2022 American Yacht Club Spring Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
After Midnight (CTM41)
Paul Jeka 116507N    
Big Boat (J 109)
Seth Barrows Tactician usasb136 Group 1  
Jake Hannah Bow USAJH280 Group 1  
James Hannah Headsail Trimmer USAJH281 Group 1  
Paul Matthews Mast   Group 1  
Sara Nightingale Strategist USASN25 Group 1  
Bud Rogers 219502q usawr45 Group 1  
Jamie Rogers Main Trimmer USAJR174 Group 1  
Richard Skeen Mast USARS198 Group 1  
Breakaway (J 44)
Thomas Blackwell    
byte (Sunfast 3300)
Libby Alexander Co-Skipper   Group 1  
Robert Alexander 374806V   Group 1  
Robert & Libby Alexander 374806V    
Christopher Dragon (Italia 11.98)
Andrew Weiss . Skipper 352216l    
Ed Bahen Captain   Group 3  
Pat Considine Main Trimmer USAPC114 Group 3  
Lawrence Cutler Spinnaker trimmer 671786z usalc39 Group 1  
Colin Fitzpatrick Headsail Trimmer USACF15 Group 1  
Gerard Girstl Bow USAGG34 Group 1  
Byron LaMotte Tactician   Group 1  
Chris Weiss Mast USACW44 Group 1  
Cougar (J 160)
Leonard Sitar 112566Q USALS50 Group 1  
Desperado (CTM 40)
NEKA Sailing    
Eagle (J 121)
Steven Levy 251603G USASL117 Group 1  
Echo (J/105)
Greth Lester    
Emoticon (J 109)
Matt Breef Mid Bow 688534F USAMB125 Group 1  
Lindsay Doyle Offside trimmer USALD41 Group 1  
Patrick James Headsail Trimmer USAPJ35 Group 1  
James Knight Spinnaker trimmer GBRJK19 Group 1  
Michelle Newman Spinnaker trimmer USAMN70 Group 1  
Jonathan Rechtschaffer USAJR85  
Freedom (J 109)
Cory Eaves 706715P USACE48  
Frequent Flyer (Beneteau First 36.7)
Alistair Duke 380760T GBRAD74 Group 1  
GHOST (Sydney 38)
Midshipman Christopher Bertels Offside trimmer    
Midshipman Andrew Dannels Bow   Group 1  
Midshipman Joseph Ditta Pit    
Midshipman Dane Hawkins Main Trimmer    
Midshipman John McDonald Skipper    
Midshipman Adam Muir Headsail Trimmer    
Midshipman Edward Pinc Spinnaker trimmer    
Elizabeth Shaw O’Toole Strategist    
Midshipman Allessandra Swart Pit Assist   Group 1  
Midshipman Cole Williams Mast    
Growth Spurt (J 109)
Wesley Bemus Cat 3 Cooler Jockey USAWB66 Group 1  
Thomas Brennan Pit USATB180  
Kevin Costello Mast USAKC64 Group 1  
Gwynie Dunlevy Pit 719994S USAGD64 Group 1  
John Greifzu, Jr. Skipper   Group 1  
John Hughes Headsail Trimmer   Group 1  
Malcolm Kriegel Main Trimmer 728677U USAMK129 Group 1  
Ellen M Quinn Headsail Trimmer 208804S USAEQ4 Group 1  
Jason Raymond Bow    
Incendiary (J 109)
Theodore Hendrickson Switch Flipper USATH124 Group 1  
Micheal McLaughlin Autopilot USAMM333 Group 1  
Rand Milton Foil Trimmer   Group 1  
Trevor Roach USATR73 Group 1  
Richard Shattuck USARS246 Group 1  
Andrew Sorensen USAA220  
Donna Syers Cat 3 Cooler Jockey USADS179 Group 1  
Kings Point - Benita (Figaro 2)
Kenneth Luczynski    
Kings Point - Comet (J 44)
Kenneth Luczynski    
LauraBea (J 105)
Max Kalehoff   Group 1  
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Mad Dogs & Englishmen (J/109)
Adrian Begley    
Maxine (J/44)
William Ketcham 110392M    
Nordlys (J 109)
Robert Schwartz 390987H    
Oakcliff Farr 40 Blue (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Oakcliff Farr 40 Red (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Ohana (Dehler 42)
James Coffman    
Jon Darling Headsail Trimmer    
Erik Haakonsen Tactician    
Russell Hirsch Main Trimmer 798089K   Group 1  
Valeriya Minina Pit    
Yuri Petunovs Mid Bow   Group 1  
Mark Ploch Strategist   Group 3  
Deanna Polizzo Floater USADE37 Group 1  
Ken Wisdom Captain 771833R   Group 1  
Palantir 5 (J 44)
June & Amanda Kendrick 285216S    
Phantom (XP44)
Chris Schoen    
Quintessence (Saffier 33)
Roger Widmann 118695I USARW19 Group 1  
Raven (J 105)
Jason Barron    
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Reviver (J 112e)
Scott Devine    
Rima98 (Italia 11.98)
John Baxter Tactician USAJB41 Group 1  
Key Becker   Group 1  
Jamie Brim Pit Assist   Group 1  
John Brim Helm 198990O   Group 1  
Chris Fortin Headsail Trimmer   Group 3  
Ian Liberty Headsail Trimmer USAIL7 Group 3  
Allan Terhune Main Trimmer   Group 3  
Lincoln White Pit USALW69 Group 3  
Scylla (Dehler 46)
Markus Lahrkamp 699744P    
Solution (J 105)
David Willis USADW15  
Tenebrae (J 124)
William Ingraham 705082W    
Thin Man (J 99)
Todd Aven 654842K USATA4 Group 1  
Tio Loco (Club Swan 42)
Stephen Madeira 179328C    
Tolo (J 105)
Richie Palmer   Group 1  
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
Vixen (J 92)
EJ Haskell / Jim Weil    
Xcelsior (IMX-45)
Todd LaBaugh 318707X    
Zammermoos (Swan 42)
David Fass    
Zig Zag (J 109)
Bengt & Marie Johansson 222604G USABJ39 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022