2011 Invitational Mills Trophy Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Abracadabra (Melges 30)
Mike Deye    
Brian Goldberg    
Jeff,Jr. Phillips    
Mike Stark    
Roger Stark    
ABSOLUTE (Peterson)
David Alford    
Sam Buschell    
Chris Frake    
John Goeddeke    
Lisa Hachigian    
Siggi Hetz    
Donald Hinckfoot Skipper 662636E    
Tim Jordon    
Erik Langer    
David Majestic    
Tony Methner    
Carol Smith    
Jeff Walters    
Affirmed (Tripp 36)
Bobby Flotkotter Headsail Trimmer    
Jason Geisz Skipper    
Nick Geisz Helmsman    
Al Green Grinder    
Corey Lawson Pitman    
Adam Lounsbury Mid Bowman    
Nick Lounsbury Headsail Trimmer    
Cameron O'Niell Mast    
Derrick Shakala Bowman    
AfterMath2 (Oday 34)
Matt Aylward Tactician    
Chad Cumiskey    
Melodi McCoy    
Jason Neece    
Jason Stevens    
Matt Tyner    
Michael VanWashenova    
Jonathon Vosler Skipper    
Alacrity (Newick Native Tri)
Rita Cox Strategist    
Robert Kansa Grinder    
Brian Thorpe    
Allegro 111 (Hunter)
Mike Beazley Grinder    
Gary Byers Skipper    
Gil Byers Navigator    
Tom Overly Headsail Trimmer    
Aloha (Catalina 32)
Jeff Beisenberger Grinder    
Brian Penrod Pitman    
Don Petsch Headsail Trimmer    
Keith Weinman    
Wanda Weinman Navigator    
Rick Wessel Main Trimmer    
Anegada (Catalina 400)
Artie Clark    
Casey Clark    
Theron Hill    
Dave Mead 186563C    
Nelson Mead    
Arcadia (Beneteau First 38)
jason hager    
Elizabeth Hebert Strategist    
elaine jelsone Main Trimmer    
jim jelsone Skipper    
Ryan jelsone    
Phil scamlin    
Laura Swain Tactician    
justin tackett Grinder    
mathew tackett Grinder    
Ariel (Tartan 33)
Mark Aitken 358484L    
Serafin Mike    
Raymond Plummer    
Brian Prokuda    
Serafin Ryan    
Autumn Wind (Catalina 30)
Bob Lommerse Mast    
Axel Mertens Navigator    
Wally Stellberger Bowman    
Joe Sweeney    
Bill "the Taylor" Witkowski Navigator    
Johnnie Witkowski Grinder    
Baci (C&C 110)
Beth Eischen    
Jeffrey Eischen Navigator    
Michelle Eischen Bowman    
BadFish (Melges 32)
Paul Abdullah    
Bill Bollin 127371W    
John Bollin 127371W    
Skip Dieball    
Scott Irwin    
Tom Morgan    
Corey Wisniewski USACW77  
Beach Comber 3 (Catalina)
Bill Comber Skipper    
Paul Kortier Main Trimmer    
Jason Tansey Headsail Trimmer    
Bellatrix (Merit)
Gary Van Tassel    
Big Electric Cat (Beneteau First 36.7)
Jason Clark Headsail Trimmer    
Marc Crutcher Main Trimmer USAMM137  
Mark Cummings Helmsman 347394j USAMC97  
Michelle Cummings Strategist 347394j USAMC97  
Brian Hoy Navigator    
Geoffrey Keenan Pitman    
Jon Lupica Bowman    
Big Schock (Schock 35)
Bob Sheppard    
Black JAK (C&C 27-5)
Paula Andrews Headsail Trimmer    
Phil Dufresne Tactician    
Denise Roznovsky Headsail Trimmer    
Karen Wong Skipper    
Mark Yager Main Trimmer    
Bohemian (Beneteau 423)
Ed Heartstedt Grinder    
Barry Kroeger Skipper    
Jack Kroeger Strategist    
Branch Office (Hunter 33.5)
John Pyers    
Business (Catalina)
Gordie Maitland    
Ted Maitland    
Dave Peters    
Kevin Sullivan    
Calgirl (Cal 29)
Kittle Gary Headsail Trimmer    
Robert Herdzik Bowman    
Denise Wagner Main Trimmer    
Ted & Denise Wagner    
Camelot (Tartan 33)
Ron Konczalski    
Chasseur (C&C 33-1)
Rich Kusnir   Group 1  
Mike Regan   Group 1  
David M. Ryan, Jr. 195112M   Group 1  
Chizzler (Morgan 45 Mk4)
Adam Degg Grinder    
Frank Degg Grinder    
Lazlo Goda Strategist    
Paul Hickman Main Trimmer    
Steven Lawson Skipper    
Craig Legowski Bowman    
Jeff Maludy Headsail Trimmer    
Angi Szuma Mid Mast    
John Tomik Mid Mast    
Troy Willett Mid Bowman    
Clannach (Beneteau)
Mark Gross Headsail Trimmer    
Brad Lynch Grinder    
Jude Mestrez Mid Mast    
Todd Mestrez Skipper    
Connor Phares Bowman    
Douglas Phares    
Bret Smith Mid Bowman    
John Welsh Main Trimmer    
Comfortably Numb (Beneteau 42)
Steve Beck    
Erin Brennan    
Case Delange    
Charlie Juby    
Jenny Lynn    
Gail Miller    
Mark Miller 199719h    
Greg Muliett 172037M    
Doug Netzloff    
Jim Neumann    
Walt Palega    
Joe Sosnowski    
Consigliere (Santana 35)
MICHAEL AND BRADLEY DARCANGELO    
joseph hardy Bowman    
keith sparrow Main Trimmer    
Dennis Varley Main Trimmer    
Contender (C&C 35 MK1)
Greg Borich    
Dave Duarte    
Gary Graham    
Mirv Hayes    
Duncan Mein    
Kevin Rossell    
Linda Rossell    
Corsair III (Sabre Spirit)
Jack & Gerri Bernard 168532x    
Courage (Morgan 35)
Paul Bassett    
Robert Canis    
Spencer Channell Skipper    
Kristen Gregory    
Kristin Gregory    
Jim Murphy    
Cracker Jack (Schock)
david caracci Skipper 197415W    
Eric Glaser Helmsman    
Discover (Catalina 27)
Bryan Bradley    
Kevin Craford    
Matt Kern 271445Q    
David Shute    
Alex Wiess    
Double O Seven (Hobie 33)
Chris/Jeff Koch/Pethoud    
Dragon Lady (Ranger 33)
RICHARD DISBROW Strategist    
DAVID MONK Pitman    
JOHN PERRY Navigator    
DARRYL RIGGS Bowman    
Brenda Woodruff Skipper    
Dulcinea (Cal 30-2)
Tad Sandberg    
Ecstasea (Pearson 36)
Celeste Belanger Pitman    
Jeff Clark Grinder    
John T Phillips Tactician    
John Raguse Skipper    
Michael Williams Grinder    
Enpointe (Dehler 39)
Pete Bodonyi Main Trimmer    
Frank Kups 342952V    
William McGraw Pitman    
Brad Welch Bowman    
Bill Westbrook Mid Bowman    
Dale Willis    
Erie Grog (Hunter 336)
Joe Horvath    
Fast Tango (NA 40 )
Tim Prophit    
Festina Tarde (Pearson Vanguard)
Steve France    
Martin Johns    
Dave Smith    
Firebrand (Pearson 30)
Keith Walker 244332N    
First Tracks (J 122)
Curtis Florence Bowman CANCF1 Group 3  
Joseph Groszek Pitman 248635B   Group 1  
Conor Hawkins Headsail Trimmer USACH114 Group 1  
Jay Hawkins Helmsman   Group 1  
Timothy Roberts Tactician   Group 1  
Chip Schaffner Main Trimmer   Group 1  
Peter Tylee Navigator usapt17 Group 1  
Mike Vining Headsail Trimmer 224740P USAMV26 Group 3  
John Zelli Mast USAJZ14  
Flak-Bait (C&C 33)
Duane and Dar Burgoyne 252808P    
Flat Stanley (Melges 32)
Bob Bennett    
Chris Finke    
John Gemperline    
terry McSweeney    
Trey Sheehan    
Wilson Stout    
T. McSweeney / T. Sheehan    
Seadon Wijsen    
Flyer (C & C)
Geoff Brieden Tactician 674422W    
Jeff Clark Skipper 169891N    
Roger Eger Mid Mast    
Tom Enders Runners    
Brian Francis Strategist    
Matthew Malley Navigator    
Foghorn (S2 10.3)
Ron Coons    
Kent Gardam    
Cris Hastin    
Mike Snavely    
Dave Snyder    
Helene Weber    
Full RIde (Pearson 323)
Richard Cherry    
Glory Days (One Design 35 Custom)
Jeff Fabian    
Lewis Kuhn    
Michael Lis    
Richard Nesbett    
Richard Nesbett Sr.    
Roger Tipton    
Dan Volkerding    
Griffin (J 35)
Richard , Chip, Paul Huneke, Hayward, Levin 174825U    
Grimm Reaper (Beneteau 32)
william grimm    
william grimm    
mike hays    
steve hoyt    
william phillips    
Grizzly (Beneteau First 36.7)
Charles Bayer 161426K USACB58  
Nancy Caldwell Bowman USANC17 Group 1  
AL DeClercq Tactician   Group 3  
William Henderson    
Frank Kern Navigator 156055u   Group 1  
Thomas Meier    
Nicole Neeley Pitman 666987p   Group 1  
Ken Sharpe Headsail Trimmer 370902K USAKS69 Group 1  
Gus (X-33)
jim bourgault    
Hat Trick (Elite 29)
Ross Loomis    
Dan Sadoski Skipper 672390S    
Melissa Schmitt    
HeartBreaker (S2 9.1)
Doug Bolen Main Trimmer    
Eileen Kinney Headsail Trimmer    
Dennis Psota Skipper 196726A    
John Scheatzle Headsail Trimmer    
Connor Sexton Grinder    
Dennis Verbiar Tactician    
Mike Verbiar Bowman    
Hellion (Soverel 39 custom 3)
Robert Coleman    
High Priority 2 (F31R)
Ryan Gardner Helmsman    
David Shneider 142808M    
Holy Toledo! (Hobie 33)
Tom Andrews    
Brian Athmer Other    
Dan Brainard Bowman    
Alan Newell Navigator    
Sarah Skomedal Mid Bowman    
Tom Spinks Mid Mast    
Ed Taylor Helmsman 115755V USAET10  
Impulse (Catalina 30)
Bruce Garry Skipper 674323Z    
Bill L Miller Grinder    
Bill R Miller Helmsman    
Peter Traub Main Trimmer    
Peter Traub Jr. Bowman    
InfraRed (Kelly)
Bryan Huntley 171188W    
Irish Mist (Morgan 41CB)
Karl Jennings    
Reade Macauley    
Andrew Rumptz    
Andrew Spiers Headsail Trimmer    
David Spiers Skipper 215337R  
Frank Stellingwerf    
William Wayland    
Iron Maiden (J 29)
Jay Braun    
Harlan Chapman    
Kevin Gibbons    
Jon Koethe Bowman    
Chris Mallett 697720x    
Rene Mihalic    
Island Sol (Jeanneau 42DS)
Mike Koralewski Grinder    
Tim Mays Main Trimmer    
Dave Rettell Headsail Trimmer    
Michael Ross Skipper    
Jagen (Hunter)
tim branson    
Jalapeno (Beneteau First 36.7)
Dave Parkes 242765W USADP41  
Jason Parkes    
Paul Reuther    
Bob Whitford    
La Chiva (Lindenberg 26)
Richard Hamilton 195605S    
Legs A Shakin (Beneteau 10R)
Curt Jazwiecki Navigator    
Leslie McCarter Pitman    
Joe Minnich Headsail Trimmer    
Ryan Solomon Grinder    
David Sullivan 147521Q    
Michael Van derVeer Main Trimmer    
Liberty (DB1)
Kat Bodie    
Douglas/Barbara Jordan    
Jonathon Jordan    
Ken Kania    
Kristen Kania    
Lickety Split (Morgan 27)
Christopher Jablonski Pitman    
Kathy Jablonski Bowman    
Matt Jablonski Helmsman    
Mike Jablonski Skipper    
Lynx (J 120)
Dick Frazier Grinder    
Keith Gilford Main Trimmer    
Jim Gladieux Headsail Trimmer    
Kyle Gladieux Mid Bowman    
Norm Gladieux Bowman    
Todd Hartman    
Jody Kjoller    
Jamie Matuszak Pitman    
Jeff O'Connell Headsail Trimmer    
Sean O'Connell Grinder    
Robert Olson Skipper    
Maelstrom (Hunter 44)
Dick Coulter Other    
Jim Starrett Tactician    
michael suszek Grinder    
Howard Tattrie Headsail Trimmer    
Ryan Tattrie Mid Mast    
Kevin Whalen Skipper    
Melan (C & C 33-2)
mel & ann russell    
Meridian (Pearson 32)
Doug Haag 247099J    
Dan Pilzecker 247099J    
Kaye Soka 247099J    
Ronald Soka 247099J    
Mirador (Antrim 27)
Eric Devaney    
Eric Devaney Skipper    
Kenneth Devaney Mast    
Yong Devaney Headsail Trimmer    
Matthew Romano Tactician    
Skip Walton Helmsman    
Mojito (Henderson 30)
Chris Durocher Main Trimmer    
Peter Frissell Tactician 197925N  
Albert Gossman Skipper 244320J    
Luke Gossman Bowman    
Christopher Heid Mid Mast    
Corey Heid Pitman    
Greg Luettke Runners    
Charles Magrum Headsail Trimmer    
James Pierson Navigator    
Ms.T (O'Day 35)
Grant Pierce Grinder    
Thomas Rogge Tactician    
Spencer Smith    
Neal Thurber Helmsman    
Patrick Thurber Bowman    
Steve Thurber Main Trimmer    
Nemesis (C&C 39)
Tommy Smith Mast   Group 1  
Emily Spang Bowman   Group 1  
Salvatore Stabile Main Trimmer   Group 1  
Steve Stoll Tactician   Group 1  
Richard Trainer Headsail Trimmer   Group 1  
Joe VanDerZanden Grinder   Group 1  
Mark Waring Helmsman   Group 1  
NOXQZ (Hunter)
Gary Wandtke    
Odyssey (S2 9.1)
Chris Frederick 116968E    
Oh Baby (Soverel)
John Cozzi Grinder    
Jonathan Duffett Skipper    
Todd Duffett Helmsman    
Tom Handrinos Bowman    
Ally Hinsman Mast    
Ed Nykiel Navigator    
Brian Rooks Main Trimmer    
Orange Crate (davis 34)
Bob Bradley Mid Mast    
Terry Brown Main Trimmer    
Chris Davis Navigator    
jim davis 102633H    
Tom Davis Headsail Trimmer    
Jeff Lapp Mast    
Les Lashaway Bowman    
Bill Sommers Headsail Trimmer    
OUTRAGEOUS (TARTAN 41)
STANLEY POLECK    
Paradigm (Pearson 26)
Doug Isaacson    
Patriot (J 29 FR IB)
david lattie Grinder   Group 1  
lyndon lattie Skipper   Group 1  
Pendragon (Contessa 43)
John Trost / Greg Thomas    
Pooka (Beneteau)
Roger Davis Main Trimmer    
Tim McKenna Skipper    
Don Seddon    
Mike Smith Grinder    
Pop'Aye (C&C 41 Centerboard)
Michael Popenas    
Power Trip (Synergy 1000)
Mike Bamford Other    
Tom Godmair Other    
Aaron Karns Bowman    
Mark Kraft Other    
Paul / James Kraft 123415H    
Pterodactyl (J 105)
Dan Gidcumb USADG92  
Michael Morin 186271Z USAMM300  
Thac Nguyen    
John Quinlan    
Mark Symonds 245138t USAMS266  
Racer X (X Yacht)
Matt Dubois 178263C    
Rattler (Morgan 36-5)
Steve Boettner    
Joseph Toth    
Razzle Dazzle (Alden 43)
Steve Boice Skipper   Group 1  
Dave Effler Pitman   Group 1  
Jeff Hagman Headsail Trimmer   Group 1  
John Hansen Main Trimmer   Group 1  
Heidi Schultz Grinder   Group 1  
George Sipel Helmsman   Group 1  
Marsha Venzke Strategist    
Red Cloud (Santana 35)
John Greiner    
Regardless (C&C 35 Mk 1)
Jon Berg    
Peter Dodenhoff    
Mike Dosch    
Paul Dosch    
Dave Koski    
Daniel Padilla    
James Reese Other    
Relentless (Catalina)
Gary Maitlen    
Richard Sharpe (Beneteau 393)
daniel schlegel    
jonathan Schlegel    
mike schlegel    
Paul Schlegel    
RUM (Soverel 33)
Greg Kinney Skipper   Group 1  
Phil Porte Bowman   Group 1  
Patti Samar Pitman   Group 1  
Jeff Smith Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Ward Headsail Trimmer   Group 1  
Nick Ward Skipper   Group 1  
Sean Writz Headsail Trimmer   Group 1  
Say Uncle (Henderson 30)
Jeff Burke    
Kevin Burke    
Bob Huff 234721N    
Greg Juvileir    
Kaylee Lawcock    
Kevin Lemonds    
Matt Lemonds    
Tom Lemonds    
Scoop (S2 9.1)
John Schaffner 2014580    
Sea Promise (Ketch)
E. E> (Bud) Aossey Skipper    
Sea Questered (Beneteau First)
Jason Bellan Pitman    
Nick Boxold Tactician    
Greg Matney Headsail Trimmer    
Brian Renn Skipper    
Matt Teeple Strategist    
Gary Vernon Bowman    
Sea Turtle (Morgan 24)
Bob Pietkowski Tactician    
Jimmy Walczak Other    
Mark Weiss Skipper    
Matt Weiss Bowman    
Mike Weiss Navigator    
Seagawle (Pearson 26)
doug berning    
jeff cousno Main Trimmer    
Edward Gawle Skipper    
tim keefe Grinder    
randy mulinix Navigator    
Seahawk (C&C)
Matt Comer    
Rick Comer    
Christopher Kretz    
Vicki Kretz    
Brock Pitts    
Aaron Rihacek    
Seas The Moment (Hunter 40)
Jerry & John Porter & Stong Skipper    
dave rice    
mike veh    
Seawise (Bristol 27)
Bill Burt    
Charles(chuck) Weiss    
James Weiss    
Severn Way (C&C 121)
Bill & Holly Burns    
Holly Burns Other    
Dave Coleman    
Ron Gmeiner    
Kim Narhi    
Tim Narhi    
Jerry Partridge    
Shenanigan (J 33)
Dick and Dan Synowiec 178791L    
Shere Khan (Pearson 10M)
Casey Fillion    
Don Fillion    
Jerry Heartland    
Jim Herold    
Steve Miller    
David Weihs    
Simply Eden (Catalina)
Art Linger    
Sir Charles (Beneteau 331)
Bradley Adelmann    
Skim (Tartan Ten)
James Johns    
Spageeto Byte (Hunter)
cheryl Gilkerson    
Eric Kadrovach    
Jeff Straub    
Steven Straub    
Sundance (NA 40)
Jack Gillis 161697b    
Tanqueray 2 (Tartan 33)
Nick Smith    
Teaky Hut (Beneteau 473)
Jerald Cohen    
The Mighty Quinn (31 UC Corsair)
Dennis Carr    
Patrick Quinn    
David White    
ThinIce (Jeanneau 36i)
Tom Bowlus Grinder    
Eric Dove Grinder USAED41  
Ramon Eickert Helmsman    
Michael Robinette Pitman    
Mark Sprenger Skipper    
William Taylor Main Trimmer    
Time Machine (J 35)
Dee Adkins    
Robert Gordenker    
Shawn Hughes    
Dennis Maurer    
Steve Morrow    
Bob Mullholland    
Kerry Pigott    
Jim Schlee    
Titan (C&C 41)
Dan Aitken    
Tri-Again (Ericson 27)
Kent Baker    
Nick Caudell    
Jim Moore    
Steve Suffety    
Trinity (Tartan 43)
Pat Bixel Headsail Trimmer   Group 1  
Brian Coyne Headsail Trimmer    
Mark Jeckering    
Mark Passarell Tactician    
Tsunami (Evelyn 32-2)
David Samanich    
Turtle Stampede (J)
Steven Theiss    
Viper (Flying Tiger 10m)
Jim Campbell Headsail Trimmer   Group 3  
Doug Gibbs Bowman   Group 3  
Roger Pollack Skipper   Group 3  
Venessa Torres Headsail Trimmer   Group 3  
Tom Wernette Pitman   Group 3  
Viva Las Vegas (Hobie 33)
Steven Attard    
WhiteStar (Beneteau)
Rodger & Carolyn Dutton Skipper    
Why Knot (Chrysler 22)
Dean Weygandt    
Wild Thing (Morgan 382)
Tim Henkel Navigator    
Sam Logan Bowman    
Tom Menden Other    
Tom Miller Main Trimmer    
Gary Rafe Strategist    
Robert Thompson    
Wildcat (J 30)
Russ Atkinson Skipper    
Jeff Dawson Headsail Trimmer    
Nathan Derry Bowman    
Bruce Huddleston Bowman    
John Jansen Headsail Trimmer    
Brian Little Helmsman    
Zack Rush Main Trimmer    
Windrush (Catalina 30)
John Beck Skipper 401838s    
Kevin Whalen    
WindSun (Beneteau 373)
Matt Bush    
Marc Delfrate    
Chas Madden    
Andy Winson Skipper    
Wing Jammin (Beneteau F310)
William Pribe Skipper    
Wizard (Evelyn 32)
Jeff Mackay 116554U    
ZENA (Tartan)
Jim Jacobs Skipper    
Toni Jacobs Mid Mast    
Colleen Phillips Pitman    
Donald Phillips Main Trimmer    
Craig Spear Headsail Trimmer    
Dixie Spear Grinder    
Zephyr Hawk (Abbott 33 Custom)
Kelly Bohl 181903K    
Rick Bohl 181903K    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020