2022 Mustang Survival Annapolis to Bermuda Ocean Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Allegiant (J 42)
Albert Bossar Skipper 754225P     Yes  
James Branson Navigator AUSAB60 Group 1   Yes  
Hannah Dickmyer Main Trimmer 402612I USAHD29 Group 1   Yes  
Noah Martin Bow   Group 1   Yes  
Maryline O'Shea Co-Skipper     Yes  
Stuart Proctor Watch Captain 689342P usasp85 Group 1   Yes  
Adam Rybczynski Mast   Group 1   Yes  
Jordan Stock Helm 663748L     Yes  
Bad Cat (J 111)
Eric Andreas Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Angela Baylis Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Robert Herbig Watch Captain 393627Y   Group 1   Yes  
Michael Major Watch Captain USAMM314 Group 1   Yes  
Robert Miller Bow 768617U USARM188 Group 1   Yes  
Aaron Shiffer Main Trimmer   Group 1   Yes  
James Whited Skipper 401904J     Yes  
Bare Bones (Sunfast 3600)
Colin Dowling Other   Group 1   Yes  
David Malfroy-Camine Bow   Group 1   Yes  
Andre Mitrano Mast   Group 1   Yes  
David Stenger Nav/Tac   Group 1   Yes  
John Tis Skipper 716424C   Group 1   Yes  
John TIS Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Patrick Tis Mid Bow   Group 1   Yes  
Bennu (Cherubini Ketch)
Isaac Breen-Franklin In the way GBRIB25 Group 1   Yes  
David Brewer Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Julianne Fettus 778359T     Yes  
Ellen Forsyth Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Michael Lehmkhul Cat 3 Cooler Jockey   Group 1   Yes  
Jeffrey Short Watch Captain 225907S   Group 1   Yes  
Cimarron (J 110)
Sheila Keen Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Tristan Keen Watch Captain 713987k GBRTK23 Group 1   Yes  
Russ Matijevich Bow 742550Y USARM189 Group 1   Yes  
Lynn McClaskey Handicaper 712236E     Yes  
Sean Rogers Bow   Group 1   Yes  
Kathryn Wolfe Helm   Group 1   Yes  
Defiance (Navy 44 MK 2)
Meghan Caraher Alternate     Yes  
Frank Carter Bow   Group 1   Yes  
Elizabeth Cermak Spinnaker trimmer     Yes  
Patrick Fisher Navigator     Yes  
Larry Frazier Skipper   Group 1   Yes  
Phil Pacheco Helm     Yes  
Joe Phelan Watch Captain USAJP255 Group 1   Yes  
Jack Ubert Mast   Group 1   Yes  
Cecily Walsh Switch Flipper   Group 1   Yes  
Donald Worm Watch Captain 667365P   Group 1   Yes  
Gallant (Navy 44 MK 2)
Sam Hall   Group 1   Yes  
Jake Kiggans Skipper     Yes  
Ian Mason Leeward Helm   Group 1   Yes  
Luke Moore Main Trimmer   Group 1   Yes  
Harrison Morrow Navigator   Group 1   Yes  
Belinda Neset Pit   Group 1   Yes  
Jonathan Pitts Watch Captain   Group 1   Yes  
Finnian Prescott Mast   Group 1   Yes  
Jessie Sedlock     Yes  
Phil Youngberg     Yes  
Harmony (Pogo 12.5)
Brian Gray Co-Skipper 743376P   Group 1   Yes  
Barry Salter Skipper 75005   Group 1   Yes  
Himmel (Dehler 39)
Ned Feist Spinnaker trimmer 803157W USAEF53 Group 1   Yes  
Dave Galloway Tactician   Group 1   Yes  
Jim Gazzale Headsail Trimmer     Yes  
Greg Lindvay Bow 659114A   Group 1   Yes  
Ken Shuart Watch Captain   Group 1   Yes  
Donald Snelgrove Captain 756059Z     Yes  
James Stewart Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Andrew Troy Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Integrity (Navy 44 MK 2)
Virendra Ghate Skipper   Group 1   Yes  
Collin Hippler Watch Captain   Group 1   Yes  
Aidan Johnson In the way   Group 1   Yes  
Emma Kirby     Yes  
Justin Liaw Chef   Group 1   Yes  
Sydney Richardson Handicaper   Group 1   Yes  
Jaden Tabak Helm   Group 1   Yes  
Allie Wright Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Iris (Tartan 34C)
Joshua Getka Watch Captain 804590S USAJG281 Group 1   Yes  
Liz Hinkle Main Trimmer   Group 1   Yes  
Martin Leslie Headsail Trimmer 72615     Yes  
Eric Linder Other   Group 1   Yes  
Charlotte Silverman Watch Captain 814480R   Group 1   Yes  
Hattie Warwick-Smith Skipper 766061Z GBRHW55 Group 1   Yes  
Jane Says (J 124)
Robert Dunigan, Jr.     Yes  
Dan Lawrence Nav/Tac 307664C USADL4 Group 1   Yes  
Kaja (Farr 50 Pilothouse)
Owen Goodhew Bow   Group 1   Yes  
Bruce Martin Nav/Tac   Group 1   Yes  
Don Peloquin Watch Captain 356252X   Group 1   Yes  
Eric Simonson Headsail Trimmer 711857X USAES78 Group 1   Yes  
Andy Wescoat 304415L USAAW112 Group 1   Yes  
HeeJung Wescoat Bow   Group 1   Yes  
Kyrie (Tartan 4100)
Andres Acosta-Rodriguez Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Charlie Arms Chef 227098G usasa1 Group 1   Yes  
Beth Berry Stunt Owner 334964C   Group 1   Yes  
William Krafft Main Trimmer   Group 1   Yes  
Pam Morris Watch Captain 227476E   Group 1   Yes  
Dave Sossamon 691434R USADS253 Group 1   Yes  
Stephanie Sweeney In the way 765150N USASS302 Group 3   Yes  
Steve Van Pelt In the way 780456Z   Group 1   Yes  
Legacy (Beneteau Fiirst)
Nick Carter Skipper 688549K     Yes  
Dave Cerney Watch Captain   Group 1   Yes  
Tony Graciano Bow   Group 1   Yes  
Joe Horst Bow   Group 1   Yes  
Alex Stein Alternate   Group 1   Yes  
Xavier Wauters Main Trimmer   Group 1   Yes  
Robert Witsil Watch Captain     Yes  
Leopolis (Jeanneau 42 )
John B. Buck Watch Captain   Group 1   Yes  
Bohdan Flis Main Trimmer     Yes  
Andrey Mykich Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Askold Sandursky Skipper 814994Z   Group 1   Yes  
Ilya Shpolsky Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Andrii Smoliak Headsail Trimmer     Yes  
Ihor Turkevych Headsail Trimmer 2018085789     Yes  
MaeLynn Rose (Hanse 458)
Courtney Boucher Pro Bowler   Group 1   Yes  
Caroline Kirbo Main Trimmer   Group 1   Yes  
Charles Kirbo Watch Captain   Group 1   Yes  
Charles Platt Watch Captain   Group 1   Yes  
Morgan Platt Strategist   Group 1   Yes  
Delaney Vorwick Tactician   Group 1   Yes  
George Vorwick Boat Captain 798212N   Group 1   Yes  
Max (Pogo 50)
Thomas Carpenter Grinder 173221l USATC73 Group 1   Yes  
Moritz Hilf Skipper 652441E Germh8 Group 1   Yes  
Sue Kim Chef   Group 1   Yes  
Peter Kingham Medic/Doctor 176292D USAPK18 Group 1   Yes  
Simon Letort Switch Flipper 813599X FRASL47 Group 1   Yes  
Florian Linse In the way   Group 1   Yes  
Timothy McDonald USATM19 Group 1   Yes  
Placetne (Sabre 426)
Mia Anderson Chef   Group 1   Yes  
Aron Axe 751969W   Group 1   Yes  
Jay Butler Main Trimmer 765717D   Group 1   Yes  
Allie Coetzee Leslie Watch Captain   Group 1   Yes  
Frank Kendall 245801o     Yes  
David Shaeffer Floater 152672t   Group 1   Yes  
Pride of Baltimore II (Topsail Schooner )
Tanith Anhaiser     Yes  
Kara Baird Other     Yes  
Alfred Berry     Yes  
Ian Bova Chef   Group 3   Yes  
Jeff Crosby Helm     Yes  
Nathan Engel Watch Captain   Group 3   Yes  
Liam Henrie     Yes  
Fern Hoffmann Switch Flipper     Yes  
Christian Hollingsworth Switch Flipper   Group 1   Yes  
Katherine Hollingsworth In the way   Group 1   Yes  
James Iversen 815344Q   Group 1   Yes  
Austin Krauss     Yes  
Jan Miles Captain     Yes  
Jeremy Perron   Group 1   Yes  
William Phelps Other   Group 1   Yes  
George Raymond   Group 1   Yes  
Molly Rigby Other     Yes  
Jacob Roth Pro Bowler     Yes  
Mary Walker Other   Group 1   Yes  
Pursuit (Custom)
Gregg Baldwin Watch Captain 667531S   Group 1   Yes  
Marjorie Cota Chef   Group 1   Yes  
Michael Dawley Tactician   Group 1   Yes  
Norm Dawley Skipper 235104I USAND6 Group 1   Yes  
Eric Eastman Bow   Group 1   Yes  
Sarah Eastman Mast   Group 1   Yes  
Ed Shine Navigator usaes97 Group 1   Yes  
Resolute (Tartan 3500)
David Adams Skipper 185802Q   Group 1   Yes  
Robert Beaulieu Grinder   Group 1   Yes  
Drew conboy Watch Captain usadc178 usadc178   Yes  
Steven Director Watch Captain 269199   Group 1   Yes  
Austin Fagan Bow     Yes  
thomas Hane Rush Chairman   Group 1   Yes  
Rule One (Hylas)
Joel Aronson Skipper   Group 1   Yes  
Susan Aronson Co-Skipper   Group 1   Yes  
Jake Brodersen Watch Captain     Yes  
Stan Carroll Bow 697706W USASC126 Group 1   Yes  
Simon Harris Tactician   Group 1   Yes  
Mark Shaffer Main Trimmer   Group 1   Yes  
Tenacious (Navy 44 MK 2)
Lauren Breitinger In the way   Group 1   Yes  
Pete Carrico Cat 3 Cooler Jockey 122045H USAPC2 Group 3   Yes  
Martha Fields Helm   Group 1   Yes  
Rick Irving Bow 760630E USARI9 Group 1   Yes  
Taron Madison Mast   Group 1   Yes  
Alec Malone Helm   Group 1   Yes  
Dylan Medina Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Nicholas Ong Pit   Group 1   Yes  
Keegan Steele Co-Skipper   Group 1   Yes  
Meade Tolen Skipper 804950Z USAMT79 Group 1   Yes  
Veritas (Tashiba 40 )
William (Bill) Baskin Other   Group 1  
Colin Hughes Other   Group 1  
Myles Powers Owner 821522X   Group 1  
Carol Rogers Co-Skipper   Group 1  
Anjeli Sonstegard Alternate   Group 1  
Winsome Ride (Bavaria Cruiser 46)
Andrew Brown Headsail Trimmer USAAB250 Group 1   Yes  
Ken Jacobs Main Trimmer   Group 1   Yes  
Kevin Lister Navigator   Group 1   Yes  
Mark Lister Skipper 806717N     Yes  
Rob Penfold Floater   Group 1   Yes  
Steve Small Headsail Trimmer 796796q   Group 1   Yes  
JOHN S WILKINSON Headsail Trimmer   Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022