2018 Helly Hansen NOOD Regatta Annapolis
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
(J 80)
Jonathan Bartlett Tactician 155382y   Group 3  
Debbie Gosselin Pit   Group 1  
John White 114973X    
Shane Zwingelberg Rush Chairman   Group 1  
1093 (J 22)
Dave Edinberg Bow   Group 1  
Robert Martensson Helm 652301F    
Ron Neugerbauer Pit    
12 (underscore like the old 12M boats) (J 22)
Robert Bouknight 124810i    
Jack Hyatt Headsail Trimmer   Group 1  
Joe Oots Bow   Group 1  
6 (J 70)
Jon Forst Headsail Trimmer USAJF52 Group 1  
Mark Hillman Helm 168750B USAMH132 Group 1  
Prag Katta Offside trimmer USAPK59 Group 1  
Robbie Ramos PURRR1 Group 1  
Jacolyn Wetmore Mast USAJW209 Group 1  
Abientot (J 35)
Roger Lant 376990M    
Alzo (J 22)
Pat Curran Skipper 223594Z USAPC42 Group 1  
Billy Martin Headsail Trimmer   Group 3  
Janel Zarkowsky Bow 266749G USAJZ20 Group 1  
Annapolis Yacht Club Youth Team (J 70)
Will Cornell Pit USAWC93 Group 1  
James Golden Helm 215402H USAJG167 Group 1  
Luke Koerschner Bow Usalk54 Group 1  
Harrison Koller Tactician 675375s USAHK29 Group 1  
Nicholas Papadopoulis Pit 704951U USANP26 Group 1  
Anneliese (B-40)
Janet Zebleckes Co-Skipper   Group 1  
Joseph Zebleckes    
Antagonist (J 70)
Harry Brigham Helm 764052N   Group 1  
Rob Culp Pit   Group 1  
Keith Hahn Headsail Trimmer   Group 1  
Hutch Robbins Chef   Group 1  
Patrick Vargo Tactician   Group 1  
Anything Goes (Ensign)
Michael Stratton    
Argo (Alberg 30)
Jonathan Bresler Bow 744162Z   Group 1  
David Butta Floater   Group 1  
John Donegan Other 729856N    
Liz Williams Headsail Trimmer   Group 1  
T.C. Williams 206875D    
Atlas (C&C 121)
Dave Burns    
John Burns    
Dave Heroux    
Peter Holden 653914u    
Karl Leopold    
Jan O'Connor    
Ann Ruppel    
At-Tack (J 105)
Rhonda Glasmann Headsail Trimmer    
Dennis McCloud 271818R USADM95  
Dan Porter Main Trimmer usadp87 Group 3  
Craig Savageau Headsail Trimmer   Group 1  
Debbie Tekavec Headsail Trimmer   Group 1  
Aunt Jean (J 35)
Dave Baechtold Main Trimmer   Group 1  
Jerry Christofel Owner   Group 1  
Joanne Christofel Floater   Group 1  
Roy Egrie Mast   Group 1  
James Sagerholm / Jerry Christofel 188268i   Group 1  
Kristen Mangus Pit   Group 1  
Timothy Mangus Staysail trimmer   Group 1  
Debra Sagerholm Pit   Group 1  
Doug Smith Staysail trimmer   Group 1  
avita (j30)
tom waston    
AVITA (J 30)
Stan Carroll Bow 697706w USASC126 Group 1  
Dale Eager Other 280919S USADE31 Group 1  
clark hoffman    
michael lovendusky Main Trimmer   Group 1  
Corinne Smith Headsail Trimmer   Group 1  
Steve van pelt Headsail Trimmer    
Thomas Watson 324266W    
larysa yarmolenko Floater   Group 1  
Bat IV (J 105)
Andrew Kennedy 365406s USAAK35  
Bebop (J 30)
Matthew Cheyne Grinder 763290W   Group 1  
Mike Costello Tactician    
Barry Deren Mast USABD52 Group 1  
Alan Drew Tactician   Group 3  
Janie Gittleman Mast    
Bob Rutsch Skipper 180025F USARR44 Group 1  
Poncie Rutsch Spinnaker trimmer   Group 1  
Matthew Wienold Bowman    
Better Mousetrap (J 105)
Mary R Grealy Pit 118436V USAMG120 Group 1  
Eric Johnson Headsail Trimmer   Group 1  
Michael Mark Tactician 199421y usamm24 Group 1  
Margaret Podlich Headsail Trimmer 285655d   Group 1  
Grealy Putnam Skipper 118436V USARP97 Group 1  
Ted Sensenbrenner Bowman   Group 1  
Blockade Runner (Farr 30)
Bruce Bingman 125496C    
Scott Dodge Chef USASD15   Group 1  
Jamie Gardner Bow    
Erik Haaland Rush Chairman USAEH88 Group 1  
Steve Reeves Main Trimmer    
Jackie Rolleri Mast    
Blofish (Farr 30)
Dailey Tipton 256500    
Blow'viate (J 24)
Dan Baker Mast   Group 1  
Wesley Marshall Headsail Trimmer    
samuel mcguire Stunt Owner    
Patrick Powers Bow    
Dwight Wessel Spinnaker trimmer   Group 1  
Blue Skies (Etchells)
Martin Kiely 187741A    
Shane Kilberg Main Trimmer   Group 1  
Corey Seidman Tactician   Group 1  
David Stenger Floater   Group 1  
Bravo (J 111)
Ed Bahen Chef   Group 1  
Kevin Denien Bow usakd63 Group 1  
Ian Fraser Pit Assist usaif4 Group 1  
Don Jones Pit   Group 1  
Matthew Kapell Headsail Trimmer USAMK112  
Luke Lawrence Skipper   Group 3  
Andrew Ward Helm 741086W USAAW99 Group 1  
Sedgwick Ward 308141S    
Ben Wilkinson Staysail trimmer   Group 1  
Breakaway (J 105)
Glenn Byus Headsail Trimmer 653334K   Group 1  
Richard Hinds 127246U USARH75  
David Noble    
Terri Sawyer Pit   Group 1  
John Villani Main Trimmer USAJV61  
Anne Winters Other   Group 1  
Button Fly (J 70)
Andrew and Melissa Fisher 298175j USAAF4  
Buxton (J 24)
Peter Rich 115962w    
Ca$h Money (Etchells)
Alison Kalafut Strategist   Group 1  
Matt Lalumiere Skipper   Group 1  
Charles Proctor Main Trimmer   Group 3  
Micah Reyes Bow PHIMR1 Group 1  
Cannonball 2.0 (J 30)
Earl Chambers Bow   Group 1  
Zach Karr    
Ralph Riddle Main Trimmer   Group 1  
Fiona Saunders Bow   Group 1  
Eric Seegar Bow    
Mackenzie Seegar Runners   Group 1  
George Stewart   Group 1  
Jacob Wagner Headsail Trimmer    
Doug Wallop    
CapstanConsulting (J 22)
TODD HILLER Floater 185058Y   Group 1  
Brad Julian 394385H    
Colin Robertson Bow   Group 1  
Matthew Schubert Staysail trimmer   Group 1  
Caramba (Etchells)
Jose Fuentes 187272C USAJF46  
Paul Garn    
Greg Hryniewicz    
Caramba (Etchells)
Jose Fuentes Skipper 18727C    
Paul Garn Tactician   Group 1  
Gregory Hryniewicz   Group 1  
Carry On (Beneteau 311)
Juli Lawless   Group 1  
Howard Marks Strategist   Group 1  
Russ Matijevich 742550Y USARM189  
Dan Purcell Headsail Trimmer    
Mark Silverman Headsail Trimmer   Group 1  
Caterpillar (Viper 640)
Peter Ill 236694H    
Greg Lanese Spinnaker trimmer USAGL49 Group 1  
Nancy Thompson Bow   Group 1  
Celerity (Beneteau 473)
Doug Kay Rush Chairman   Group 1  
Karlyn Kay Mid Bow   Group 1  
Annette Lober Headsail Trimmer    
Rick Lober 250491S USARL130  
Chessie (J 105)
John Kircher 178325X    
Chicken Little (Cal 25)
Charlie Husar 188124V    
Chowder (Ensign)
William Murphey Owner 220521C   Group 1  
Shawn Vonsteenburg Bow    
Will Wiencke Headsail Trimmer    
Dave Willner Main Trimmer   Group 1  
Cloud Nine (Catalina 275 S)
Cary Heefner    
Paul Kaladas 215813O    
Paul Merenbloom    
Anton Van Peppen Headsail Trimmer    
Constance (Alberg 30)
Jonathan Bresler Skipper 744162Z    
Linda Bresler Tactician    
Tal Bresler Bow    
Cool J (J 80)
Mark Fitzgerald Spinnaker trimmer IRLMF16 Group 1  
Holger Hinsch Bow 244051N GERHH4 Group 1  
Alexander Kraus 689222N GERAK13  
Eric Mentzell Tactician Usaem13 Group 1  
Corner of Sanity and Madness (J 22)
Todd Baker Bow   Group 3  
Eric Haneberg Headsail Trimmer    
Chris Junge 177410P USACJ12  
Courageous (J 80)
Mike Coe Watch Captain USAMC38 Group 3  
Jeff Jordan Spinnaker trimmer 654986B USAJJ43 Group 3  
Ashley Love Medic/Doctor   Group 1  
Gary Panariello 305449D USAGP57  
Crescendo (J 105)
phil brandt Bow   Group 1  
Christian Fisher Main Trimmer   Group 1  
Charlie Ford Mid Mast   Group 1  
Angelo Guarino 373256X    
Tom Horeff Headsail Trimmer   Group 1  
Amy Hribar Pit   Group 1  
Roger Link Main Trimmer   Group 1  
Michael Morgan Spinnaker trimmer   Group 1  
Crush (J 80)
David Ginsburg Tactician   Group 1  
Brian Hetherington Medic/Doctor   Group 1  
Kevin McKee 158389L USAKM70  
Shaylyn Sampson Bow    
Keith Scala Bow   Group 1  
Chris Strukus   Group 1  
Ctrl Alt Del (J 105)
Ben duPont 656203Z    
Dakota Girl (J 70)
Randy Bruscup    
WILLIAM Davitt   Group 1  
Dorian Haldeman Main Trimmer 359020T   Group 1  
Stephanie Randy Reuer Bruscup 655531L    
DangerMouse (J 70)
Taz Coffey 688042v usatc96  
Steve Crim Spinnaker trimmer    
Katie Kirk 773702S   Group 1  
Cliff Stagg usaws13   Group 3  
Darkhorse (J 111)
Richard Wiles Mast   Group 1  
David Galloway Staysail trimmer   Group 1  
David McCreight    
EMERSON SMITH Tactician    
John Stefancik Pit   Group 1  
Mike Stefancik Offside trimmer   Group 1  
wilson stout Bow   Group 1  
Alexis Tatem Floater   Group 1  
Jim Tatem Floater   Group 1  
Defiant (S2 7.9)
Fred Caison 196051U    
Derecho (J 70)
Richard Born Grinder USARB102 Group 1  
Bert Collins USABC2 Group 1  
Jim Golden USAJG3 Group 1  
Neil Sullivan Spinnaker trimmer USANS45 Group 1  
Kris Wilson Mast USAKW6 Group 1  
Dolce P (Ensign)
Michael Paccione 761269X    
Double J (J 22)
Jason Goscha 314924s    
Ian Jones Spinnaker trimmer   Group 1  
rob kotler Bow   Group 1  
Jonah Seiger Owner   Group 1  
Dusty (J 22)
Nate Frizzell Staysail trimmer   Group 1  
Pete Levesque    
Carson Turowski Other   Group 1  
Eduardo Especial (Etchells)
Ed Holt 175870B    
Ekas (J 22)
Ernest Ayukawa Bow   Group 1  
Michael Heinsdorf Spinnaker trimmer   Group 1  
Jason Ipe 729035S   Group 1  
Steve Nabors Spinnaker trimmer   Group 1  
Escape (J 70)
Chris Jankowski Strategist 653345F USAJJ140 Group 1  
Melissa McKain Bow UsaMM377 Group 1  
Polk Wagner 172511H USAPW63 Group 1  
Trip Wagner Headsail Trimmer USARW156 Group 1  
Fahrvergn├╝gen (Cal 25)
Steven Milby 732383X    
Fake News (J 22)
Rob Breslin   Group 1  
Peter McChesney 262401f usapm130  
Scott Snyder Tactician    
Firebrand (J 105)
Rob Danegger Bow   Group 1  
Alex Hoyland Headsail Trimmer    
Geoffrey Lampshire Tactician 319461C USAGL55 Group 1  
Christina Pondell Pit   Group 1  
Jon Slabaugh 713684Z    
Marleen Stookey Mid Mast   Group 1  
Lisa Werre Headsail Trimmer   Group 1  
FKA (J 80)
Les Beckwith    
FM (J 70)
Dillon Furlong Floater 718763T USADF91 Group 1  
jeff Haase Rush Chairman usajh57 Group 1  
Jerry Pignolet Tactician USAJP237 USAJP237 Group 1  
Tod Sackett USATS65  
Folka (J 22)
Allison Cribbs Spinnaker trimmer 375374E USAAC144 Group 1  
John Ebken Bow 168084e   Group 1  
Karen Glass Skipper 732631X    
Catherine Towner Headsail Trimmer 407565E USACT76 Group 3  
Godspeed (J 22)
David Malkin Bow   Group 1  
James McKenna Main Trimmer   Group 1  
Koralina McKenna Skipper 633470N    
Peter McKenna Mast 276145R   Group 1  
Sandy Westphal Bow 661151L   Group 1  
Harlequin (Cal 25)
Leo Surla 207910P    
Helios (J 105)
Igor Bazarov Headsail Trimmer   Group 1  
Erik Halverson Floater 403336P   Group 1  
Amelia Mackenzie Bow   Group 1  
Elisabeth short    
Gregg Sunshine Main Trimmer   Group 1  
paul sunshine Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve Sunshine 687303K    
Helly Hansen Junior Crew (J 80)
Chase Conway Bow   Group 1  
Amelia Johnson Pit 770436N    
Jane Millman    
Carter O'Neill Headsail Trimmer    
Ben Podlich Spinnaker trimmer    
Kate Riley Skipper    
Hot Toddy (J 22)
Chip Carr Pit Assist   Group 1  
Chris Ryan Bow 212886Z   Group 1  
Jeffrey Todd 119705T    
Hotticket (J 22)
Sandy Adzick Skipper 291811M    
Julie Mon Floater   Group 1  
Pete Sutch Headsail Trimmer 2302830 USAPS112 Group 1  
Vicky Tai Bow 714191V   Group 1  
Infectious Smile (J 30)
Monica Arnold Mast   Group 1  
Erik Aubel Other   Group 1  
Michael Cox Mast    
Joe Donahue Mast    
Heather Ersts Headsail Trimmer   Group 1  
Sheila Keen Headsail Trimmer   Group 1  
Tristan & Sheila Keen 713987k    
Mike Lehmkuhl Mid Bow   Group 1  
Tom Miller Main Trimmer usatm117 Group 1  
Danny Shearer Mid Bowman   Group 1  
inigo (J 105)
Jim Konigsberg    
Insatiable (J 30)
Ron Anderson 186257B    
Tom Crowe Bow    
Claire Martin Mast    
Lynn McClaskey Other    
Bob Tedesco Grinder   Group 1  
Bill Villiers Main Trimmer   Group 1  
ingrid werber Grinder   Group 1  
JABB (J 24)
William Davenport 732856M    
David Hernandez Chef    
Patrick McGuire Floater   Group 1  
Jack Regan Grinder    
Jeroboam (Farr 400)
John Dodge Headsail Trimmer 189793Q USAJD217  
Nicholas Finucan Bow   Group 1  
Laurent Givry 740109N USALL49  
Bruno Gouezigoux Runners   Group 1  
Trevor Harney Other   Group 3  
Robert McAfee Offside trimmer   Group 1  
Aaron Seligson Headsail Trimmer   Group 1  
Jester (J 105)
Hugh Bethell 170160I    
Todd Cagwin Main Trimmer   Group 1  
Ian Craig Mast   Group 1  
James Gray Chef 671525Z USAJG32 Group 1  
Kevin Petrikas Spinnaker trimmer   Group 1  
Karin Smith Pit USAKS112 Group 1  
Michael Woolen Main Trimmer   Group 1  
Johnny Thunder (J 70)
Rob Beach Floater USARB11 Group 1  
Fletcher Perkins Strategist USAFP15 Group 1  
Jonathan Quigley Runners USAJQ4 Group 1  
Brian Wood Grinder USABW7 Group 1  
Joint Custody (J 70)
Mike Komar Headsail Trimmer USAMK75 Group 1  
Catherine Pelo Watch Captain USACP120 Group 1  
Fletcher Sims Main Trimmer USAFS32 Group 1  
Jennifer Wulff Skipper USAJW18 Group 1  
Ray Wulff Other USARW102 Group 1  
JRay (J 70)
Mark Gyorgy Tactician 279184K USAMG133 Group 1  
Laura Johnson Spinnaker trimmer USALJ17 Group 1  
Lawrence Ray Skipper 47 USALR31 Group 1  
Branch Taylor Headsail Trimmer USAGT36 Group 1  
Just the Tip (Olson 29)
Brian Olson    
Kopp-Out (J 80)
Thomas Kopp 120451F    
Brett Langolf Pit    
C.J. Ruffing Grinder   Group 1  
Steve Young Runners    
Latika (Alberg 30)
Michael Meinhold Headsail Trimmer   Group 1  
Katherine Woodford Grinder   Group 1  
William Woodford    
Laughing Gull (Alberg 30)
Jonathan Adams 394297k  
William Carlson Main Trimmer    
John Hancock Chef   Group 1  
Mike Jordan Bow    
Ray Meyer Pit   Group 1  
charles Pleisse Headsail Trimmer    
Lawyers Guns & $ (J 80)
Dan Shanahan 752057W    
Leading Edge (J 70)
Todd Hiller 185058Y USATH8  
Lil' Puffy (J 22)
James Rawlings Tactician 699752Q   Group 1  
Ryan Smoker Headsail Trimmer   Group 1  
Christopher Wilson    
Lily Pad (J 70)
Bryan Burke Headsail Trimmer   Group 1  
Larry Easa Owner    
Bobby Lacker Helm   Group 1  
Shannon Lockwood Bow   Group 1  
Ian Moriarty Tactician 299042B USAIM13 Group 3  
Lucy (J 22)
Lesley Cook Pit 196743B   Group 1  
Cory Sertl Skipper    
Cory Sertl Boat Captain   Group 1  
Katja Sertl Bow 394317V   Group 1  
Maggie (J 35)
Dave Conlon    
Amanda-Paige Conrad Other   Group 1  
Lynn Crosby Spinnaker trimmer   Group 1  
Jeff Holloway    
Douglas Kearney Headsail Trimmer    
Victoria Leetsi Alternate   Group 1  
Jim McNeely    
Mandy McNeely Pit   Group 1  
William McNeely Mid Mast   Group 1  
Jack Regan Mast   Group 1  
Magic Eight Ball (C&C)
David Robinson    
Make Mine A Double (Etchells)
Jeff Borland Floater 126912P USAJB8  
Martha Godfrey Bow   Group 1  
Reid McLaughlin Tactician   Group 1  
Mango (J 80)
John Chiochetti    
Alice Grabowski    
Martin Kozaczek Spinnaker trimmer   Group 1  
Ken Mangano 258132U    
Man-O-War (S2 7.9)
Steve Bennett Pit   Group 1  
Craig Ekman    
Teresa Home ICE Main Trimmer   Group 1  
Karen Jennings Main Trimmer   Group 1  
Terrie King Bow   Group 1  
Margaritaville (J 70)
Martin Alma Headsail Trimmer CANMA24 Group 1  
Scott Dinse 217065W USASD102 Group 1  
Mark Schimley Headsail Trimmer 220690Q usams147 Group 1  
Rob Vanderperk Bow CANRV5 Group 1  
Max Power (J 105)
Kirsty Brown Spinnaker trimmer USAKB92 Group 1  
Dave Carter Other   Group 1  
Jay Corcoran Main Trimmer USAJC14 Group 1  
Bob Engel Headsail Trimmer 660071R   Group 1  
Gerrit Schulze Owner 127462W USAGS36 Group 1  
Patricia Schulze Strategist 778188P USAPS42 Group 1  
Fred Siegert Bowman USAFS10 Group 1  
Medicine Man (J 35)
Seth Bloom Mast   Group 1  
Jim Comegys Headsail Trimmer   Group 1  
Brittany Eller Mid Bow   Group 1  
Eric Glaser Headsail Trimmer   Group 1  
Leo Gracie Pit   Group 1  
Collin Jones Spinnaker trimmer   Group 1  
Chuck Kohlerman Helm 192025K    
Ian Kohlermann Grinder   Group 1  
Allen Lyons Headsail Trimmer   Group 1  
Greg Oczkowski Bow   Group 1  
Meltemi (J 80)
Alice Christman Pit   Group 1  
Mike Hobson 265164X    
Remington King Spinnaker trimmer   Group 1  
Rob Michaelson Chef   Group 1  
Mirage (J 105)
Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen 168518Z    
Mo' Money (J 22)
Victor Snyder 183307m    
More Gostosa (J 80)
Joe Dillier Headsail Trimmer   Group 1  
Conor Hayes    
Kevin Hayes 238002L    
Dan Jolda Mast   Group 1  
Mummbles (Farr 30)
James Allsopp Tactician 28653E USAJA48  
Rob Almeida Spinnaker trimmer   Group 1  
Katherine Chaney Pit   Group 1  
Steve Cooper Bow   Group 1  
Chris Garrity Spinnaker trimmer   Group 1  
Brad Kauffman 263487D USABK27  
Robert Oberg Runners   Group 1  
Nessuna (J 70)
Vincent Andrews Helm 317047W USAVA4 Group 1  
Brice Cunningham Main Trimmer 778613Z USABC130  
Jeff Daigle Headsail Trimmer 661747F USAJD270 Group 1  
Juan Forrer Pit 350342K USAJF42 Group 1  
Alex McPhail Owner 753811X USAAM137  
Nichols' Quarters (Beneteau Oceanis 393)
Michael Busch Helm   Group 1  
Christina Fritz Other   Group 1  
F. Scott Nichols 752409W    
Matthew Nichols Main Trimmer   Group 1  
Orion (Hanse 371)
Jon Opert    
Outlaws (J 80)
Chaz Lynch Pit   Group 3  
Derick Lynch Helm 139654d    
Richard Maurer Tactician    
Patched Up (Viper 640)
Cole Constantineau / Eleni Asimacopoulos 735511Y    
Patriot (Farr 30)
Zack Bayhan Headsail Trimmer   Group 1  
Meagan Bryant Pit   Group 1  
Vinnie Curl Mast   Group 1  
Evan Daugherty Main Trimmer   Group 1  
Pancho Gonzales Floater 666954U USAPG49 Group 1  
Sean Simmons Bow   Group 1  
Meghan Vermillion Pit USAMV49 Group 1  
Steve Young Helm 718731V USASY10 Group 1  
Pequod (J 35)
Captain Ahab    
Peregrine (J 105)
Jared Ackers Spinnaker trimmer 689029P   Group 1  
Matt Alisch Offside trimmer   Group 1  
Jack BeVier Main Trimmer   Group 1  
Bill Carruth 191298B    
Linsley Carruth Bow   Group 1  
Rachael Moloney Spinnaker trimmer   Group 1  
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
andrew hughes Chef USAAH67 Group 1  
Sean Nunes Bow Irlsn1 Group 1  
jonathan pollak USAJP188 Group 1  
Playmaker (Etchells)
Alan Kelly 253805O    
Pogo (J 30)
Tom Fetterolf Main Trimmer   Group 1  
David Johnson Tactician    
Robert Lossing Headsail Trimmer    
Charles Lutz Skipper 712632K    
Suzanne Lutz Owner    
Frederick Patt Pit   Group 1  
Donald Shea Bow   Group 1  
Mallory Shea Mast   Group 1  
Tom Werner Headsail Trimmer   Group 1  
Polar (J-70)
Geoff Becker Tactician 177204p Usagb25 Group 3  
Doug Clark    
Bryan Stout USABS120    
Willem Van Waay Chef    
Rag Doll (J 30)
Chip Devine Main Trimmer 186687L   Group 1  
Matthew Fenlon Bow   Group 1  
Bill Harris Spinnaker trimmer   Group 1  
Abby Lundahl Bow   Group 1  
Beth Lundahl Pit    
Rob Lundahl Helm 684353s    
Jock McKinley Headsail Trimmer USAJM257 Group 1  
Raised J (J 22)
Michele Cimon Bow   Group 1  
Darcy Fuller Headsail Trimmer   Group 1  
Johan Koppernaes Helm    
Lisanne Nijdam Other   Group 1  
Rambuller (J 22)
Marina Barzaghi Spinnaker trimmer   Group 1  
Johnny gieseke    
Jack Hurley    
Patrick Isherwood Skipper    
Ramrod (farr 30)
Rodrick Jabin    
Rarity (J 70)
Seth Barrows Main Trimmer sb136 Group 1  
Alyssa McKenna Spinnaker trimmer usaam129 Group 1  
Marty McKenna 295774I USAMM163  
Brian Murphy Floater USABM131 Group 1  
Kevin Murphy Floater USAKM110 Group 1  
Rascal (J 70)
Karl Anderson Headsail Trimmer   Group 3  
Henry Brauer Helm 101634G USAHB36 Group 1  
William Felder Bow   Group 3  
Stan Schreyer Tactician   Group 3  
Rascal (J 80)
Dave Manheimer Tactician   Group 3  
David Massey Headsail Trimmer   Group 1  
Katie Moraglia Mast   Group 1  
Leo Scanlon Mid Mast   Group 1  
Lucy Thomson 359156G    
Rebel (S2 7.9)
John Spierling 186728B    
Relentless (S2 7.9)
Chris Craig 653661J    
Rendezvous (Morgan 366 CB)
Rodger Carter 228041R    
Rimette (J 70)
John Brim 198990O    
Taylor Canfield Tactician   Group 3  
Scott Ewing Bow USASE46 Group 1  
Colllin Leon Headsail Trimmer   Group 3  
Road Runner (J 22)
Laura Kelm Headsail Trimmer   Group 1  
Joseph Murphy Bow   Group 1  
Leslie Yarbrough Spinnaker trimmer   Group 1  
Mariel Yarbrough 287468K    
Rocinante (J 22)
Kevin Kenny    
Rondar Raceboats (Viper 640)
Dan Tucker 121003V USADT4  
Ronin (Cal 25)
Christopher/Peter/John Rogers/Sheils/Wooldrige 354196e    
Rush Hour (J 24)
Jeff Allred Pit   Group 1  
Jason Cosler Headsail Trimmer   Group 1  
Bill FitzGerald Pit   Group 1  
Pat FitzGerald 169057D    
Meredith Jacob Bow   Group 1  
Jen Mellinger Tactician   Group 1  
Andrew Winger Bow   Group 1  
Rythmic Pumping (J 22)
Billy Farmer Headsail Trimmer   Group 1  
Aden King    
Jeff Sullivan Bow   Group 1  
Santas Reign, Dear (J 105)
Dan Golde Floater   Group 1  
Cherie Merryman Spinnaker trimmer   Group 1  
Scott Mucci Headsail Trimmer usasm132 Group 1  
Molly Robertson Floater 336980G   Group 1  
Donald Santa 207626u    
Bill York Bowman 711594H USAWY4 Group 1  
Savasana (J 70)
Thomas Barrows Main Trimmer   Group 3  
Brian Keane 198186K USABK22  
Joseph Morris 300520b usajm131 Group 3  
Ronny Weed Bow   Group 3  
Scooby (J 22)
Alon Finkelstein Bow    
J.R. Maxwell 220141C    
Jim Schmicker Chef    
Seabiscuit (Farr 30)
Leo Boucher Other   Group 1  
Will Comerford Floater 373200H USAWC65 Group 1  
Ted Haaland Boat Captain   Group 3  
John MacCausland Strategist   Group 3  
Kevin McNeil 212054J    
Seth Mininger Bow   Group 1  
Jacob Vickers Tactician   Group 1  
Second-2-Nun (Alberg 30)
Harry Gamber 206887H    
Selkie (J 70)
Vivien Allan Bow 721216D GBRVA4 Group 1  
Michael Booker Tactician 305136P USAMB85 Group 1  
Stuart Johnstone Floater USASJ6 Group 1  
Jack Wallace 741720Y USAJW224 Group 1  
Shamrock (J 111)
Bob Knestrick Headsail Trimmer   Group 1  
Wally Cross Tactician 145664Y wc21usa Group 3  
Jeffrey Davis    
Jessica Leben Pit   Group 1  
Michael Lis Bow USAML82 Group 1  
David Maher Mast USADA189 Group 1  
Trevor Perkins Main Trimmer   Group 1  
Michael Rivlin Spinnaker trimmer   Group 1  
Shamrock (J 30)
Sarah Angell Pit   Group 1  
Charlie Carpenter Tactician    
Bruce Irvin Skipper 235378C    
David Irvin Pit Assist    
Jack Irvin Headsail Trimmer   Group 1  
Sherri Korpella Bow    
Amy Kuhl Other   Group 1  
Eli Lasser Main Trimmer   Group 1  
Chuck Lawrence Headsail Trimmer   Group 1  
Andrew Moe Mast   Group 1  
Ricky Nelson Other   Group 1  
Nathan Thompson Bow   Group 1  
Rachel Weitman Spinnaker trimmer   Group 1  
Simply Irresistable (J 70)
Blake Billman Bow   Group 1  
Ed Furry Headsail Trimmer   Group 3  
Glenn Gault Owner    
Dave Scott Main Trimmer   Group 3  
Skeleton Key (J 111)
Nick Gibbens Headsail Trimmer 242876A   Group 1  
Ryan Kern Mast 350174Q USARK17 Group 1  
Keith Love Pit   Group 1  
David Lyons Spinnaker trimmer 240023B USADL51 Group 1  
John Pernick Main Trimmer 143361O USAJP105 Group 1  
Cory Schillaci Pit   Group 1  
Peter Wagner 272978G USAPW42  
Seadon Wijsen Tactician USASW10 Group 3  
Skimmer (Alerion Express 28)
Jack Detweiler 165174X    
Slush Fund (J 111)
Jim Connelly 739592Q    
Jason Currie Tactician   Group 3  
Liam Harr    
Ridgely Mackenzie Other USARM169 Group 1  
Aaron Moeller Other   Group 1  
Tyler Raven Rush Chairman   Group 1  
Harry Scott Mast   Group 1  
Noah Strothers    
Smoke and Oakum (J 105)
Dan Bay    
Raymond Bay   Group 1  
Kyle McLaughlin Bow 393951B USAKM156 Group 1  
Beth Scheidt Pit   Group 1  
David Scheidt 185673D    
Solstice (J 22)
Natalie Burls Tactician   Group 1  
Jeffrey Moore Chef   Group 1  
Christine Potts Bow   Group 1  
David Waiting Offside trimmer    
some respect (J 80)
Richard Harrison 209309U    
Spaceman Spiff (J 111)
Martin Kullman Tactician   Group 3  
Doug Moose Pitman 358754I USADM34  
Abigail Ruhlman Pit 286884M USAAR7 Group 1  
J. Ryan Ruhlman Spinnaker trimmer 286885N USAJR106 Group 1  
Rob Ruhlman Helm 172216J USARR79  
Maegan Ruhlman Cross Headsail Trimmer 286886O USAMR49 Group 1  
Jim Sminchak Floater Usajs78 Group 1  
Mark Wiss Bow usamw75 Group 1  
Spaceman Spiff (J 24)
Kent Bartlett Tactician 709679W   Group 1  
Leigh Carter Mid Mast   Group 1  
Duy Huynh Bow   Group 1  
Pete Kassal Helm 260469V    
Maryl Ludden Mast   Group 1  
Tim McCormick Headsail Trimmer 3017071   Group 1  
Sport (J 70)
Brice Cunningham Main Trimmer 778613Z USABC130 Group 1  
Megan McNeilly Headsail Trimmer USAMM378 Group 1  
Greg Urban Strategist   Group 1  
Mark Wagner Helm usamw121 Group 1  
Stacked Deck (J 80)
Ramzi Bannura    
Tom Cobin Headsail Trimmer   Group 1  
Jodi Jamiolkowski Headsail Trimmer   Group 1  
Stephan Jensen Spinnaker trimmer   Group 1  
Darryn McArthur Tactician   Group 1  
Stampede (J 70)
bruno Pasquinelli    
Surrender to the Flow (J 70)
Andrew Gibbons Main Trimmer USAAG41 Group 1  
Kelly Gorman Headsail Trimmer USAKG49 Group 1  
Rob Gorman Skipper 103467R USARG74 Group 1  
Kevin Kuhn Tactician USAKK66 Group 1  
Tangerine (Viper 640)
Dino DiMeo Spinnaker trimmer   Group 1  
Mark Goodwin Headsail Trimmer   Group 1  
Dale Pokorski Floater   Group 1  
James Pokorski 748618P    
T-Bone (J 35)
Bruce Artman 293244T    
Drew Beach Stunt Owner   Group 1  
Colin McLaughlin Headsail Trimmer USACM192 Group 1  
Tyler Pelloni Mast   Group 1  
Kirstyn Roberts Spinnaker trimmer   Group 1  
Robert Sampson Chef   Group 1  
Erika Seamon Pit   Group 1  
Jose Turcios Rush Chairman   Group 1  
Brian Wiersema Headsail Trimmer 731209P USABW63 Group 1  
Tea Dance Snake (J 70)
Peter Bowe 293717V USAPB83 Group 1  
Todd Jenner Headsail Trimmer 687255P USATJ26 Group 1  
Michael McNamara Tactician usamm270 Group 1  
Brad Sainsbury Bow   Group 1  
Team NADS (Viper 640)
Dean Balcirak Tactician   Group 1  
Susie Balcirak Bow   Group 1  
Carl Smit Helm 241881V   Group 1  
Tenacious (J 105)
Emily Decker Spinnaker trimmer   Group 1  
Grant Decker Headsail Trimmer   Group 1  
Carl Gitchell Owner 373254V USACG41 Group 1  
Scott Gitchell Owner 272024J   Group 1  
Krista Hankins Bow   Group 1  
John Moran USAJM24 USAJM24 Group 1  
Caroline Oakes Pit 771991B    
Terminally Pretty (Viper 640)
Mary Ewenson    
Martha Parker Bow 177365D NZLMP2  
Scott Steele Helm   Group 3  
Jahn Tihansky Staysail trimmer 155706Q USAJT040 Group 3  
The Jug 4 1 (J 22)
Adam Burns Watch Captain   Group 1  
Christopher Doyle 122646O USACD34  
Will Harris Other   Group 3  
Three Amigos (Etchells)
Cuyler Morris    
Steve Pickel    
Brian Terhaar Rush Chairman   Group 1  
Thunder Chicken (J 22)
Cate Muller 290615M    
TLP (J 80)
Bob Dymond 219188i    
Steve Layden Spinnaker trimmer   Group 1  
Frank Quigley Mid Mast    
Kate Reckner Headsail Trimmer   Group 1  
Ton Zwaard Bow   Group 1  
Too Many Cooks (S2 7.9)
Nelson Pemberton Tim Dickson    
TOTALed MAYHEM (J 30)
Matt Cowan    
Jesse McKnight Chef 690961P USAJM254 Group 1  
Frank Scalisi Headsail Trimmer   Group 1  
Nancy Scheraga Mast   Group 1  
Taylor Sinatra Rush Chairman   Group 1  
Tom Sinatra 405499J   Group 1  
April Straten Main Trimmer   Group 1  
Amy Stryker Pit   Group 1  
Amy Stryker Pit   Group 1  
Doug & Amy Stryker Helm    
Doug & Amy Stryker Helm    
Roy Woodford Bow   Group 1  
Trailer Park Boys (J 70)
Ryan Dempsey Floater USARD54 Group 1  
Kenneth Nilsen Helm USAKN20 Group 1  
Matthew Nilsen Tactician USAMN53 Group 1  
Two Feathers (J 105)
Daryl Bowen Mid Mast USADB111 Group 1  
Andre Denais Tactician 311482R usaad67 Group 1  
David Klebanoff Main Trimmer USADK71 Group 1  
Jolene Masur Pitman 228617X USAJM289 Group 1  
Mark Masur Skipper USAMM202  
Sean McGuire Bow USASM126 Group 1  
Uncle Fluffy (J 22)
Jackson Benvenutti Tactician   Group 3  
Jo Ann Fisher Boat Captain   Group 1  
Zeke Horowitz 276486J    
Emmy Stuart Chef   Group 1  
uno mas (J 70)
Heather Patterson Chef USAHP36 Group 1  
David Schoene Helm 111178O USADS197 Group 1  
Lauren Schoene Bow USALS103 Group 1  
Eric White Other USAEW92 Group 1  
USA 977 (J 22)
Bell Carty Pit   Group 1  
Chris Cochran Bow USACC41 Group 1  
Gunnar Gode 121853N    
Tim Herzog Tactician   Group 1  
USA245 (Viper 640)
B Vickers usawv11  
Vapor Trails (Viper 640)
David Flynn Tactician   Group 3  
Jonathan Phillips Strategist   Group 1  
Kathleen Wheeler Owner   Group 1  
Mark Wheeler Helm 109386F USAMW15 Group 1  
VAYU (J 80)
David Andril 275186E    
Eastman Lewis Headsail Trimmer   Group 1  
Matthew Potvin Tactician   Group 1  
Ben Yannuzzi Bow   Group 1  
Velocity (J 111)
Peter Colby Main Trimmer   Group 1  
Andrew Eyring Headsail Trimmer   Group 1  
Jarrett Hering Mid Mast USAJH213 Group 1  
Paul Luisi    
Martin Roesch 696050P USAMR120  
Chris Teixeira Spinnaker trimmer USACT28 Group 1  
Allan Terhune Tactician   Group 3  
Dan Wittig Bow Usadw7 Group 1  
Ventus (J 22)
Grant Beach Medic/Doctor   Group 1  
Jennifer Bickford Chef    
Scott Gelo Captain 221602C    
Villain (J 22)
Aaron Freeman Helm    
Katherine Freeman Bow    
Dan Vought Navigator    
Vitesse (J 80)
Vickery Brewer Headsail Trimmer   Group 1  
sean Gallagher Tactician 216961z   Group 1  
Eunice Lin Helm 737673Z USAEL47 Group 1  
Lisa Marchand Bow    
Maura McCarthy Pit    
Wharf Rat (J 22)
Matt DUnbar    
vICTOR oANCEA Spinnaker trimmer    
David Wehr Mid Bow   Group 1  
What! (J 22)
John Ambis Mid Bow   Group 1  
Nick Imperato 686367Y    
Art Silcox    
White Cap (Cal 25)
Timothy Bloomfield 1226    
Who Wa (J 24)
Kevin Conaty Tactician   Group 1  
Dave Deptula Headsail Trimmer 662651m   Group 1  
Andrew Unger Bow   Group 1  
Allan Vanderheyden Skipper 767109N    
Wicked 2.0 (J 111)
Douglas Curtiss Helm 404271T   Group 1  
Andy Herlihy Runners USAAH39 Group 1  
Liz Herlihy Mid Mast USAEH23 Group 1  
GARY LEDUC Stunt Owner 653951R   Group 3  
Joey Mello Main Trimmer 399035e USAJM167 Group 3  
Shawn Mullane Watch Captain USASM27 Group 1  
John Peterson Medic/Doctor USAJP123 Group 1  
Matthew Schon Pit 661105U   Group 1  
Wild Child (J 70)
Henry Filter Helm USAHF1 Group 1  
Tom Murray Bow USATM65 Group 1  
Wayne Pignolet Main Trimmer USAWP45 Group 1  
Will Wagner Chef USAWW39 Group 1  
Wild Horses (J 80)
J World Annapolis 188831B    
Willy T (J 80)
J World Annapolis 188831B    
Windrider (J 80)
Tom Walsh / John Potvin 188666k    
Dave Koepper Headsail Trimmer   Group 1  
Scott Maurer Mast    
John Potvin Co-Skipper   Group 1  
Windswept (Alberg 30)
Bob Aaron Headsail Trimmer   Group 1  
Lanny Helms Skipper 275178E    
Chris Martin Mast   Group 1  
Brian Palmer Chef   Group 1  
Bryan Shive Main Trimmer   Group 1  
ZEPHYR (Cal 25)
Marty Adkins Other   Group 1  
Andrew Anthony Bow   Group 1  
David Hoyt 143871V    
Eloise Hoyt Headsail Trimmer   Group 1  
Phil Rost Main Trimmer   Group 1  
Zesty Enterprise (J 22)
Jacob Doyle    
Nick Moreau Headsail Trimmer   Group 1  
Vann Walke Bow   Group 1  

Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Airmar Uinta Regatta Ginger Beer
Outside Images Team 1 Newport   

Copyright © Interactive Creations 2000-2021