2017 Quantum J 70 Midwinter Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
AFRICA (J 70)
Christopher Remeika USACR94 Group 1  
Darby Smith 268020Q USADS123  
chris stocke Tactician USACS164 Group 3  
Duncan Swain Headsail Trimmer USADS143 Group 1  
B Squared (J 70)
Charlie Bess Bow Usacb228 Group 1  
Kayla Burrows USAKB125 Group 1  
Bryan Cameron 237068B USABC27  
Daniel Cameron Tactician USADC28 Group 1  
Bogan Whitehead Medic/Doctor USAJW241 Group 1  
Berteau Group (J 70)
Lindsey Duda Headsail Trimmer 289191K USALD15 Group 1  
Laura Hagen Pit USALH14 Group 1  
Martha Parker Bow NZLMP2 Group 1  
Sarah Renz Helm USASB10 Group 1  
Building A (J 70)
Joshua Goldman 233104E    
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician USASB38 Group 1  
Andrew Fisher Helm 298175j USAAF4 Group 1  
Andrew and Melissa Fisher 298175j USAAF4  
Melissa Fisher Owner 298614b USAMF57 Group 1  
CAN 550 (J 70)
Matthew Christie Tactician CANMC21 Group 1  
Jonathan Ladha Spinnaker trimmer CANJL9 Group 1  
Stu McCrea Helm CANSM38 Group 1  
Ewryn Naidoo Bow CANEN3 Group 1  
Carlos (J 70)
Jason Chavez USAJC130 Group 1  
Phillip Peterson Bow USAPP53 Group 1  
Michael Sudofsky 118342S USAMS239  
Jeffrey Todd Staysail trimmer 119705T   Group 3  
Emory Williams Tactician usaew57 Group 1  
Chinook (J 70)
Rick Guardia Tactician USAEG38 Group 1  
Chris Lomardo Headsail Trimmer USACL91 Group 1  
Frank McNamara 283842W USAFM9  
Paula Thorsland Bow USAPT38 Group 1  
City Wok (J 70)
Collin Kirby Headsail Trimmer USACK63 Group 1  
PJ Schaffer Tactician USAPS140 Group 1  
wilson stout Bow USAWS74 Group 1  
Allan Terhune, Jr. Skipper 238003m USAAT13 Group 3  
D2 Racing (J 70)
Jim Clouser Tactician USAJC273 Group 1  
Daniel Gross Helm 686755W usadg55 Group 1  
Danette Szakaly Spinnaker trimmer 686755W USADS103 Group 1  
DangerMouse (J 70)
Tony Cellamare Tactician Usaac133 Group 1  
Taz Coffey Stunt Owner 688042v usatc96  
Scott Dysart Spinnaker trimmer usasd23 Group 3  
Jake Hubbard Bow Usajh344 Group 1  
Dime (J 70)
Farley Fontenot Floater USAFF8 Group 3  
Andrew Loe 327586J USAWL18  
John Loe Chef USAJL48 Group 1  
Mallory Loe Owner USAMF48 Group 1  
Down the Line (J 70)
Jessica Chase Bow USAJC267 Group 1  
David Dowdney Headsail Trimmer USADD142 Group 1  
Nelson Mills Helm USAEM94 Group 1  
Ian Moriarty Tactician 188831B USAIM13 Group 3  
Empeiria (J 70)
Mac Agnese Headsail Trimmer USAMA19 Group 1  
John Heaton 328642A USAJH119 Group 1  
Zach Mason USAZM6 Group 3  
Duncan Williford USADW108 Group 1  
GB (J 70)
Emmett Dickheiser Spinnaker trimmer 702539V USAED37 Group 3  
Chris Lewis Helm 255258z GBRCL44 Group 1  
Karen Lewis Pit 407137w GBRKL18 Group 1  
Rod Nichols Headsail Trimmer 714549Q USARN37 Group 1  
Hoss (J 70)
Glenn Darden Skipper 111712C USAGD  
Reeese Hillard Strategist 157624V USARH74 Group 1  
Jonathan McKee Tactician 104472Q USAJM207 Group 3  
Carter Perrin Watch Captain USACP62 Group 1  
Hot Mess (J 70)
Fred Bickley Headsail Trimmer USAFB6 Group 1  
Rob Britts USARB88 Group 1  
Ali Deese USAAD104 Group 1  
William Icely Tactician USAWI1 Group 1  
J 70 3 (Corinthian) (J 70 3 )
Emily Allen Pit Usaea38  
David Mendelblatt 149643b    
Mitchell Rogers Headsail Trimmer Usamr163 Group 1  
Chad Shakespeare Rush Chairman Usacs207 Group 1  
J-70 (J 70)
jay kuebel Skipper 117655 USAJK34 Group 1  
Donna Sue Marks Pit USADM250 Group 1  
Alana O'Reilly Other 248844E USAAO14 Group 3  
Ono Riddle Spinnaker trimmer USAOR3 Group 1  
J-70 (J 70)
Kristen Berry uSAkb4 Group 3  
Corey Hall   Group 1  
Shawn Macking Watch Captain   Group 1  
Cody Spruce    
Jeunesse Racing (J 70)
Donna Antarr Medic/Doctor 285879N USADA77 Group 1  
George Antarr Rush Chairman 139974K usaga33 Group 1  
Dave Chapin Tactician usadc42 Group 1  
Mike Earl Staysail trimmer USAME44 Group 1  
Late Life Crisis (J 70)
Corbo Corbishley 295362A USACC224  
Mark Hoefnagel Bow USAMH194 Group 1  
Doug Weatherby Headsail Trimmer usadw158  
lil' Grizzly (J 70)
Charles Bayer 161426K USACB58  
Charles Bayer III Helm 280172P USACB97 Group 1  
Frederic Detwiler Grinder Usafd5 Group 1  
Christian Manchester 313298B USACM204 Group 1  
MudRatz Youth Sailing (J 70)
Zach Champney Skipper 676348H USAZC3 Group 1  
Peter Cronin Spinnaker trimmer 734757Y USAPC118 Group 1  
Lily Flack Tactician 365952D USALF29 Group 1  
Lucy Rath Headsail Trimmer 735847A USALR47 Group 1  
Nasty Baby (J 70)
Gray Rackley USAGR1 Group 1  
Rick Schaffer 173766A USARS163 Group 1  
George Szabo 224455t usaGS09 Group 3  
Robert White 173907R USARW82 Group 1  
New England Ropes (J 70)
Marcus Eagan USAMM123 Group 1  
Tim Healy   Group 3  
Nathan Housberg Bow USANH32 Group 1  
Alden Reid Spinnaker trimmer USAAR40 Group 1  
NINE (J 70)
Evan Aras Chef 259395N USAEA28 Group 3  
John Aras Main Trimmer 145932T USAJA81 Group 1  
Brad Julian 394385H USABJ34 Group 1  
Oivind Lorentzen Owner 104306F USAOL2 Group 1  
Piranha (Corinthian) (J 70)
David Dennison Skipper 162680u usadd134  
Terry Foster Headsail Trimmer 106444Q USAAF48 Group 1  
Kevin Kenny Strategist 169179K USAKK89 Group 1  
thorn turner Strategist USATT47 Group 1  
Reach Around (J 70)
Thomas Bowen 140629L USATB91  
Martin Kullman Medic/Doctor USAMK30 Group 3  
Alex Shafer Co-Skipper Usass61 Group 1  
Jacolyn Wetmore USAJW209 Group 1  
REX (J 70)
rossie Milev Tactician canrm9 Group 3  
james Niblock Headsail Trimmer canjn6 Group 1  
matthew wallace Bow CANMW19 Group 1  
Scott Weakley CANSW14 Group 1  
Rimette (J 70)
John Brim Skipper 198990O USAJB95 Group 1  
Collin Leon Headsail Trimmer USACL28 Group 3  
Charles Swanson Mast USACS85 Group 1  
Ray Wulff Tactician USARW102 Group 1  
Rip Rullah (J 70)
Patrick Hitchins Rush Chairman USAPH26 Group 1  
Michael Whitford Runners 145748z USAMW22 Group 1  
Jesse Willis Spinnaker trimmer Usajw255 Group 1  
Robert Willis USARW41 Group 3  
Rosebud (J 70)
Taylor Canfield Tactician 245438w ISVTC2 Group 3  
Scott Ewing Headsail Trimmer USASE46 Group 1  
Pamela Rose Skipper 736789t USAPR62 Group 1  
Michael Sanandajian Bow 712366N USAMS302 Group 1  
Savasana (J 70)
John Goller Headsail Trimmer USAJG18 Group 1  
Brian Keane 198186K USABK22 Group 1  
Mark Liebel Mid Mast 233427O USAML8 Group 1  
Scamp (J 70)
Steve Liebel Tactician USASL36 Group 1  
Jane Millman Bow 661746o USAJM397 Group 1  
Ben Moon Chef AUSBM2 Group 1  
Will Welles Skipper 166618W USAWW22 Group 3  
Selkie (J 70)
Vivien Allan Bow 721216D GBRVA4 Group 1  
Michael Booker Tactician 305136P USAMB85 Group 1  
Gene Cloutier Spinnaker trimmer USAGC49 Group 1  
Jack Wallace 741720Y USAJW224 Group 1  
Spice (J 70)
J Booker Main Trimmer 255127R USAJB Group 1  
Stacie Booker Floater 305138R usasb74 Group 1  
Holly Graf Skipper 728727X USAHG20  
Robert Kroetsch Tactician 281186x usabk38 Group 1  
SPYC Junior Sailing Team (J 70)
Cameron Delgado Headsail Trimmer USACD116 Group 1  
Callista Hopkins Floater USACH189 Group 1  
Heather Kerns Bow USAKH24 Group 1  
Blaire McCarthy Skipper USABM154 Group 1  
Emma Shakespeare Main Trimmer USAES117 Group 1  
Surprise (J 70)
Michael Dannecker Headsail Trimmer 687612X USAMD154 Group 1  
Dan Gabriel Skipper 713524T USADG37 Group 1  
Don Maxwell 255822T USADM41 Group 1  
Meg Six Bow USAMS232 Group 1  
T2 (J 70)
Hanson Bratton Skipper 244065T USAHB35 Group 1  
Austin Colpaert Bow 3379940 USAAC75 Group 1  
Spencer Colpaert Headsail Trimmer USASC45 Group 3  
Matt Graham Tactician USAMG101 Group 1  
Taipan / SB (J 70)
Alina Dix Tactician 379624F USAAD97 Group 1  
Richie Geoghan Chef   Group 3  
Lloyd Karzen Skipper 310605E USALK45  
Cate Muller Stunt Owner USACM8 Group 1  
Team Iball (J 70)
Scott Irwin USASI9  
Rick Rothenbuhler Main Trimmer USARR39 Group 3  
George Sipel Floater USAGS129 Group 1  
Dan Synowiec Bow USADS236 Group 1  
Team Vineyard Vines (J 70)
John Baxter USAJB41 Group 1  
Molly Baxter USAMB73 Group 1  
Patrick Powell Chef USASP92 Group 1  
Willem Van Waay   Group 3  
Tres Burritos (J 70)
Geoff Becker Tactician 177204p Usagb25 Group 3  
Todd Jones USATJ4 Group 1  
Scott Sellers Helm 231306E USASS83  
Polk Wagner Staysail trimmer USAPW63 Group 1  
Truckin' (J 70)
Rachel Daye 717434P USARD137 Group 1  
Alex Meleney Helm 234596E USAAM139 Group 1  
Preston Senior Main Trimmer USAPS141 Group 1  
Nicholas Watts Headsail Trimmer USANW15 Group 1  
USA 167 (J 70)
Dave Miller Navigator USADm234 Group 1  
James Prendergast Strategist 245162T USAJP206 Group 1  
Orrin Starr Nav/Tac USAOS8 Group 1  
John Wallace Tactician USAJW90 Group 1  
USA 241 (J 70)
Blake Caskey Other USABC120 usabc120 Group 1  
Al Poindexter 179033w usaap84  
Egon Seibert Pit USAES87 Group 1  
Douglas Strebel Chef 243432m usads101 Group 1  
USA 364 (J 70)
James Barnash Grinder USAJB52 Group 3  
Dillon Furlong Floater 718763T USADF91 Group 1  
David Kerr Owner 179332Y USADK112  
Tod Sackett Helm USATS65 Group 1  
USA 88 (J 70)
Dave Ciesla Headsail Trimmer 310231C usadc79 Group 1  
Stu Johnstone Grinder USASJ6 Group 1  
Madelyn Ploch 119489k USAMP149 Group 1  
Mark Ploch Pit Assist 119489K usamp24 Group 3  
USA-1023 (J 70)
Dan Klaasen 262379A USADK96 Group 1  
Max Klaasen Chef 693633P USAMK138 Group 1  
Tiffany Klaasen Stunt Owner 268843F USATK5 Group 1  
Mike Rutledge Staysail trimmer USAMR4 Group 1  
Zaguero (J 70)
Alec Anderson Headsail Trimmer IVBAA1 Group 1  
Victor Diaz de Leon Tactician VENVD3 Group 3  
Ignacio Perez Skipper MEXIP1 Group 1  
Santiago Perez Bow MEXSP1 Group 1  
Zombie (J 70)
Andrew Noel 660329O USARS120 Group 1  
Brian Robinson 660329O USARS120 Group 1  
Kristen Robinson 689050B USAKR36  
Scott Steele 660329O USARS120 Group 3  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021