2022 Nassau Cup Ocean Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Argo (MOD 70)
Westy Barlow Bow   Group 3  
Jason Carroll 246511O USAJC117 Group 1  
Chad Corning   Group 3  
Anthony Kotoun Other   Group 3  
Chris Maxted Boat Captain   Group 3  
Charlie Ogletree   Group 3  
Alister Richardson   Group 3  
Brian Thompson Navigator   Group 3  
Bear (J 121)
Max Albert Headsail Trimmer   Group 1  
Forbes Durdin/ Chris Lewis 261648u Usafd01 Group 1  
Chris Lewis Co-Skipper   Group 1  
Sarah Ragle Bow   Group 1  
Evan Smith Engineer USAES77 Group 1  
Tim Snyder Strategist 117610L USATS150 Group 3  
Don Thinschmidt Foil Trimmer   Group 1  
Timmy Withall Tactician   Group 1  
Thomas Young Other   Group 1  
Blitzkrieg (J 122)
Joey Lark Floater   Group 1  
Steve Morrow Navigator 219321R USASM94 Group 1  
Brian Pribe Engineer   Group 1  
Rick Rothenbuhler Floater USARR39 Group 1  
Matthew Schaedler 779588n    
Ethan Taylor Watch Captain   Group 1  
Will Taylor Bow USAWT47 Group 1  
Adam Wolfe Mid Bow    
Callisto (PAC 52)
WILLIAM COLOMBO Helm USAWC84 Group 3  
Whitney Curtin    
John Davis    
Shawn Dougherty Rush Chairman 776985N   Group 1  
Robert Evans Headsail Trimmer   Group 1  
Justin Ferris Watch Captain NZLJF6 Group 3  
Jared Henderson NZLJH21  
Jonathon Hurthle Grinder USAJH399   Group 1  
Ansel Koehn    
Ricky McGarvie Bow   Group 3  
Ian Moore    
James Murray Skipper 127575C USAJM369 Group 1  
Steve Orlebeke USASO1 Group 1  
Matt Pistay   Group 3  
Cameron Rylance    
Catabatic (Seawind 1190S)
Larry Geller   Group 1  
Dire Wolf (J/122)
Scott Adler Lion Tamer   Group 1  
Constantine Baris Skipper 395892N   Group 1  
Charles Corso Pit 739282s   Group 1  
Emmett Dickheiser    
Nicholas McGhee Bow   Group 1  
Kevin O'Connor Chef USAKO33 Group 1  
Bob Young Spinnaker trimmer   Group 1  
Hillbilly (J92)
Brad Bristol Floater   Group 1  
Conner Cassidy Mid Mast    
Ambre Hasson Lion Tamer   Group 1  
Scott Hubel Lion Tamer    
David Nesbitt Owner   Group 1  
Martin Stoll Primary Speed Guy   Group 1  
Scott Wotherspoon Navigator USASW6 Group 1  
Hooligan Racing (TP52)
Zygmund Beatty Boat Captain USAZB15 Group 3  
Brad Boston Tactician CANBB24 Group 3  
DAVE BROWN    
Curtis Florence Cat 3 Cooler Jockey 2700011a CANCF1 Group 1  
Mike Koch Grinder   Group 1  
Abie McLaughlin In the way USAAB164 Group 1  
Matt Otenbaker Bow USAMO40 Group 1  
Carlos Robles Pro Bowler   Group 3  
John Evans / Trey Sheehan 338674J USAJS77  
John von Schwarz Main Trimmer   Group 3  
Kyle Vowels Pit Assist   Group 3  
Nick Ward Navigator USANW13 Group 1  
Ron Weed Headsail Trimmer   Group 3  
Leading Edge (J 122)
John A Crowell Helm   Group 1  
Robert Brann Helm 121551I USARB27 Group 1  
Christopher Dees Navigator 651407Q USACD53 Group 1  
Paul Eley Pit   Group 1  
Eric Irwin Watch Captain   Group 1  
Tom Johnson Helm   Group 1  
Mary Martin Helm   Group 1  
Diana Sutton Bow 732064V USADS264 Group 1  
Tom Sutton Helm 122697Z USAWS120  
Relentless III (Italia 9.98)
harold brandan Co-Skipper   Group 1  
Phillip Clarke Pit 674332Q   Group 1  
Marcelo Lescano Strategist ANDML1 Group 1  
Eduardo Luaces Helm 233906O   Group 1  
Valery Shestopalov Navigator 750958N ISAVS11 Group 1  
Mark Shortz Bow   Group 1  
STANLEY SHORTZ Main Trimmer 274450T USASS202 Group 1  
Oscar Valdes Skipper 192190U   Group 1  
Senara (Farr 395)
Patty amaducci Other   Group 1  
Edward Cabassa Other   Group 1  
Eamonn deLisser Tactician 174228R    
H L DeVore Navigator   Group 1  
Phil Fleming Bow USAPF31 Group 1  
Victor Leon Other   Group 1  
James Liebl   Group 1  
Michael Mccormick Headsail Trimmer    
Arielle Toker Helmsman   Group 1  
Sleeping Tiger - South (J120)
Charles Bayer In the way   Group 1  
Kari DeCarlo Headsail Trimmer   Group 1  
John Harvey / Rick Titsworth   Group 1  
Dan Holley Pit   Group 1  
John Hughes Main Trimmer 671564a   Group 1  
Michael Kirkman Switch Flipper   Group 1  
Mike Kirkman Watch Captain USAMK117 Group 1  
Trish Kirkman Grinder   Group 1  
DEAN KROTCHEN Lion Tamer 313 Group 1  
Joseph Kurta Pro Bowler   Group 1  
Slide Rule (First 44.7)
Karl Anderson Watch Captain 156487G USAKA6 Group 3  
Maxwell Bearse Bow    
Scott Bearse 152587Z USASB37  
Mark Hennigan    
Gretchen Hibben Pit Assist 665463A USAGH67 Group 1  
Vladimir Kulinichenko USAVK6 Group 3  
Michael Puleo Main Trimmer 240472O USAMP82 Group 1  
STYLO (Express )
Raul Gonzalez Marcano Floater   Group 1  
Carole McCullough Pit 351778C   Group 1  
Kellen McGee Bow USAKM140 Group 1  
Julz Plavka    
Wiley Stagg 150552k    
Jennifer Sturmer Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve VanPelt In the way 780456Z    
Jeff Wegner Floater    
Tom Wolffe Alternate 797859W   Group 1  
Summer Storm (J/111)
Stuart Bannatyne Grinder   Group 3  
George Holt Mast   Group 1  
William Hubbard Headsail Trimmer   Group 1  
Katrina Masterson 786135Q    
Mike McGagh Other USAMM Group 1  
Adam Perlmutter Mast   Group 1  
Alec Snyder Skipper USAAS215   Group 3  
Alden Winder Bow USAAW27 Group 3  
ZIG ZAG (J/122)
Kohl Brinkman Bow   Group 1  
Andrew Clark    
John Fryer    
Gijs Gunneman Navigator    
Martin Kullman Tactician    
Carlos Rodriguez Main Trimmer   Group 1  
Jonathan Torres Switch Flipper   Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy