2021 Swan Tuscany Challenge
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
BLACK BATTALION (ClubSwan 36)
Andras Aklan Headsail Trimmer HUNAA2 Group 1  
Andras D'Albini Main Trimmer HUNAD1 Group 3  
Tamas Galgoczi Pit HUNTG2 Group 1  
Arpad Habony Helm   Group 1  
Tamas Kelemen Tactician HUNTK6 Group 1  
Csaba Kiraly Floater HUNCK1 Group 1  
Matyas Majthenyi Bow HUNMM1 Group 1  
BRONENOSEC 50 (ClubSwan 50)
Alberto Barovier ITAAB43 Group 3  
Simon Daubney Alternate    
Alexander Ekimov Main Trimmer RUSAE6 Group 3  
Massimo Galli Chef    
Cristian Griggio Pit ITACG3 Group 3  
Pavel Karachov Offside trimmer RUSPK3 Group 1  
Aleksei Kulakov Mid Bow RUSAK2 Group 1  
Egor Larionov Grinder RUSEL3 Group 1  
Polina Liubomirova Helm RUSPL2 Group 1  
Pietro Mantovani Bow ITAPM4 Group 3  
Emanuele Marino Grinder ITAEM40 Group 1  
Nicolo Sanfelici Navigator ITANS16 Group 1  
Anton Sergeev Spinnaker trimmer RUSAS27 Group 1  
Vasco Vascotto Tactician ITAVV6 Group 3  
CUORDILEONE (ClubSwan 50)
Danilo Arvigo Mast ITADA19 Group 1  
Daniele Cassinari Main Trimmer ITADC11 Group 3  
Claudio Celon Headsail Trimmer ITACC64 Group 3  
Federico Colaninno ITAFC118 Group 1  
Leonardo Ferragamo Owner ITALF50 Group 1  
Giampaolo Galloro ITAGG86 Group 1  
Federico Michetti Spinnaker trimmer ITAFM8 Group 3  
Giuseppe Montella Navigator ITAGM14 Group 1  
Andrea Serpi Boat Captain ITAAS89 Group 3  
Nicolò Telese ITANT13 Group 1  
Fabrizio Turini Pit ITAFT20 Group 1  
Manuel Weiller Vidal Tactician ESPMW1 Group 3  
DRIFTER SAIL (ClubSwan 50)
Filippo Burchi Helm ITAFB93 Group 1  
Simone Busonero Navigator ITASB76 Group 1  
Bruno Cioli Pit ITABC4 Group 1  
Francesco Coari Runners ITAFC50 Group 1  
Gregg Parker Mast GBRGP2 Group 3  
Giorgio Passarella ITAGP56 Group 1  
Salvatore Pavoni ITASP23 Group 3  
Guglielmo Peruzzi ITAGP150 Group 1  
Hugo Rocha    
Irene Saderini ITAIS4 Group 1  
Stefano Schiaffino ITASS84 Group 3  
Alessandro Siviero ITASS64 Group 1  
Enrico Zennaro ITAEZ1 Group 3  
EARLYBIRD (ClubSwan 50)
Gonzalo Araujo ESPGA5 Group 3  
Marco Carpinello ITAMC16 Group 1  
Moritz Christiansen GERMC3 Group 1  
Lorenzo De felice ITALD7 Group 1  
Michele Gnutti Mid Bow   Group 3  
Julian Hampe GERJH30 Group 1  
Arnd Howar GERAH6 Group 3  
Christian Nagel Owner GERCN Group 1  
Juan Luis Paez ESPJP11 Group 1  
Jesper Radich Tactician DENJR3 Group 3  
Marco Schürmann GERMS158 Group 1  
Giorgio Tortarolo ITAGT2 Group 3  
FARSTAR (ClubSwan 36)
Marco Furlan ITAMF92 Group 1  
Alvaro Marinho PORAM14 Group 3  
Lorenzo Mondo    
Stefano Orlandi ITASO4 Group 3  
Matteo Savelli ITAMS24 Group 1  
Simon Sivitz ITASS30 Group 3  
Lorenzo Tonini ITALT11 Group 1  
FRA MARTINA (ClubSwan 36)
Lorenzo Bressani ITALB55 Group 3  
Francesco Bruni Tactician ITAFB8 Group 3  
Pier Luigi De Felice ITAPD2 Group 3  
Luca Faravelli Mast ITALF7 Group 1  
Edoardo Pavesio Helm ITAEP11 Group 1  
Vanni Pavesio ITAVP27 Group 1  
Matteo Ramian    
G SPOT (ClubSwan 36)
Saverio Cigliano ITASC5 Group 1  
Alessandro Franci Headsail Trimmer ITAAF8 Group 3  
Karlo Hmeljak SLOKH1 Group 3  
Michele Paoletti ITAMP56 Group 3  
Alessandro Saettone ITAAS59 Group 1  
Giangiacomo Serena di Lapigio SUIGS4 Group 1  
Roberto Strappati ITARS20 Group 1  
GIULIANA (ClubSwan 50)
Casale Andrea Tactician ITAAC15 Group 3  
Riccardo Canovaro Mast ITARC86 Group 1  
Paolo Cian Strategist ITAPC5 Group 3  
Nicolas Dal Ferro Spinnaker trimmer ITAND5 Group 1  
Francesco Di Caprio Bow ITAFD2 Group 1  
Stefanno Diamanti Navigator ITASD50 Group 1  
Bernarda Franchi Pit Assist ITABF15 Group 1  
Paolo Mangialardo Mast ITAPM7 Group 1  
Nino Pompili Mid Bow ITANP23 Group 1  
Alessio Razeto Main Trimmer ITAAR17 Group 3  
Stefano Rizzi Headsail Trimmer ITASR1 Group 3  
Andrea Rossi Helm   Group 1  
Lautaro Sanchez Pit ITALS4 Group 1  
GODDESS (ClubSwan 36)
Christopher Burkart GERCB58 Group 1  
Nikolai P. Burkart GERNB23 Group 1  
Oliver Ellwood GBROE7 Group 3  
Ivan Kljakovic Gašpic CROIK3 Group 3  
Timo Kraus GERTK48 Group 1  
Jo Schwarz GERJS146 Group 1  
Florian Steidle GERFS60 Group 1  
HATARI (ClubSwan 50)
Nikolaus Beulke GERNB20 Group 1  
Cesare Bozzetti ITACB26 Group 1  
Carl Philipp Brennecke GERCB66  
Marcus Brennecke Owner GERMB7 Group 1  
Dirk De Ridder NEDDD10 Group 3  
Jaro Furlani ITAJF3 Group 1  
Gerd Habermuller AUTHG3 Group 1  
Ross Halcrow NZLRH5 Group 3  
Michele Ivaldi Strategist ITAMI4 Group 3  
Felix Kaiser GERFK42 Group 1  
Michael Muller GERMM3 Group 3  
Markus Wieser GERMW3 Group 3  
ONEGroup (ClubSwan 50)
Til Blenckner GERTB52 Group 1  
Jose Ignaco Braquehais ESPJS88 Group 3  
Moritz Hausberg GERMH51 Group 1  
Stefan Heidenreich Owner GERSH72 Group 1  
Simon Magnus GERMS89 Group 1  
Pedro Mas ESPPM22 Group 3  
Max Schuberth GERMS59 Group 1  
Jochen Schümann GDRJS2 Group 3  
Hinnerk Siemsen GERHS58 Group 1  
Philipp Sudbrack GERPS33 Group 1  
David Vera ESPDV1 Group 3  
Johan Wilckens GERJW35 Group 1  
PERHONEN (ClubSwan 50)
Quentin Bes-Green Headsail Trimmer GBRQB1 Group 1  
George Bridge Bow GBRGB60 Group 1  
Ian Budgen Tactician GBRIB12 Group 3  
Edward Campbell Boat Captain USAEC87 Group 3  
Abby Ehler Mid Bow GBRJS59 Group 3  
Moray Gray Pit GBRMG81 Group 3  
Ollie Hill Runners GBROH9 Group 1  
Duncan Jamieson Mast AUSDJ9 Group 1  
Darren Marston Offside trimmer GBRDM14 Group 1  
Gerard Mitchell Main Trimmer GBRGM9 Group 3  
Ignacio Postigo Moratinos Navigator ESPIP2 Group 3  
Ross Warburton Owner GBRWW25 Group 1  
REGINA 2.0 (ClubSwan 50)
Rodney Arden NZLRA3 Group 3  
Magnus Castenfors SWEMC4 Group 1  
Stellan Gross Runners SWESG2 Group 1  
Fredrik Gustafson SWEFG5 Group 1  
Björn Hansen SWEBH1 Group 3  
Gutta Johansson Owner SWEGJ3 Group 1  
Mikeal Lindqvist Headsail Trimmer SWEML4 Group 1  
John Magnusson SWEJM9 Group 1  
Juan Pablo Marcos ARGJM5 Group 3  
Lasse Tapper SWELT11 Group 1  
Jacob Wallenberg Owner SWEJW11 Group 1  
Tom Whitmore USATW54 Group 3  
SEASE (ClubSwan 36)
Giorgio Benussi ITAGB11 Group 1  
Giulio Desiderato ITAGD41 Group 3  
Massimo Gherarducci ITAMG80 Group 1  
Francesco Ivaldi ITAIF1 Group 3  
Matteo Ivaldi ITAMI12 Group 3  
Giacomo Loro Piana ITAGL13 Group 1  
Pietro Loro Piana ITAPL23 Group 1  
SIXTH SENSE (ClubSwan 36)
Alessandro Battistelli ITAAB3 Group 3  
Giovanni Cassinari ITAGC230 Group 3  
Andrea Dignani ITAAD16 Group 1  
Sandro Paniccia ITASP28 Group 1  
Michele Regolo ITAMR4 Group 3  
Luca Ricci ITALR31 Group 1  
Nicola Stedile ITANS11 Group 1  
SKORPIDI (ClubSwan 36)
Sofia Bekatorou Tactician GRESB1 Group 3  
Maria Klemetz Headsail Trimmer FINMK5 Group 1  
Elodie Mettraux Pit SUIEM2 Group 3  
Claire Pruvot Bow FRACP4 Group 1  
Claudia Rossi Helm ITACR44 Group 1  
Natalia Via Dufresne Main Trimmer ESPNV1 Group 1  
Mikaela Wulff Spinnaker trimmer FINMW1 Group 3  
Cecilia Zorzi Mast ITACZ11 Group 1  
SPARTI (ClubSwan 50 )
Daniil Adzintsou BLRDA3 Group 1  
Aleksandr Andrianov RUSAA5 Group 1  
Tomislav Basic CROTB2 Group 3  
Fernando Echavarri Erasun ESPFE Group 3  
Evgeny Egorov RUSEE2 Group 1  
Viktor Filippov Runners RUSVF2 Group 1  
ALEXANDER KHALETSKIY RUSAK4 Group 1  
Leonid Klepikov RUSLK3 Group 1  
Andrey Konogorov RUSAK69 Group 1  
Roman Konstantinov RUSRK2 Group 1  
Juan Meseguer Headsail Trimmer   Group 3  
Viktor Zakharov RUSVZ8 Group 1  
Bruno Zirilli Navigator ITABZ1 Group 3  
STELLA MARIS (ClubSwan 50)
Nico Delle Karth Handicaper AUTND1 Group 3  
Felix Hofinger Mid Bow AUTFH8 Group 1  
Nikolay Kornev Mast RUSNK8 Group 1  
Pavle Kostov Main Trimmer CROPK1 Group 3  
Udo Moser Headsail Trimmer AUTUM1 Group 3  
Martin Neidhardt Pit AUTMN1 Group 1  
Gilberto Pastorella Navigator ITAGP105 Group 3  
Vincenz Piso Offside trimmer AUTVP2 Group 1  
Armin Raderbauer Bow AUTAR2 Group 1  
Laura Schöfegger Floater AUTLS3 Group 1  
August Schram Helm SUIAS5 Group 1  
Johannes Zopf Runners AUTJZ2 Group 1  
TENAZ (ClubSwan 50)
Alicia Ageno Navigator ESPAA7 Group 1  
Luis Arrarte Mast ESPLA20 Group 1  
Luis Doreste Tactician ESPLD4 Group 3  
Alejandro Echevarria Pit Assist ESPAE13 Group 1  
Pablo Garriga Skipper ESPPP42 Group 1  
Juan Girones Spinnaker trimmer ESPJG39 Group 3  
Juan Gonzalez Staysail trimmer ESPJG95 Group 1  
Eduardo Marin Pit ESPEM24 Group 3  
Lorenzo Mazza ITALM44 Group 3  
Alejandro Muscat Main Trimmer ESPAM21 Group 3  
Pablo Torrado Bow ESPPT3 Group 1  
Javier Valero Mid Bow ESPJV4 Group 1  
THIRTYSIX (ClubSwan 36)
Niccolo Bianchi Main Trimmer ITANB1 Group 3  
Diogo Cayolla Tactician PORDC1 Group 3  
Riccardo Ferragamo ITAEF16 Group 1  
Francesco Gabbi Pit ITAFG42 Group 1  
Victor Marino Headsail Trimmer ESPVM13 Group 3  
Leone Taddei Pit Assist ITALT13 Group 1  
Bernardo Zin Boat Captain ITABZ3 Group 1  
ULIKA (ClubSwan 50)
Luca Camilli Meletani ITALC108 Group 1  
Gaetano Figlia di Granara ITAGF9 Group 3  
Giuseppe Filippis ITAGF77 Group 3  
Lorenzo Garosi ITALG49 Group 1  
Riccardo Garzia ITARG24 Group 1  
Gian Grasso ITAGG163 Group 1  
edorado mancinelli scotti ITAEM11 Group 1  
Irene Mancuso ITAIM3 Group 1  
Iker Martinez ESPMM8 Group 3  
Andrea Masi Owner ITAAM24 Group 1  
Corrado Piero Franco Rossignoli ITACR5 Group 3  
Nevio Sabadin ITANS5 Group 1  
Francesco Sabatini ITAFS15 Group 1  
VITAMINA (ClubSwan 36)
Diego Battisti Headsail Trimmer ITADB44 Group 1  
Gabriele Benussi Tactician SLOGB180 Group 3  
Alberto Bolzan Main Trimmer ITAAB10 Group 3  
Giovanni Bucarelli Runners ITAGB40 Group 1  
Matteo De Luca Itamd28 Group 3  
Alessandro Frizzarin Pit ITASF28 Group 1  
Andrea Lacorte Owner ITAAL56 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021