2016 Antigua Sailing Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alchemy (Bordeaux 60)
Jean paul Laval    
Ambersail (Volvo 60)
Linas Ivanauskas    
Arthur (First 40)
Sailing Logic    
Augustine (Beneteau First 42)
Anthony Sayer    
Avalon (Southern Pacific Yachts)
Micheal Dolan Floater    
Logan Hansen Pit Assist    
Neil Harvey Tactician    
Bob Nowack Owner    
Steve Pettengill Captain 389649P    
Kim Whitaker Floater   Group 1  
Best Buddies (Swan 441R)
Kay-Johannes Wrede    
Bleu Turquoise (Beneteau 50)
Samantha Bartlett    
Blue Fin (Jeanneau DS 54)
Markus Bocks Spinnaker trimmer    
Oliver Dodd Main Trimmer   Group 1  
Rodney Dodd Owner   Group 1  
Richard Emms Floater   Group 1  
John Laffan Other    
Marcel Polk Other   Group 1  
Ian Theaker Other   Group 1  
Sarah Wardall Headsail Trimmer   Group 1  
Breaking Waves (Frers 43)
Peter Morris    
Caipirinha (Beneteau First 40.7)
patrick holloran    
Cape Stormers - Odin (Sun Odyssey 509)
Juliet Chemelli Medic/Doctor   Group 1  
Jurgen Chemelli Bow    
Richard Gie Skipper RSARG1 Group 1  
Susan Gie Floater    
Neil Gregory Headsail Trimmer   Group 1  
Patrick Holloway Co-Skipper 1  
Tim Jones Grinder    
Judy Lambrecht Pit   Group 1  
Philip Lambrecht Navigator   Group 1  
Cornelia Marshing Pit Assist    
Eckhard Marshing Main Trimmer   Group 1  
Martin Winter Nav/Tac   Group 1  
Carmelo Sailing Team - Tintamarre (Sunsail 44i)
Alejandro Baltzer Foucher Grinder    
Marcelo Baltzer Foucher Navigator    
Juan Pablo Fregonese Tactician   Group 1  
Manuel Fregonese Grinder   Group 1  
Pettoruti jose enrique Strategist   Group 1  
Gustavo Sciacca Main Trimmer   Group 1  
Carpe Diem (J 30)
Tanner Jones    
Challenger (Whitbread 60)
Maggie Hood Pit   Group 1  
David Llewelyn Other   Group 1  
Tom Pierce Other   Group 1  
Chris Stanmore-Major Skipper GBRCS66 Group 3  
Neil Styler Floater   Group 1  
Michael Tieman Headsail Trimmer USAMT Group 1  
Chianti (Oceanis 41)
Tracey Blanchette Other   Group 1  
Michael Hare Nav/Tac   Group 1  
Graham Henderson Skipper    
Elaine Higgins Pit Assist   Group 1  
Mark Loeffler Co-Skipper   Group 1  
Heather Milligan Strategist   Group 1  
Simon Milligan Grinder   Group 1  
James Palmer Medic/Doctor    
Alan Roe Grinder   Group 1  
Suzanne Venn Mast   Group 1  
Sanjay Vyas Nav/Tac    
Desna (Knierim 49)
Sven Wackerhagen    
Dingo (Ker 37)
Mark Chapman    
EL Ocaso (J 122)
Jessica Bodie Pit GBRJB201 Group 1  
Annabelle Body Mid Mast   Group 1  
Caroline Body Floater GBRCB114 Group 1  
Chris Body Helm GBRCB99 Group 1  
David Cheesman Headsail Trimmer GBRDC99 Group 1  
Ben Clark Bow GBRBC42 Group 1  
Jeff Dakin Tactician GBRJD15 Group 1  
Nicholas Diephouse Spinnaker trimmer USAND32 Group 1  
Bobby Hillier Main Trimmer USARH36 Group 3  
Charlie Kearns Mast GBRCK24 Group 1  
Tim Mills Headsail Trimmer GBRTM1 Group 1  
El Oro (Auzepy-Brennuer)
Kent King    
Energetiki - Maxwell (Dufour 405)
Olena Bendzko Grinder   Group 1  
Ralf Bendzko Headsail Trimmer    
Viktor Csok Co-Skipper HUNVC2 Group 1  
Dilbar Djuraeva Chef    
Gyula Szabo Pit Assist    
Andras Szep Skipper AUTAS8 Group 1  
Alexander Zhitnik Main Trimmer    
Fantasia (Jenneau Sun Oddysey 34.2)
Stan Kurek    
Miroslaw Poplawski    
Fetard (Gib Sea 51)
Heinz Hotz Skipper 32726  
Four Winds (Beneteau First 40)
Lucy Jones    
Freedom (Perry 59)
Bruce Anderson    
Gladiator (TP 52)
Rob Bunce Grinder GBRRB85 Group 1  
Sean (Doogie) Couvreux Pit   Group 3  
Andrew Estcourt Main Trimmer   Group 3  
James French Runners   Group 1  
Scott Fyfe Offside trimmer   Group 1  
Rhone Kirby Strategist   Group 1  
Bernard Langley Grinder   Group 1  
Tony Langley Skipper   Group 1  
Bradley McLaughlin Bow GBRBM47 Group 1  
Geoff Povey Grinder   Group 1  
Jules Salter Navigator   Group 3  
Robbie Southwell Offside trimmer GBRRS106 Group 3  
Joe Spooner Grinder   Group 3  
Jono Swain Headsail Trimmer   Group 3  
Ian Walker Tactician GBRIW7 Group 3  
Green Dragon (Volvo 70)
johannes schwarz AUTJS6  
Hot Stuff (Beneteau First 40.7)
Girls for Sail    
Hot Ticket (King 40)
Robert Brann Runners 121551i USARB27 Group 1  
Kurt Carson Spinnaker trimmer USAKC99 Group 1  
Pedro Gianotti Tactician   Group 3  
Jim Hightower Skipper 292934W USAJH66  
Brian O'Rourke Main Trimmer   Group 1  
Andrea Pola Pit 326184B    
Michele Pola Pit Assist 52956 USAMP135 Group 1  
Fred Rader Mid Mast   Group 1  
Randy Robertson Spinnaker trimmer   Group 1  
Trey Sheehan Rush Chairman Usjs77   Group 1  
Simon Thomas Bow 700163V USAST18 Group 1  
Steven Vaughan Navigator 128214o USASV25 Group 1  
Isobard (Sunsail 44i)
Angela Allebone    
David Barlow    
Peter Mantle Grinder   Group 1  
Peter Mercer    
James Prentice    
Julian Tickner    
Sarah Wardall    
Michael Worth    
Jigsaw (Oyster 53)
IAN GALBRAITH 5301c    
Jings! (J 133)
David Ballantyne Skipper GBRDB64 Group 3  
Grant Grant Mast   Group 1  
Mark Heuchan    
Stuart Lawrence Pit   Group 1  
Staffan Mahlen Mast   Group 1  
Steven Walker Mast USASW120 Group 1  
Jua Kali (Grand Soleil 43)
James Agace Main Trimmer   Group 1  
Max Agace Mast   Group 1  
Tracy Agace Offside trimmer   Group 1  
Alexandra Archer Floater   Group 1  
John Archer Headsail Trimmer GBRJA20 Group 1  
Anna Fremantle Staysail trimmer   Group 1  
Colin Gates Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Goldberg Bow USADG108 Group 1  
Meghan Gorman Alternate   Group 1  
Caroline Hurndall Pit   Group 1  
Dominic Hurndall Skipper GBRDH99 Group 1  
Jennifer Linacre Pit Assist   Group 1  
Ella Riesco Floater   Group 1  
Tom Syrett Spinnaker trimmer   Group 1  
Miles Woodhouse Tactician   Group 1  
KH+P Bavastro (Sun Odyssey 509)
Peter Clement    
Katharina Deckert    
Michail Ehrle    
Hartmut Holtmann    
Nicole Krupp    
Silke Schumacher    
KH+P Rubens (Dufour 500)
Lukas Hummler Skipper GERLH32  
Kai Matthiesen Other   Group 1  
Uwe May Other   Group 1  
Rolf Schoenenberg Other   Group 1  
Klaus Stegmann    
Joerg Will   Group 1  
Klaus Wirbel Other   Group 1  
Robert Wollweber Grinder   Group 1  
Kialoa III (S&S 78)
Pablo Arroyo Grinder   Group 1  
Daniel Bastos Mast   Group 3  
Dave Boog Navigator   Group 1  
Arnaldo Brito Main Trimmer   Group 3  
Carlo Castellano Grinder    
Roy Heiner Tactician    
Rafael Lasso Pit   Group 1  
Jorge Madden Captain 741257Q ESPJM75 Group 3  
Jorge Madden    
Oksana Nikityuk Floater    
Ben Palmer Pit GBRBP32 Group 1  
Maurits Pieper Grinder   Group 1  
Roland Pieper Helm   Group 1  
Marcos Sanchez Rapisarda Mid Bow   Group 1  
Andrew Sayre Bow   Group 1  
Rob van Meurs Grinder   Group 1  
Kick 'em Jenny 2 (Melges 32)
Ian Hope-Ross    
Lady Jane (Hanse 575)
Thomas Günther    
Lancelot II (Beneteau First 40)
Katie Blacker    
Paul Burghart Main Trimmer   Group 1  
Helen Cox Other   Group 1  
Michelle George    
Emma Harrison Bow   Group 1  
Chris Jackson Skipper   Group 3  
Anke Ludewig    
Sally Maund Pit Assist   Group 1  
Wayne Palmer    
Jackie Travers    
Lee Overlay Partners (Cookson 50)
Adrian Lee    
Les Voyagers - Summerwind (SO41)
Jane Amphlett Runners   Group 1  
Erin Callaghan Grinder   Group 1  
Eva Cooper    
Ian Hutchison Nav/Tac   Group 1  
Frans Lotz Runners   Group 1  
Scott McDougall Main Trimmer   Group 1  
Michael Van Aanhout Headsail Trimmer   Group 1  
Liquid (J 122)
Pamala Baldwin    
Luna (Hanse 540e)
Roberto Maxera    
Luna Rosa (Pogo 12.50)
Jonathan Castellote    
Mickael Castellote    
Miguel Castellote    
Erwan Franchet Floater    
Patrick Franchet    
Manu Lefrais Skipper   Group 1  
Alexandre Robinet Tactician    
Luxor (Sunsail 44i)
Marjolijn Prins    
Pieter Prins na na  
Tiffany Vlemmings    
Magix (X562)
Alessandro Santoni Captain   Group 1  
Makin Waves (Grand Soleil 43)
Andy Middleton    
Maremosso (Pogo 50)
Cathrine Batdorf Tactician GERCB49 Group 1  
Barbara Fichmann    
Tamara Imbriani    
Florian Linse Co-Skipper GERFL17 Group 1  
Heinrich Schweiger Spinnaker trimmer   Group 1  
Dieter Wenzl Main Trimmer   Group 1  
Guido Wenzl Skipper GERGW9  
Mau Bisa 1 (Sunsail 44i)
Dominique Aebi    
Etienne David    
James Fisher    
Bernard Schopfer Co-Skipper 18837 Group 1  
Bertrand Seydoux    
Bernard Udry    
Gillioz Vincent    
Meringue (X-Yacht 99)
GUERINEAU YVES    
Micron 99 Ossenfeffer (J 39)
robbie ferron    
Milanto (Swan 46)
Valerio Bardi    
Mormor Alice (Dufour 45E Performance)
Goran Berlin Medic/Doctor   Group 1  
Lars Berlin Grinder   Group 1  
Peter Buhre Offside trimmer   Group 1  
Peter Lindberg Helm   Group 1  
Håkan Lindqvist Tactician SWEHL15 Group 1  
Tomas Lyckåsen Skipper 80  
Anders Malmgren Spinnaker trimmer   Group 1  
Daniel Schelin Other SWEDS9 Group 1  
Ulf Strandberg Spinnaker trimmer   Group 1  
Hans Strömvall Offside trimmer   Group 1  
My Way of Life (Oceanis 45.3)
Roland Böhm Main Trimmer   Group 1  
Frank Dittmann Headsail Trimmer    
Weise Katja Mast   Group 1  
Catja Meyer-Ramme Chef    
Ulrike Pieper    
Erk Poerksen Bow   Group 1  
Jürgen Waschek    
Northern Child (Swan 51)
Christian Reynolds    
Palpatine - Stormforce Coaching (Stimson IRC 42)
Geoff Crowe Headsail Trimmer   Group 1  
Doug Innes Skipper    
Richard Lyon Mast   Group 1  
Tom Marsh Watch Captain    
Guy Middleton Pit    
Graham Moody Main Trimmer GBRGM Group 1  
Howard Rogers Headsail Trimmer   Group 1  
Ed Scott Bow   Group 1  
Performance Yacht Racing 'EH01' (Beneteau First 47.7)
Karen Allbright Other   Group 1  
Andras Bakody    
Tristan Dorien Smith    
Sytske Du Crocq Mast   Group 1  
Fiona Hammond   Group 1  
Julie Kay Main Trimmer   Group 1  
Tina McKinney Other    
Andy Middleton    
claire mills    
carl palmer Floater   Group 1  
Kimberly Sandbulte Pit USAKS135 Group 1  
Josef Szavu    
Roshan Verghese Other   Group 1  
Sandy Wade   Group 1  
Performance Yacht Racing 'Sunset' (J 120)
Julia Bos Spinnaker trimmer USAJB357 Group 1  
Jonathan Cruse Headsail Trimmer 660528Y    
Ewan Deane Mast   Group 1  
Bill Fox Spinnaker trimmer   Group 1  
Carol Greetham Mid Mast    
Tom Greetham Main Trimmer   Group 1  
Chris Gross Bow   Group 1  
Tom Jones    
John McPhail Skipper 272617Q   Group 1  
Manfred Schmiedl Floater 200610Y USAMS214 Group 1  
Regardless (Melges 24)
Carol Archer    
Richard Archer    
Moritz Burmester Headsail Trimmer   Group 3  
Caryn Durham Pit   Group 1  
Saltydog (Tartan 3700)
Joan Hively Owner    
Janece Holman Pit Assist   Group 1  
Scott Johnston Headsail Trimmer    
Brendon Pascal Headsail Trimmer    
Steve Woodruff Helm    
Scarlet Oyster (Oyster 48)
Ross Applebey    
Sea You Later (Dufour 455)
Jan Goeritz Medic/Doctor    
Raphael Gugerli Rush Chairman    
Ueli Preisig Stunt Owner    
Southern Child (Beneteau First 40)
Lucy Reynolds    
Spirit (Swan 65)
Alan Edwards    
Spirit of Juno (Farr 65)
Peter Anthony    
Starry Night of the Caribbean (Oyster 82)
David Alan-Wiliams    
Andrea Balducci    
Rodney Barton    
Dominic Harris    
Charlie hatfield Bow   Group 3  
Peter Hetherington    
Jan Matthews    
Kristie Reid    
gerald veniard Mid Bow    
Roger Whyld Skipper    
Sunbelt Realty - Dash (J 35)
REMCO VAN DORTMONDT 41803    
Talanta (Class 40)
Mikael Ryking SWEMR9  
Team Oystercatcher - Quokka (Grand Soleil 43)
Rashide Braithwaite    
Harold Cudmore Tactician   Group 1  
Eddie English    
James FLYNN Main Trimmer   Group 1  
Ra Hennessy Floater    
Debbie Johnson Floater   Group 1  
Steve Johnson Floater   Group 1  
Ferris Matt Bow    
Sir Richard Matthews Skipper    
Christian Reynolds   Group 3  
Team TAZ - Conviction (Botin and Carkeek)
Bruno Cardile Main Trimmer    
Bernard Evan-Wong Helm    
Dylan Ferry Headsail Trimmer    
Alessandra Gagnatelli Offside trimmer    
Kelsey Rogers Pit    
Janeild Smith Grinder    
Ebbe Strandell Bow    
The Sirens - Sirens Tigress (Reflex 38)
Susan Glenny    
Tonnerre 4 (Ker 51)
Peter Vroon    
Vado Pazzo (Adams 15)
Danielle Ovenden    
Ventaneiro 3 (Dufour 500 Grand Large)
Pedro Alemao Main Trimmer PORPC6 Group 1  
Adriano Bastos Grinder    
Marketa Bastos Pit Assist   Group 1  
Kadja Brandao Pit BRAKB2 Group 1  
Welington Conceição Mid Mast    
Jose Coutinho Navigator   Group 1  
Renato Cunha Faria Captain BRARF5  
Antonio Machado Grinder   Group 1  
Gustavo Pacheco Mid Bow    
Alfredo Rovere Bow ARGAR1 Group 3  
Daniel Santiago Spinnaker trimmer BRADS2 Group 1  
Voilactus (Sun Odyssey 44)
Patrick Dorsch Main Trimmer   Group 1  
Kelly Kaliszan Bow   Group 1  
Pawel Kaliszan Mast   Group 1  
John Chatting Pit    
Eduardo Eduardo Nav/Tac    
Sarah Omann Runners    
Fred Rampey Skipper 330204B    
Chris Roberts Headsail Trimmer   Group 1  
Troy Rockwell Headsail Trimmer   Group 1  
Volare (Grand Soleil 343)
Terence Allan    
France Couture    
Alex Neverov    
Pavel (Pasha) Samuleev    
Nuala Trainor    
Todd Ward    
Weddel (Grand Mistral One Design)
Avanasy Isaev    
Westwind (Hanse 430 Varianta 44)
Leon Veth    
Windward Spirit (Jeanneau 54 DS)
David Perkins    
Xeres (Sun Odyssey 509)
Andew Coles Grinder   Group 1  
Ian Dry Floater   Group 1  
Michael Fowler Floater   Group 1  
Philip Hayes Runners   Group 1  
Peter Judge Bow   Group 1  
Mickey Mallett Runners   Group 1  
Michael Minkley Grinder   Group 1  
Bruce Neill Main Trimmer   Group 1  
Gary Neill Bow   Group 1  
Craig Sutherland Skipper    
Zafu444 (J 44)
Wolf Bergelt    
Brenda Croft Grinder   Group 1  
Joe C. Da Ponte Helm Z444    
Achilles Dolhaine Alternate   Group 1  
Stephen Earley Bow   Group 1  
Jack Kawaguchi    
Kathy Kushner Mast 721334S CANKK8 Group 1  
David Maskell Bow    
Lin Parks Pit    
Zig Zag (Oyster 82)
John McMonigall    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022