2018 Sperry Charleston Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class Approv.
1 (J 22)
Kevin Dalton Pit   Group 1  
Jonathan Noyes- College of Charleston Skipper    
Alyssa Price Bow    
220 (Viper 640)
Steve Taylor 652375H    
3 1/2 men (Melges 24)
Chad Hillyer USACH185 Group 1   Yes  
Jack Smith USAJS380 Group 1   Yes  
Steve Suddath Helm 1634927Y USASS136 Group 1   Yes  
Robert Wilkins Tactician USARW81 Group 1   Yes  
3 Ball JT (J 70)
Jack Franco 111292N USAJF139  
Bill Hardesty Main Trimmer   Group 3  
Rob Lindley Spinnaker trimmer    
Allan Terhune Headsail Trimmer Usaat13 Group 3  
40 (J 70)
Bryan Cameron Bow    
Ian Liberty Main Trimmer    
Moose Mcclintock Headsail Trimmer    
Travis Odenbach Helm    
404 (J 70)
Tony Staples    
723 (Melges 24)
Tom Gayford Tactician CANTG10 Group 3  
Eric Kaveckas Other CANEK15 Group 1  
Uri Saks CANUS1 Group 1  
Arcchik Sehgal Floater    
Anna Sepko Floater CANAS38 Group 1  
Accessibil-It (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Africa (J 70)
Michael Grau Skipper    
Carsten Kemmling Tactician    
Malte Paesler Headsail Trimmer GERMP8 Group 1  
AKA... (Melges 24)
Erik Blumenau Mast USAEB127 Group 1   Yes  
Patrick Finnick Helm 759917Z USAPF56 Group 1   Yes  
Adam Jennings Spinnaker trimmer USAAJ36 Group 1   Yes  
Tedd Meinersmann Alternate 196535Z USATM160 Group 1   Yes  
Chris Webster Tactician 214506K USACW148 Group 1   Yes  
Albóndigas (J 88)
Justin Scagnelli 276055Y USAAM170  
Alexandria (Jeanneau 45.2)
Joseph Hanna 710627V USAJH297  
Alternative Facts (VX One)
Stormy Daniels    
D. John Trump    
Angel of Harlem (J 24)
Robby Brown 211412B    
Anon (Hunter)
Richard Carns    
Ed Fleuren Floater   Group 1  
Tad Fleuren Other 767867N   Group 1  
Brandon Garlock Co-Skipper    
Any Colour (J 70)
Scott and Alex Furnary    
Arrow (J 35)
willy Schwenzfeier    
Bad Brothers & a very bad sister (J 70)
Martin Abade Headsail Trimmer ARGMA5 Group 1  
Francisco Bellocchio argfb5  
Tim Broome Bow    
Enrique Quintero    
Robert Rizika Owner   Group 1  
Bad Idea (Melges 24)
Bob Clark Tactician USARC26 Group 3  
Heather Lockwood Headsail Trimmer    
Liz Zimmerman Pit 729479N   Group 1  
Scot Zimmerman Helm 729478T USAMZ28 Group 1  
Bada Boom (Viper 640)
Joe Healey Bob McHugh 264445V    
Bangor Packet (J 24)
Tony Parker    
Berteau Group (J 70)
Matthew Clark USAMC139 Group 1  
Michael Miller Tactician USAMM61 Group 1  
Mark Renz Watch Captain USAMR19 Group 1  
Sarah Renz USASB10  
Bertha (J 70)
Drew Hamilton Headsail Trimmer USADH159 Group 1  
James Unsworth USAJU9  
Pamela Unsworth    
Black River Racing (J 70)
Douglas Strebel 243432M USADS101  
Blind Squirrel (Melges 24)
Jeff Bonanni Tactician USAJB241  
John Brown Captain 696977X USAJB293  
Justin Hood Offside trimmer USAJH13 Group 3  
Carl Horrocks Spinnaker trimmer Usach81 Group 1  
Naomi Van den Bergh Bow 651723T BELNV5 Group 1  
BLUE (J 88)
Brian O'Malley 410885Y USABO12  
Blue Lobster (VX One)
Curtis Adam Chef   Group 1  
Marissa Bamonte   Group 1  
Ian Maccini Skipper 699912X USAIM15 Group 1  
Blue Red Grey (Melges 24)
Bill Babel USAWB28 Group 1   Yes  
Finley Clark USACC245 Group 1   Yes  
Trevor Davis Other USATD27 Group 1   Yes  
LAURA JOHNSON Bow USALJ26 Group 1   Yes  
Blue2 (VX One)
Brian Bennett    
Bob Maccini 699911Z    
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician USASB38 Group 1  
Andrew Fisher Helm 298175j USAAF4 Group 1  
Melissa Fisher Owner 298614b USAMF57 Group 1  
CAN 550 (J 70)
jeffry brock Main Trimmer   Group 3  
Matthew Christie Stunt Owner canmc17 Group 1  
Patrick Gavin Brynes Headsail Trimmer   Group 3  
Stu McCrea Chef 753428U CANSM38 Group 1  
Carlos (J 70)
Terra Berlinski Mast   Group 1  
Steph Karidas Mast    
Josh Putnum Tactician    
Nate Vilardebo Spinnaker trimmer    
Emory Williams Owner    
Catapult (J 70)
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Celadon (Beneteau M510)
Steve Lesniak 395661E    
C'est Bon (Beneteau Sense SD)
Emily Casella   Group 1  
Nicole Catalano Floater   Group 1  
Nick Dovbniak Pit Assist CANND2 Group 3  
Clint Hodges Bow 296060X   Group 1  
Deborah McKeon Floater 753601C   Group 1  
Carl A Merz Owner 261041H    
Caitlin Niemic Main Trimmer 339102Q   Group 1  
Trip Wolfskehl Bow   Group 1  
Charleston tide (S2 7.9)
Jerry Reynolds    
Cheers (Santana 30/30)
James Smith 255325r    
ChessieRacing (Tripp 62)
George Collins    
Chicken Dinner (J 70)
Alexa Beal Other USAAB189 Group 1  
John Beal Helm 237131P USAJB382 Group 1  
john a. Beal Headsail Trimmer USAJB383 Group 1  
Bretton Gardner Staysail trimmer 257163Z USABG75 Group 1  
Chicora (J 24)
Don Hill    
Chinook (J 70)
Rocky Geyer Bow USAWG38 Group 1  
Rick Guardia Headsail Trimmer USAEG38 Group 1  
John Hammel Tactician USAJH294 Group 1  
Frank McNamara Helm 283842W USAFM9 Group 1  
Chip's All In (B32)
Benjamin Givens Main Trimmer 262539U   Group 1  
Joe Goulet Navigator 159888R USAJG124 Group 1  
Vladimir Kulinichenko Spinnaker trimmer 233931P usavk6 Group 3  
Scott MacGregor Offside trimmer 318834B USASM192 Group 1  
Brian Malone Tactician 301499Z   Group 3  
Chip Merlin    
Dan Peckham Floater None Group 3  
Kathleen Robinson Bow USAKM161 Group 1  
Choppy Seas (Viper 640)
Nick Ewenson    
Thomas Loutrel    
Brain Zimmermain    
Chuck Wagon (VX One)
Phip Hallowell    
CofC Women's Team (VX One)
Annabel Carrington Bow   Group 1  
Paris Henken    
Alie Toppa Other    
Columbia (J 70)
Dave Dowdney Headsail Trimmer   Group 1  
Mark English Bow   Group 1  
Nelson Mills Helm    
Ian Moriarty Tactician   Group 3  
Cougar (Melges 30)
Ned Goss    
Crazy Train (Melges 24)
Brigette Croke Helm 373776G USABC86 Group 1   Yes  
Patrick Croke Captain 301816K USAPC38 Group 1   Yes  
Mikey Gemperline Tactician USAMG121 Group 1   Yes  
Andrew Kingston Bow USAMG121 Group 1   Yes  
Megan Roach Main Trimmer USAMR174 Group 1   Yes  
Crush (J 24)
Chris Edwards    
Cruzan Rhode (VX One)
Timothy Desmond Strategist   Group 1  
Timothy Pitts 672417R isvtp1  
DangerMouse (J 70)
Taz Coffey Stunt Owner 688042v usatc96  
Katie Kirk Bow 773702S usakk108 Group 1  
Jesse McKnight Chef 690961P USAJM254 Group 1  
Andrew Noel Spinnaker trimmer 658880E USAAN32 Group 1  
Dark Energy (Melges 24)
Carl Fast Main Trimmer 672476R USACF24 Group 1   Yes  
Laura Grondin 700622P USALG43 Group 1   Yes  
Frank Murphy Headsail Trimmer 686899u USAFM32 Group 1   Yes  
Richard Peale Bow 698697M USARP77 Group 1   Yes  
Matthew Ray Tactician USAMR166 Group 1   Yes  
Dauntless (Beneteau First 47.7)
Donald Terwilliger 392099G    
Dead on Arrival (J 105)
Joe Highsmith    
Denali 0.5 (J 70)
Skip Dieball    
william mckinley Skipper 304136m USAWM99 Group 1  
Geoff Paine Main Trimmer 715248Z USAGP49 Group 1  
Randy Singelyn Stunt Owner USARS57 USARS57 Group 1  
Deviation (J 88)
Dave Coughlin    
Jeff Goff Strategist USAJG22 Group 1  
Kerry Klingler Tactician 103972T USAKK45 Group 3  
Tim Longo Bow   Group 1  
Michelle Newman Mast   Group 1  
Iris Vogel 154629U USAIV2 Group 1  
Diego (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Dime (J 70)
Eric Dorman Rush Chairman USAED Group 1  
Ben Glass Watch Captain USABG17 Group 1  
Andrew Loe Staysail trimmer 327586J USAWL18 Group 1  
Mallory Loe Owner USAMF48 Group 1  
Direction (30/2)
JOHN SPRINGER    
Dragon (VX One)
Adam Ceely Tactician 389389U   Group 1  
Kaitlyn Dow    
Nick Woviotis Skipper 671286T   Group 1  
Eagle's Eye (Fareast 28R)
Damian Craig Main Trimmer   Group 3  
Todd Fedyszyn Tactician 249377k CANTF Group 3  
Amy Leek Other   Group 1  
Ann Sheridan Bow   Group 1  
Tristan Story Headsail Trimmer   Group 3  
Matt Wake Skipper 242170N    
Scott Williman Floater   Group 1  
Easterly (e-33)
Will Cramer    
Easy Tiger (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Elusive (J 70)
Chuck Millican BERCM  
Emocean (J 120)
Bill Hanckel 143922n    
Empeiria (J 70)
Ian Barrows Spinnaker trimmer   Group 3  
Tim Healy Tactician   Group 3  
John Heaton    
Zach Mason Headsail Trimmer   Group 3  
Eolo (J 70)
Kevin Broome Bow 293665C   Group 1  
Manuel Cadarso 765997W   Group 1  
Martin Hermida Headsail Trimmer   Group 1  
Ignacio Perez Morett Main Trimmer MEXIP1 Group 1  
Erato (Monohull)
Eric Frische Pit    
Shea Gibson Navigator    
Brendan Guthrie Tactician    
Mark mahonu    
Stan Radev Skipper   Group 1  
Matt Thomson Main Trimmer   Group 1  
Escape (J 70)
Jason Doyle Spinnaker trimmer USAJD218 Group 1  
Michael Duff 186723W usamd151 Group 1  
Meade Maxwell Pit USAHM48 Group 1  
Polk Wagner 172511H USAPW63 Group 1  
EX KAHN (Melges 24)
Reid Collins USARC25 Group 1   Yes  
Brent McKenzie USAGM81 Group 1   Yes  
Alex Padgett USAAP98 Group 1   Yes  
Isak Peterson USAIP11 Group 1   Yes  
Exile (J 88)
Andy Graff 255164W USAAG112  
Sarah Graff Grinder USASG108 Group 1  
Sam Keys Runners USASK79  
Hunter Ratliff Tactician USAHR9 Group 1  
Blay Schoenherr Rush Chairman USAES86 Group 1  
Nick van Antwerp Mast USANV15 Group 1  
Fearless (melges 32)
John Lucas/Durlach 141933m    
Firewater (Melges 24)
George Haynie Skipper 183785E USAGH26 Group 1   Yes  
Gail Heausler Tactician 285939G USAGH75 Group 1   Yes  
Ben Richmond Other USABR86 Group 1   Yes  
James Takacs Bow 707743E USAJT164 Group 1   Yes  
FJ (VX One)
Sandra Askew 754490T usasa57  
Flash Rider (VX One)
Michael Norris 298841G    
Fleur du Rocher (Contest 42cs)
Henk Evers    
Fogdog (1D35)
Andrew Guhl 743378U    
Full Monty (J 70)
Denis Hope-Ross Chef IRLDH39 Group 1  
Theodore Lepich Watch Captain USATL49 Group 1  
Jackson Montague Mid Bow USAJM385 Group 1  
Latane Montague USARM175 Group 1  
Full Throttle (Melges 24)
Andy Burdick    
Brian Porter    
RJ Porter    
Matt Woodworth    
Fully Involved (B25)
Steve Vincent 396645G    
GenZ (Viper 640)
Augie Dale Spinnaker trimmer   Group 1  
Sarah DeLoach Bow 745042s    
Lars Osell Skipper 752439N    
Max Williams Chef   Group 1  
Giant Realistic (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Goatdog VX (VX One)
Jamie Keating 776306N    
GotJohnny! (Islander P40)
Dale Holland    
Guillotine (Melges 32)
Guy Mossman 147033P    
HERMES (c) (Melges 24)
Clerc Cooper USACC162 Group 1   Yes  
Mike Kirschner USAMK41 Group 1   Yes  
Gavin Rudolph USAGR41 Group 1   Yes  
Tiffany Schaefer USATS149 Group 1   Yes  
Tony Staley GBRTS59 Group 1   Yes  
High Visibility (J 105)
Gebel Seese 660907G    
Highlanders (J 70)
Marcelo Ferreira Watch Captain BRAMF2 Group 1  
Henrique Haddad Tactician BRAHH3 Group 3  
Selmo Nissenbaum Skipper BRASN2 Group 1  
Georgia Rodrigues Bow BRAGD24 Group 3  
Hijack (J 24)
Fred Deom Skipper    
Edouard Proust Headsail Trimmer   Group 1  
Louis Samson Bow    
Alain Vranderick Tactician    
Hijinks (J 88)
Matt Coughlin Bow    
Will Harris Rush Chairman    
Jack Huebschmann    
Cory Sertl    
Mark Sertl    
Laura Weyler 762994X USALW58  
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Brad Boston Tactician   Group 3  
Curtis Florence Headsail Trimmer   Group 3  
TREY SHEEHAN 338674J USAJS77  
wilson stout Bowman USAWS74 Group 1  
Houzee (Soverel 36 Non Spin)
Francisco Davila 237817Y    
IBIS (Sabre 38)
Bruce Aistrup Grinder   Group 1  
Phil Boris Headsail Trimmer    
Robert A Mintz II Captain USARM171  
Erik Oberg Mid Mast   Group 1  
Tim Osbon Tactician   Group 1  
Paul VanWagenen Floater   Group 1  
Todd Wellman Headsail Trimmer   Group 1  
Kevin Wissel Grinder   Group 1  
Michael Wolk Navigator   Group 1  
Illyria (J 120 CF)
John Keenan 382506P    
Imari (Pacific Seacraft 31)
Jimmy Doyle Skipper    
Dave Kowert Tactician    
William Kruse Floater 358006T   Group 1  
Jeff Rose Grinder   Group 1  
Tracy Roth Main Trimmer   Group 1  
Incineroar (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Indigo (Pearson Vanguard )
Paul Deveaux    
Elliott Dodds Floater    
William T Jones Jr Strategist 765316S   Group 1  
Dave Kascak Grinder    
EP Keller Stunt Owner    
Elias Parker Bow   Group 1  
Molly Right    
Invisible Boatmobile (J 22)
Ryan Davidson Helm   Group 1  
Alex Jacobs Medic/Doctor   Group 1  
Stefan Kuehn Co-Skipper    
Barnacle Boi Sean Hannigan Chef   Group 1  
Isabelita Con Queso (VX One)
Christopher Alexander 241081N USACA30  
Island Flyer (Wauquiez Centurion 40s)
Tom Ericsson Main Trimmer    
Eugeen Hageniers Spinnaker trimmer    
Spencer Lightfoot Bow   Group 1  
Denny Manrique Skipper 271826R    
Mark Nichols Tactician 213007e USAMN50 Group 1  
Patrick Nichols Rush Chairman   Group 1  
Mo Regnier Helmsman CANMR19 Group 1  
Joel Santerre Headsail Trimmer   Group 1  
Charlie Schroeder Headsail Trimmer    
John Schurke Mast   Group 1  
Jaws (Melges 24)
Roger Counihan 686231T USARC92 Group 1   Yes  
Jo Mamma (J 24)
Mike Palazzo 309980J USAMP72  
Johnny Thunder (J 70)
Brian Wood    
Joust (Melges 24)
Ryan Arfman Spinnaker trimmer    
Fuzz Foster Other   Group 3  
Richard Osborne 225238S    
Ole pederson Mid Bow   Group 1  
Joyride (J 105)
Robert Scribner 244453T    
Kestrel (Baltic 38DP)
Scott Sorenson 390308M    
Kleine Rainbow (Melges 24)
Noah Blacker    
Bent Dietrich    
Howard Mayers    
Clare Perry    
Martin Trcka    
Las Brisas (J 30)
Mark Swatta    
Layla (Hunter Legend 35.5)
Eric Dove    
Leda (Melges 24)
Avery Field Grinder 321679Z USAAF49 Group 1   Yes  
Chris Field Helm 347538D USAJF36 Group 1   Yes  
Jack Field Tactician 234593B USAJF125 Group 1   Yes  
Vicki Field Navigator 185827z USAVF5 Group 1   Yes  
Jon Wenderoth Watch Captain 256655c USAJW182 Group 1   Yes  
Level Pelican (J 24)
Robert Bowden Tactician 236906U   Group 1  
Crisp McDonald Helm 703892Z   Group 1  
Ryan Smoker Bow    
Jonathan Stewart Headsail Trimmer    
Erica Trotter Mast    
lil' Grizzly (J 70)
Charles Bayer Skipper 161426K USACB58 Group 1  
Peter Griffin Rush Chairman USAPG27 Group 1  
Todd Jones Headsail Trimmer USATJ4 Group 1  
Lynn Kotwicki Spinnaker trimmer 304794D USALK8 Group 1  
Lime (VX One)
Reggie Fairchild 218683G    
Little Side Hustle (J 70)
Dustin Vaitekunas Bow 778095S USADV41 Group 1  
Margaret Allen Pit 778093z USAma3 Group 1  
nico cottone Helm 257638D   Group 1  
Ben Sutterlin Main Trimmer 778094V USABS128 Group 1  
Loki (J 70)
Michael Zupon 308430S    
Lucky Dog / Gill Race Team (Melges 24)
Travis Weisleder    
Magic 8 Ball (J 22)
David Buckley    
Kristen Buckley Headsail Trimmer    
Holly Deuterman Bow   Group 1  
Steve Morris Spinnaker trimmer 179490J   Group 1  
Magic Bus (VX One)
Jerry Callahan    
MarkSetBot (J 70)
Tom Dawson Grinder 182115I USATD99 Group 1  
Richie Ellis Grinder USARE46 Group 1  
Michael Lonchar   Group 1  
Dunne Saal Chef 702874W USAWS116 Group 1  
Matadora (J 24)
Dan Rogge    
Metolius (Frers Royal Huisman 84)
Ben Poucher    
Midlife Crisis (J 70)
Bruce Golison 143093T USABG32  
Steve Hunt Tactician    
Jeff Reynolds Spinnaker trimmer USAJR149  
Erik Shampain Boat Captain   Group 3  
Midnight Blue (Melges 20)
Jason Michas 339546G USAJM295  
Midnight Sun ( Melges 20)
Alexis Michas 35644D USAAM101  
Mighty Fine (Beneteau 42s7)
Arch Altman Skipper 386454E    
Mike Bonner Headsail Trimmer   Group 1  
Ed Doughty Floater    
Doug Longhini Pit   Group 1  
Mike Penney Bow   Group 1  
Gary Peterson Mast    
Mike Roche Main Trimmer    
Jane Staveley Owner   Group 1  
Jeff Thomas Tactician 352598G   Group 1  
Mirage (VX One)
Cedric Lewis/ Chip Carr 168518Z    
Monkey Business (Fareast 28R)
Mac Dickson    
Ridgely Mackenzie Medic/Doctor USARM169 Group 1  
Jim Nicholas Spinnaker trimmer   Group 1  
Sean Nunes Headsail Trimmer IRLSN1 Group 1  
Jonathan Pollak 686064S USAJP188  
Jacolyn Wetmore USAJW209 Group 1  
Monsoon (Melges 24)
Bruce Ayres    
Andrew Campbell Tactician   Group 3  
Ian Coleman Spinnaker trimmer   Group 3  
George Peet Bow 258869O Usagp6 Group 3  
Chelsea Simms Bow   Group 1  
Moose Down (J 120)
Rick Moore 720017Q    
Mr. Pitiful (J 70)
kevin downey 120524D usakd44 Group 1  
Mike Downey USAMD165 Group 1  
Patrick Norris Main Trimmer usapn21 Group 1  
brian thomas Tactician usabt38 Group 1  
Muy Muy (J 24)
Patricio Sly 685856H    
Nessuna (J 70)
Alex McPhail 753811X USAAM137  
Next (KP 36)
Ryan Walsh / Jon Desmond    
NINE (J 70)
Alec Anderson Bow   Group 3  
Mike Buckley Tactician   Group 3  
Oivind Lorentzen    
Chuck Norris Other   Group 3  
Nitemare (J 70)
Amy Neill    
Norboy (J 70)
Leif & Laura Sigmond 200260E USALS46  
OceanPact (J 70)
Flavio Andrade BRAFA20  
Kiko Pellicano   Group 3  
Gabriel Penido    
Mauricio Santa Cruz    
Oestara (Sweden 42)
Chris Bartick Headsail Trimmer   Group 1  
Davis Blivin Grinder   Group 1  
Beverly Peel Owner    
David Peel Skipper 321402C    
James Robertson Tactician   Group 1  
Mark Thomas Headsail Trimmer   Group 1  
Phil Turner Mid Mast   Group 1  
Old School (J 70)
Brandon Flack Stunt Owner 208873F USABF15  
cindy flack Tactician 365948H USACF79 Group 1  
Dylan Flack Rush Chairman 365950B USADF80 Group 1  
Lily Flack Helm 365952D USALF29 Group 1  
Opportunity (Melges 24)
Chris Annino Other USACA77 Group 1   Yes  
Zach Champney Skipper 676348H USAZC3 Group 1   Yes  
Jack Derry Spinnaker trimmer 734533W USAJD265 Group 1   Yes  
Caelan Desmond Mid Bow USACD119 Group 1   Yes  
Cara Samson Main Trimmer USACS298 Group 1   Yes  
Orange Crush (J 24)
Tyler Benjamin    
Pale Horse (J 70 )
Jake Christy usajc280 Group 1  
Augi Hernandez usaah26 Group 1  
Mark Teborek Chef 108713Q USAMT36 Group 1  
Brad Terpstra Spinnaker trimmer USABT24 Group 1  
Patriot (Farr 30)
Meagan Bryant Pit   Group 1  
Pancho Gonzales Tactician 666954U USAPG49 Group 1  
Michael Greenwell Bow   Group 1  
Peter Quinn Floater   Group 1  
Tony Sanpere Main Trimmer 178803W ISVAS2  
Jay Streit Headsail Trimmer   Group 1  
Steve Young Skipper 718731V USASY10 Group 1  
Peregrine (Beneteau 456)
Griffin DesMarteau Headsail Trimmer    
David Vienneau Headsail Trimmer   Group 1  
Timothy Vienneau Captain 331544O    
Perky2 (Melges 24)
TJ Craig Tactician USATC115 Group 1   Yes  
Shannon Hicks Bow USASH138 Group 1   Yes  
Christopher Jeffries Skipper USACJ54 Group 1   Yes  
Darric Newman Spinnaker trimmer USADN51 Group 1   Yes  
Phoenix (J 70)
Jessica Chase Bow USAJC267 Group 1  
Scott Dodge Tactician USASD15 Group 1  
Peter Firey 281443P Usapf34  
Timothy Mangus Runners USATM17 Group 1  
Eric Mentzell Mid Bow 222348P USAEM13 Group 1  
Photon (1D35)
Jose Biascoechea Bow    
Scott Heisler Offside trimmer    
Oliver Humnphries Main Trimmer    
PJ Johnson Tactician    
Dan Liberty Navigator    
David O'Reilly Helm    
Eddie Parker Headsail Trimmer    
Sarah Tamsberg Pit    
Andre the Dutchman Mast    
Planet Claire (J 70)
John Koten    
Playdate (J 70)
Natalya Doris Headsail Trimmer 699176P USAND27 Group 1  
Gretchen Freye Spinnaker trimmer USAGF57 Group 1  
Emily Maxwell Skipper 304318N USAEM93 Group 1  
Ellen Quinn Stunt Owner 208804S USAEQ4 Group 1  
Coco Solsvig Rush Chairman USACS188 Group 1  
Powerplay Racing (J 70)
Peter Cunningham    
Rarity (J 70)
Peter McClennen    
Marty McKenna 295774I USAMM163  
Brian Murphy Floater USABM131   Group 1  
Rascal (J 70)
Henry Brauer 101634G USAHB36  
Rattle n Rum (GP 26)
Mike Beasley    
Reach Around (J 70)
Thomas Bowen 140629L USATB91  
Reciprocity (VX One)
Jeff Eiber    
Greg Fisher 123371O    
Jo Ann Fisher    
Relative Obscurity (J 70)
Victor Diaz de Leon Main Trimmer   Group 3  
Peter Duncan 166184B Usapd71  
Jud Smith Headsail Trimmer   Group 3  
Willem Van Waay Headsail Trimmer   Group 3  
Reload (X-Treme 26)
Oleg Popov    
Reset (J 70)
Peter Barrett    
Richard Parker (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Rimette (J 70)
John Brim Helm 198990O   Group 1  
Taylor Canfield Tactician   Group 3  
Scott Ewing Bow USASE46 Group 1  
Colllin Leon Headsail Trimmer   Group 3  
Rosebud (J 70)
Robby Bisi Tactician ARGBR6 Group 3  
Massimo Bortoletto Headsail Trimmer   Group 3  
Max Nickbarg Bow   Group 1  
Pamela Rose 736789t USAPR62  
Ruckus (J 105)
Patrick Chisum Bow 696780Y USAPC123 Group 1  
Paul Jacques    
Matt Seif Owner    
Russ Smith Owner    
Emily Zogas Mast    
Rumblefisch (J 24)
Peter Fischel    
RumFront (J 105)
Fred Martschink/ Bill McKenzie 119390c    
Colin Grey Voigt Bow    
Patrick Hogan Main Trimmer    
Jack Kauffman Mast    
Fred Martschink Co-Skipper 119390c    
Bill McKenzie Skipper    
Frances McKenzie Pit Assist    
Mac McKenzie Rush Chairman USAWM106 Group 1  
Debbie O'Hara Pit    
George Scarborough Headsail Trimmer    
Will Sloger Spinnaker trimmer 711031S   Group 1  
Sailing Inc (J 70)
Batton Kennon Pit   Group 1  
Drew Lisicki Skipper   Group 1  
Meyer Moore Bow   Group 1  
Kate O'Donnell Tactician   Group 1  
Catie Yeager Spinnaker trimmer   Group 1  
Savasana (J 70)
Brian Keane 198186K USABK22  
Sceptre ( J 130)
Bob Musor 766267X    
Screaming Mimi (Melges 24)
Marc Bailey 302991Y USAMB75 Group 1   Yes  
Will DeHart Tactician USAWD48 Group 1   Yes  
BJ Leonard Spinnaker trimmer 765458S USAWL36 Group 1   Yes  
Derek Lord USADL100 Group 1   Yes  
Sea Biscuit (Sabre 452)
Andrew Britton    
Avery Fanning    
Deanna Fanning    
Mark Fanning 322511G   Group 1  
SeaMour (Catalina 380)
Fran Boyd Main Trimmer    
Jay Cook Rush Chairman    
Scott Kavanagh Headsail Trimmer    
Elizabeth Lonergan Bow    
Chad McPeters Headsail Trimmer    
Sarah Perry Headsail Trimmer    
Robert Seymour Helm    
Seaweed (J 88)
Shannon Brown USASB102   Group 1  
Pete Doyle Chef   Group 1  
Tim Finkle    
Kevin Morgan   Group 1  
Scott Walter Bow   Group 1  
Kris Werner Tactician 144826S USAKW14 Group 3  
Selkie (J 70)
Vivien Allan Bow 721216D GBRVA4 Group 1  
Eric Barreveld USAEB79 Group 1  
Michael Booker 305136P USAMB85 Group 1  
Jack Wallace 741720Y USAJW224 Group 1  
SendIt (VX One)
Scott Gise Other   Group 1  
Ashley Maltempo Other 733784F   Group 1  
Bill Wiggins    
SendIT (VX One)
Ashley Maltempo 733784F    
Senioritis (J 22)
Madeline Rogers Bow   Group 1  
Courtney Salzman Spinnaker trimmer   Group 1  
Sylvia Skerry - College of Charleston Sailing    
Jack Thompson    
Shaka (Melges 24)
Scott Mathis Headsail Trimmer USASM2 Group 1   Yes  
Tom Sawchuk Pit USATS67 Group 1   Yes  
KC Shannon Skipper USAKS115 Group 1   Yes  
Jeremy Tudor Tactician USAJT153 Group 1   Yes  
Elisabeth Whitener Bow USAEW85 Group 1   Yes  
Simply Irresistable (J 70)
Blake Billman Bow USABB62 Group 1  
Ed Furry Spinnaker trimmer   Group 3  
Glenn Gault    
Dave Scott Main Trimmer   Group 3  
Sita (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Sitella (XP44)
Ian Hill 749772Z    
Skimmer (J 105)
Anthony Del Porto Bow   Group 1  
Andrew Hagood Mast   Group 1  
Ben Hagood    
Nancy Hagood    
Miles Martschink    
Miles Martschink Jr Headsail Trimmer   Group 1  
Cathy Swanson    
John Tabb Pit   Group 1  
SLINGSHOT (Melges 20)
Wes Whitmyer Jr 171032F usaww1  
Slippery (Melges 24)
Scott Duensing Headsail Trimmer    
Andrew Girrell Spinnaker trimmer 334798k   Group 1  
Brian Janney    
Jerry Miller Owner 750103N    
Soul (J 36)
College of Charleston 133107F    
Spaceman Spiff (J 88)
Doug Moose Pitman 358754I USADM34  
Abigail Ruhlman Pit 286884M USAAR7 Group 1  
J. Ryan Ruhlman Spinnaker trimmer 286885N USAJR106 Group 1  
Rob Ruhlman Helm 172216J USARR49 Group 1  
Tesse Ruhlman Headsail Trimmer USATR70 Group 1  
Maegan Ruhlman Cross Headsail Trimmer 286886O USAMR49 Group 1  
SPOOKIE (TP52)
Steve & Heidi Benjamin 101374L USASB  
Sprint 6 (GP 26)
Tac Boston Chef   Group 3  
bruce burton Rush Chairman 124237N VANBB2 Group 1  
Greg Mullett Floater 172037M   Group 1  
Pete Peterson    
G John Stevens    
Stampede (J 70)
Eric Doyle Mid Mast Usaed4 Group 3  
Charlie Mckee    
bruno Pasquinelli    
Max Skelley    
Surprise (Melges 24)
Simon Beaulieu Spinnaker trimmer CANSB37 Group 1   Yes  
Dan Berezin Skipper CANDB37 Group 1   Yes  
Kathy Kushner Bow CANKK8 Group 1   Yes  
Aliaksandr Praskurnin Pit CANAP18 Group 1   Yes  
Alexander Yakimov Mid Bow CANAY3 Group 1   Yes  
Surrender to the Flow (J 70)
Rob Gorman 103467R USARG74  
T2 (J 70)
Hanson Bratton Skipper 244065T USAHB35  
Spencer Colpaert Headsail Trimmer USASC45 Group 3  
Alex Hume Main Trimmer   Group 1  
Tim Kelly Headsail Trimmer USATK36 Group 1  
Taipan (J 70)
Ashley Hunsader Mid Mast USAAH121 Group 1  
Lloyd Karzen Owner 310605E USALK45 Group 1  
Roderick Salazar Main Trimmer USARS50 Group 1  
Joy Taylor Headsail Trimmer USAJT142 Group 1  
Tangerine (Viper 640)
Corinne Durocher Mid Bow   Group 1  
Charlie Morano Spinnaker trimmer 655511s   Group 1  
Dale Pokorski Headsail Trimmer   Group 1  
James Pokorski Skipper 748618P    
TBD (VX One)
David Loring Helm    
Craig Milling Owner    
Crawford Milling Headsail Trimmer 366120P    
TBD (VX One)
Kelly Cole 663944J USAKC90  
Tea Dance Snake (J 70)
Jackson Benvenutti Tactician   Group 3  
Peter Bowe 293717V    
Todd Jenner Headsail Trimmer 687255P USATJ26 Group 1  
mike mcnamara Pit   Group 1  
Team vineyard vines (J 70)
John & Molly Baxter    
Molly Baxter Strategist USAMB73  
Jake Ladow Headsail Trimmer    
Ben Lamb    
Teamwork (J 122)
Robin Team 197463E USART23  
Temptress (SR33)
Kenneth King    
Terminally Pretty (Viper 640)
Geoff Ewenson Stunt Owner   Group 3  
Mary Ewenson    
Eric Oetgen Strategist   Group 1  
terreaway (J 70)
Kevin Jewett Tactician   Group 3  
Terre Layton Helm 231840L   Group 1  
Matt Pistay Medic/Doctor   Group 3  
Will Tyner Bow   Group 1  
The 300 (Melges 24)
Steve Boho 330718M usasb116  
Connor Davis    
Chadwick Hough Tactician    
Ted Keller    
Katherine Matheson Mid Bow   Group 1  
The SeaBin Project (VX One)
Paul Murphy    
Wayne Pignolet   Group 1  
Torqeedo (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Trap Queen (Viper 640)
Jonathan Colarusso & Sarah Schaill 122813H USAJC108  
Traveller (Beneteau Oceanis 55)
Bjorn Kronquist 60793    
Truckin' (J 70)
Peter Howell Headsail Trimmer USAPH95 Group 1  
Alex Meleney Helm 234596E USAAM139  
Carl Segen Main Trimmer USACS104 Group 1  
Michael Watts Bow USAMW139 Group 1  
TWD (VX One)
Sam Padnos    
UltraViolet (Antrim 27)
Dave Prucnal 127860Y    
Unsubscribe (Beneteau)
Michael Zimov    
US Patriot Sailing (Melges 24)
Zac Bayhan Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Beckett Headsail Trimmer   Group 1  
Phillip Davis USAPD93 Group 1  
Guy Sorensen Tactician 755437y   Group 1  
USA 167 (J 70)
James Prendergast 245162T    
USA 232 (VX One)
Bill Lydens    
USA 42 (J 70)
Chris Fretz Usacf98 Group 1  
Walter Lenhard Spinnaker trimmer USAWL43 Group 1  
John Maschal Headsail Trimmer USAJM450 Group 1  
Richard Wagner 173418P USARW153  
Vamos!! (J 70)
Caroline Atwood    
Miguel Karsters Spinnaker trimmer   Group 3  
Connor Mraz    
Griffin Segalla    
Velocidad (J 24)
Emily Aspland Mast   Group 1  
Peter Cronin Bow 734757Y USAPC118 Group 1  
Michael Mcallister Tactician    
Christopher Stone Helm 377180E    
Fred Wiedecke Headsail Trimmer    
Victory (VX One)
Christian Koppernaes USACK1  
Vitaly (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Voodoo (Melges 24)
Timothy Edwards Bow USATE38 Group 1   Yes  
Kate gladieux Bow USAKG40 Group 1   Yes  
Curtis Jazwiecki Tactician USACJ36 Group 1   Yes  
Greg Semack USAGS88 Group 1   Yes  
Vortex (J 70)
Bradlee Anderson 728563Q USABA48  
Alex Mazzeo 663746W USAAM177  
Matthew Monts 695371W USAMM317  
Lucas Sawin 719263N USALS104  
James Thurlow 745367N USAJT166  
VX 154 (VX One)
Will Van Cleef/ Marc Durlach    
VX one (VX One)
John Potter    
War Canoe (Melges 24)
David Brink    
Mike Goldfarb    
Morton Henriksen    
Mark Strube    
Warhorse (1D35 )
Trey Brown Skipper   Group 1  
Jared Chrysostom Bow   Group 1  
Jeffrey Frohock Headsail Trimmer   Group 1  
Polly Jarman Floater   Group 3  
Matt Price Pit   Group 1  
Ginger Sutton Pit Assist   Group 1  
Alex Tracy Main Trimmer USAAT42 Group 1  
Boris Van dyck Mast   Group 1  
Warpspeed (J 24)
George Murray    
Warrior Sailing (J 22)
Josh Agripino    
Scott Ford Main Trimmer 720881P   Group 1  
Sammy Lugo Headsail Trimmer    
Warrior Sailing 1 (J 22)
David Caras Main Trimmer 747181G   Group 1  
Dawn Hart Helm    
Rachelle Pontes Captain 769053P    
Warrior Sailing 3 (J 22)
carlos hernandez Main Trimmer   Group 1  
Tyra Moore   Group 1  
Pat Smith    
Warrior Sailing 4 (J 22)
Michaela Dahlke    
John Fernandez    
Isaac Francois    
Warrior Sailing 5 (J 22)
Rae Carlers    
Charles Miller Staysail trimmer   Group 1  
Warrior Sailing 6 (J 22)
Robert Aiken    
Melissa Klotz    
Keith Moore   Group 1  
Warrior Sailing 7 (J 22)
Ramesh Haytasingh    
Sua Tuimalealiifa    
Terrance Young    
Water Phantom (C&C 36 XL/kcb)
Charles Nelson 200912D    
White Blaze (Flying Tiger 7.5)
National One Design Sailing Academy 727780A    
Wild Child (J 70)
Chris Chadwick Stunt Owner 253780y Usacc76 Group 1  
Henry Filter Helm USAHF1 Group 1  
Tom Murray Bow USATM65 Group 1  
Doug Stryker Main Trimmer USADS249 Group 1  
Wings (J 88)
Mike Bruno 14657c usamb58  
William Florio Bow   Group 1  
Stu Johnstone Chef USASJ6 Group 1  
Chris Morgan Main Trimmer   Group 3  
Tim Randall Bow   Group 1  
RJ Trejo   Group 1  
X LeCoq (Melges 24)
Liam Harr Headsail Trimmer 402369w USALH45 Group 1   Yes  
Michael Mayer Helm USAMM356 Group 1   Yes  
Jack Roop Pit USAJR172 Group 1   Yes  
Kathleen Roop Floater USAKR57 Group 1   Yes  
Thomas Roop 270017g USATR38 Group 1   Yes  
Your Move! (C&C 99)
Warren Collier Headsail Trimmer 175422P   Group 1  
Ansley Curry Pit    
David Jackson Skipper 136561V    
Elizabeth Jackson Co-Skipper   Group 1  
Craig Rastello Strategist    
Will Shirley Navigator   Group 1  
Geoff Swain Mid Bow   Group 1  
Zig Zag (Melges 24)
Tom Babel Tactician   Group 3  
Marty Jensen USAMJ15 Group 1  
john kunitzer Bowman usajk33 Group 1  
Terry Meyer Alternate   Group 1  
Zingara (Melges 24)
Bill Gooderham Bow Canbg2 Group 3  
Scott Nixon Tactician 185883h USASN4 Group 3  
Richard Reid Helm CANRR5 Group 1  
Mike Wolfs Spinnaker trimmer   Group 3  
Zoo Crew (VX One)
Stan Stanton   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018