2016 The Chicago Beer Can Series
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
18 Degrees (Nautor's Swan)
Jerrold Senser 245484C    
420 (420)
Daniel Fountain 7447441Y    
420 (420)
Lily Wojcik    
420 (420)
Sam Wojcik    
Albatross (Colgate 26)
Maya Teleki    
Alpha Puppy (J 35)
Rick Stage 662818X    
Atra (T-10)
Mike & Karen Woollen 206816S    
Awesome (J 30)
William Smith 235281W USAWS91  
Bangarang (Beneteau Oceanis 352)
Graham Sauser    
Bark! (C&C 110)
Walter Dickie 352018L USAWD33  
Big Meanie (Beneteau 42s7)
James Prendergast    
Blizzard (T-10)
Warren Udelson    
Bloodline (J/109)
Woody Hansmann 257254z    
Blueprint (T-10)
Karen & Mike Better    
Cahoots (Peterson 34)
Michael Ciechanowski 715639P    
caliente (multihull)
mike steck 244400g    
Caught in Traffic (J 105)
david pierce 755611R    
certainly (J 109)
donald meyer 134739v usadm201  
Cheap Thrill (Tartan 10 )
Nancy + Tim Snyder    
Cherry Bomb (Jeanneau 45.2)
mark birringer    
Chief (Antrim 27)
Mike Wolf 201397U    
Cigare Volant (31)
Bill Easom    
columbia club boat (420)
elijah goldman    
Cookie Monster (Nautor Swan 40)
Peter Goldman 123270M USAPG61  
Copernicus (Sydney 38 (T))
Michael Kennedy 224943U    
Corsair (Ranger 33)
Bill Bartz 197059E USABB91  
Das Boot (Beneteau First 40.7)
Jay Muller 260099X usajm281  
Das Vidanya (420)
Thomas Cook    
Decorum (420)
Hunter Ratliff 289553I USAHR9  
Deep Vee (420)
Dustin Domer    
Eclipse (Colgate 26)
Maya Teleki USAMT56  
Eclipse (Jeanneau)
Russ Salzman    
Esprit d'Ecosse (J 105)
Judith & Ross McLean 729032V USAJM386  
Fastnet (Baltic 38 DP)
Tim Herboth    
Fearless (Jeanneau 44)
Jim Banovitz    
Flying Pig (J 105)
Mike Sheppard 239168G    
Flying Spaghetti Monster (j 35)
mitchell weisman    
Foray (Beneteau First 375)
James Hurster 662161L    
Full Tilt (J 109)
Peter Priede 371954y    
Gaucho (Beneteau 36.7)
Mark & Diane Bouckaert    
Genuine Draft (Tartan 30)
Kevin McCarter    
Global Nomads (J 105)
Michael Hettel 223103C USAMH145  
Goat Rodeo (J 109)
Robert Evans    
Gwhiz (Beneteau First 10R)
Geoffrey Davis 671685B    
hadoken (420)
Michael Cornew    
Heartbreaker (1D35)
Eric Oesterle 187614W    
Here We Go Again (420)
Nicole Campbell 257834b    
Hiwassee (Farr395)
Ian Fisher 311534K    
Hokey Smoke (J 88)
Richard Stearns 115763V    
Imedi (TP 52)
Brendon Docherty 410899E    
Impeccable (Finngulf 43)
Steve Szczepanski 211363L    
Impulse (J 111)
G Miz/Dreher/Hatfield 12318ON    
Intention (Catalina 30 Tall Rig)
Bob Garrett    
Jambo (Beneteau 36.7)
Joe Marciniak 752146U USAJM420  
Jason (Farr 395)
Edward Cohen    
JEMKID (Beneteau Moorings 39)
Mark Levin 666982F    
Jing Bang (LS 10)
David Finlay    
KALI (Pearson 323)
Doug Sibery    
Karma (Beneteau First 36.7)
Lou Sandoval/Martin Sandoval/Jack Buoscio/Karma Sailing Group 252884B USALS47  
Kraken (Cal 25)
Brendan Blewett    
Christian Caperton Main Trimmer    
John Coakley    
Brendan Joyce Headsail Trimmer    
La Tigre Rinata (Catalina 320)
Yaman Battikhi    
Lake Effect (Hunter 18.5)
Robert Jacob    
Liberty2 (C&C 115)
Thomas & Virginia Blasco 688050W USATB123  
Lightning (LS-10)
Karstrand / Warnecke 257140S    
Louie (420)
William Howard    
Lucy (Melges 32)
Jeremy Alexis 181824O    
Lumpy Gravey (420)
Vytenis Karaitis    
Maskwa (C&C 115)
Don Waller 209967K    
Mazal Tov (J 120)
Arne Fliflet 329388N    
Measure For Measure (Morgan 36 N/M)
Brian Tobin 151431i    
Meridian (Colgate 26)
Maya Teleki USAMT56  
Momentus (J 111)
Kevin Saedi 312161L USAKS71  
Moon Shadow (Catalina 30)
Richard Gaston    
Richard Gaston    
More Panache (Hunter Legend 37.5)
Mark Trumpy    
Mutiny (T10)
John Schellenbach 205310F USAJS234  
N/a (420)
Olivia Zwierski-Moran    
n/a (420)
Colin O'Donovan    
Naked Dance (Colgate 26)
Maya Teleki USAMT56  
Nauty Puppy (catalina 36)
Matt Mattern    
Nemo (Seascape 27)
Michael Tuman    
No Reverse (Hunter Legend 37.5)
Bob Horenkamp 655189T    
Northstar (J 109)
David Gustman 276603S    
Ob La Di! (J/35)
Rick Reed 661639G    
Off Duty (Sabre 38, Mk I)
Stu Friedman 713389B    
Painkiller 4 (Sydney 38)
Martin Alice 208640U    
Paradigm Shift (C&C 115)
Dave Dickerson 174808T    
Pendragon (Farr 40)
Simon Beemsterboer    
Peregrine (J 105)
Mark & Jackie Stoll    
Perico (Sabre 402)
Ryan Johnson 350382S USARJ29  
PHANTOM (BENETEAU FIRST 42)
THOMAS RICKELMAN 63350    
Planxty (J 30)
Dennis Bartley    
Recess (Colgate 26)
Maya Teleki USAMT56  
Reggae Shark (420)
Michael Whitford 145748z USAMW22  
Riverfolk (Colgate 26)
Maya Teleki USAMT56  
Sail Monkey (Beneteau First 36.7)
William McGuinn 281599G    
Scout (Sydney 41)
Dorsey Ruley 156303L    
Sealark (J 105)
Clark Pellett 308269F USACP56  
Serenity (Beneteau first 42)
Arnold Hirsch 197380E    
Shearwater (Peterson)
Mark Luscombe    
Shoe String (Olson 34)
Jay Grizzell 651399R    
Sirocco VI (Mumm 36)
William & Viviana Fanizzo 167979O    
Skull Cracker (J 111)
Daniel Kitchens 320673R USADK97  
SKYE (Nelson Marek 46)
Jeff & Jane Hoswell 226157W    
SKYJACKED (420)
Ben Jassin 357136Y USABJ27  
Slapshot (C&C 35-3)
Erik Hillenmeyer    
Slapshot II (J 109)
Scott Sims 392477E USASS198  
SlingShot (Sabre 38 MK II)
Terry Litz    
Slot Machine (J 88)
Boyd Jarrell 736915Z    
Sorcerer (Beneteau First 36.7)
Don Draper 228361Y USADD93  
Sorrento (Islander 36 )
Vladimir Antos    
Noel Basquin Other   Group 1  
Greg Bohmann Floater   Group 1  
Benjamin Hahlen Owner    
Jill Hahlen    
Sean Hannan    
Sarah Jackson    
Michael Pancoast Other   Group 1  
Dan Pilch Headsail Trimmer   Group 1  
Jon Van Norman Strategist   Group 1  
Soulshine (Beneteau First 36.7)
Jarrett Altmin 672083W USAJA55  
Spanker (Beneteau First 40.7)
Rollin Pierce Owner USARP74 Group 1  
Starship (Cal 9.2)
Dick Dronsuth    
Striking (J 105)
Vanessa Gates 704770V USAVG8  
Success (Wylie 39)
Kasey Iwasyk 748504p    
Team Whiquila (420)
Courtney Colantuno    
Andrew Criezis    
Tempest (Frers 30)
Hank Kalmus    
Tenacity (Olson 34)
Peter Cooper    
Tequila Mockingbird (Beneteau First 36.7)
Chris Duhon 397624D USACD46  
Terminal Velocity (LS 10)
Simon Beemsterboer 237791H    
Mary Lynn Vitucci Headsail Trimmer    
The Asylum (J 105)
Jon Weglarz 219487K    
The Baxter Brief (420)
Amy Baxter    
Megan Dawson Headsail Trimmer   Group 1  
Ti Tae (Catalina 30)
Craig Horton    
Trident (Pearson 323)
Jeff Janicek 4033368x    
Trim 'n Tug (420)
Robert Willis    
Truant (S2 9.1)
Walter Kawula    
Turning Point (Benateau)
Andrew Okarski 1979    
Valhalla (J 105)
Mike & Kathie Newman 201940J USAMN41  
Vanda III (J 109)
Jack Toliver 376112Q USAJT89  
Warp Drive (Laser 28)
Carl Stineman    
Water Works (T-10)
Rick & Mary Ann Lillie 171871U    
Wave Dancer (Sabre 36)
Michael Sklar 236893l    
Whisper (Express 34)
Thomas Barnes 206486C    
White River (C&C 41 Custom)
gary daggett    
Windhorse (Colgate 26)
Maya Teleki USAMT56  
Winnebago (T-10)
Tim Rathbun 171439q    
Xuberance (XP44)
Jeff Barton 346160V    
YOLO II (420)
Mike Bart Korbel    
Zarmy (420)
Christopher Lynch    
ZaZen (Catalina 320 WK)
Bill Van Emburg    
Zeitgeist (J 24)
Matt Moore Mast    
Aiden Moran Tactician 755090P    
Michael Moran Skipper 755090P    
Joe Werla Headsail Trimmer 755090P    

Main Menu

UK Sails    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020