2021 Newport Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
AMF (IC37)
Senet Bischoff    
Thomas Blackwell Headsail Trimmer   Group 1  
Hadley Duncan Other   Group 1  
Parrish Duncan    
Peter A. Duncan Other   Group 1  
Peter S. Duncan Helm 166184B USAPD71 Group 1  
Ruairi Finnegan IRLRF14  
Mark Mendelblatt    
An Old Man's 5-0-5 (VX One)
Paul Murphy Matt Haddon 762933m   Group 1  
Arethusa (IC37)
Vincent Anfi Pit Assist   Group 1  
Louis Bavay ANTLB1 Group 1  
Celia Byrne USACB276  
Rocco Falcone Main Trimmer ANTRF1 Group 1  
Junella King ANTJK2 Group 1  
Chris Lotz Runners USACL34 Group 1  
Douglas Lotz Spinnaker trimmer   Group 1  
Phil Lotz 149256c    
Jules Mitchell ANTJM1 Group 1  
Blazer II (Melges IC37)
Christopher Culver    
Peter Forsberg Mast 371142M USAPF44 Group 1  
Ed Lebens Rush Chairman   Group 1  
Peter Levesque usapl18 Group 1  
Hannah Lynn Offside trimmer USAHL13 Group 1  
Alden Reid Main Trimmer USAAR40 Group 1  
Bianca Rom Runners USABR76 Group 1  
Patrick Shanahan Pit USAPS104 Group 1  
Ian Storck Headsail Trimmer USAIS8 Group 1  
Blue 2 (VX One)
Bob Maccini    
Blue Lobster (VX One)
Curtis Adam Autopilot   Group 1  
Ian Maccini 699912X USAIM15  
Molly Sylvia 666619u   Group 1  
Challenge 12 (M) (12 Metre)
Jack LeFort    
Chuckwagon (VXOne)
Chuck Brown    
Phip Hallowell    
Dark Energy (IC37)
Kate Bjerregaard USAKB99 Group 1  
Victor Diaz de Leon Tactician USAVD10 Group 3  
Josh Dochoda Pit USAJD236 Group 1  
Laura Grondin 700622P USALG43 Group 1  
Peter Lynn USAPL45 Group 1  
Scott Millard USASM103 Group 1  
Benedict Moon AUSBM2 Group 1  
Richard Peale USARP77 Group 1  
Matthew Ray Spinnaker trimmer USAMR166 Group 1  
Dark Star (IC37)
Edward Briganti    
Will Briganti    
Nate Burbank Tactician USANB81 Group 1  
Lisa Fischoff    
Libby Landis    
John Mathews Main Trimmer   Group 1  
Ben Millard USABM57 Group 1  
Theresa Salerno    
Roddy Thaler    
Das Blau Max (IC37)
Amina Brown    
Jake Doyle Headsail Trimmer   Group 1  
Alessandra Ghezzi Pit Assist   Group 1  
Peter Hogan    
John Mastrandrea    
Hillary Noble Pit 257408v USAHN11 Group 1  
Cory Sertl Sertl 156103J    
Katja Sertl Headsail Trimmer   Group 1  
mark sertl Other USAMS Group 1  
Nick Sertl Helm    
Enterprise (12 Meter)
Peter Askew Skipper 707629J USAPA18 Group 1  
Ted Chwalk Mid Bow   Group 1  
Richard Clarke Strategist   Group 3  
Joseph Fanelli Grinder   Group 3  
Robbie Kane Bow   Group 3  
Jan Majer Headsail Trimmer 391648V USAJM75 Group 3  
Artie Means Navigator   Group 3  
Ralf Steitz Grinder 202615H   Group 3  
John Von Schwarz Pit   Group 3  
Fly Tradewind (F18 Evolution)
Todd Riccardi   Group 1  
Freedom (Etchells)
D Craig Mense 652245Q USADM232  
Gamecock (IC 37)
Erin Abbott Mid Bow   Group 1  
Garrett Connelly Main Trimmer   Group 1  
Will Connelly Runners USAWC97 Group 1  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer USAJG214 Group 1  
Max Hooker Bow   Group 1  
Peter McClennen Helm   Group 1  
Kathryn Nota Offside trimmer USAKN34 Group 1  
Grace Patterson Floater   Group 1  
Tony Rey Tactician   Group 3  
Wilson STOUT Pit usaws74 Group 1  
Ingwe (F18)
Ian Ray 735898X    
Jenny III (F18)
Benjamin Setarah 760433T    
Leatherback (VX One)
Tim Pitts 672417R isvtp1 Group 1  
Members Only (Melges IC37)
Steve Benjamin Tactician   Group 1  
Jay Cross Helm USAJC36 Group 1  
Brian Fox Bow 801820V USABF22 Group 1  
Ben Kinney Main Trimmer   Group 1  
Ian Liberty USAIL7 Group 3  
Linda Lindquist Pit   Group 1  
Joan Porter Headsail Trimmer Jtusa8 Group 1  
Hannah Swett Headsail Trimmer   Group 1  
Ray Wulff USARW102 Group 1  
Midnight Blue (Melges IC37)
Collin Alexander Mast USACA68 Group 1  
Key Becker Bow USAKB116 Group 1  
Elizabeth Dudley Runners USAED53 Group 1  
Alexis Michas Helm 356448D USAAM101 Group 1  
Jason Michas Spinnaker trimmer USAJM295 Group 1  
Chris Price Headsail Trimmer 324147S USACP36 Group 1  
Judge Ryan Main Trimmer USAJR93 Group 1  
Keiran Searle Tactician AUSKS6 Group 3  
Sarah Wilkinson Pit USASW122 Group 1  
NAASA (F18)
Marina Barzaghi    
Kaleigh Morgan    
New Zealand (12 Metre)
Gunther Buerman 715600V    
No Worries (F18)
Skip Whyte 113714I    
none (F18)
Arthur Bulger 191276V    
Nathan Housberg Other   Group 1  
None (Nacra F18)
Joseph Valante 282565Y   Group 1  
On the Verge (Hobie Tiger)
Mark Hibbard 208122N    
Pacific Yankee (IC37)
Logan Ashcraft Pit USALA17 Group 1  
Drew Freides / Bill Ruh 187212Q USADF9  
Mack Bryan ISVMB2  
David Dempsey Autopilot USADD14 Group 1  
Marcus Eagan USAMM123 Group 1  
Hayden Earl USAHE10  
William Ruh USAWR46 Group 1  
Chelsea Simms    
Charlie Smythe Boat Captain USACS60 Group 3  
Paragon (IC 37)
Reed Baldridge Tactician USARB172 Group 3  
Gregory Hodkinson Helm AUSGH36 Group 1  
John King Mast USAJK196 Group 1  
Andrew McFarland Pit USAAM193 Group 1  
Connor Needham Main Trimmer USACN16 Group 1  
JD Pribor Bow USAJP31 Group 1  
Jeffrey Pribor Helm USAJP30 Group 1  
Franny Schulte Mid Bow USAFS40 Group 1  
Katie Sudol Headsail Trimmer USAKS163 Group 1  
Rattlesnake (IC37)
Burke Anvari Bow 746372p USABA46 Group 1  
Michael Callahan Headsail Trimmer USAMC131 Group 1  
Natalya Doris USAND27 Group 1  
Jameson Gay Mid Bow   Group 1  
Carter/Clark/Charlie Robertson 710932R   Group 1  
Charles Robertson Chef USACR82 Group 1  
Clara Robertson USACR91 Group 1  
Clark Robertson    
Thomas Wilt Mast   Group 1  
Rima37 (IC37)
John Brim Helm 198990O   Group 1  
Parker Brown Pit Assist USAPB126 Group 1  
Mike Buckley Tactician USAMB20 Group 3  
Pete Colby Main Trimmer USAPC33 Group 1  
Carson Crain Mast USACC106 Group 1  
Madeline Gill Offside trimmer USAmg108 Group 1  
Francisco Lobato Pit PORFL9 Group 1  
Doug Nickel Headsail Trimmer USADN2 Group 1  
Jennifer Norwood Wulff Bow Usajw18 Group 1  
Rosebud (VX One)
John Morreale USAJM434 Group 1  
Jim Thompson Staysail trimmer USAJT101 Group 1  
Scoprion (F18 Exploder)
Michael Easton 280130F USAME15  
Sideshow (VX One)
Doug Clark    
Jeff Hayden    
Smoke (VX One)
Matt Dunbar 656215O   Group 1  
Stratos (VX One)
Nate Fast    
Marcus Wunderlich 652123T USAMW80  
Team SDYC (IC37)
Carissa Crawford    
Max Hutcheson Offside trimmer 323833R USACH121 Group 1  
Nick Kaschak Bow USANK18 Group 1  
Anthony Kotoun Main Trimmer   Group 3  
Jake La Dow Tactician USAJL107 Group 1  
Nicholas Martin Spinnaker trimmer 237925z   Group 1  
Tori Porter Martin Pit Assist USAMP187 Group 1  
Tyler Sinks USATS40 Group 1  
DUNCAN SWAIN Boat Captain 401931M USADS143 Group 1  
Ticket (IC37)
Hilary Burt Runners USAHB67 Group 1  
Blythe Daly Pit USAKD79 Group 1  
Fritz Finkenauer Mast USAFF11 Group 1  
Will Florio Bow USAWF18 Group 1  
Andy Giglia Headsail Trimmer USAAG83 Group 1  
David Greehouse Helm USADG73 Group 1  
Emma Kate McNomee Offside trimmer USAEM113 Group 1  
Mark Ploch Main Trimmer USAMP24 Group 3  
Will Whitmore Tactician USAJW252 Group 1  
Vigilant (NYYC IC37)
Spencer Carraher Mast USASC158 Group 1  
Peter Cummiskey USAPC10 Group 1  
Bruce Gibson Chef   Group 1  
Megan Grapengeter-Rudnick Offside trimmer USAMG100 Group 1  
John Hele Helm USAJH109 Group 1  
david Jarvis Main Trimmer CANDJ2 Group 1  
Oakley Jones Pit USAOJ1 Group 1  
Lauren Koch Headsail Trimmer USALK51 Group 1  
Ashley Noble Bow USAAN24 Group 1  
Spencer Ogden Tactician   Group 3  
Waka Jawaka (IC37)
Hollis Barth USAMB215 Group 1  
Shawn Burke USASB45  
Steve Burke Strategist USASB38 Group 1  
Kelly Cole In the way USAKC90 Group 1  
Michael Goldfarb 248855H USAMG22 Group 1  
Jonny Goldsberry USAJG91  
William Goldsberry USAWG5 Group 1  
Max Lopez Usaml55 Group 1  
Whitney Rugg USAWR14  
Yonder (IC37)
Bruce Gibson    
James Hilton Main Trimmer 131608H USAJH78  
Malcolm Lamphere Headsail Trimmer USAML56  
Harry Melges IV    
Douglas Newhouse    
Robert Shelley    
Griffin Spinney   Group 1  
Elisabeth Whitener Bow USAEW85 Group 1  
Caroline Williams USAcw163 Group 1  
Jeremy Wilmot    

Main Menu

Mount Gay Rum Heineken MarkSetBot Regatta Craft Mixers
Granny Squibbs Interlux   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy