2018 J 109 East Coast Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Gambit (J 109)
Corey Butlin Tactician usacb9 Group 1   Yes  
Jim Cornwall Floater 663007N USAJC331 Group 1   Yes  
Linford Fisher Bow USALF40 Group 1   Yes  
Dan Freeborn Strategist usadf21 Group 1   Yes  
Michael Geoghegan Grinder USAMG154 Group 1   Yes  
Brian Kiley Skipper usabk75 Group 1   Yes  
James Phyfe Bow 184063T USAJP127 Group 1   Yes  
Gut Feeling (J 109)
Sil Ferreira Headsail Trimmer 103076O usasf27 Group 1   Yes  
Jerome Girard Mast usajg83 Group 1   Yes  
Michael Gomes Mast usamg44 Group 1   Yes  
Ted Herlihy 137813S USAEH25 Group 1   Yes  
Chris Hiller Headsail Trimmer USACH110 Group 1   Yes  
Kerry Klingler Main Trimmer   Group 3   Yes  
Christina Sewall Other USACS245 Group 1   Yes  
Michael Stranz Pit USAMS196 Group 1   Yes  
Hamburg (J 109)
Jacob Brechan Bow 773286T NORJB15 Group 1   Yes  
Doug Cummings Main Trimmer 294803S USADC152 Group 1   Yes  
Dylan Doss Mast USADD53 Group 1   Yes  
Albrecht Goethe Skipper 281235N USAAG54 Group 1   Yes  
Andrew Houghton Spinnaker trimmer GBRAH96 Group 1   Yes  
Mike McGagh Runners USAMM Group 1   Yes  
Steve Willits Tactician 178379L USASW133 Group 1   Yes  
Leading Edge (J 109)
Robert Brann Headsail Trimmer 121551i USARB27 Group 1   Yes  
Christopher Dees Navigator 651407Q USACD53 Group 1   Yes  
Paul Eley Pit USAPE31 Group 1   Yes  
Terry Meeh Mid Mast USATM162 Group 1   Yes  
Tom Meeh Tactician 167946F USATM158 Group 3   Yes  
Diana Sutton Bow 732064V USADS264 Group 1   Yes  
Tom Sutton Helm 122697Z USAWS120 Group 1   Yes  
Marty Weick Mast 656827V USAMW73 Group 1   Yes  
Marquise II (J 109)
Mark Boivin Tactician USAMB192 Group 1   Yes  
Marybeth Boivin Spinnaker trimmer USAMB256 Group 1   Yes  
Adam Ceely Headsail Trimmer USAAC152 Group 1   Yes  
Robyn Earley Floater USARE55 Group 1   Yes  
Samuel Goldblatt Helm 755207N USASG110 Group 1   Yes  
Stephanie Lambert French Spinnaker trimmer 764001G USASF82 Group 1   Yes  
Chris Tate Other 709042Y USACT80 Group 1   Yes  
Nick Woviotis Bow 671286T USANW11 Group 1   Yes  
Morning Glory - YCC (J 109)
Chris Crockett Bow 260873V USACC47 Group 1   Yes  
Louis Jeremy Macan Rush Chairman 360744r USALM45 Group 1   Yes  
Carl Olsson Helm 115941R USACO35 Group 1   Yes  
Suzanne O'Sullivan Pit 741230W USASO43 Group 1   Yes  
Thomas Pluchino Mast USATP82 Group 1   Yes  
Max Skelley Tactician   Group 3   Yes  
Owen Zimmermann Spinnaker trimmer USAOZ2 Group 1   Yes  
TBD (J 109)
Tom Ahern Mast USATA46 TBD52278 Group 1   Yes  
Gabriel Mahler-Haug Bow USAGM104 Group 1   Yes  
George ODowd Main Trimmer 350976A USAGO5 Group 1   Yes  
Julia ODowd Helm 350974Y USAJO21 Group 1   Yes  
Bennett Records Headsail Trimmer 69810T USABR74 Group 1   Yes  
John Thomas Pit USAJT173 Group 1   Yes  
Alex Tong Tactician USAAT32 Group 1   Yes  
URSA (J 109)
Taber French Pit 689694H usatf15 Group 1   Yes  
Tim Kohl Main Trimmer 237133R USATK26 Group 1   Yes  
Michael Marrone Mast 108949E USAMM347 Group 1   Yes  
Brooke Mastrorio Helm 711588H USABM127 Group 1   Yes  
Sims McGrath Headsail Trimmer USASM80 Group 1   Yes  
Brendon Scanlon Rush Chairman USABS62 Group 3   Yes  
Robert Taylor Tactician USART12 Group 1   Yes  
Vento Solare (J 109)
Matthew Curtiss Mast USAMC155 Group 1   Yes  
Allie Gray Bow 365762D USAAG72 Group 1   Yes  
John Hanson Other USAJH307 Group 1   Yes  
Eric Irwin Main Trimmer USAEI3 Group 1   Yes  
Bill Kneller Helm 335426T USABK28 Group 1   Yes  
Mary Martin Pit USAMM342 Group 1   Yes  
Brenda Mitchell Headsail Trimmer USABM143 Group 1   Yes  
Luke Ochardo Other USALO16 Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020