2017 Whidbey Island Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
65_RedRoses (Farr 30)
Bruce Chan    
Absolutely (Farr 39ML)
Charlie Macaulay 161622I USACM173  
Abstract (J 105)
Carin Berg Main Trimmer    
Mary Hartel Headsail Trimmer 697387X   Group 1  
Sam Jeffers Mast   Group 1  
Nancy Marshall Headsail Trimmer    
Doug Pihlaja Co-Skipper 753757X    
Saren Pihlaja Bow 753758Z   Group 1  
Gail Taylor Co-Skipper 133373R    
Amuse Bouche (J 24)
Kyle Caldwell    
Jamie Thomas    
Anam Cara (J 122)
Tom Kelly 149378j    
Avalanche (J 105)
Dave Pengelly    
Ballistic (Melges 32)
Brad Cole 684845Z    
Bat Out Of Hell (Farr 30)
Lance Staughton 296490H LS80  
Blue Dream (Melges 24)
Rudi Arntson Helm    
Ryan Conner Skipper 729616z    
Bodacious (35s5)
J Rosenbach    
Cherokee (Cal 33)
Corey Daily Medic/Doctor    
Lonny Marble Spinnaker trimmer   Group 1  
Nick Marble Main Trimmer   Group 1  
Sinone Ritter Mid Bow   Group 1  
Tom Ritter Headsail Trimmer   Group 1  
Andy Ryan Pit   Group 1  
Todd Snyder Mid Mast    
Gordon Stewart Bow   Group 1  
Pat Stewart Tactician   Group 1  
Peter Stewart Helm 736245V   Group 1  
Keith Tschida Grinder   Group 1  
Comfort Monkey (Melges 24)
Don Linrothe USA520    
Cool Beans (Melges 24)
Kathy Kushner CANKK8  
Corvo 105 (J 105)
Tom Kerr    
Crazy I’s (M242)
Chris White OD 255429W    
Delirium (J 105)
Ramona Barber Headsail Trimmer 759237S   Group 1  
Jerry Diercks Helm 280739U USAJD237  
Paul Henderson Main Trimmer 711540G   Group 1  
Rick Poulin Headsail Trimmer 14727907    
Jim Srnec Bow   Group 1  
Veronica Whitley    
Distraction (Melges 24)
Tom Greetham 653348k USATG68  
Dulcinea (J 105)
Matthew Gardner-Brown    
Ehu Kai (San Juan 24)
Gary Stuntz Tactician   Group 1  
Bill Walker Skipper    
Cathy Walker Bow    
Elusive (C&C115)
Jeff Whitney 652325N    
Escape Artist (J 105)
Mike Fitzhugh Spinnaker trimmer    
Sean Mayall Pit   Group 1  
Jacqueline Pitter Pit 753677R   Group 1  
Don Rowe Alternate    
Dana Sibilla Helm 743346Q   Group 1  
Mark Stanton Bow   Group 1  
Mike Whalen Tactician USAMW18 Group 1  
Espresso (Olson 25)
Martyn Le Marquand    
Eye Eye (JBOAT 90X)
David N Cohen 129784J    
Gadzooks (J 30)
Jim Boyles Grinder    
Ron DeRu Bow   Group 1  
Rex DuPuis    
Suzie DuPuis Co-Skipper    
Guy Fealey Main Trimmer    
Jerry Halterman Grinder   Group 1  
Dale Hendrickson Grinder    
Dustin Latham Bow   Group 1  
Brigid Reynolds Pit    
Mark Szypula Headsail Trimmer    
Godzilla (J 29)
Alan Ip    
Grace E (J 35)
Brian White    
here & now (J 29)
Pat Dennney    
Ignitor (Martin29T)
Ron Ernst    
Inconceivable (J 105)
Phil Bylsma Spinnaker trimmer 207773C USAPB77 Group 1  
David Cohen    
Lance Rummel David Cohen    
Matt Rockett    
Jaded (J 105)
Chris Phoenix 689071U    
Jasmina (Santana 30/30)
Frank Rogers    
Javelin (1D35)
Robert Blaylock 350016F    
Kowloon (Olson 911)
Ken Chin 212707J    
Last Tango (J 105)
James Geros 686951F    
Lil Surfrider (Santa Cruz 27)
Greg Johnston    
Lucky Jim (J 24)
jim mc alpine 288091h na  
MadDash (Dash 34)
David Jackson    
Merlin (Melges 24)
Mark McCuddy    
Mini Me (Melges 24)
Thomas Garnier    
Miss Mayhem (San Juan 24)
Melissa Davies    
Moose Unknown (J 105)
John Aitchison 374410N    
More Jubilee (J 105)
Erik Kristen 652913z USAEK12  
Nefarious (Farr 30)
Dan Randolph    
Nikita (Melges 24)
Kimberly Arntson Tactician 657111F USAKA29 Group 1  
Krak Arntson Skipper 359116Y USAPA36 Group 1  
Brian Maher Navigator USABM130 Group 1  
Occam's Razor (ILC 40)
Mark Vangolen / Henry Reeve    
Ohana (Olson 25)
Jim Martinez Helm   Group 1  
Rob Moline    
Nick Pierce Headsail Trimmer   Group 1  
Bill Schafer 208964F    
Julianne Vickstrom    
Overtime (Ross 930T)
Samantha Haney Skipper    
Ed Snyders    
Puff (J 105)
Steve Summers    
Roshambo (J 24)
Mark Daniel    
Sabrosa (Henderson 30)
Pete Sauer    
Shrek (1D35)
Larry P Butchart Headsail Trimmer   Group 1  
Paul Carter Main Trimmer   Group 1  
Bob Combie Pitman 286690I   Group 1  
Della Hoag Bow   Group 1  
John Hoag Helm 213347p   Group 1  
Marc Hulbert Strategist   Group 1  
Jones Kevin Bow   Group 1  
Ric Peterson Headsail Trimmer   Group 1  
Tim Player Bow 751842Y   Group 1  
Slick (J 29)
Christine Nelson Eric Johnson 389514D    
Sling Shot (ULTl20)
Rick Almberg    
Tantivy (J 109)
Stuart Burnell 263480W    
The Shadow (1D35)
Peter McCarthy    
Traveling Circus (Melges 24)
Kyle Hintze    
Troublemaker (J 105)
Kent Sisk Owner   Group 1  
charles turner Bow    
John Weil Owner    
uno (sierra 26x)
brad butler    
Wicked Wahine (Merges 32)
Darrin Towe    
Wind Wizard (X-372)
Deb McAdams Headsail Trimmer   Group 1  
Donald McAdams Pit   Group 1  
Greg Sandwick Bow   Group 1  
Jennifer Tenney Co-Skipper    
Thomas Tenney Co-Skipper    
with Grace (J 120)
chris Johnson    
yeah dogg (Olson 25)
Chad Holcomb    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy