2023 Newport Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Waiver
Signed
--- (505)
Art Gleason    
Jonathan Gleason In the way   Group 1  
24/7 (VX One)
Chris Pearson   Group 1  
Barret Rhoads    
3850 (Thistle)
Scott Hubbell In the way   Group 1  
Tu Le In the way USATL112 Group 1  
Ralph Wolf Skipper 711585C    
9186 (5O5)
Steve Lovshin Captain CANSM24 Group 1  
Shona Moss    
Another Bad Idea (VX One)
Ansel Koehn    
Kaitlyn Liebel 738138U   Group 1  
Jordan Wiggins Runners   Group 1  
Arethusa (IC37)
irina Beloborodova Offside trimmer RUSIB6 Group 1   Yes  
Justin Callahan Main Trimmer USAJC313 Group 1   Yes  
Jeff Eiber 285567G USAJE72 Group 1   Yes  
Jo Ann Fisher USAJF24 Group 1   Yes  
Andrew Houghton Bow USAAH148 Group 1   Yes  
Chris Lotz Runners USACL34 Group 1   Yes  
Douglas Lotz Headsail Trimmer USADL30 Group 1   Yes  
Philip Lotz 149256c USAPL22   Yes  
Mike Marshall Tactician   Group 3   Yes  
Big Booty (F18)
Arielle Darrow    
Tyler Moore Helm 285054w   Group 1  
Blue 2 (VX One)
Robert Maccini 699911Z    
Jasper Waldman Headsail Trimmer   Group 1  
Blue Lobster (VX One)
Ian Maccini 699912X USAIM15 Group 1  
Chloe Shea Other   Group 1  
Sarah Wilkinson Primary Speed Guy   Group 1  
Challenge 12 (12 metre)
John Colburn Mid Bow   Group 3  
Tim Dawson Other   Group 3  
brad dimeo Headsail Trimmer   Group 1  
Jack Fisher Grinder   Group 1  
Allie Gray Pit   Group 3  
Porter Kavle Strategist 675016U USAPK74 Group 3  
Keats Keeley Grinder   Group 3  
Alexander LeFort Grinder    
bryce lefort Runners   Group 1  
Jack LeFort    
Lisa LeFort Navigator   Group 1  
Kyle Martin Floater   Group 3  
ken Read Tactician 116894F   Group 3  
Tom Scott   Group 1  
Rob Scrivenor In the way   Group 3  
Mark Van note Bow   Group 3  
Chingon (VX One)
Victor Bloede 682743S    
Tim Pitts Skipper   Group 1  
Columbia (12 Metre)
Kevin Hegarty Anthony Chiurco    
Courageous (12 Metre)
Thomas Bouchard Spinnaker trimmer 704851T USATB209 Group 1  
Matthew Calore Headsail Trimmer   Group 1  
Jacob Erickson Grinder   Group 1  
Gigi Fischer Pit Assist   Group 1  
Jamie Hilton Alternate    
Owen Himsworth Other   Group 1  
Ethan Johnson Tactician    
Andrew Lam Mid Bow   Group 1  
Eoin Mckeon Grinder IRLEM45 Group 1  
Jasmine Nijjar Bow   Group 1  
Dawn Riley Helm    
Michaela Robinson Pit   Group 1  
Allie Shand Runners   Group 1  
sweta shervegar Main Trimmer Indss26 Group 1  
Chris Tutmark Floater 167791I USACT Group 1  
Mamadou Yade Mast   Group 1  
Dawntreader (505)
Bill Platt Skipper   Group 1  
Dear Darla (Thistle)
Missy Hudspeth Pit   Group 1  
Patrick O'Connor    
Jessica Whealy Other   Group 1  
Defiant (IC37)
Sandy Andrews Bow CANSA7 Group 1   Yes  
Scott Collinson Rush Chairman CANSC5 Group 1   Yes  
Lance Fraser Tactician BERLF1 Group 1   Yes  
Chantal Hearst Runners CANCH8 Group 1   Yes  
Terry McLaughlin Helm CANTM1 Group 1   Yes  
Andrew McTavish Headsail Trimmer CANAM Group 1   Yes  
Angus McTavish Other CANAM60 Group 1   Yes  
Ingrid Merry Pit CANIM6 Group 1   Yes  
John Millen Spinnaker trimmer CANJM6 Group 1   Yes  
Doolan Platt & Setareh LLP (F18)
Benjamin Setareh 760433T    
Daniel Setareh Tactician    
Dragon (VX One)
Liz Swain    
Nicholas Woviotis In the way   Group 1  
Enterprise (M) (12 Metre)
Peter Askew Skipper 707629J USAPA18 Group 1  
David Byrne Grinder   Group 3  
Taylor Canfield Tactician ISVTC2 Group 3  
Ted Chwalk Mid Bow   Group 3  
Richard Clarke Strategist   Group 3  
Marco Constant Main Trimmer   Group 3  
Joseph Fanelli Grinder   Group 3  
Phil Harmer Headsail Trimmer   Group 3  
Christopher Kam Mast   Group 3  
Suzy Leech Navigator 179461E USASL3 Group 3  
Patrick McMath Bow    
Matt Mialik Grinder   Group 3  
Erik Shampian Headsail Trimmer   Group 3  
John von Schwarz Pit   Group 3  
EY (F18)
Chris Manson-Hing    
aidan naughton Leeward Runner   Group 1  
Fibromyalgia (Thistle)
Matt Flood 103154J USAMF16 Group 1  
James Gardner Tactician   Group 1  
Ty Whitman   Group 1  
Fly Tradewind (F18 Evolution)
Sophie Brett   Group 1  
Todd Riccardi 268848K    
GT3 Graphics (F18)
Arthur Bulger 191276V    
Jake Demos   Group 1  
Hay Hay (VX One)
Parker Colantuono Lion Tamer    
Jeff Hayden 662364S USAJH369 Group 3  
Jumping Jack Flash (505)
John Ingalls Tactician    
Luke Ingalls    
KatieBear (505)
Thomas Kivney    
Gordon Russell    
Kevin (Thistle)
Denis Bell   Group 1  
Matt Kreuzcamp Bow Forget   Group 1  
Scott Pakenham Usaspak1    
Kuai (IC37)
Joaquin Bur Headsail Trimmer ARGJB23 Group 1   Yes  
Jen Canestra Bow USAJC256 Group 1   Yes  
Ron Epstein Co-Skipper USARE65 Group 1   Yes  
Auric Horneman Spinnaker trimmer USAAH159 Group 1   Yes  
Terre Layton Pit USATL10 Group 1   Yes  
Keiran Searle Tactician AUSKS6 Group 3   Yes  
Daniel Thielman Co-Skipper USADT49 Group 1   Yes  
Rayleen Thielman Runners USART87 Group 1   Yes  
Lookadatla (505)
John Dunlea Navigator   Group 1  
Peter Scannell    
Magic Bus (VX One)
Jerry Callahan 141055J   Group 1  
Dylan Metzler    
Magnum (VX One)
Zachary Champney Primary Speed Guy   Group 1  
Iain Jaeger 733213C USAIJ9 Group 1  
Mild Kingdom (VX ONE)
Timothy Desmond    
MO (IC37)
Senet Bischoff Tactician   Group 1   Yes  
Norris Brookes Foil Trimmer     Yes  
Martha Fortin Bow 251296X USAMP118 Group 1   Yes  
Ben Kinney/ Hannah Swett USAHS2   Yes  
Linda Lindquist-Bishop Pit 123802G USALL4 Group 1   Yes  
Dan Morris USADM58 Group 3   Yes  
Joan Porter Spinnaker trimmer Usajt8 Group 1   Yes  
Anthony Purcell Lion Tamer USAAP120 Group 1   Yes  
Julia Reynolds Runners   Group 1   Yes  
Nefertiti (12 Metre)
Zane Allen Switch Flipper    
Cindy Alten-DeLotto Spinnaker trimmer 672990X   Group 1  
Kryngle Daly Headsail Trimmer   Group 1  
Jim Flynn Grinder   Group 1  
David Gates USADG139 Group 3  
Kevin Guglielmello Primary Speed Guy   Group 1  
Josh Hines Grinder    
Edward Jiao Autopilot   Group 1  
Jack Klinck    
Mats Lindfors Chef   Group 1  
Joseph M Muscarella Headsail Trimmer    
Madeleine Parker    
Matthew Schryver Bow   Group 1  
Jack Skahen Rush Chairman USASS181 Group 1  
John Wilson Main Trimmer   Group 1  
New Wave (IC37)
Dave Hillmyer Runners 372454V USADH74 Group 1   Yes  
Marty kullman Main Trimmer   Group 3   Yes  
Mark Liebel Offside trimmer 2334270 USAML8 Group 1   Yes  
Steve Liebel USASL36 Group 1   Yes  
Jeff Linton Main Trimmer   Group 1  
Doug Nickel Headsail Trimmer USADN2 Group 1   Yes  
Sarah Ragle Bow USASR69 Group 1   Yes  
Briar Robertson Runners CANBR11 Group 1   Yes  
Susan Toth Pit USAST29 Group 1   Yes  
No Worries II (F18)
Skip Whyte 113714I    
NYYC IC Team (Gamecock) (IC37)
Cameron Appelton Tactician   Group 3   Yes  
Garrett Connelly Main Trimmer   Group 1   Yes  
Will Connely Runners   Group 1   Yes    
Dave Dempsey Other   Group 1   Yes  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer USAJG214 Group 1   Yes  
Emilia Marino Mid Bow USAEM127 Group 1   Yes  
Peter McClennen   Group 1   Yes  
Kathryn Nota Mid Mast USAKN34 Group 1   Yes  
Ray Wulff Pit USARW102 Group 1   Yes  
Onawa (12 Metre)
Nolan Brown Offside trimmer    
Marcus Cochran Mid Bow   Group 3  
Paul Cottee Grinder AUSPC43 Group 1  
Ashley Edes Mast   Group 1  
Ryan Edes    
Bob Geisser Mid Mast   Group 1  
Steven Gewirz Leeward Runner   Group 1  
Andrew Green Tactician   Group 3  
Laura Hoogwout   Group 1  
James LANGSTON    
Kelsy Patnaude Captain   Group 1  
T.J. Perrotti Main Trimmer   Group 1  
Milos Stojiljkovic      
Wilson Stout Headsail Trimmer    
Mac True Grinder   Group 1  
Mark Watson    
Payne Capital (F18)
Kaleigh Morgan    
Pegasus (IC37)
Will Bailey Headsail Trimmer ISVWB2 Group 1   Yes  
Evan Cooke Runners USAEC75 Group 1   Yes  
Andrew Kingston Chef USAAK113 Group 1   Yes  
Elise Nash Offside trimmer 202794X USAEN19 Group 1   Yes  
Jim Raisides Pit USAJR243 Group 1   Yes  
Doug Sabin Main Trimmer 188611v Usads167 Group 1   Yes  
Juliana Testa Pro Bowler USAJT198 Group 1   Yes  
Wade Waddell Helm USAWW66 Group 1   Yes  
Tim Wadlow Tactician USATW03 Group 1   Yes  
Res Potentia (IC37)
Devlin Keogh Pit 779717P USAJK205 Group 1   Yes  
Chris Long Main Trimmer USACL129 Group 1   Yes  
Thomas Newman Helm USATN34 Group 1   Yes  
Kathleen Rand Headsail Trimmer USAKR68 Group 1   Yes  
Hannah Scanlon Offside trimmer USAHS87 Group 1   Yes  
Jonathan Shore Pit USAJS468 Group 1  
Lynne Shore Tactician 284720R USALJ29 Group 1  
Tyler Stillman Bow 761818G USATS210 Group 1   Yes  
Eva Tash Mid Bow USAET52 Group 1   Yes  
Mimi Whitmarsh Headsail Trimmer USAMW185 Group 1  
Ronstan (F18)
Nolan Cooper    
Kate Myler    
Sideshow (VX One)
Doug Clark    
Trevor Parekh Main Trimmer Cantp1 Group 3  
Skeleton Key (IC37)
Peter Hogan Pit USAPH114 Group 1   Yes  
Ryan Kern Spinnaker trimmer 350174Q USARK17 Group 1   Yes  
Steven Kirkpatrick Main Trimmer 177411Q USASK30 Group 1   Yes  
Peter Levesque Tactician USAPL18 Group 1   Yes  
Joseph McCoy Other USAJM14 Group 1   Yes  
Rosalind Meade In the way USARM228 Group 1   Yes  
Dana Riley Hayes Headsail Trimmer USADR10 Group 1   Yes  
Patrick Shanahan Switch Flipper USAPS104 Group 1   Yes  
Peter Wagner 272978G USAPW42   Yes  
Southern (IC37)
Emory Friend Mid Bow 714733U USAEF57 Group 1   Yes  
Christian Gambel Offside trimmer 227131P usacg153 Group 1   Yes  
Edward Levert Bow USAEL33 Group 1   Yes  
Bruce Levy Headsail Trimmer 806180w Usabl125 Group 1  
John Lovell Helm 197596O USAJL6 Group 1   Yes  
John A Meade Tactician 194419U USAJM280 Group 1   Yes  
Miia Newman Pit usamn72 Group 1   Yes  
Russ Silvestri Main Trimmer USARS141 Group 1   Yes  
Sarah Taylor Runners Usast67 Group 1   Yes  
Surf Club Newport (F18)
Tripp Burd    
Michael Easton    
TBD (505)
Duane Delfosse    
Mike Hull Tactician    
TBD (VXOne)
Frederic Deom Co-Skipper   Group 1  
Alain Vranderick    
TBD (505)
Russell Miller    
Paul Taylor 240585U    
The Billion Oysters Project (VX One)
Paul Murphy & Will Vary 762933m   Group 1  
Heather Gregg      
The Far Side (VXone)
Sherriden Brown Spinnaker trimmer   Group 1  
Geoffrey Moore USAGM6 USAGM6 Group 3  
Josh Yale Watch Captain CANJY5 Group 1  
The Fastnet Pub (F18)
Marina Barzaghi    
Jensen Metighe    
The Wagon (VX One)
Charles Brown    
Phip Hallowell    
The Waka (VX One)
Parker Brown Primary Speed Guy    
Michael Danks    
Thompson Boat Works (505)
Craig Thompson 162758X    
Adam Wolnikowski Other 718734P POLAW12 Group 1  
Tigger (Thistle)
Simon Day   Group 1  
Tim Day Main Trimmer   Group 1  
Jessy Nees Bow   Group 1  
Toxic Masculinity (505)
David Kirkpatrick    
Kathy Longson    
TurboVX (VXONE )
Chris Bollengier Spinnaker trimmer   Group 1  
Peter Vessella 108448Y   Group 3  
Ursa Minor (IC37)
Maia Agerup Tactician NORMA6 Group 1   Yes  
Ragna Agerup Main Trimmer NORRA3 Group 1   Yes  
Scott Calnan Mast USASC170 Group 1   Yes  
Peter Cummiskey Skipper USAPC10 Group 1   Yes  
Peter Forsberg Pit USAPF44 Group 1   Yes  
David Howard Strategist CANDH26 Group 1   Yes  
Lily Ornstein Headsail Trimmer 749112F USALO21 Group 1   Yes  
Owen Taylor Bow GBROT13 Group 1   Yes  
Hailey Ullman Spinnaker trimmer Usahu5 Group 1   Yes  
USA 8851 (505)
Ted Huebner    
Mike Komar    
Valante Mechanical Inc (F18)
JOSEPH VALANTE    
James Zellmer Helm 117843w    
Vigilant (IC37)
Anthony Bowman Pit CANAB9 Group 1   Yes  
Megan Grapengeter Rudnik     Yes    
John Hele USAJH109 Group 1   Yes  
Kate Hele Offside trimmer   Group 1   Yes  
Morten Henriksen Tactician DENMH5 Group 3   Yes  
David Jarvis CANDJ2 Group 1   Yes  
Vincent Mcateer    
Orlaith Neylon Runners USAON4 Group 1  
Dave Scott Main Trimmer   Group 1   Yes  
Fiona Walsh Bow   Group 1   Yes  
Weatherly (12m)
Nicholas Barron Lion Tamer    
Jeff Clare Grinder   Group 1  
Jonathan Damon Headsail Trimmer   Group 1  
Steven Eddleston 799441Y    
Erik Lavers Grinder   Group 1  
Adam Leddy Grinder   Group 1  
andrew macgowan Strategist   Group 1  
Nick Nadalin Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Ryan O'Grady Main Trimmer Usaro1 Group 1  
Stephen Poirier Bow   Group 1  
Brian Prinz Headsail Trimmer USABP48 Group 1  
Jeff Rayner Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve Robinson Boat Captain    
Randall Shore Tactician   Group 3  
Evan Smith   Group 1  
David Warburton Other   Group 1  
Whiplash (Thistle)
Dory Vogel Spinnaker trimmer   Group 1  
Emma Vogel Lion Tamer    
Scott Vogel    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy