2022 Islands Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Aimant de Fille (J/145)
Anthony Capri Main Trimmer 754253Z     Yes  
Barry Clark 5840837     Yes  
Oliver Ernest Skipper   Group 1   Yes  
Steven Ernest 335088D     Yes  
CRAIG FLETCHER Tactician   Group 1   Yes  
Mary Hardy USAMH230 Group 1   Yes  
michael shaw Grinder   Group 1   Yes  
Regina Stewart USARS294 Group 1   Yes  
Akaw! (Olson 40)
Randy Alcorn Navigator 663779   Group 1   Yes  
Lidia Bloshanskaya Mast   Group 1   Yes  
Harrison Cooper Other   Group 1   Yes  
Cotter Ewens Spinnaker trimmer     Yes  
Michael T Ewens Skipper 144589E   Group 1   Yes  
Taylor Schlub Bow     Yes  
Amazing Grace (Farr 57)
Ronald Agustsson Foil Trimmer 786012U   Group 1   Yes  
Ryan Burke Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
James Hovark Spinnaker trimmer 2009012775 USAJH388 Group 1   Yes  
Carly Morgan Mid Bow   Group 1   Yes  
Alec Offenberger Bow   Group 1   Yes  
James Preischel Mast     Yes  
Jim Puckett Skipper 653559b     Yes  
Alan Rosner Main Trimmer   Group 1   Yes  
Carl Sarnoff Watch Captain     Yes  
JOTHAM SCHWARTZ Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Artemis (Botin 65 )
Carlos Badell Boat Captain 252096x   Group 3   Yes  
Delmar Badell Bow   Group 3   Yes  
Hogan Beatie Pit Assist   Group 3   Yes  
Jay Crum Main Trimmer   Group 3   Yes  
Joe Crum Other   Group 3   Yes  
Peter King Navigator   Group 3   Yes  
Sonny Lopez Pit   Group 1   Yes  
Raymond Paul Skipper 61305   Group 1   Yes  
Dennis Rowedder Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Jeff Wayne Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Seadon Wijsen Tactician   Group 3   Yes  
Phillip Williamson Other   Group 3   Yes  
BadPak (Botin 56)
Chuck Eaton Staysail trimmer   Group 3   Yes  
Jon Gardner Headsail Trimmer usajg10 Group 3   Yes  
Tom Holthus 291956A   Group 1   Yes  
Ryan Mazzella Bow   Group 3   Yes  
Kelly McKeown 253042L USAKM13 Group 1   Yes  
Bruce Nelson Navigator   Group 3   Yes  
Ty Reed   Group 3   Yes  
Matt Smith Pit   Group 3   Yes  
Jacob Sorosky   Group 3   Yes  
Romeo Villarreal Runners   Group 1   Yes  
Black Marlin (1D35)
Herwig Baumgartner     Yes  
Henry Brawner Watch Captain 794493Z   Group 1   Yes  
Audrey Fulk Bow 719207C     Yes  
Geoffrey von Oeyen Tactician 662526J   Group 1   Yes  
Frank Weeks Main Trimmer   Group 1   Yes  
Amerson Woods Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
BlueFlash (J/121)
Bill Blazer Headsail Trimmer 773649R USAWB53 Group 1   Yes  
Peter Casey Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
scott grealish Owner 362976f   Group 1   Yes  
Andrew Haliburton Navigator 730404W RSAAH4 Group 1   Yes  
B'Quest (Tripp 40)
Keith Ericson Skipper 193653W   Group 1   Yes  
KEVIN HUNSINGER Medic/Doctor   Group 1   Yes  
William Lucky In the way   Group 1   Yes  
Matt Nelson Watch Captain   Group 1   Yes  
Christopher Smith In the way     Yes  
Timothy Steele Switch Flipper     Yes  
Trevor van Leeuwen Bow     Yes  
Kyle Weaver Autopilot 199368M   Group 1   Yes  
Bribon (TP52)
Rob Edwards Navigator   Group 1   Yes  
scott harris Helm   Group 1   Yes  
Tim Harris Foil Trimmer   Group 1   Yes  
Jack Kingston Floater   Group 1   Yes  
Justin Mendham Floater   Group 1   Yes  
Steve Parker Grinder   Group 1   Yes  
Neil Rietdyk Stunt Owner 341520H   Group 1   Yes  
John Rudderham Staysail trimmer 251974Y GBRJR90 Group 1   Yes  
Mark Surber Rush Chairman   Group 1   Yes  
Ian Trotter In the way 295587L USAIT1 Group 1   Yes  
Shala Youngerman Boat Captain   Group 1   Yes  
Chim Chim (Gunboat 62)
Wesley Ewing Other     Yes  
John Gallagher 354102I   Group 1   Yes  
Owen Johnson Captain   Group 3   Yes  
Scott Klodowski Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Andrew Matuszeski Pit   Group 1   Yes  
Jason Owens Navigator 660624X   Group 1   Yes  
City Lights (Santa Cruz 52)
Dave Binder Main Trimmer   Group 1   Yes  
Patrick Burke Mast   Group 1   Yes  
Nathan de Vries 797623T AUSND17 Group 1   Yes  
Caitlin Gutekunst Bow 784978D USACG135 Group 1   Yes  
Brendan Huffman Leeward Runner 237210L   Group 3   Yes  
Marcy Rye 786522W USAMR192 Group 1   Yes  
John Shingler Other   Group 1   Yes  
Daniel St John Pit Assist   Group 1   Yes  
Aaron Wangenheim 193345T   Group 1   Yes  
Margie Woods Floater   Group 1   Yes  
Creative (J/111)
Mike Kummer Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Ryan McConville Pro Bowler 763652Q   Group 1   Yes  
Sasha Rodic Headsail Trimmer 766822W USARR172 Group 1   Yes  
Ed Sanford Skipper 318733Z   Group 1   Yes  
Andrew Sapien Navigator   Group 1   Yes  
Lance Schulte Pit   Group 1   Yes  
JR Young Bow 757257T USARY11 Group 1   Yes  
Fast Exit II (Ker 51)
Alan Andrews Watch Captain 143972X USAAA12   Yes  
Garrett Brown Mid Mast   Group 3   Yes  
Pike Harris Main Trimmer   Group 3   Yes  
Steve Mader Pit 764986T   Group 1   Yes  
Clément Maestri Bow   Group 3   Yes  
Zack Maxam Pit   Group 3   Yes  
Randall Moreno Pit   Group 3   Yes  
Tom O'Keefe Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
John Raymont Skipper 270977B   Group 1   Yes  
Hendrik Reidel Grinder 755195Z USAHR26 Group 1   Yes  
Brad Wheeler Navigator   Group 1   Yes  
Tyler Wolk Bow Usatw34 Group 3   Yes  
Good Call (SWAN 60)
Tom Barker   Group 1   Yes  
Alex Camet   Group 3   Yes  
John Gladstone Nav/Tac 1589561   Group 1   Yes  
Michael Gladstone Switch Flipper   Group 1   Yes  
Cameron (Max) Hutcheson Leeward Helm USACH121 Group 1   Yes  
Tom Parry Headsail Trimmer     Yes  
Erik Rogers Pit 107579E   Group 3   Yes  
GoodEnergy (R/P 63)
Danny Bailey Mid Bow USADB421 Group 1   Yes  
Rick Brent Other   Group 3   Yes  
Mike Burch   Group 1   Yes  
Chuck Clay Helm 801206R     Yes  
Mark Comings Grinder   Group 1   Yes  
Frank Dair Floater   Group 1   Yes  
Greg Dair Other   Group 3   Yes  
Kenny Dair 231347N USAKD50 Group 1   Yes  
Pete Frazier 256419W   Group 1   Yes  
Jib Kelly 257230R     Yes  
George Hershman / Mark Comings 227919A   Group 1   Yes  
Doug McLean Boat Captain   Group 3   Yes  
Jimmy Slaughter Pit USAJS360 Group 3   Yes  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
Jeffrey Aschieris Floater   Group 1   Yes  
John Aschieris Pit 809180F   Group 1   Yes  
Mike Blunt Bow   Group 3   Yes  
Jim Buckingham 186951C   Group 1   Yes  
Brooks Clark Main Trimmer   Group 1   Yes  
David H. Clark 111289S     Yes  
Daniel Geissmann Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Nick Madigan Watch Captain 126965C   Group 1   Yes  
Patrick O'Brien Navigator   Group 3   Yes  
John Peschelt Grinder USAJP63 Group 3   Yes  
Rob Rader Grinder   Group 1   Yes  
Bud Richley Watch Captain   Group 1   Yes  
Groundhog Day/Bretwalda (Rogers 46)
allie blecher Rush Chairman 292952Y USAAB53 Group 1   Yes  
Antonio Festa Stunt Owner 656044q usaaf84 Group 1   Yes  
Rich Festa In the way 656127v usarf84 Group 1   Yes  
Meliá Grasska Bow   Group 1   Yes  
molly noble Switch Flipper   Group 3   Yes  
John Staff Pro Bowler 225937Y   Group 1   Yes  
Mary Stuyvesant Cat 3 Cooler Jockey 4110570 usams154 Group 1   Yes  
William Tetrick Bow 793089U USAWT12 Group 1   Yes  
David Whitcroft Leeward Runner AUSDW35 Group 1   Yes  
Juno (Express 37)
Bill Jenkins Leeward Runner   Group 1   Yes  
Alex Khan Mast   Group 1   Yes  
Jean-Christophe Langlois Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Dan Merino Skipper 391553V   Group 1   Yes  
Zachary Merino Bow   Group 1   Yes  
Jeff Westbrook Navigator   Group 1   Yes  
Katara (J/145)
Jared Gargano   Group 1   Yes  
Roger Gatewood 652002B   Group 1   Yes  
Jim Hyslop Floater   Group 1   Yes  
Sean Motta Navigator 754808W USASM133 Group 1   Yes  
Catherine Reynolds 735591q   Group 1   Yes  
Jason Rhodes Pro Bowler   Group 1   Yes  
Jack Tatum Helm     Yes  
Robert Wissenz Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Lil' Waggy (Frers 50)
James Au Bow Usaja117 Group 1   Yes  
Marc Davis Skipper     Yes  
Mike Fratantoro 739547Z USAMF119 Group 1   Yes  
Chris Kitchen   Group 1   Yes  
Luis Lopez   Group 1   Yes  
Tyrel Park Cat 3 Cooler Jockey   Group 1   Yes  
Edward "Sandy" Renshaw Floater 814503S   Group 1   Yes  
Mei Robinson 807627Q USAMR186 Group 1   Yes  
John Rushing Watch Captain 730166T   Group 1   Yes  
Kathy St. Amant 176441U USAKS46 Group 1   Yes  
Rupert Wainright Navigator   Group 1   Yes  
Jake Willet     Yes  
Lucky Duck (Rogers 46)
Austin Book Mid Bow   Group 1  
Brendan Bradley Spinnaker trimmer USABB57 Group 1  
John Hansen Headsail Trimmer   Group 3  
John Robinson Jeffers Mast   Group 3  
David Liebenberg Headsail Trimmer   Group 3  
Dave MacEwen Skipper 166933Y   Group 1  
Mikey Radziejowski Bow    
Jeff Thorpe Navigator   Group 3  
Noah Weissich Grinder   Group 1  
Patrick Whitmarsh Helm   Group 3  
Medicine Man (Andrews 63)
Joel Buffa Bow 256582E USAJB37 Group 1  
Devin Cotter   Group 1  
Robert Greb Headsail Trimmer   Group 1  
keith ives Watch Captain   Group 1  
Busch John Watch Captain 27323M USAJB32 Group 1  
Nick Kofski Floater USANK14 Group 1  
Bob Lane 139201M   Group 1  
Steve Steiner Navigator    
Kyle Vanderspek Mid Mast   Group 1  
Minotaur (Santa Cruz 37)
Andrew Constantine / George Roland 387265H    
ryan griswold Medic/Doctor   Group 1  
David Mai Bow   Group 1  
Gary Mitchell Floater   Group 1  
Johannes Neuendorf Helm 363176Z USAJN79 Group 1  
Lake Rickolt Other   Group 3  
George Roland Co-Skipper 387265H   Group 1  
Night’s Watch (J/130)
Stephen Ashley Watch Captain 666793P   Group 1   Yes  
Carolyn Barb Pit   Group 1   Yes  
Ashton Brown Bow   Group 1   Yes  
Jack Johnson Navigator 111789X   Group 1   Yes  
Debbie Kraemer Main Trimmer 740891Q   Group 1   Yes  
Dean Stanec Owner 698537Z   Group 1   Yes  
Jeff Steed Headsail Trimmer     Yes  
Will Vrooman Mid Bow   Group 1   Yes  
Peligroso (Dencho/Kernan 68)
Doug Baker     Yes  
Craig Chamberlin Other   Group 1   Yes  
James Clappier Mid Bow   Group 3   Yes  
Juggy Clougher   Group 3   Yes  
Dustin Durant Headsail Trimmer USADD41 Group 3   Yes  
John Fuller   Group 1   Yes  
Sam Heck Cat 3 Cooler Jockey     Yes  
keith Kilpatrick Watch Captain   Group 3   Yes  
Diane Menninger Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Steven Natvig Autopilot   Group 3   Yes  
ernie richau Navigator   Group 3   Yes  
Will Suto Mid Bow   Group 3   Yes  
Picosa (J/111)
A. Tucker Atterbury Navigator   Group 1   Yes  
Alli Bell Other   Group 1   Yes  
Doug Jorgensen Co-Skipper   Group 1   Yes  
Jack Jorgensen Co-Skipper   Group 1   Yes  
Simone Staff Pit   Group 1   Yes  
Pyewacket 70 (Volvo 70 modified)
Mark Callahan     Yes  
Rodney Daniel     Yes  
Roy Disney     Yes  
Scott Easom     Yes  
Peter Isler     Yes  
Brad Jackson     Yes  
Brian Janney     Yes  
Robbie Kane     Yes  
Jan Majer     Yes  
Matthew Mialik     Yes  
Ben Mitchell     Yes  
Mark Towill     Yes  
Daryl Wislang     Yes  
Rhumb Runner (J/29)
Chuck Bowers Skipper 796770P     Yes  
Chad Chorniak Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Roger Crosland Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Mitch Mahana Bow   Group 1   Yes  
Aaron Quintanar Main Trimmer   Group 1   Yes  
Derrick Thurman     Yes  
Ben Wingrove Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Rock n' Roll (Andrews 68)
Erik Berzins Bow CANEB5 Group 3   Yes  
RYAN BREYMAIER Captain   Group 3   Yes  
Mat Bryant Other   Group 3   Yes  
Manny Moledo Pit   Group 1   Yes  
Jeffrey Petersen Switch Flipper 733951s USAJP231 Group 1   Yes  
Jack Sangmeister Grinder   Group 1   Yes  
John Sangmeister Co-Skipper 138809Y   Group 1   Yes  
Peter Sangmeister In the way 308861D   Group 1   Yes  
Cooper Smart Grinder   Group 1   Yes  
Harrison Smart Bow   Group 1   Yes  
Justin Smart Co-Skipper   Group 1   Yes  
Randy Smith Nav/Tac 123947U USARS78 Group 1   Yes  
John Turpin Staysail trimmer USAJT62 Group 1   Yes  
Saga (TP52)
Ken Blackington Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
John Brynjolfsson Skipper 799759U   Group 1   Yes  
Daniel Capperucci Mid Bow   Group 1   Yes  
James Clark Pit Assist   Group 1   Yes  
Holly Davis Main Trimmer   Group 1   Yes  
Chris Doolittle Watch Captain   Group 3   Yes  
Jenn Garvey Pit USAJG1 Group 1   Yes  
Chadwick Hough Main Trimmer   Group 3   Yes  
Jerry Lewis Offside trimmer 225657Z   Group 1   Yes  
Daniel McEwan Pit Assist   Group 1   Yes  
Dave Millett Tactician 124150J usadm111 Group 1   Yes  
Ivan Skobtsov Navigator   Group 1   Yes  
Arthur Vasenius Bow   Group 1   Yes  
Ted Winer Bow USATW28 Group 1   Yes  
Santiago (Beneteau 423)
Chris Calingaert   Group 1  
Adam Faura 56928    
Michael Fischman 818143V    
Kevin-Neil Klop Co-Skipper CANKK15 Group 1  
Tim Yeiser    
Spin Doctor (Andrews 40)
Paul Farrell Skipper 698644P USAPF62 Group 1   Yes  
TIM GAUB Main Trimmer 813846R USATG91 Group 3   Yes  
Michael Grupp Mid Bow 729568Y USAMG190 Group 1   Yes  
Duncan Ross Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Richard Rowley Bow   Group 1   Yes  
Greg Valkyr Pit   Group 1   Yes  
Chris Winnard Tactician 252483w   Group 1   Yes  
Tenacious (Beneteau 44.7)
Austin Adams Bow   Group 1   Yes  
Brian Bales Foil Trimmer   Group 1   Yes  
Alec Charters     Yes  
Alex Charters Cat 3 Cooler Jockey   Group 1   Yes  
Dave Magruder Pit   Group 1   Yes  
Kyle Vaughn Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
TooLoco (Riptide 35)
Sean Aiken Bow   Group 1   Yes  
Matt Anderson Foil Trimmer   Group 1   Yes  
Lawrence Andrews 740477v     Yes  
Eric Heim Autopilot     Yes  
Doug Johnstone Switch Flipper     Yes  
Triumph (Santa Cruz 52)
John Drayton Pit 180100x   Group 1   Yes  
Zack Hanna Bow USAZH6 Group 1   Yes  
Davis Hanscom Mid Mast     Yes  
Erik Kristiansen Helm   Group 1   Yes  
Justin Law Switch Flipper   Group 1   Yes  
Will Paxton Navigator   Group 3   Yes  
Steve Selllinger Skipper 751546V USASS280 Group 1   Yes  
David Wood Foil Trimmer 680748Q USADW133 Group 1   Yes  
Grant Wooden Other   Group 1   Yes  
Trouble (Santa Cruz 50)
Tom Camp 317776I USATC134 Group 1   Yes  
Gabriel Ferramola Headsail Trimmer 803797S USAGF64 Group 1   Yes  
Liz Hopkins 818547S USALH80 Group 1   Yes  
Kole Kammerer Pro Bowler 773068z USAKK116 Group 3   Yes  
Kristy Lenehan Bow   Group 1   Yes  
Michael Maloney Navigator 284133Q   Group 1   Yes  
Bob Piercy Headsail Trimmer 796445R   Group 1   Yes  
Michael Schrager 785943S   Group 1   Yes  
David Stotler Main Trimmer   Group 1   Yes  
Vela (Santa Cruz 52)
Steve Davis Skipper 661527Y USASD111 Group 1   Yes  
Tim Dornberg Nav/Tac USATD120 USATD120 Group 1   Yes  
Bill Petersen Floater 216717T     Yes  
Jess Richter 125830O USAJR27 Group 1   Yes  
Mark Ryan Mid Mast   Group 1   Yes  
Nicholas Santos Bow USANS58 Group 1   Yes  
Francisco Stevens Headsail Trimmer USAPS123 Group 1   Yes  
Tyler Webb In the way   Group 1   Yes  
Volpe (Kernan )
Jim Lambert Grinder   Group 1   Yes  
Les Linkogle Skipper   Group 1   Yes  
David Normandin Main Trimmer 733639S   Group 1   Yes  
Jason Voelkl In the way   Group 1   Yes  
Daryl West Pit   Group 1   Yes  
White Cloud (Cookson 12M / Farr 39)
James Gilmore Watch Captain 362340N USAJG257 Group 1   Yes  
Paul Grossman Owner 786700W USAPG81 Group 1   Yes  
Brian Vanderzanden Watch Captain USABV25 Group 1   Yes  
steve wright Foil Trimmer   Group 1   Yes  
Zephyrus (R/P 77)
Dan Crowley Helm 160910F USADC154 Group 1  
Alan Field Tactician   Group 1  
Damon Guizot Skipper 392057W USADG56 Group 1  
David Leverett Headsail Trimmer USADL105 Group 1  
Brian McMartin Bow   Group 1  
Greg Palmer Headsail Trimmer    
Stuart Palmer Main Trimmer   Group 1  
Kurt Robinson Grinder    
Chris Rodgerson Mast    
Robin Sodaro Helm 101868S   Group 3  
Gary Tautz Pit   Group 1  
Zero Gravity (Soto 40)
Ivan Batanov Skipper USAIB9 Group 1   Yes  
Max Brennan Main Trimmer 717186N   Group 1   Yes  
Lynsi Gibbons Spinnaker trimmer 230961P USALL33 Group 3   Yes  
Peter Heck Nav/Tac   Group 3   Yes  
Marvin Lee Cat 3 Cooler Jockey USAML105 Group 1   Yes  
Jack Skahen Rush Chairman   Group 1   Yes  
Casper Thijssen Bow   Group 1   Yes  
Zuzu (Jeanneau 490 S.O.P)
Greg Bail Helm   Group 1   Yes  
yehuda elmakias Skipper 803402p   Group 1   Yes  
Julie Gardner Floater   Group 1   Yes  
Hadar Paz Helm   Group 1   Yes  
Seth Shulman Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Nick Tschetter Bow   Group 1   Yes  
Chris Turcotte Bow   Group 1   Yes  
Thomas Williams Pit   Group 1   Yes  
Murat Yalman Main Trimmer   Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022