2021 Ashbridge’s Bay & Queen City Open Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Abracadabra (J 35)
Amanda Karahanas   Group 1  
ACE (Shark)
Robin Spurr    
Alpha Omega (J 30)
Eric Whan    
Amelia (Viking 33)
Roel Vanderwal    
Aristosera (J 24)
Richard McKean   Group 1  
Bad Coffee (Viper 640)
Jamie Clarke    
Robert Magtanong   Group 1  
Colin McKerlie Grinder   Group 1  
Big Surprise (Course) (Abbott 36)
Ian Koster    
Blithe Spirit (Viking 28)
Steve Cutting    
Callisto II (Nonsuch 30)
Kyle McMann Skipper    
Circe III (Viking 34)
Ronald Mazza    
Destinee (Course) (C&C 29 Mark 2)
Brian Hansen Headsail Trimmer   Group 1  
James MacIntosh    
Mansi Modi Headsail Trimmer   Group 1  
Sherwin Shahidi Main Trimmer    
Doug Sitter   Group 1  
Elan (Hunter 33)
Keith Aldridge    
Ellementary (Course) (L 30)
Lezli Petersen Main Trimmer   Group 1  
Diane Reid    
Paul Reid Pit   Group 1  
Ian Richardson    
Sheila Smith Main Trimmer    
enigma (J 80)
Natasha Bowgen Headsail Trimmer   Group 1  
David Morton Mast   Group 1  
Owen Schneider Helm CANOS3 Group 1  
Randy St. Jacques Main Trimmer    
Feisty (J 80)
Regan Flannery Bow    
Warren Flannery Skipper   Group 1  
Yvonne Gurgul Mid Bow    
Colin King Main Trimmer    
Firefly (Course) (Viking 28)
Jake Deal   Group 1  
Penelope Hughes Mast   Group 1  
Codey Johnston Headsail Trimmer   Group 1  
Ian Locke Tactician    
Jennifer (The) Murphy Bow   Group 1  
Flyer (J 80)
Gary Stephenson CANGS22 Group 1  
Give'r (J 88)
Tim Sweet CANTS17 Group 1  
gypsy (Coastal) (R-Class)
Cliff Walkington    
H-Bomb (J 105)
Russell Hopper CANRH18  
Humidor (Course) (J 24)
Tim Connolly    
Iliad (Mirage 33)
Roger Petersen CANRP7  
Innocent Bystander (J 80)
DAVID DOYLE CANDD13  
Island Eclipse (Course) (GS 44)
Andy Oakes    
Jamaica Me Crazy (J 105)
Peter Hall    
Jazz 1 (Course) (C&C33 MkII)
Gordon Burt   Group 1  
Lifted (J 80)
Christopher Hobbs   Group 1  
LOtago (C&C 34)
Benjamin Angus    
Mandate (J 105)
Rod WILMER    
Meridian (C&C 27 MK I)
Riley Croke    
Merlin M2 (Thomas 35)
Larry Harrison    
Neptune's Car (Course) (Beneteau First 36.7)
Brian Rutter   Group 1  
Notorious (Farr 30)
Brandon Bedard Mast   Group 1  
Scott Blair Headsail Trimmer   Group 1  
Kevin Brown Skipper 177815Y CANKB5 Group 1  
Jeffrey Love Pit CANJL12 Group 1  
Mark McGinnis Bow CANMM15 Group 1  
Neil Payne Spinnaker trimmer   Group 1  
Henry Schefter Main Trimmer   Group 1  
Oshunmare (Viper 640)
Steve Chapman NGRSC1 Group 1  
Christophe Ledent Spinnaker trimmer   Group 1  
Tom Miller Chef CANTM27 Group 1  
Panache (Niagara 26 OB)
Mark MacRae CANMM72 Group 1  
Privateer (aka Sexy Beast) (Course) (Beneteau First 36.7)
Charles Edgeworth    
Puffin’ (J 80)
Jordan McDonald Owner   Group 1  
Darin Sameshima Helm CANDS49 Group 1  
Radzeer (Course) (CS 33)
Fernando de Luna Marques Mid Bow   Group 1  
Kenneth Evans Skipper    
Michael Hatton Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Cale Honneysett Grinder   Group 1  
Sail La Vie (Course) (CS 30)
Jim Boyle Headsail Trimmer   Group 1  
Jim Douglas    
Harvey Harman    
Paul Lefneski Main Trimmer    
Daniel Marcil Headsail Trimmer   Group 1  
Sentient (J 105)
Mike Chapman    
Skipping Stone (Beneteau First 29)
Jade McDonell    
Sonic Boom (J 105)
Ian Farquharson    
Starcross (J 105)
Frank McLaughlin    
Starwatch (Course) (Star 30 Custom)
Eric Brown Bow   Group 1  
Patrick Flynn Skipper    
Wayne Gosse Headsail Trimmer   Group 1  
Siobhan Keogh Main Trimmer   Group 1  
Marzena Pejlak Pit    
Peter Phillips Mast    
Stormbresker (Viking 28)
Tyler Dice    
Take Five (Course) (C&C 37)
Benjamin Biggs Main Trimmer   Group 1  
Ted Biggs   Group 1  
Tecumseh (Course) (Viking 28)
Gregory Reuter    
The Three Seasons (C&C 27-5)
Jenny Chen    
Catherine Longfield    
Jeffrey Schwartz Main Trimmer   Group 1  
The Usual Suspects (J 105)
Suspect Syndicate CANT1  
Tonic (Beneteau First 36.7)
Christopher Jones   Group 1  
Trident (J 105)
Doug Farrand   Group 1  
True North (Course) (Hunter 27X)
Simon Mielniczuk & Jory Gibson    
Umi Taka (Course) (C&C 35 Mk III)
Roger Van Vlack    
Valkyrie (Course) (Viking 28)
Donald Locke    
Veloce (C&C 33)
mark millen 34839  
Voodoo Child (Course) (C&C 33 MK2)
Eli Gershman   Group 1  
Wadjet (Viper 640)
Alexander Sheppard Spinnaker trimmer    
Luke Sheppard Headsail Trimmer    
Van Sheppard   Group 1  
Warington (Kirby 23)
William Moss    
Whisper (Viper 640)
Charlotte Panneton    
Matt/Mark Rowlinson   Group 1  
Zamboni (Viper 640)
Michael Thompson    
Zamboni (Mumm 36)
Kris Davis    
Zingara (Course) (Beneteau First 36.7)
Richard Reid CANrr5 Group 1  

Main Menu

Engel & Voelkers
Noah's Marine Supplies Steam Whistle Crystal Head Vodka  Signal Hill Whiskey
Fogh Boat Supplies Genco The Rigging Shoppe The Nautical Mind
Sea Swag Custom Boat Bedding    

Copyright © Interactive Creations 2000-2022