2022 St. Maarten Heineken Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
2 2 Tango (Schionning 51C)
Adam Barlett    
Giles Hirst Headsail Trimmer    
Neil Maher Bow   Group 1  
Anthony McVeigh    
Andy Middleton    
Georgette Pierson    
Caterina Rota Headsail Trimmer   Group 1  
Paul Wood    
AMBERSAIL2 (VO 65)
Raimundas Daubaras    
Martynas Jotautis    
Andrius Skuncikas Navigator    
Amsterdam Raiders / SEA HOUND (SO 419)
Nicolaas Bax    
Arawak (Custom Joubert/Nivelt 52)
Rodney Williams/ Francois Nel    
Avocation (Swan 48)
Hank Schmitt 51235USA    
Baltics / JACKTAI II (OC 45)
LARS SCHOPPENER    
Beachcombers Racing / BLUE TIDE (OC 46)
JOHN SVERRE    
Bunglebird (Nonsuch 33 )
Robbie Ferron   Group 1  
Caccia alla Volpe (ONE OFF 44)
Carlo Falcone   Group 1  
Caraibes Diesel / CV Friars Bay (Melges 24)
Erwan Le Normand    
Catamaran Guru Brokers / Spellbound (Leopard 45 )
Ian Martin    
CHAUD PATATE (trimaran)
christophe cols    
Chemelco Sailing Team / HERE AMOUNG THE CATS (OC 46)
MATTHIJS MULDER    
Cricket (First 35)
Sandy Mair   Group 1  
CRYBABY (DIAM 24)
Leslie Bedu Main Trimmer    
Altier Pierre Skipper   Group 1  
Nicolas Ramis Tactician    
Dauntless (Beneteau First 47.7)
Don Terwilliger 392099G    
De Verwuskliniek / SIMAN H (OC46)
ROLAND KEMME    
Deep Blue (Botin 85)
Wendy Schmidt    
El Ocaso (J122)
Tim Beebe In the way   Group 1  
Jack Elsby Hartman Mid Bow   Group 1  
Iain Johnson    
Steve Lawrence Tactician   Group 1  
Callum Mcoulloch    
Josh Redgrave Headsail Trimmer    
Tom Redgrave Pit   Group 1  
Steve Rigby Owner   Group 1  
Noah Turtschi Skipper   Group 1  
Bob Warren Main Trimmer   Group 1  
F.K.G. (Melges 24)
Andrea Scarabelli   Group 1  
Five Oceans (ORC50)
Oleg Dudkin    
Vladimir Dudkin    
Gallois Jean Phillipe    
Quentin Le Nabour    
Mickele Lecce    
Romain Szyjan    
Mikhail Tarasov    
Evgeny Tokarev    
Vadim Yakimenko    
FLYING NEMO (DEHLER30 OD)
Patrick BERNIER   Group 1  
Franks Sailing Team / MOON RAINBOW (SO 41)
FAYE GOEVAERS    
Fujimo (Reichel Pugh IOR 50)
Tomasz Kosobucki POLTK11 Group 1  
GameChanger (FP Elba 45)
Cristina Figueira    
Maas Hanen    
Elizabeth Marotte Chef   Group 1  
Grant McKnight   Group 1  
Lawrence Moses Pit Assist   Group 1  
GFA Caraïbes - La Morrigane (Surprise Archambault)
Tristan MARMOUSEZ    
Girl (Dufour 455)
Denis Batalov Skipper    
Guidi (Class40)
Pamela Lee    
Holding Pattern (ST370)
Richard Matthews    
Honey Badger (Corsair 37)
Marcos Sirota   Group 1  
HYPR (VO70)
Kees Bos   Group 1  
I Love Poland (Volvo 70)
Grzegorz Baranowski Skipper    
Mateusz Byrski Mid Bow    
Jan Chudzik Bow   Group 1  
Adam Glogowski Grinder POLAG20 Group 1  
Grzegorz Gozdzik Staysail trimmer    
Robert Hajduk Other   Group 1  
Wiktor Kobryń Main Trimmer   Group 3  
Filip Korpet Pit    
Konrad Lipski Nav/Tac POLKL6 Group 3  
Borys Michniewicz Pit Assist   Group 3  
Maja Micinska    
Bartosz Nowicki Headsail Trimmer    
Jakub Surowiec Main Trimmer   Group 3  
IGY Racing / Franny (I70)
Garth Steyn    
IL MOSTRO (Volvo 70)
Gilles Barbot Skipper    
daniel boilard Bow   Group 1  
Marie-Pierre Chenard    
Suze Cumming Navigator   Group 1  
daniel dagenais-gaw Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
drew Davidson Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Rob emery    
david fairand    
Maxime Grimard Watch Captain   Group 3  
richard mardens    
Matthew Power Grinder   Group 1  
Ted Squires    
Ian struthers    
Isabelle Talbot    
Morgen Watson    
tony wilson    
Island Water World 2 (Melges 24)
Grace Cheasley    
Emma Lennox    
Sam Peeks    
Justin Pieterse    
Alex Speetjens    
Isobel (Custom Stephens Waring 75)
scott adler Navigator USASA35 Group 1  
Kevin Blyer Bow    
Suzy Bradford Spinnaker trimmer   Group 1  
Ryan Brogan Headsail Trimmer    
Kevin Costello Bow USAKC64 Group 1  
Emmett Dickheiser Bow Captain    
David Greenstein Owner   Group 1  
Brian Higgins Skipper   Group 1  
Adam Loory Nav/Tac   Group 3  
Steve Mazzoni Bow    
Andrew Ricks Headsail Trimmer    
Efraim Schwartz Boat Captain   Group 3  
Ryan Zupon Main Trimmer    
J Boss (J/111)
Evan Birenbaum Bow 771066W   Group 1  
Brian Bosworth    
Helen Brierley Helm   Group 1  
Erika Fetterolf    
Danna Foster Other   Group 1  
Tim Foster    
Gerald Matthews Headsail Trimmer   Group 1  
Dan McGanty Skipper   Group 1  
Marcy Rye USAMR192 Group 1  
Bobby Solliday    
JAGUAR / Team Last Call (J120 Mod)
Max albert Nav/Tac 410177r USAMA26 Group 1  
Andrew Brennan Chef    
Tiffany Bruno Princess    
Heather Doolittle Cat 3 Cooler Jockey    
Rob Doolittle Main Trimmer   Group 1  
Edna Eikel Rush Chairman    
Lee Eikel 410563f Usale15  
David Gola Graphton Cat 3 Cooler Jockey    
Hugh Hawkins Pro Bowler    
Jeff Lindheim In the way   Group 1  
Sam Vasquez Leeward Helm Usasv12 Group 1  
Janssen de Jong - DutchSail (Volvo Ocean 65)
Gertjan Dommerholt Navigator    
Lex Hartman    
Heinrich Holk GERHH37 Group 1  
Jelmer van Beek Skipper    
Frans van Belle    
Tim van Daal    
Arianne van de Loosdrecht    
Jorden Van Rooijen Bow NEDJV93 Group 1  
Lars van Stekelenborg Other   Group 1  
Laura van Veen    
Rutger Vos    
Jenk (J 105)
Remco van Dortmondt 443    
Jolt (TP52)
Steve Hayles    
Kick em Jenny 2 (Melges 32)
Ian Hope Ross    
Koenig Ludwig / MAGUY 3 (OC 46)
ALFRIED LEWANDOWSKI    
Krabbegat / Asterias (OC46)
MENNO GOUWELEEUW    
La Novia (Leopard 50)
Georges Coutu    
George Ionkov    
Lazy Dog (Melges 32)
Sergio Sagramoso    
Leopard 3 (Farr 100)
Chris Sherlock Skipper    
L'ESPERANCE (4JH2E)
JAN BEAUJON    
TADZIO BERVOETS    
FRANS CONNOR    
HAROLD DALHOUSE    
JAN DROST    
DAX HENRIQUEZ    
PAUL HENRIQUEZ    
ROBERT KEOUGH    
JILL VAN WEZEL    
ROBERT VELASQUEZ    
JEROON ZEFERS    
Liquid (J 122)
Pamela Baldwin   Group 3  
Maëlia CEPAC Antilles (X-Yachts 34)
Raphael Magras    
Maline (First 210)
Gilles Coen Skipper   Group 1  
Vincent Frugier Headsail Trimmer   Group 1  
Benjamin Peyronnin Headsail Trimmer   Group 1  
Tanguy Sanchez Helm   Group 1  
Laurent Shuft Main Trimmer   Group 1  
MERLIN (Diam 24)
Arthur Banting Helm    
ALEXIS DE BOUCAUD Skipper FRA1031 Group 1  
Henry Krugler Mast    
Miss Tyknight (Sunfast 20)
Jordan Pieterse    
Montana (Swan 48)
Markus Bocks Skipper    
Matthias Haro Co-Skipper   Group 1  
Martin Jöhr Other   Group 1  
Philipp Marquard Other   Group 1  
Christian Severens Nav/Tac GERCS34 Group 1  
Alexander Spangenberg Autopilot   Group 1  
Nickatime (Caribbean 33)
Richard Szyjan   Group 1  
OCEAN BREEZE (VO70)
JACQUELINE BESLEY Headsail Trimmer   Group 1  
Marcus Cholerton-Brown Spinnaker trimmer   Group 3  
David Coppe   Group 1  
Conor Corson Bow IRLCC33 Group 3  
Zbigniew Gutkowski    
Tabea Herbst Pit   Group 1  
Alex Hoffmann    
Bartosz Konieczny Other   Group 1  
Remigiusz Konieczny Other   Group 1  
Krzysztof Kopka Other   Group 1  
Andrzej Koziello Autopilot   Group 1  
Israel Martinez Moreno    
Elia Miquel Grinder    
Tim Montagu    
Johannes Schwarz    
Wojciech Szczęsny   Group 1  
OMII (Swan 58)
Matthieu Almekinders    
Annemieke Annemieke    
Aiden Berry    
Rudie Cornelissen    
Benjamin Ferraro   Group 1  
Shahid Hamid Helm    
Kenneth LaPenotiere Bow   Group 1  
Henry Marion Bow   Group 1  
Jelle Roos Mid Bow    
Bram Van der Biest Tactician   Group 3  
Open Greece / SQUEAKYBRAT II (SO 47)
DENIS SHARI    
PALANAD II (Class40)
Yvanh ALINGERY Co-Skipper   Group 1  
Bruno BALANGER   Group 1  
Stephane CANTIN   Group 1  
Vincent DERRUSSY Spinnaker trimmer   Group 1  
Gerald NEGRAUD Spinnaker trimmer   Group 1  
Raphael PIGNOT Headsail Trimmer   Group 1  
Daniel PORTIER   Group 1  
Jeremie SIBERT Main Trimmer   Group 1  
Thierry VANGOUT Skipper   Group 1  
Panacea X (Salona 45)
Katy Campbell    
Papoute (Seacart 26 )
Eric Pages Owner    
Andre Pilon Tactician   Group 1  
Olivier Pilon Skipper    
Parceira (Bavaria Cruiser 45)
Jason Calianos    
PepsiMax (Beneteau First Class 10)
Sacha DAUNAR   Group 1  
Sophie Squarcioni    
Stephane Squarcioni    
Prades / BREAKAWAY (SO50)
RONALD VAN RIET    
Prestige (X-442)
floris Agterhof Spinnaker trimmer NED647 Group 1  
Fedde Andela Tactician    
Remco de Ridder    
Christian van Eken Boat Captain   Group 1  
Marjolein van Oostrum Headsail Trimmer    
Alicia van Woensel Main Trimmer    
Pieter Walker Pit    
Jan Weckx Pit   Group 1  
Raspberry Beret / WUNDERBAR (SO 41)
ZACK O'BRIEN    
REBEL (FARR 45 CAROL)
HUGH BAILEY    
HEATHER COOPER    
JOHN GAILLARD    
ROBERT GREEN    
MARVIN HENRY    
SHANOY MALONE    
SHAWN MALONE    
Runaway American Dream Team / C'S THE DAY (SO 410)
BOB ZANNETTI    
Sailing Poland (VOLVO OCEAN 65)
Bettina Allermann    
Agata Antoszczuk Other    
Stanisław Bajerski    
Ingeborg Becker    
Bouwe Bekking Tactician   Group 3  
Jens Dolmer Pit   Group 3  
Krzysztof Geritz    
Robert Gwózdz Owner    
Kacper Gwóźdź    
Mateusz Gwóźdź    
Wioletta Gwóźdź    
Alan Kocięda    
Simbad Quiroga    
Stefan Reidy    
Jesus Ros Ramon Navigator   Group 1  
Marcin Sutkowski Owner    
Michał Sutkowski    
Scarlet Oyster (Oyster 48)
Ross Applebey   Group 3  
Selika (Ocean Explorer 72)
Andrew Bland    
Selma Racing Academy (Class 40)
Tomasz Brymora    
Aleksandra Bukała Other   Group 1  
Sławomir Dąbrowski Main Trimmer   Group 1  
Aleksandra Gill   Group 1  
Adam Kominek POLAK31  
Maciej Maciejewski Headsail Trimmer   Group 1  
Mariusz Sarnowski Co-Skipper   Group 3  
Artur Skrzyszowski Skipper POLAS45 Group 3  
Andrzej Suszczynski Other   Group 1  
Agnieszka Zahorska Pit   Group 1  
Sisi / Austrian Ocean Racing Project (Volvo Ocean 65)
Gerwin Jansen Owner    
Przemyslaw Tarnacki Skipper    
Slug de la Mer / SHAPE UP (OC 51)
MICHAEL TELEHA    
SOCA (Melges)
Luis Juarbe    
Solstice (J 105)
greg adams Spinnaker trimmer   Group 1  
Stu Johnstone Foil Trimmer USASJ6 Group 1  
Jordan Mindich Owner    
Shannon Mindich Alternate    
Thomas Pluchino Headsail Trimmer   Group 1  
George Ryan Main Trimmer 738671S USAGR4 Group 1  
Sue Ryan Alternate   Group 1  
Suzanne OSullivan Walters Pit Assist 741230W   Group 1  
Owen zimmermann Bow    
Spike (J111)
Sam Talbot    
Suki (Beneteau Oceanis 46.1 )
evan domingos    
Brian Dunham Floater   Group 1  
Suzanne Dunham In the way   Group 1  
jan garcia sotelo    
karla romano In the way   Group 1  
todd romano Tactician   Group 1  
riddhi samtani    
stephanie sinka Skipper   Group 1  
robert white Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Tabasco (Custom Baltic 76)
Mark Gifford    
Taz (RP)
Bernard Evan-Wong    
Team Island Water World (Melges 24)
Frits Bus AHOJB1  
Team Sprinto / Elena (Sprinto 6.6)
Sander Bodewitz Headsail Trimmer    
Benny Oosterhof Owner    
Feline Oosterhof Tactician    
Rob Wesselman Spinnaker trimmer    
The Blue Peter (Alfred Mylne 65)
Siobhan Aalders Headsail Trimmer   Group 1  
Mathew Barker    
Andrew Fine    
Andrew Fine    
Melissa Schiff   Group 1  
Robin Tattersall    
TONNERRE DE GLEN (KER 46 Custom)
Dominique TIAN    
VICITAN (class 40)
olivier DELRIEU    
Wanna B (ESSE 850)
Jan Vanden Eynde   Group 1  
Westwind (Varianta 44)
George Jansen Skipper   Group 1  
Monica Morsing    
Sander Schuurman    
Simone Sneeboer    
Marie-Charlotte van Beijma Co-Skipper   Group 1  
Stephen van der Sluijs   Group 1  
Dewi Vermeulen   Group 1  
Eline Vonk Other   Group 1  
Whistler (J121)
Peter Lewis    
Windwalker (Hood 60)
James Allsopp Switch Flipper USAJA48  
Ian Andrews Strategist   Group 1  
Ike Bowen Stunt Owner    
Jeff Butler Helm   Group 1  
Rob Butler Cat 3 Cooler Jockey    
Piet Van Os Nav/Tac 276805W   Group 1  
Matthew Ward Boat Captain USAMW70 Group 3  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022