2017 Pineapple Cup - Montego Bay Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
AMHAS (Class 40)
MacKenzie Davis Co-Skipper 274157X USAMD56 Group 1   Yes  
Brian Harris Navigator   Group 3   Yes  
Jesse Naimark-Rowse Watch Captain USAJN74 Group 3   Yes  
Rob Windsor Watch Captain USARW65 Group 3   Yes  
Dragon (Class 40)
Michael Hennessy 318502Q USAMH76   Yes  
Kyle Hubley Co-Skipper   Group 1   Yes  
Grateful Red (C&C 121)
Venice Aureli Other   Group 1   Yes  
Curtis Burgess Watch Captain   Group 1   Yes  
Ken Johnson Owner 299069M USAKJ20 Group 1   Yes  
Jack Lawless Other   Group 1   Yes  
Mark Schiesser Watch Captain   Group 1   Yes  
Heartbreaker (TP 52)
Norman Berge Mid Bow   Group 1   Yes  
Tanner Bryant Grinder   Group 1   Yes  
Mike Buckley Tactician USAMB20 Group 3   Yes  
Alex Clegg Strategist USAAC61 Group 3   Yes  
Loren Jay Cross Helm   Group 3   Yes  
Chris Fortin Staysail trimmer   Group 1   Yes  
Leland Hubble Grinder USALH49 Group 1   Yes  
Robert L Hughes Helmsman 180509k USARH99 Group 1   Yes  
Alex Hume Pit   Group 1   Yes  
Jason Lovell Runners   Group 1   Yes  
George Peet Headsail Trimmer 258869O Usagp6 Group 3   Yes  
Marcus Spillane Runners IRLMS Group 1   Yes  
Eric Vigrass Offside trimmer   Group 1   Yes  
Matt Woodworth Bow USAMW39 Group 3   Yes  
Hermie Louise (Little Harbor 78')
Nicholas Brown Captain   Group 1   Yes  
Gerald W Harris Jr Owner 339714A   Group 1   Yes  
Chip Kah Pit   Group 1   Yes  
Christopher Kah Pit Assist   Group 1   Yes  
Leah Komar Harris Owner 666912F USALH38 Group 1   Yes  
Erin MacChesney Chef   Group 1   Yes  
James Marshall Navigator USAJM40 Group 1   Yes  
steve prime Watch Captain 115401E   Group 1   Yes  
Merrythought (PJ Frers 62)
Colin Cameron Bow   Group 1   Yes  
Christian Graf Medic/Doctor   Group 1   Yes  
William T. GrovĂ© Floater   Group 1   Yes  
Michael Haber Rush Chairman   Group 1   Yes  
Sean Harr Mid Bow   Group 1   Yes  
Kyle Nicholson     Yes  
Jordan Peacock     Yes  
Michael Peacock 661566v     Yes  
Prospector (Mills 68)
Terence Glackin Captain   Group 1   Yes  
Skipper Helme Runners   Group 1   Yes  
Robbie Kane Bow   Group 3   Yes  
Tim Keyworth Spinnaker trimmer 247162X TKUSA33 Group 1   Yes  
Larry Landry Navigator 152698D   Group 1   Yes  
Mathew Landry Bow   Group 1   Yes  
Henry Little Runners USAHL10 Group 3   Yes  
Stuart MacNeil Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Robert McCarthy Grinder IRLRM55 Group 3   Yes  
Paul McDowell Watch Captain USAPM135 Group 1   Yes  
Lucien Moore Mid Bow   Group 3   Yes  
Scott Mras Grinder   Group 1   Yes  
Ken Read Strategist 116894F   Group 3   Yes  
David Scott Main Trimmer GBR68 Group 3   Yes  
Dr David Siwicki Medic/Doctor 715934G USADS110 Group 1   Yes  
Colette Storck Chef 284668G USACS269 Group 1   Yes  
Quinn Tobin Pit   Group 3   Yes  
Shelter Islnad Transatlantic Partners Stunt Owner 152698D USATG5   Yes  
Dennis Willette Grinder   Group 1   Yes  
Andrew Wolf Grinder 373978K USAAW105 Group 1   Yes  
Renegade (Santa Cruz 52)
Dudley Baringer Medic/Doctor   Group 1  
Shawn Burke Headsail Trimmer   Group 1  
Steve Burke Tactician   Group 1  
Liam Harr Bow 402369w Usalh45 Group 1  
William Hartnett Main Trimmer   Group 1  
Ben Poucher Floater   Group 3  
Tom Slade    
Robert Wilkins Floater usarw81 Group 1  
Senara (Farr 395)
Horst Baier Navigator   Group 1  
James Bill Navigator    
Arielle deLisser Helmsman   Group 1  
Eamonn deLisser Tactician 174228R    
Scott Giering Other   Group 1  
Jed Lee Other 741273v usajl30 Group 3  
George (Stephen) Lohmayer   Group 1  
Logan Pifer Mast USALP34 Group 1  
Richard Shellow Watch Captain   Group 1  
Maricio Verdier Chef   Group 3  
White Rhino (Swan 56)
Kyle Martin USAKM19 Group 3   Yes  
Wade Miller Pit Assist   Group 1   Yes  
Matthew Mullan Tactician     Yes  
Lisa Stuart Runners USAls61   Group 1   Yes  
Todd Stuart Helm   Group 1   Yes  
Dylan Vogel Rush Chairman 364420O USADV27 Group 1   Yes  
Neily Williamson Headsail Trimmer AUSNW4 Group 1   Yes  
Wizard (RP 74)
David Askew Helm 188606Y USADA18 Group 1  
Peter Askew Owner   Group 1  
Matt Beck Headsail Trimmer   Group 1  
David Culver Captain   Group 3  
Nick Dana Bow    
Charlie Enright Strategist   Group 3  
Phil Harmer Headsail Trimmer AUSph14 Group 3  
Chriso Hosking Main Trimmer   Group 3  
Mike Howard Grinder    
Bill Jenkins Runners   Group 3  
Chris Larson Tactician 119123P USACL13 Group 3  
Dave Lyons Mast 240023B USADL51 Group 1  
Artie Means Navigator 144725q   Group 3  
Jimmy Slaughter Pit USAJS360 Group 3  
Grant Spanhake Main Trimmer 205467X   Group 3  
Ralf Steitz Chef 202615H USARS06 Group 3  
Mark Towill Headsail Trimmer   Group 3  
John von Schwarz Pit   Group 3  
Mitch White Bow   Group 3  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020