2022 WYC/AIS Bayfield Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
99 problems (Lindenberg 26)
Matthew Ruona 15597    
Aero-Nauti (C&C Landfall 38)
Anthony Signorelli    
Angisina (Soverel 39)
Andy Spence-Parsons 315510K USAPK1  
Baba Yaga (Mumm 36)
Amanda Bierbaum Spinnaker trimmer    
Felix Bierbaum In the way   Group 1  
Nicholas Eling Floater   Group 1  
Roshan Emad-Syring In the way   Group 1  
Rick Hughes Floater   Group 1  
Matt Johnson Switch Flipper   Group 1  
Maria Maldonado    
Darlene Tennant Watch Captain   Group 1  
Ken Tennant   Group 1  
Mike Tennant   Group 1  
Selene Tennant Owner   Group 1  
Bebop (S2 7.9)
Dennis Wenker    
Joseph Wenker    
Joseph Wenker    
Joseph Wenker    
Joseph Wenker    
Bella (C&C 115)
Julia Bailey Tactician   Group 1  
Cameron McWhirter Skipper   Group 1  
Alex Naroski Headsail Trimmer   Group 1  
Katelyn Oconnor Headsail Trimmer   Group 1  
Vlad Popescu Mast   Group 1  
Scott Prior Spinnaker trimmer    
Erik Tront Bow    
Emily Wilson Main Trimmer    
Bellatrix (Mc 38)
Jessie Albritton    
Sheryl Filby Williams Main Trimmer   Group 1  
Steve Henry Tactician 660005A   Group 1  
Micah Jaeger    
Lonnie Knutson    
Katia Nartovich Runners   Group 1  
Benjamin Rice 766408Z   Group 1  
Kaitlin Werner    
Black Swan (J120)
Lexie Baker Headsail Trimmer    
Kendra Baker Navigator    
Rich Baker Skipper    
Dan Callinan Watch Captain 232597B   Group 1  
Kaitalin Hendrickson    
Seamus Hendrickson Watch Captain   Group 1  
Luca Hynnek Mid Bow    
Bliss (Jeanneau SO 349)
Dale Hedtke Skipper   Group 1  
Paul Kellner Tactician    
John Leonidas Strategist    
William Walsh Grinder    
Chase (J 109)
Monica Bertani Medic/Doctor USAMB281 Group 1  
Margaret Erickson    
Lars Hansen Chef   Group 1  
Tim Jones    
Tim Mcelreath    
Charles Schroeder    
Chewbacca (N/M Int'l 50)
Bill Peterson 166025p    
Current Obsession (C&C 30 One Design)
Adam Annis Headsail Trimmer    
Austin Colpaert Bow   Group 1  
Spencer Colpaert Main Trimmer   Group 3  
Molly Duggan Runners    
Brandi Kastner Runners    
Jon Lee Spinnaker trimmer    
Mark Miner Helm    
Detour (C&C 30 One Design)
Matt Carlson Spinnaker trimmer    
Ryan Drake Helm 741543Y    
Matt Gerdts Runners    
Collin Kirby Main Trimmer   Group 3  
Howard Noreen Headsail Trimmer    
Celeste Palumbo Runners    
Kimberly Sandbulte Bow   Group 1  
Enigma (Peterson 34)
Derek Brochu    
Dana Gilbertson   Group 1  
Steven Sola Other    
Thomas Sola Mast   Group 1  
Forever Young (J 120)
David Resch 763682S    
Goombay Smash (Ultimate 20)
Gregg Henning Owner 292415O   Group 1  
Dave Hill Headsail Trimmer   Group 1  
Hold The Line (J 27)
Bob Asher Headsail Trimmer 793126U    
Renee Asher    
Beth Ory Pit   Group 1  
Wes Ory 798175Q    
Alyssa Thomas    
Lance Thomas    
Key of Sea (Ericson 32T)
Lawrence Mariette 654770T   Group 1  
Loon (Tartan 34-2)
Dave Brower Tactician    
Ann Madsen Main Trimmer    
Luke Mathias Bow    
Jim Provos Co-Skipper   Group 1  
John Provos Skipper   Group 1  
Gary Sandlass Headsail Trimmer    
Lisa Wolff Switch Flipper    
Mad-E-Mack (Hunter Legend 35.5)
Aaron Boudreau 819386P    
Mayhem (Olson 30)
Nicholas Rorem 808448N    
MC^2 (R/P 50)
Taigin Case Pit Assist   Group 1  
Shane Christenson Headsail Trimmer 797192S   Group 1  
Eric Doyle    
Teddy Graham    
Matt Johnson    
Dan Lewis Skipper 197957L   Group 1  
Maria Maldonato    
Erin McDonagh Runners   Group 1  
Jonathan McDonagh Nav/Tac   Group 1  
Sol Ryan Main Trimmer   Group 1  
Joel Santere Helm   Group 1  
Bruce Santerre Navigator 262960V   Group 1  
Narwhal (Aerodyne 38)
Tim Buck 196765H    
Nemesis (J 35)
Brian Hammond    
Nemesis (C&C 30 One Design)
Blake Bissell Headsail Trimmer    
Ian Coleman Spinnaker trimmer    
Luke Debois Bow    
Sarah Edie Runners    
Sara Finnegan Runners    
Bryce Kalow Helm    
Christopher Stocke Main Trimmer    
Outerageous (Ranger 37)
Peter Bergin    
Guy DeMesy    
Michael Doyle In the way    
Joe Fuhrman    
Dustin M Doyle Bow   Group 1  
Jeff Mootz Helm   Group 1  
Jared Ronningen    
Papa Gaucho (J 35)
Lars Benson Mid Bow   Group 1  
Bob Boynton Main Trimmer    
Dawn Nixon Headsail Trimmer   Group 1  
Keith Stauber 172635Q    
Kinnan Stauber Pit 172635Q   Group 1  
Madeline Stauber Bow    
Myra Stauber Bow   Group 1  
Passage (Beneteau 40)
Ian Bentley 661595I   Group 1  
Lauren Burton    
Jill Gustafson Blom    
Kris Henry    
robin ketchen    
Sarah Priest    
Laura Wiley    
pennycress (C & C 37)
Astaria Clarke    
david clarke Skipper 167549E    
Greg Clarke    
Leam Clarke    
PREY on hope (FLYING TIGER 10)
Marvin Sekorski 806515w   Group 1  
Red Hawk (Santa Cruz 40)
Leslie Bowen Headsail Trimmer   Group 1  
Ralph Hodek 128884I    
Colleen Mcneill Pit 2014004573   Group 1  
John Velat    
Maria Velat Bow   Group 1  
Ben Wagner Chef   Group 1  
Running with Scissors (Ultimate 20)
Matt Dexter    
Nannah Myers Matt Dexter    
Screaming O (Olson 40)
Richard Fraser 806368Z   Group 1  
Sisu (J32)
Kari Antin Owner    
Dan Hanna Bow   Group 1  
Peter Kester    
NA Sailing Nimmer/Antin 332914O    
Stardust (Farr 30)
Matt Hanson    
Mike Hanson    
George Johns 254003G    
Andy Klawiter    
Gavin Potts    
Maclean Potts    
Andrew Reiner    
Superior Gal (Tartan 33)
Kathryn Erickson    
Texana (Schock 35)
Dallas Johnson    
Themis (C&C 30 One Design)
Hayden Graff Runners    
Alec Kalow Bow   Group 1  
Dick Kalow Helm 741543Y    
Martin Kullman Tactician   Group 3  
Erin McDunough Runners    
Travis Odenbach Main Trimmer    
Isak Peterson Headsail Trimmer    
Valkyrie (Columbia Carbon 32)
Brian Bullock 709629X USABB158 Group 1  
Carl Eaton Switch Flipper   Group 1  
Hyland Garvey    
Dave Kenyon Main Trimmer 786033U   Group 1  
Mike Myers Tactician   Group 1  
Erik Pedersen 385187I USAEP14 Group 1  
Sam Rosenbaum Rush Chairman   Group 1  
Wandering Star (Pearson 10M)
Art Johnston 689996W    
Wandering Wind (CS33)
Dominic Alino Helm    
Matthew Bonner Pit   Group 1  
Alex Fernandez In the way    
Roger Friedell Co-Skipper   Group 1  
Connell Smith Owner 687988R   Group 1  
Wind Walker (S2 7.9 Inboard)
Terry Anderson 768374Z    
Wylie Coyote (Wylie 40)
Catherine McComas-Bussa Floater    
Skip Dickel Helm 109251T USAWD26 Group 1  
Peter Fanchi Mid Mast    
Stephan Furlich Headsail Trimmer    
Jeri Goodspeed-Gross Alternate    
Brecon Gross Main Trimmer 404155S    
Bronte Gross Floater    
Mark Gross Skipper 21066K USAMG37 Group 1  
Robb Harriss Tactician    
Jen Jacobsen Mast   Group 1  
Alphia Korpela    
Javier LeBouton Pit    
Susan Miller Floater    
Emma Notermann Alternate    
Sarah Szymaniak Floater    
Gary Valentini Bow    
ZigZag (J 109)
Belinda Barnes Mast   Group 1  
Lizzie Easter    
Dale Peters    
Volker Petersen Watch Captain   Group 1  
Lisa Skluzacak    
Jim Vaudreuil 215203g    
Judy Woellner    

Main Menu

Adventure Club Apostle Islands Booksellers Apostle Islands Marina Apostle Islands Realty
Barkers Island Marina Bay Top Lake House Black Hawk Boatyard Copper Crow
Copper Trout Dreamcatcher Sailing Earth Rider Brewery Fat Radish
Hoopers Yachts Howl Jenneau Kelly & Crew
Lagoon Manypenny Bistro Morties Pier Plaza
Pikes Bay Port Superior Portside Queens View
Silverwaves Stone Throw Superior Charters Superior Charters Yacht Sales
Sweet_Salty The Bayfield Inn Washburn Marina Wild By Nature
Wild Rice Retreats Windseeker Realty Windseeker Rentals Wonderstate

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022