|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
AARROW (Archambault 40rc) |
|
Bill Bromley |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Courtney |
Skipper |
|
60077 |
|
|
|
Minh Doan |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Rick Verbeek |
Bow |
|
|
|
|
|
Rick Verbeek |
Pit Assist |
|
|
Group 1 |
|
|
Act II (C&C 115) |
|
Trevor Bender |
|
|
|
|
|
|
Vaclav Jirku |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Myles |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian Myles |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
ADAGIO (C&C 30) |
|
jonathan mckinnell |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jordan Nickel |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
William Nickel |
|
|
|
|
|
|
Matt Swift |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Tom Tyson |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Afterburn (Soto 40) |
|
Hugh Beaton |
Tactician |
|
|
|
|
|
Mark Bowman |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jairo Castellanos |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
Bill Coates |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Tim Denney |
Bow |
|
|
|
|
|
Tracey Devine |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
Darren Gornall |
|
|
|
|
|
|
Brad Henderson |
Mid Bow |
|
|
|
|
|
Craig Pirie |
Helm |
|
|
|
|
|
Chris Viscount |
Tactician |
|
|
|
|
|
Chris Watkinson |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Air Force (Beneteau First 36.7) |
|
John Ferreira |
|
|
|
|
|
|
Adam Henderson |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Matt Ladouceur |
|
|
|
|
|
|
Keith Richardson |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Whyman |
Headsail Trimmer |
|
CANDW20 |
Group 1 |
|
|
Alchemist (C&C 29 Mk 2) |
|
Ron Ander |
|
|
|
|
|
|
Rajesh Krishnaswami |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
Valery Lvov |
Tactician |
|
|
|
|
|
Aly Shawky |
Watch Captain |
|
|
|
|
|
Another Hazard (J 105) |
|
Rod Corkum |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Matt Filleti |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Andy Soutar |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Wolniak |
|
|
|
|
|
|
Areion (Quest 33) |
|
Brian Mitchell |
Skipper |
|
|
|
|
|
ARRIBA (Beneteau First 40) |
|
Michael Lahrkamp |
Skipper |
|
|
|
|
|
Martin Slejska |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Arriba (Beneteau First 36.7) |
|
Shirley Cheung |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Monica Doedens |
Floater |
|
|
|
|
|
Don French |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Maria French |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Rob Jakubek |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Brain Townsend |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
Beneteau First 40 (Beneteau First 40) |
|
Michelle Adolph |
|
|
|
|
|
|
Justin Barnes |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Greg Broadhead |
Nav/Tac |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Currie |
Chef |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Dixon |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Chantal Hearst |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Marcaccio |
|
|
|
|
|
|
Violet Stafford |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Drew Sutherland |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Alexandra tenHove |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Blast (Beneteau First 10R) |
|
maximilian beese |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Bobyk |
Skipper |
|
CANCB20 |
|
|
|
Pauline Bobyk |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Ryan Bobyk |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Trevor Bobyk |
Strategist |
|
|
|
|
|
Joe Greenwood |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Hasko |
Main Trimmer |
|
CANMH28 |
Group 1 |
|
|
Blue Eagle (X - 95) |
|
Randy Boyd |
Helm |
|
|
|
|
|
John Greenham |
|
|
|
|
|
|
Christopher Hobbs |
Chef |
|
|
Group 1 |
|
|
Andrew Muir |
Floater |
|
|
|
|
|
Christopher Osborne |
Bow |
|
|
|
|
|
Martin Osborne |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Blue Raven (C&C 39) |
|
Andre Beese |
Strategist |
|
|
|
|
|
Davide Carnevale |
Skipper |
|
|
|
|
|
Andrew Cull |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Darius Krukonis |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Wayne Patrickson |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Bow Movement (Hunter 36) |
|
Carlos Diniz |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Don Fletcher |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Dave Hill |
|
|
|
|
|
|
David Smith |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
David Stewart |
Grinder |
|
|
|
|
|
Byte Size (Catalina 36TM) |
|
Slava Akulshyn |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Greenman |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Alex Kantemir |
Captain |
|
CANAK31 |
Group 3 |
|
|
Brad Moore |
Bow |
|
|
|
|
|
Peter Rutman |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Carpe Ventus (J 109) |
|
Gabrielle Blais Jones |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Calvin Chapman |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Ron Jenkins |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Denys Jones |
Skipper |
|
|
|
|
|
Jade McDonell |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Toby Sirek |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Casual Elegance (J 105) |
|
Geoff Clarke |
Skipper |
|
CANGC21 |
Group 1 |
|
|
Dominik Jablecki |
Pit |
|
CANDJ10 |
Group 1 |
|
|
Greg Moore |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Matthew Watson |
Spinnaker trimmer |
|
CANMW25 |
Group 1 |
|
|
Celebration (C&C 30 **) |
|
David Develter |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Ens |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Gregory Kritsch |
Skipper |
|
|
|
|
|
Desiree Squires |
Pit |
|
|
|
|
|
Stephen Stashin |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Cerulean (Beneteau First 30) |
|
Alex Byczko |
|
|
|
|
|
|
Alex Kotyck |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Doug Macmillan |
|
|
|
|
|
|
Elaine Neely |
Owner |
|
|
|
|
|
Greg Neely |
Tactician |
|
|
|
|
|
Justin Pedersen |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Javier Rank |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Felipe Richards |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Stephanie Stalinski |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Cirrus (Morgan 27) |
|
Eric Connell |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Ryan Johnston |
Bow |
|
|
|
|
|
Jamie Spotswood |
|
|
|
|
|
|
Chris Toller |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Completely Wound Up (Laser 28) |
|
Gerry Campbell |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Ken I'Anson |
Spinnaker trimmer |
|
CANKI2 |
Group 1 |
|
|
Greg Jordan |
|
|
|
|
|
|
Arron MacFarlane |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Disco Volante (C&C 35 MK II) |
|
Nick Abrahams |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Alex Adams |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Joseph Bales |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Jeff Gowland |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
William Harney |
Skipper |
|
|
|
|
|
Paul Lehal |
Bow |
|
|
|
|
|
John Wilson |
Pit |
|
|
|
|
|
Doralla (C&C 27) |
|
Kirk Allan |
|
|
|
|
|
|
Robert Allan |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Dragonfly (Ericson 30-2) |
|
Victor Granic |
Headsail Trimmer |
|
CANVG6 |
Group 1 |
|
|
Christopher Lockhart |
Headsail Trimmer |
|
CANCL26 |
Group 1 |
|
|
Steve Masson |
Nav/Tac |
|
CANSM46 |
Group 1 |
|
|
David Robinson |
Skipper |
|
CANDR35 |
Group 1 |
|
|
Jonathan Spencer |
Watch Captain |
|
CANJS51 |
Group 1 |
|
|
John Woolsey |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Dragonfly X (Beneteau 37) |
|
Robert Boswell |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Todd Colley |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Doug Jacques |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Robert Swanborough |
Captain |
|
|
|
|
|
Robert Veldhuis |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Eclipse (Abbott 33) |
|
Garry Cooke |
|
|
|
|
|
|
Emerald II (Hunter 40) |
|
Ian Hahn |
Mid Mast |
|
|
|
|
|
JJ Jackson |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Murad Saadi |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Willis |
Skipper |
|
|
|
|
|
Peter Willis |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
ENTOURAGE (OLSON911SE) |
|
WILL FRENCH |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Armando Hernandez |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
COLLIN MARQUES |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
JORDAN SHNABB |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
ADAM WIGGAN |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Freestyle (CS 40) |
|
Steve Bujak |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Al Graham |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Alex Leslie |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Jim Oldershaw |
|
5209 |
|
|
|
|
Gerry Thompson |
Grinder |
|
|
|
|
|
Fuzzy Logic (C&C 27 MkV) |
|
Nick Lekic |
Skipper |
|
|
|
|
|
Svetlana Lekic` |
|
|
|
|
|
|
Galaxsea (cs30 ) |
|
Tracey Bean |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Bart Bies |
Mast |
|
|
|
|
|
yvan giroux |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
francois larocque |
Captain |
|
|
|
|
|
Peter Smith |
Stunt Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
James Whyte |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Greenlight Sonata (C&C 99) |
|
Sergiy Grabar |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Dmitry Kiselev |
Mid Mast |
|
|
|
|
|
Sergey Klyushin |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Trevor Lachapelle |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Andrei Lissenkov |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Hammertime II (Beneteau First 36.7) |
|
Marc de Verteuil |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Pasquale Leone |
Helm |
|
|
|
|
|
Chris Maslowski |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Lynn Pashleigh |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
graham pearson |
Bow |
|
|
|
|
|
Divya Sarin |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Hip Hip (C&C 35-3) |
|
Leigh Brown |
|
|
|
|
|
|
Thomas Lynam |
|
|
|
|
|
|
Mike Maclean |
|
|
|
|
|
|
George McPherson |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Harry van Hooydonk |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Hooligan II (J122) |
|
Steve Bonnyman |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Glenn Clarke |
Floater |
|
CANGC17 |
Group 1 |
|
|
Doug Kerr |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Morrison |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Bruce Pierce |
Skipper |
|
|
|
|
|
Doug Schofield |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
IMXtreme (X-Yacht) |
|
Gayle Gray |
Bow |
|
|
|
|
|
Rhonda Joyce |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Keith Riley |
Skipper |
|
|
|
|
|
Paul Sandiford |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Boyd Taylor |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Judy Willan |
Floater |
|
|
|
|
|
In The Moment (Catalina 320) |
|
Justin Singer |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Steve Singer |
Skipper |
|
|
|
|
|
Incorrigible (Kirby 30) |
|
Rui Cordeiro |
|
|
|
|
|
|
Lisa Gillen |
Floater |
|
|
|
|
|
It's a Conspiracy (S2 9.1) |
|
Ben Gravelle |
Medic/Doctor |
|
CANBG12 |
Group 1 |
|
|
Adrian Hanley |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Oliver Hanley |
Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Howarth |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Spencer Obrien |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jersey Girl (Olson 911S) |
|
Andy Davies |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Graeme Higgins |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Gianni Lisetto |
|
|
|
|
|
|
Emily Searle |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Mark Searle |
|
|
|
|
|
|
Just One More (C&C 38 Mk3) |
|
Jonathan Lelie |
|
|
|
|
|
|
Kaminak (Benateau First 34) |
|
jarrod armstrong |
|
|
|
|
|
|
Michael Hatton |
Stunt Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Katbird (Dufour 34 Performance) |
|
Christine Bortkiewicz |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Brian Godwin |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian Lindsell |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Ron Occhipinti |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Gord Timmis |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Kathleen Timmis |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Jon Van Buskirk |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Live Wire (J 109) |
|
Kim Piller |
Skipper |
|
|
|
|
|
Lively (J 109) |
|
Nick Bolden |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Alex Gainer |
|
|
|
|
|
|
Murray Gainer |
|
|
|
|
|
|
Winnie Gainer |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
darren Joblonkay |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Alexander van't Hof |
Grinder |
|
|
|
|
|
Samoil Vohra |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Magic (C & C 35) |
|
Greg Ballinger |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Kiera Ballinger |
Pit Assist |
|
|
|
|
|
Gina Conner |
|
|
|
|
|
|
larisa fry |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Troy Nickerson |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Nick Robert |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Moxie II (C&C110) |
|
Michael Barnett |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Chapman |
|
|
|
|
|
|
Sasa Gombac |
Other |
|
CANSG14 |
Group 1 |
|
|
Sandi Keough |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Tim Sweet |
Chef |
|
CANTS17 |
Group 1 |
|
|
Magdalena Warczok |
Mast |
|
|
|
|
|
Mr. Ed (IMX 38) |
|
Adam Clarke |
|
|
|
|
|
|
Ryan Clarke |
|
|
|
|
|
|
Blair Fleming |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Ian McAllister |
|
|
|
|
|
|
Andrea Mooney |
Mid Bowman |
|
|
|
|
|
Tim Noble |
|
|
|
|
|
|
Kirk Winter |
|
|
|
|
|
|
Mystic (C&C 27 MkV) |
|
Pablo Rusjan |
|
|
|
|
|
|
Mythos (CS Merlin) |
|
Ted Spanos |
|
|
|
|
|
|
Nemesis (C&C 99) |
|
Julie Charles |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Rose Honsberger |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mike Innell |
Skipper |
|
|
|
|
|
John Wager |
Stunt Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Northern Dancer II (C&C 41) |
|
Charles Boulakia |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Roy MacDonald |
Mid Bowman |
|
|
Group 1 |
|
|
Tony Patt |
Pit |
|
|
|
|
|
Mark Quigley |
Tactician |
|
|
|
|
|
Christopher Rankin |
Skipper |
|
|
|
|
|
Edward Rankin |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Spencer Rankin |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Notorious (Farr 30) |
|
Brandon Bedard |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Kevin Brown |
Helm |
177815Y |
cankb5 |
Group 1 |
|
|
Mark Donohue |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Wendy Fischer |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Jeffrey Love |
Main Trimmer |
|
CANJL12 |
Group 1 |
|
|
Mark Mcginnis |
Navigator |
|
CANMM15 |
Group 1 |
|
|
Robert Wigny |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Oasis (Hunter) |
|
Benji Richards |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Brennan Richards |
|
|
|
|
|
|
Eliana Steed |
|
|
|
|
|
|
Evan Steed |
|
|
|
|
|
|
Nolan Steed |
|
|
|
|
|
|
Old Hand (Beneteau First 285) |
|
Ron Ouwehand |
|
|
|
|
|
|
Onawa (C&C) |
|
Christian Bedard |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Nikki Benton |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Marc Bernier |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Martin Campeau |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Marla Hanson |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
One (Beneteau Figaro) |
|
Mark Nalewejko |
|
|
|
|
|
|
Stuart Rice |
Owner |
|
|
|
|
|
Panache (Norlin 37) |
|
Robert Chisholm |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Evan Cooper-Dzorevski |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Anik Karimjee |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Tony Liu |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Marcelo Olenewa |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Pearl (C&C 35) |
|
Stephen Barry |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Brent Hughes |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Peregrine (Nonsuch 33) |
|
Sandro Leonardelli |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Catalin Obreja |
Owner |
|
|
|
|
|
Petru-Ioan Obreja |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Plika (Beneteau First 10R) |
|
Dan Cunningham |
Chef |
|
|
|
|
|
Jenny Farrand |
|
|
|
|
|
|
David Jarvis |
|
|
|
|
|
|
Ingrid Merry |
|
|
|
|
|
|
Rob Muru |
|
|
|
|
|
|
Ian Struthers |
|
|
|
|
|
|
Rag Top (Beneteau First 35) |
|
Dean Lurie |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Steven Moss |
|
|
|
|
|
|
Seth Rodness |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Blair Treadwell |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
simon Treadwell |
Skipper |
|
|
|
|
|
Steven Wood |
|
|
CANSW13 |
Group 1 |
|
|
Razorbill (1D35) |
|
Leon Irish |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Daniel Knight |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Stephen Moffat |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Tom Payne |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Cory Sainmont |
Bow |
|
|
|
|
|
brent sullivan |
Skipper |
|
|
|
|
|
David Veenstra |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Red Leaf (J 120) |
|
Madalin Emerson |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Matt Emerson |
Skipper |
|
|
|
|
|
Graeme Lawson |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Bruce St Hilaire |
Bow |
|
CANBS7 |
Group 1 |
|
|
Renaissance (C&C 38) |
|
Dave Jacques |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Eric Jacques |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mark Jasper |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Kirkwood |
|
|
|
|
|
|
Rob Kirkwood |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Scott |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Adam Spencer |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Rum Kist (Beneteau First 10R) |
|
Frank Balas |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Andrew Kanarek |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Timothy Morland |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
William Morland |
Skipper |
|
CANWM5 |
|
|
|
Andrzej Sienkiewicz |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Sean Wylie |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Running Free (Alberg ) |
|
Christopher Borgal |
Skipper |
|
|
|
|
|
Neil Garscadden |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Phillip Morley |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Eriks Rugelis |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Sassafras (Swan 47) |
|
Colin Brown |
|
|
|
|
|
|
john green |
|
|
|
|
|
|
Jim Lamontagne |
|
|
|
|
|
|
tom Madronich |
|
|
|
|
|
|
Kevin McAuley |
|
|
|
|
|
|
Screaming Eagle (BENETEAU 1ST 42 TM) |
|
Ceiran Bishop |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Tim Christie |
Other |
|
|
|
|
|
Pavel Hrubant |
|
|
|
|
|
|
rafal Kustra |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Bruce Moffitt |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Phil Robinson |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Sea Ya (ML FARR 39) |
|
Mark Afheldt |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Gilles Bisnaire |
Owner |
|
|
|
|
|
Bart Colenbrander |
Owner |
|
|
|
|
|
Ximena Correa |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian Howes |
Mid Bow |
|
CANIH6 |
Group 1 |
|
|
Kara Johnson |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
James Tucker Matthews |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Per Polderman |
Pit |
|
|
|
|
|
Setanta (Hanse 400) |
|
Torstein Braaten |
Grinder |
|
|
|
|
|
Joe Doris |
|
|
|
|
|
|
Richard Krummenacher |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Sandwell |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Shock Therapy (Schock 40) |
|
Gary Benner |
|
|
|
|
|
|
Alex Libby |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Shockwave (Tartan 101) |
|
Heather Flemming |
Helm |
|
CANHF2 |
Group 1 |
|
|
Tom Kristan |
Boat Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Carson Machin |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Ed Machin |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Les Wardrop |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Les Wardrop |
|
|
|
|
|
|
Shorthanded (J 35) |
|
Chris Ball |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
Glenn Butt |
Rush Chairman |
|
|
|
|
|
Kelly Flood |
Spinnaker trimmer |
|
CANKF2 |
Group 1 |
|
|
Wayne Merithew |
Staysail trimmer |
|
|
|
|
|
Michael Pietz |
Stunt Owner |
|
|
|
|
|
Brian Wright |
Floater |
|
|
|
|
|
Southern Cross (Sabre 402) |
|
Andre maetzener |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Mike Newbury |
|
|
|
|
|
|
Spitfire (Farr 45) |
|
Jonathan Bamberger |
|
|
CANJB53 |
|
|
|
David Bruce |
Mast |
|
CANDB50 |
Group 1 |
|
|
Luis Carraco-Cortes |
Watch Captain |
|
CANLC7 |
Group 1 |
|
|
Kevin Corcoran |
Main Trimmer |
|
CANKC19 |
Group 1 |
|
|
Nathan Corcoran |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Fred Harding |
Tactician |
|
CANFH5 |
Group 1 |
|
|
Kyle Harvey |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Meghan Johnston |
Pit |
|
CANMM61 |
Group 1 |
|
|
Jim Leckie |
Headsail Trimmer |
|
GBRJL80 |
Group 1 |
|
|
Anette Nossiter |
Mid Mast |
|
CANAN5 |
Group 1 |
|
|
Mark Nossiter |
Spinnaker trimmer |
|
CANMN7 |
Group 1 |
|
|
Twila Rosiewich |
Bow |
|
CANTR6 |
Group 1 |
|
|
Star Chaser (Beneteau First 45) |
|
Kenneth Martin |
|
|
|
|
|
|
Ron Statler |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Strega (Beneteau 36.7) |
|
Ian Anderson |
Pit Assist |
|
|
|
|
|
Jacob Harper |
Tactician |
|
JHCAN23 |
Group 1 |
|
|
John Harper |
Skipper |
|
|
|
|
|
Levi Harper |
Helm |
|
|
|
|
|
Malcom Harper |
Bow |
|
|
|
|
|
Franko Rovazzi |
Pit |
|
|
|
|
|
Vito Scoppio |
Mast |
|
|
|
|
|
Rob Vanderperk |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Suspect (Perry 58.5) |
|
Doug Folsetter |
|
|
|
|
|
|
peter fuller |
Alternate |
|
|
Group 1 |
|
|
Gavin McInnis |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Jon Messenger |
|
|
|
|
|
|
Saara Messenger |
Alternate |
|
|
|
|
|
Mark Passalent |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Jim Pollock |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
Kyann Rentzelos |
|
|
|
|
|
|
Bryan Sims |
|
|
|
|
|
|
Chuck Watson |
Navigator |
|
|
|
|
|
TeEsse (Hunter) |
|
Charlie Ernst |
Navigator |
|
|
|
|
|
Evan Rudd |
Helm |
|
|
|
|
|
Jeff Rudd |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
michael rudd |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
patrick smith |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
Rick Tobiasz |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Tenacious (Beneteau First 36.7) |
|
Rob Bartholomew |
|
|
|
|
|
|
Martin Johnston |
|
|
|
|
|
|
David Rogers |
|
|
|
|
|
|
Ian Rogers |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Sheehan |
Other |
|
|
|
|
|
Fred Stanley |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
The Cat Came Back (J 120) |
|
Jim Brill |
Floater |
|
|
|
|
|
Gordon Burt |
Main Trimmer |
|
Cangb10 |
Group 1 |
|
|
Joel Dempster |
Mast |
|
|
|
|
|
Gitte Frederiksen |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Eric Moran |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Giles Osborne |
Helm |
|
|
|
|
|
Emily Sawolak |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Graham Toms |
Helm |
|
CANGT2 |
|
|
|
The Red Boat (Jeanneau 39 Regatta) |
|
Claire Brewster |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Richard Collins |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Rod Dengerink |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Donald MacNearney |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Craig Mills |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Wytiahlowsky |
|
|
|
|
|
|
Till (Swan 47) |
|
Nick Badder |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Chandler |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Simone D'Angelo |
Tactician |
|
|
|
|
|
Michael Di Zio |
Mast |
|
|
|
|
|
David Hipple |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Nicholas Hope |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Evan Hughes |
Bow |
|
|
|
|
|
Milan Kovacevich |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Dennis Skara |
Watch Captain |
|
|
|
|
|
Brad Statham |
Mid Mast |
|
|
|
|
|
Gabriel Stoita |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Douglas Svastal |
Skipper |
|
|
|
|
|
Tonic (Beneteau First 36.7) |
|
Ben Angus |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Campbell |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Hugh Goodday |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Christopher Jones |
|
|
|
|
|
|
Oliver Jones |
|
|
|
|
|
|
Brahm Klar |
Other |
|
|
|
|
|
Tyler Meyrick |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Tru Blu (Hunter 39) |
|
Derrick Finn |
Skipper |
|
|
|
|
|
Stuart Finn |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Trevor Finn |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Vanessa Finn |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Umitaka (C&C 35 Mk. III) |
|
Paul-Angus Bark |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Carolyn Burgess |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Tyler Dice |
Mast |
|
|
|
|
|
Nicolas Sandoval |
|
|
|
|
|
|
Haley Vacirca |
Mid Mast |
|
|
|
|
|
Roger Van Vlack |
|
|
|
|
|
|
Upstart (Sunfast 3200) |
|
John Andersen |
Navigator |
282674A |
|
Group 1 |
|
|
Bert Barrett |
Skipper |
675014Q |
|
|
|
|
Vague Location (Dufour 36 Classic) |
|
Jim French |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Valkyrie (X35) |
|
Sandy Behrend |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jamie Colliver |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Stephen Lingard |
|
|
|
|
|
|
Brian Naish |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Schlemmer |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Volga (Beneteau 34) |
|
Eric Cayouette |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Maxim Mikhailov |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Yuriy Mikhailov |
Skipper |
|
|
|
|
|
Wee Beastie III (J 33) |
|
Michael Bauer |
Floater |
|
|
Group 3 |
|
|
Virginia Dawe |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
James MacIntyre |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Sean Matthews |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Masih Moosazadeh |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Ritvo |
Chef |
|
|
Group 1 |
|
|
Windburn (C&C 30-1) |
|
Michael Brown |
|
|
|
|
|
|
Maryja Stella Powelczyk |
Other |
|
|
|
|
|
Imtiyaz Rahaman |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
John Scrivener |
Other |
|
|
|
|
|
Worthy Pearl (C&C 37) |
|
Mac McKenzie |
|
|
|
|
|
|
Xoomer Xpress (X-35) |
|
Michael Cullen |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
John Currid |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Kris Davis |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Adam Farkas |
Helm |
|
|
|
|
|
William Graham |
Rush Chairman |
|
usawg19 |
Group 1 |
|
|
Iain Hanley |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Matt Harman |
Bow |
|
CANMH22 |
Group 1 |
|
|
Owen Schneider |
Main Trimmer |
|
CANOS3 |
Group 1 |
|
|
Zone (Beneteau First 40.7) |
|
Ken Bruce |
|
|
|
|
|
|
Zoom (Beneteau First 10R) |
|
Ted Bartlewski |
|
|
|
|
|
|
Adam Burek |
Grinder |
|
|
|
|
|
Robert Burek |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jacek Kiluk |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mac Sadowski |
|
|
|
|
|
|
Anna Sepko |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Irek Zubko |
Tactician |
|
CANIZ |
Group 3 |
|
|