinnaker trimmer   Group 1  
David Nelson    
Tom Robinson    
Halo (J 70)
Grant Adam    
Dan Gabriel 713524T USADG37  
Jim Gabriel    
Doug Mullen   Group 1  
Cate Muller Bow USACM8 Group 1  
Heat Wave (J 111)
Gary Weisberg 363224O USAGW49  
Hoss (J 70)
Glenn Darden 111712C USAGD30  
Hydra (J 70)
Martin Kullman    
Steve Liebel Tactician   Group 1  
Judah Rubin Chef USAJR24 Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Joint Custody (J 70)
Michael Komar 233629R USAMK75 Group 1  
Catherine Pelo USACP120 Group 1  
Fletcher Sims Chef USAFS32 Group 1  
Jenn Wulff Skipper 287505W USAJW18 Group 1  
Ray Wulff USARW102  
Jump (J 133)
Sean Badger Headsail Trimmer   Group 1  
Stefanie Casella Mid Mast   Group 1  
Danielle Dubois Bow   Group 1  
Ron Filius Main Trimmer   Group 1  
Casey Hargbol Bow   Group 1  
Chris Lund Skipper   Group 1  
Sarah LUND Alternate   Group 1  
Amber Macione Alternate   Group 1  
Ryan Macione Other   Group 1  
Sarah Martin Pit   Group 1  
Caleb Sloan Spinnaker trimmer   Group 1  
Kendall Young Mast   Group 1  
Key Player (J 70)
Bill Lynn 183557Y USAWL4  
Knotless (J 105)
David Adriaansen Headsail Trimmer   Group 1  
Ken Bowden 174738Y USAKB73  
Valerie Burdette Pit   Group 1  
Cindy Kreider Pit   Group 1  
Bernie Marciniak Main Trimmer USABM112  
Eric Peterson Floater   Group 1  
Lickity Split (J 70)
Stanley Edwards    
Lifted (J 70)
Mikee Anderson-Mitterling Tactician USAMA2 Group 1  
Jim Cunningham 692334Z USAJC225  
Dave Hochart Bow USADH46 Group 1  
Jon Ziskind Spinnaker trimmer USAJZ21 Group 1  
Man Of War (C&C 41)
Christopher G Lubeck 688382R    
Mascalzone Latino (J 70)
stefano ciampalini Headsail Trimmer    
umberto de luca Helm    
flavio favini Main Trimmer    
paul goodison Tactician    
giulia elba masotto Bow    
Menage A Trois (C&C 38)
Peter Ogren    
Midlife Crisis (J 70)
Bruce Golison 143093T USABG32  
Steve Hunt Tactician USASH6  
Jeff Reynolds Spinnaker trimmer USAJR149  
Erik Shampain Watch Captain USAEE3  
New England Ropes (J 70)
Paul Abdullah Headsail Trimmer   Group 3  
Timothy Healy    
John Mollicone Tactician   Group 3  
Alden Reid    
NINE (J 70)
Oivind Lorentzen    
Pied Piper (J 70)
Tomas Dietrich Spinnaker trimmer ARGTD1 Group 3  
Gannon Troutman Skipper 704481V USAGT37 Group 1  
Dan Troutman Bow USADT69 Group 1  
Jeremy Wilmot Tactician    
Pipe Dream (Davidson 50)
John Davis 321353M    
Planet Claire (J 70)
Mike Coe USAMC38 Group 3  
John Koten USAJK106 Group 1  
Marisa Koten USAMK70 Group 1  
Ian Moriarty Headsail Trimmer 299042B USAIM13 Group 3  
Polar (J 70)
Geoff Becker Tactician 177204p Usagb25 Group 3  
Doug Clark    
Connor Corgard    
Chris Morgan    
Pravda (J 111)
Bruce Baker    
Andrew Flaherty Spinnaker trimmer    
Daniel Harvey    
Edward Kaye    
Ian Peebles    
Stephen Pyne    
David Zymba    
Privateer (Class 40)
Jonathan Green Co-Skipper 335430P USAJG68  
Jeffrey MacFarlane Co-Skipper    
Rascal (J 70)
Karl Anderson Headsail Trimmer   Group 3  
Henry Brauer 101634G USAHB36  
Brian Kamilar   Group 3  
Peter Lynn   Group 1  
Matt Woodworth    
Revolution (Aerodyne 38)
Eben Moulton    
Ricochet (J 120)
Jason Zorfas 364562Z    
Rimette (J 70)
John Brim Skipper 198990O USAJB95 Group 1  
Taylor Canfield Tactician   Group 3  
Scott Ewing Bow USASE46 Group 1  
Collin Leon Headsail Trimmer USACL26 Group 3  
RockIt 2.0 (Columbia 30-2 Sport)
Lance Ryley 200501W    
Rosebud (J 70)
Pamela Rose 736789t USAPR62  
Saraband (Frers 36)
Elke Backman 718388V    
Savasana (J 70)
Brian Keane 198186K USABK22  
Scherherazade (Farr 395)
Betsy McCombs 297474J    
Sea Bliss (Farr 280)
Rob Gorman 255994K    
Shenanigan (Pearson 30)
Matt Broadhead   Group 1  
Chris Cutler   Group 1  
Bob Maxwell Co-Skipper   Group 1  
Michael Maxwell    
Steve Papaccio Stunt Owner   Group 1  
Forest Wallace   Group 1  
Hope Wallace   Group 1  
Shred (J 70)
William Bailey Other ISVWB2 Group 1  
Sinan Kunt Bow USASK6 Group 1  
Stein Skaane NORSS17 Group 1  
Wade Waddell Headsail Trimmer USAWW66 Group 1  
Simply Irresistible (J 70)
Blake Billman Bow USABB62 Group 1  
Ed Furry Headsail Trimmer   Group 3  
Glenn Gault    
Carlos Vergara Tactician CHICV1 Group 3  
Sirocco (J 105)
Steve Hollis 206660U USASH93  
Steve Hollis 206660U USASH93  
Sirocco (J 33)
Ward Blodgett / Liz Smith USAWB93  
Sojourn (Beneteau 36.7)
Joe Fallon 113680R    
Sparkle (J 70)
Melissa Feagin Main Trimmer   Group 1  
Joan Porter Floater Usajt8 Group 1  
cory sertl Chef USACS3 Group 1  
Jody Swanson Chef   Group 1  
Hannah Swett Helm Usahs2 Group 1  
Spring (J 70)
Dave Franzel 178514W    
Stampede (J 70)
Eric Doyle Staysail trimmer USAED4 Group 3  
Bruno Pasquinelli    
Max Skelley Bow   Group 3  
Nathan Wilmot    
String Theory (Ranger FUN23)
Jack Herbert Headsail Trimmer    
Alex Minelli Bow    
Bob Minelli Skipper 353598i    
Surge (J 70)
Ryan McKillen    
Surrender to the Flow (J 70)
Jon Duffet    
Rob Gorman 103467R USARG74 Group 1  
Theo Ingrahm    
Greg Marie Tactician   Group 1  
Team Vineyard Vines (J 70)
John & Molly Baxter    
To Nessa (J 70)
Samuel Albrecht Tactician    
Gabriel Borges Spinnaker trimmer    
Renato Faria Helm BRARF5  
Kadja Vieira Bow BRAKB2  
Two Feathers (J 105)
Mark Masur    
USA 364 (J 70)
Mike Gemperline 382336t USAMG121 Group 1  
Dave Kerr Bow 179332Y USADK112 Group 1  
Bryan Mackenzie ISVMB2 Group 1  
Lee Sackett USALS87 USALS87 Group 1  
USA167 (J 70)
James Prendergast 245162t    
Vigilante (J 105)
Michael Bova Spinnaker trimmer 173482X   Group 1  
Ashley Boyle Mast 717517T   Group 1  
John Boyle Main Trimmer 281160N   Group 1  
Steve Herman Navigator 2283030   Group 1  
Vernon Polidoro Skipper 147110J    
Brian Schwarztrauber Bow    
VitaminJ (J 70)
Matt Herbster USAMH215    
Ted Johnson USATJ24  
Caitlin McCormick Mast USACM223 Group 1  
Wild Ride (Henderson 30)
Bob Foley    
WildThing (J 109)
Dan Boyd 262250M USADB145  
Maija Curtis Mid Mast    
Matt Curtis Headsail Trimmer    
David Ginches Main Trimmer    
Melinda Ginches Bow    
Tim Grimes Tactician USATG70 Group 1  
Grant Leung Mid Bow    
Holly Ripley-Boyd Mast USAHR18 Group 1  
Mitch Wiest Spinnaker trimmer    
WinterWind (J 70)
Mark Foster Helm 254531P USAMF6 Group 1  
Nancy Glover Owner 262021F USANG25 Group 1  
Kevin Kendall Headsail Trimmer 195282B USAKK105 Group 1  
Donald Myers Tactician 243150L USADM134 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021