2016 BVI Spring Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Aeropost (IC 24)
Colin Rathbun IVBCR1  
Andiamo (Sweden 50)
Willie Chandler    
Avanti (Hanse 430)
Jeremi Jablonski    
Bageal (Sunsail 44i)
Koen Lindner Skipper   Group 1  
Ignace van den Heuvel Co-Skipper   Group 1  
Big Trouble (Melges 32)
Tom Elsen 267822Y    
Black Pearl (IC 24)
Royal BVI Yacht Club    
Boat Drinks (IC 24)
JP Montegut    
Bonne Chance (Beneteau 35S5)
Gabriel Avalo Mast   Group 1  
Pedro Campos Pit   Group 1  
Wilmer Millan Headsail Trimmer    
Fernando Mora Co-Skipper    
Guillermo Mulet Main Trimmer   Group 1  
Julianna Rodriguez Mid Mast   Group 1  
Jose Sanchez Skipper    
Quino Sanchez Tactician    
Giselle Stowell Spinnaker trimmer   Group 1  
Francisco Villarrubia Grinder   Group 1  
Bravissimo (J 24)
David Welford Skipper    
Cachondo (Hanse 455)
Jose Teixidor PURMT1  
Christopher Dragon (Ker 43)
Jonathan Asch Spinnaker trimmer   Group 1  
Ed Bahen Captain   Group 3  
Peter Bauer Offside trimmer   Group 1  
Andrew Burdon Mast   Group 1  
Pat Considine Tactician   Group 3  
Lawrence Cutler Headsail Trimmer 671786z usalc39 Group 1  
Adam Loory Main Trimmer 118556A   Group 3  
Allie Padin Pit USAAP88 Group 1  
Drew Stetler Mid Bow USAAS149 Group 1  
Andrew Weiss Helm 352216l    
Linda Weiss Skipper 352216l USALW37 Group 1  
Commando (VX One)
Andrew Walford    
Corr's Light Racing - Hot Ticket (King 40)
Peter Corr    
Crude Yachties - The Remedy (Moorings 45.3)
Mike Hill    
Cruzan Rhode (VX One)
Timothy Pitts ISVTP1  
Curanta Cridhe (Discovery 50)
Aldo Kavcic Tactician    
David Parent Mast    
Gael Simon Bow   Group 1  
THIERRY SIMON Captain    
Anne Smith Main Trimmer    
Dark Star (J 105)
Paul Beaudin    
Luis Borges Mid Bow   Group 1  
Ricky Marquez Bow   Group 1  
Rafael J Martinez Main Trimmer 336692H PURRM2 Group 1  
Julio Regüero Helm   Group 1  
Miguel Sanchez Headsail Trimmer PURMS2 Group 1  
Diva (Modified 30 square metre)
Robin Tattersall    
El Ocaso (J 122)
Richard Wesslund 261434M    
Finger of the Beast (VX One)
Michael James    
Girasoli (Jeanneau 40)
Keith LiGreci    
Haerlem (Nautor Swan CC)
Jim Hightower 292934W USAJH66  
Thomas Maynard Navigator USATM14 Group 1  
Siebe Noordzy Tactician USASN9 Group 1  
Hot Stuff (Beneteau First 40.7)
Girls for Sail    
INTAC (IC 24)
Alec Anderson IVBAA1  
Isle Dance II (Beneteau 50)
john haracivet 246698M    
J.Doe (J 30)
Cynthia/Eduardo Ross/Luaces    
Jasper (Beneteau 46)
Nicholas Ward    
JogFund (Beneteau/Oceanis 50)
Warwick Dunnett    
Kill Bill (VX One)
Bill Griffin    
Kuliagus II (IC 24)
Gregory Fink    
Martintin (Saba 50)
Stuart Israel    
Mary Jewell (Sunsail 50)
Larry Caillouet    
Matadora (VX One)
Charles (Toro) Goodrich 651043Q USACG28  
Manuel Gutierrez    
Mau Bisa I (Sunsail 44i)
Bernard Sampason    
Milkoway (VX One)
Alberto Kunath    
Ryam McBride    
Paulo Milko    
My Sharona (VX One)
Donovan Brennan 119237w    
Nauticayenne (Catalina)
Antonio F. Sanpere 178803W ISVAS2  
Nimble (Catana 471)
Scott Chew    
Northern Child (Swan 51)
Lucy Reynolds    
Orion (IC 24)
Fraito Lugo    
Ortac (First 40.7)
Peter Anthony    
Piglet (Teegull 2300)
Joseph San Martin    
Pipedream (Sirena 38)
CHRIS HAYCRAFT    
Pyjamas (C&C 38 Landfall)
Don Pietrykowski    
Quokka - Performance Yacht Racing (Grand Soleil 43)
Andy Middleton    
Recess (Gibsea 51)
John Criscuolo Medic/Doctor   Group 1  
Chris Frech Grinder USACF56 Group 1  
Henry Gandy Tactician USAHG24  
Bruce Gates Captain 720030T USABG74 Group 1  
Bill McGuinn Chef USAWM51 Group 1  
Vern Thompson    
Roosta (IC 24)
Steve Roose    
Rosebud (VX One)
Justin Howard    
Sam of Hamble (Sigma 38)
Peter Hopps    
Sea Pearl (Hylas 54)
Jeff Gronning    
Seabiscuit (Moorings 445)
Patricia Nolan    
Second Nature (Hughes 38)
William Bailey    
Slow Motion (Moorings 4800)
Oliver Nieser Co-Skipper    
Robert Puche Pit Assist    
Werner Puche Skipper    
Irina Zazkin Chef    
Leon Zazkin Pit Assist    
Smile and Wave (IC 24)
Jaime Torres    
Soca (Melges 32)
Luis Juarbe USALJ20  
Solstice (J 105)
Bryan Coon 699215Y    
rich corel    
Ed Dicken Bow USAED16 Group 1  
paul eliea Mast   Group 1  
Bill Hendler Navigator   Group 1  
emma hendler Mid Mast    
jim mulholland   Group 1  
david randle Headsail Trimmer 148289J   Group 1  
Soma (Formula 40)
nils erickson    
Speedwagon (VX One)
Andrew York Skipper    
Spike (J 111)
Sam Talbot 736545S    
Spitfire (Farr 45)
Jonathan Bamberger CANJB53  
Spookie (TP52)
Steve Benjamin 101374L USASB  
Stinger (IC 24)
Jens Hookanson    
Supercharged Yachting - Lancelot II (Beneteau First 40)
Oliver Heer - Sailing Logic    
Team Aquaholics - Lady Aubrey (Moorings 50)
Rene van Dop    
Team Cape Fear - SS Hull 907 (Sunsail 47)
Bob Cowen Helmsman    
Debbie Cowen Tactician    
Team Island Water World (Melges 24)
Frits Bus ahojb1 AHOjb1  
Team McFly - Southern Child (First 40)
Lucy Jones    
TEAM MELBOURNE (A40)
philippe CHARRET FRA28918  
Team NAIA -Thundergirl (Sun Odyssey 509)
Bob Beltrano 656504c    
Team Slovakia - Arthur (Beneteau First 40)
Chris Jackson - Sailing Logic    
Team TAZ - Sunset (J 120)
Bernard Evan-Wong    
Team Tigress - Sirens' Tigress (Reflex 38)
Susan Glenny    
Ten Directions (Outremer 51)
Glenn Davis    
This Side Down (VX One)
Jeff Eiber 285567G USAJE72  
Touch2Play Racing (VX One)
Rob Butler CANRB12  
Triple Jack (Kelsal 47)
Ryan Wooldridge    
Tschuss (MAT 1180)
Nathaniel Britell Grinder   Group 1  
Jeremy Elliot Headsail Trimmer   Group 3  
Ben Field Tactician GBRBF4 Group 1  
Patrick Gavin-Brynes    
Keith Glynn    
Brian Janney Offside trimmer   Group 3  
Johnny Mordaunt    
Maurice O Connell    
Eamonn Rohan Navigator IRLER1 Group 1  
Christian Zugel Helm 748147U    
Varuna - Sound Sailing Center (VAr 37)
Dave Fergemann Navigator USADF89 Group 1  
john Kupsch Watch Captain 709876Q USAJK188 Group 1  
Bhupinder Madan Main Trimmer USABM155 Group 1  
Kaushal Shastri Watch Captain 685361B USAKS136 Group 1  
Martin van Breems Captain 164768D USAMV9 Group 3  
Ventaneiro 3 (Dufour 500 Grand Large)
Thomas Beer    
Kadja Brandao Pit BRAKB2 Group 1  
Welington Conceição    
Renato Cunha Faria Helm BRARF5  
Christina Frediani Pit BRACB12 Group 1  
Marcelo Kroeff    
Andre Lekszycki BRAAL6 Group 1  
Edmundo Oliveira Mast BRAES6 Group 1  
Alfredo Rovere Bow   Group 3  
Valdilene Vieira Other BRAVV2 Group 1  
Ventarron (Salona 44)
Maria Celina De Sousa    
Nicolas Episcopo ARGNE3 Group 1  
Romulo Alberto Moncada Yepez Owner    
Felipe Tombeur    
Westwind (Hans 430 Varianta 44)
Sander Schakelaar    
Wicked Winch (Hunter 30-2)
David Lake Jr    
Wild T'ing (Dufour 40)
Lawrence Aqui    
Wildfire (Edel 35 catamaran)
John Hayes    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021