2016 J 70 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
1FA (J 70)
Cam Geer Bow USACG2 Group 1  
Todd Jones Spinnaker trimmer USATJ4 Group 1  
Adam Lowry Tactician USAAL1 Group 1  
Scott Sellers Helm 231306E USASS83 Group 1  
3 Ball JT (J 70)
David Chapin Tactician   Group 1  
Jack Franco Skipper 111292N USAJF139 Group 1  
Brian Janney Spinnaker trimmer 293018P USABJ2 Group 3  
Rob Lindley Bow    
3 Big Dogs (J 70)
Oliver Toole 339672J USAOT1 Group 1  
Pat Toole 265300J USAPT15  
Dale Turley Headsail Trimmer USADT51 Group 1  
George Witter Bow 183936X USAGW55 Group 1  
536 (J 70)
Stephen Aguilar Tactician USASA48 Group 1  
Will Deutsch 702127N USAWD37 Group 1  
Timothy Sisson Helm USATS160 Group 1  
Mark Werder Mid Mast 674818W USAMW146 Group 1  
Africa (J 70)
Alec Anderson    
Victor Diaz Tactician   Group 3  
Jud Smith 120803B USAJS197  
Ed Wright    
Allegro (J 70)
Matías Seguel CHIMS1  
B2 (J 70)
Francesco De Angelis ITAFD14 Group 3  
Michele Galli ITAMG134  
Flavio Grassi Spinnaker trimmer ITAFG41 Group 3  
Salvatore Pavoni Headsail Trimmer ITASP23 Group 3  
Bala (J 70)
Yon Belausteguigoitia    
Black River Racing (J 70)
Amy Brock Mid Bow 748510Q usaab183 Group 1  
JoAnn Fisher Chef 296406v   Group 1  
Jay Lutz Tactician 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A usajl27 Group 1  
Douglas Strebel Owner 243432m usads101 Group 1  
Black Sails (J 70)
Sergio Blümel Mast CHISB5 Group 1  
Felipe Robles CHIPR3 Group 3  
Juan Esteban Sanchez Spinnaker trimmer CHIJS3 Group 3  
Per Von Appen CHIPV3  
Bottle Rocket (J 70)
Martin Fichtner    
Tania Fichtner Mast   Group 1  
Doug McLean    
Jeff Thorpe    
Bruschetta (J 70)
Maurício Santa Cruz BRAMS4  
Brutus (J 70)
Georgie Akin-Smith Bow GBRGA18 Group 1  
Sam Carter Helm GBRSC133 Group 1  
Greg Flederman RSAGF3 Group 1  
charles thompson Owner GBRCT45 Group 1  
Christopher Webber Spinnaker trimmer   Group 1  
CAKE (J 70)
Scott Deardorff Skipper 175176A USASD31 Group 1  
Phil Perkins Tactician USAPP13 Group 1  
Kent Pierce Grinder USAKP20 Group 1  
Eric Stokke Spinnaker trimmer USAES69 Group 1  
Calvi Network (J 70)
Carlo Alberini Owner ITACA21  
Sergio Blosi Spinnaker trimmer ITASB20 Group 1  
Paul Cayard Tactician   Group 3  
KARLO HMELJAK Main Trimmer SLOKH1 Group 3  
Catapult (J 70)
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Christine Robin (J 70)
Jon Andron Tactician 270103B USAJA69 Group 1  
Mike Bishop Spinnaker trimmer 403443P USAMB126 Group 1  
Christy Usher Bow 673529W USACU8 Group 1  
Tracy Usher Skipper 156722s USATU1 Group 1  
Cool Story Bro. (J 70)
Brian Bissell Tactician    
John Brigden Spinnaker trimmer    
Snow Brigden Owner 207293B USAJB298  
Chris Snow Helm    
Nevin Snow Helm    
Empeiria (J 70)
Martinez Daniel Spinnaker trimmer   Group 3  
John Heaton 328642A USAJH119  
Zach Mason   Group 3  
Michael Rohde USAMR70 Group 1  
Enjoy with Spitfire (J 70)
Daniele De Luca Tactician ITADD3 Group 3  
Pietro Giuseppe Sartori Spinnaker trimmer itaps51 Group 1  
Carlo Tomelleri Bow ITACT6 Group 1  
Ivan Venturi Helm ITAIV6 Group 1  
ESF Energy (J 70)
Allan Higgs GBRAH63 Group 1  
Patrick Liardet GBRPL30 Group 1  
Stephen Rockey GBRSR7 Group 1  
Dorrian Stoodley GBRDS67 Group 1  
Esmeralda (J 70)
Tsuji Hiromoto Bow JPNTH1 Group 1  
Patrick Murray Headsail Trimmer 387747K USAPM53 Group 3  
kume satoshi Tactician jpnsk7 Group 1  
Makoto Uematsu Skipper    
Flojito Y Cooperando (J 70)
Danel Belausteguigoitia Fierro Bow MEXDB3 Group 1  
Julian Fernandez Neckelmann Helm MEXJF Group 1  
Bill Hardesty Tactician USAWH3 Group 3  
Bill Hardesty    
Willem Van Waay Headsail Trimmer USAWV Group 3  
Flojito Y Cooperando II (J 70)
JORGE MURRIETA / LUIS TELLEZ MEXJM3  
GOLDO's (J 70)
Jeronimo Cervantes Mexjc8 Group 1  
Jan Hossfeld Chef   Group 1  
Daniel Porter    
Eduardo Porter Ludwig    
Heartbreaker (J 70)
John Bowden Bow USAJB68 Group 3  
Mike Buckley Tactician USAMB20 Group 3  
Robert Hughes 180509K    
George Peet Headsail Trimmer 258869O Usagp6 Group 3  
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Brad Boston Tactician   Group 3  
Curtis Florence Headsail Trimmer   Group 3  
Trey Sheehan 338674J USAJS77  
Wilson Stout Bowman USAWS74 Group 1  
Huckleberry (J 70)
Kevin Abbink Bow USAKA28 Group 1  
Shawn Burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
Jim Murrell Helm 244695F USAJM190 Group 1  
Greg Tawastejerna Main Trimmer   Group 1  
Jaya (J 70)
Erik Mayol Tactician 313803k USAEM68 Group 1  
Brian McMartin Bow USABM109 Group 1  
Steve Natvig Chef USASN13 Group 1  
Craig Tallman Helm 711161v USACT58 Group 1  
JBECRE (J 70)
didier LE MOAL    
jean francois NEVO    
BLANCHE TESTON    
CYRILLE TESTON   Group 1  
JElvis 7* (J 70)
Martin Dent GBRMD62  
Jennifer (J 70)
Chris Kostanecki    
Juno (J 70)
Ray Entwistle Main Trimmer AUSRE12 Group 3  
Sandra Entwistle Pit AUSSE13 Group 1  
Reg Lord Helm AUSRL32 Group 1  
Sally Lord Pit Assist AUSSL81 Group 1  
Patrick Smith Spinnaker trimmer AUSPS39  
Lifted (J 70)
Kieran Chung Spinnaker trimmer USAKC52 Group 1  
Jim Cunningham Skipper 692334Z USAJC225 Group 1  
Ben Lezin Bow USABL62 Group 1  
Jon Pinckney Tactician USAJP2 Group 1  
Loose Lucy (J 70)
James Foster Rush Chairman   Group 3  
Justin Kromelow 728193B USAJK166  
Andy McCormick Headsail Trimmer   Group 3  
Pete McCormick Chef   Group 3  
Monkey House (J 70)
Paul Castleberg Tactician USAPC115 Group 1  
steve hendrickss Helm 264153S USARH165 Group 1  
Shawn Hughes Bow 698092H USASH134 Group 1  
Kieron Kavanagh Spinnaker trimmer USAKK95 Group 1  
MUSE (J 70)
Joe Bardenheier Main Trimmer USAJB185 Group 1  
Heather Gregg Skipper USAHG16 Group 1  
Stu Johnstone Tactician USASJ6 Group 1  
Shawn Powell Chef USASP92 Group 1  
Nautiska Racing (J 70)
Reuben Corbett    
Douglas Eklund    
Phillip Guhle    
Robert Nyberg    
Noticia (J 70)
Juan Gonzalez Torcida Headsail Trimmer   Group 1  
Luis Martín Cabiedes Pit   Group 1  
Pablo Rosano Jimenez Spinnaker trimmer ESPPR14 Group 3  
Jose María Torcida Seghers Skipper ESPJT11 Group 1  
nunuhunu (J 70)
Steve Wyman 194188E USASW35 Group 1  
Perfect Wife (J 70)
Chris Andersen Helm Usaga27  
David Lieenberg Tactician Usadl74  
Petite Terrible (J 70)
CLAUDIA ROSSI    
Pied Piper (J 70)
Geoff Becker Tactician   Group 3  
Tomas Dietrich Other ARGTD1 Group 3  
Dan Troutman Owner 704481V USADT69 Group 1  
Gannon Troutman Skipper 704481Q USADT37 Group 1  
Powerplay Racing (J 70)
Peter Cunningham CAYPC1  
Tony Rey USATR21  
Prime Number (J 70)
Peter Cameron Skipper Usapc9  
Joe Carter Bow USARC119  
Bill Colombo Tactician   Group 3  
Marcos McGee Spinnaker trimmer 716120T usamm351 Group 1  
Rampage (J 70)
Steve Cameron Headsail Trimmer 309128x USASC144 Group 1  
Brett Dewire Spinnaker trimmer   Group 1  
Robert Milligan Co-Skipper USARM8 Group 1  
Tom Thayer Helm 199958Q   Group 1  
Relative Obscurity (J 70)
Thomas Blackwell Headsail Trimmer   Group 1  
Lucas Calabrese ARGLC1 Group 3  
Peter Duncan Captain 166184B Usapd71 Group 1  
Moose McClintock Other 286744D USADM31 Group 3  
Running Wild (J 70)
Peter Vessella 108448Y    
Savasana (J 70)
Brian Keane 198186K    
Simply Irresistible (J 70)
Cody Hines Helm CANCH24 Group 1  
Gerry Hines Skipper CANGH9 Group 1  
Andrew Jordan Headsail Trimmer 712224D CANAJ13 Group 1  
Tom Sutherland Pit CANTS27 Group 1  
Smoke & Mirrors (J 70)
Kenneth Kieding    
Soggy Dollar (J 70)
Rich Caterina Tactician USARC82 Group 1  
Sue Dijkman Bow usasd49 Group 1  
James Hemmick Headsail Trimmer USAJH219 Group 1  
Dave Vieregg 294579j usadv25  
Stampede (J 70)
Pasquinelli Bruno    
Sugoi (J 70)
Payson Infelise Headsail Trimmer 252164Q USAPI3 Group 1  
Thomas Iseler Bow 273462V GERTI1 Group 1  
Keith Ives Main Trimmer 192839Y USAKI2 Group 1  
Chris Raab Skipper 162057P USACR24 Group 1  
Surge (J 70)
Max Lopex Tactician 320797A   Group 1  
Geoffrey Pierini Skipper 656323s USAGP27 Group 1  
Katie Pierini Navigator USAKM43 Group 1  
JC Raby Spinnaker trimmer USAJR113 Group 1  
Tanspance (J 70)
Alessandro Castelli Tactician ITAAC1 Group 3  
Emilio Castelli 690627P USAEC47 Group 1  
Vittorio Di Mauro Helm ITAVD27  
Maurizio Stella Mast ITAMS151 Group 1  
Team RAF Benevolent Fund Spitfire (J 70)
Craig Burlton Helm GBRCB36 Group 1  
Tony Hanlon Bow GBRTH48 Group 1  
Simon Ling Owner GBRSL56 Group 1  
Ian Southworth Tactician GBRIS8 Group 1  
TRISKELL (J 70)
Garcia Anthony Mast FRAGA19 Group 1  
Vaillant Elisabeth Helm FRAEV16 Group 1  
Salengros Francois Spinnaker trimmer FRAFS17 Group 1  
Clement Maestri FRACM36 Group 1  
Fabrice Merle Strategist FRAMF28 Group 1  
TYRA (J 70)
Bo Johannisson Floater SWEBJ5 Group 1  
Wilhelm Johannisson Spinnaker trimmer SWEWJ1 Group 3  
Mikael Lindqvist Tactician SWEML4  
Galen Mack Bow AUSGM31 Group 3  
Magnus Tyreman Helm SWEMT2 Group 1  
USA 2 (J 70)
Paul Abdullah   Group 3  
Tim Healy    
Collin Leon Other   Group 3  
John Mollicone Tactician USAJM87 Group 3  
USA 32 (J 70)
Eric Baumhoff USAEB17  
Craig Healy Tactician 109621R USACH8 Group 1  
Jon Perkins USAJP84  
Vagazo (J 70)
Alex Curtiss Main Trimmer    
Markus Edegran   Group 1  
Fabian Gomez-Ibarra Skipper    
Peter Van Waay Spinnaker trimmer   Group 1  
Vamos (J 70)
Narelle Barnes Bow AUSNB19 Group 1  
Evelyn Hull Floater USAEH71 Group 1  
Adrian Kiely Tactician AUSAK23 Group 1  
Peter Ryan Main Trimmer AUSPR28 Group 1  
Tim Ryan Helm AUSTR19 Group 1  
Vincitore (J 70)
Erik Brockmann Tactician MEXEB1 Group 3  
Ricardo Brockmann Skipper MEXRB1 Group 1  
Andres Morales Headsail Trimmer MEXAM1 Group 1  
Diego Velasco Offside trimmer MEXDV6 Group 1  
Zaguero (J 70)
Ignacio Perez Captain MEXIP1 Group 1  
Juan Perez Tactician MEXJP4 Group 1  
Santiago Perez Bow MEXSP1 Group 1  
Jose Ramon Soltero Main Trimmer MEXJS2 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021