2022 San Diego to Vallarta International Yacht Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Akaw! (Olson 40)
Randy Alcorn Navigator 663779   Group 1  
Lidia Bloshanskaya Mast   Group 1  
Harrison Cooper Headsail Trimmer    
Cotter Ewens Spinnaker trimmer    
Michael T Ewens Skipper 144589E   Group 1  
Taylor Schlub Bow    
Amazing Grace (Farr 57)
Ronald Agustsson Foil Trimmer 786012U   Group 1   Yes  
James Hovark Spinnaker trimmer 2009012775 USAJH388 Group 1   Yes  
Alec Offenberger Bow   Group 1   Yes  
Rod Percival Helm     Yes  
James Preischel Mast   Group 1   Yes  
Jim Puckett 653559b     Yes  
Alan Rosner Main Trimmer   Group 1   Yes  
Carl Sarnoff   Group 3   Yes  
JOTHAM SCHWARTZ Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Artemis (Botin 65 )
Carlos Badell Boat Captain 252096x   Group 3   Yes  
Delmar Badell Bow   Group 3   Yes  
Hogan Beatie Pit Assist   Group 3   Yes  
Jay Crum Main Trimmer   Group 3   Yes  
Joe Crum Other   Group 3   Yes  
Holly Davis   Group 1   Yes  
Jay Davis Navigator   Group 3   Yes  
Sonny Lopez Pit   Group 1   Yes  
Raymond Paul Skipper 61305   Group 1   Yes  
Dennis Rowedder Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Jeff Wayne Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Seadon Wijsen Tactician   Group 3   Yes  
BadPak (Botin 56)
Jon Gardner Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Tom Holthus 291956A   Group 1   Yes  
Ryan Mazzella Bow   Group 3   Yes  
Artie Means Navigator 144725q usam4 Group 3   Yes  
Bruce Nelson Watch Captain   Group 3   Yes  
Ty Reed   Group 3   Yes  
Matt Reynolds Main Trimmer   Group 3   Yes  
Matt Smith Pit   Group 3   Yes  
Jacob Sorosky   Group 3   Yes  
BlueFlash (J/121)
Scott Bender Floater   Group 1   Yes  
Peter Casey Main Trimmer   Group 1   Yes  
scott grealish 362976f   Group 1   Yes  
Bribon (TP52)
Rob Edwards Navigator   Group 1   Yes  
scott harris Helm   Group 1   Yes  
Tim Harris Offside trimmer   Group 1   Yes  
Jack Kingston Floater   Group 1   Yes  
justin Mendham Alternate   Group 1   Yes  
Steve Parker Grinder   Group 1   Yes  
Neil Rietdyk Stunt Owner   Group 1   Yes  
John Rudderham Staysail trimmer 251974Y GBRJR90 Group 1   Yes  
Mark Surber Rush Chairman   Group 1   Yes  
Ian Trotter In the way 295587L USAIT1   Yes  
Cazan (DK46)
Jeffrey Davies Helm 808976C   Group 1   Yes  
Mark Doliva Floater   Group 1   Yes  
David Gates Skipper 714301Y   Group 3   Yes  
Duncan Goldie-Scot Floater   Group 1   Yes  
Christopher Jordan Watch Captain     Yes  
Collin Mulry Watch Captain USACM257 Group 3   Yes  
Sofia O'Hara 797500A   Group 1   Yes  
Patrick Scruggs Other   Group 1   Yes  
Jonathan Soo Floater 816828W   Group 1   Yes  
Envolee (Figaro 2)
Gilles Combrisson Strategist   Group 3   Yes  
Nathalie Criou Skipper   Group 1   Yes  
Blake Loncharich Watch Captain   Group 1   Yes  
Christina Wolfe 797131Z USACW171 Group 1   Yes  
Fast Exit II (Ker 51)
Alan Andrews Watch Captain 143972X USAAA12   Yes  
Garrett Brown Mid Mast   Group 3   Yes  
Pike Harris Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Steve Mader Pit 764986T   Group 1   Yes  
Clément Maestri Bow   Group 3   Yes  
Randall Moreno Pit   Group 3   Yes  
Tom O'Keefe Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
John Raymont Owner 270977B   Group 1   Yes  
Hendrik Reidel Grinder 755195Z USAHR26 Group 1   Yes  
Brad Wheeler Navigator   Group 1   Yes  
Tyler Wolk Bow Usatw34 Group 3   Yes  
Good Call (SWAN 60)
Tom Barker   Group 1   Yes  
Alex Camet   Group 3   Yes  
Chris Doolittle Other   Group 3   Yes  
John Gladstone Nav/Tac   Group 1   Yes  
Michael Gladstone Switch Flipper   Group 1   Yes  
Cameron (Max) Hutcheson Leeward Helm USACH121 Group 1   Yes  
Tom Parry Headsail Trimmer     Yes  
Erik Rogers Pit 107579E   Group 3   Yes  
GoodEnergy (R/P 63)
Danny Bailey Mid Bow USADB421 Group 1   Yes  
Rick Brent Bow   Group 3   Yes  
Mike Burch     Yes  
Chuck Clay Helm 801206R     Yes  
Mark Comings Grinder   Group 1   Yes  
Kenny Dair 231347N USAKD50 Group 1   Yes  
Peter Frazier 256419W   Group 1   Yes  
Jib Kelly 257230R     Yes  
George Hershman / Mark Comings 227919A   Group 1   Yes  
Doug McLean Boat Captain   Group 3   Yes  
Erik Shampain Headsail Trimmer 217917X USAEE3 Group 3   Yes  
Jimmy Slaughter Pit USAJS360 Group 3   Yes  
Ho’okolohe (Farr 57)
Chris Busch Navigator   Group 3   Yes  
Tom Corkett Spinnaker trimmer 170707R   Group 1   Yes  
Steve Dodd Bow   Group 3   Yes  
Duffy Duffield Helm   Group 1   Yes  
Fizz Foster Mid Bow   Group 1   Yes  
Fuzz Foster Alternate   Group 3   Yes  
Travis Foster Mid Bow   Group 1   Yes  
Tyler Pryne Switch Flipper   Group 3   Yes  
Cecil & Alyson Rossi Skipper     Yes  
Hollywood Down Under (JV 72)
Marcin Banaszek Mid Bow POLMB5 Group 1   Yes  
Max Brennan Cat 3 Cooler Jockey 717186N   Group 1   Yes  
Erik Brockmann Other   Group 3   Yes  
David Chapman Tactician   Group 3   Yes  
James Dagge Navigator AUSJD17 Group 3   Yes  
Nicholas Davis Captain     Yes  
Daniel Geissmann   Group 1   Yes  
Daniel Hawkins Runners   Group 1   Yes  
Chandler Hill Mid Bow USACH197 Group 3   Yes  
Marcus Korobacz Grinder   Group 1   Yes  
Roni Ormandlaki Alternate   Group 3   Yes  
Jeffrey Petersen 733951s USAJP231 Group 1   Yes  
Filip Pietrzak Bow     Yes  
Jonathan Rankine Other   Group 3   Yes  
Ray Roberts     Yes  
Tim Somerville Leeward Runner   Group 3   Yes  
J Worlds Hula Girl (Santa Cruz 50 Mod)
Matthew Adams Other   Group 1   Yes  
Geoffrey Bourne Watch Captain 163694C     Yes  
Sean Ellis     Yes  
Mark Forrest 263414M   Group 1   Yes  
Chris Hackett Watch Captain   Group 1   Yes  
John Henry Other   Group 1   Yes  
Gary Kissiah Grinder   Group 1   Yes  
Austin Lee Grinder   Group 1   Yes  
Wayne Zittel 160333G   Group 3   Yes  
Katara (J/145)
Jared Gargano   Group 1  
Roger Gatewood 652002B USARG72 Group 1  
Steve George Floater 819276S USASG96 Group 1  
Nik Hartney Bow 236151R usanh17 Group 1  
Jim Hyslop Floater   Group 1  
Gio Morrelli    
Sean Motta Navigator 754808W USASM133 Group 1  
ron simonson Helm 710770V   Group 1  
Robert Wissenz Headsail Trimmer   Group 1  
Lucky Duck (Rogers 46)
Austin Book Bow   Group 3   Yes  
John Robinson Jeffers Mast   Group 3   Yes  
David Liebenberg Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Dave MacEwen Skipper 166933Y   Group 1   Yes  
Michael Radziejowski Bow     Yes  
Jeff Thorpe Navigator   Group 3   Yes  
Noah Weissich Grinder   Group 1   Yes  
Patrick Whitmarsh Helm   Group 3   Yes  
Mirage (Santa Cruz 70)
Ian Bower Staysail trimmer   Group 1   Yes  
Tod Clark Mast   Group 1   Yes  
Chuck Eaton Other   Group 3   Yes  
Chuck Furey Owner   Group 1   Yes  
Heather Furey 666618C     Yes  
Samantha Hartsell Other   Group 1   Yes  
Chadwick Hough Other   Group 3   Yes  
Magnus Karlsson Pit   Group 1   Yes  
Ray Marchetta Navigator   Group 3   Yes  
Patrick Powell Cat 3 Cooler Jockey     Yes  
Shawn Powell Handicaper   Group 1   Yes  
Jon Sanchioli Grinder   Group 1   Yes  
Nereid (J/125)
Damian Craig Navigator   Group 3   Yes  
Jeremy Davidson Strategist   Group 1   Yes  
Standish Fleming 745141R   Group 1   Yes  
Casey Gignac Mid Bow 689679B   Group 1   Yes  
Richard Graef Bow 378810Z USARG100 Group 1   Yes  
Charlie Jenkins Helm 707428Q   Group 3   Yes  
Peligroso (Dencho/Kernan 68)
Doug Baker    
Craig Chamberlin Other 138113N   Group 1  
James Clappier Bow   Group 3  
Dustin Durant Headsail Trimmer USADD41 Group 3  
Sam Heck Watch Captain    
keith Kilpatrick Boat Captain   Group 3  
Diane Menninger Spinnaker trimmer   Group 1  
Steven Natvig Alternate   Group 3  
Ernie Richau Navigator   Group 3  
Cody Schlub Alternate    
Will Suto Mid Bow   Group 3  
James Trudeau Chef   Group 1  
Pied Piper (Santa Cruz 70)
Jack Jennings 344296e     Yes  
Dan Knight Bow   Group 3   Yes  
James Kuppe Other   Group 1   Yes  
Alan (Andy) McCormack Other   Group 1   Yes  
Graham Post In the way   Group 3   Yes  
Jamie Schwarz Boat Captain   Group 1   Yes  
Chris Snow   Group 3   Yes  
Keith Swinton Alternate AUSKS2 Group 3   Yes  
Pedro Trouche Headsail Trimmer BRAPT2 Group 3   Yes  
Bill Wagner Main Trimmer 330582s   Group 1   Yes  
Pyewacket 70 (Volvo 70 Modified)
Mark Callahan     Yes  
Rodney Daniel     Yes  
Roy Disney     Yes  
Peter Isler     Yes  
Brad Jackson     Yes  
Brian Janney     Yes  
Robbie Kane     Yes  
Jan Majer     Yes  
Ben Mitchell     Yes  
Jeff Reynolds     Yes  
Mark Towill     Yes  
Gary Weisman     Yes  
Daryl Wislang     Yes  
Rio 100 (Bakewell White 100)
Ben Bardwell Bow USARB13 Group 3  
John Colburn Runners USAJC235 Group 3  
Marco Constant Watch Captain   Group 3  
Jesse Fielding Navigator   Group 3  
Chad Freitas Foil Trimmer    
Morgan Gutenkunst Tactician USAMG28   Group 3  
Alex Higby Watch Captain   Group 3  
ryan lynch Grinder   Group 1  
Jeff Messano Captain   Group 3  
Manouch Moshayedi Owner 254357X   Group 1  
Matthew Noble Pit   Group 3  
Sean O’Halloran Grinder   Group 3  
Joe Penrod Mid Bowman   Group 1  
David Stevenson    
Scott Tompkins    
Dylan Vogel Bow   Group 3  
Spin Doctor (Andrews 40)
Paul Farrell Skipper 698644P USAPF62 Group 1   Yes  
TIM GAUB Main Trimmer 813846R USATG91 Group 3   Yes  
Michael Grupp Bow 729568Y USAMG190 Group 1   Yes  
Greg Heydon Pit   Group 1   Yes  
Duncan Ross Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Richard Rowley Bow   Group 1   Yes  
Chris Winnard Tactician 252483w   Group 1   Yes  
Such Fast (1D35)
Mark Bunker Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Stuart Burnell Helm 35020   Group 1   Yes  
Adam Chevrier Main Trimmer   Group 1   Yes  
Tara Lee Costich Bow   Group 1   Yes  
Nathan de Vries Helm 797623T AUSND17 Group 1   Yes  
David Garman Skipper 254852X USADG105 Group 1   Yes  
TooLoco (Riptide 35)
Sean Aiken Bow   Group 1   Yes  
Matt Anderson Cat 3 Cooler Jockey   Group 1   Yes  
Lawrence Andrews 740477v     Yes  
Eric Heim Autopilot     Yes  
Doug Johnstone In the way     Yes  
Trouble (Santa Cruz 50)
Tom Camp 317776I USATC134 Group 1   Yes  
Gabriel Ferramola Headsail Trimmer 803797S USAGF64 Group 1   Yes  
Roland Fournier Other 272734S USARF55 Group 1   Yes  
Jennifer Hylander Bow JH243 Group 1   Yes  
Michael Maloney Navigator 284133Q 284133Q Group 1   Yes  
Dave Millett Watch Captain 124150J usadm111 Group 1   Yes  
Michael Schrager 785943S   Group 1   Yes  
David Stotler Main Trimmer   Group 1   Yes  
Ron Wood Floater Usarw170 Group 1   Yes  
Vela (Santa Cruz 52)
Steven Davis Chef 661527Y USASD111 Group 1   Yes  
Tim Dornberg In the way   Group 1   Yes  
William Petersen Floater 216717T   Group 1   Yes  
Jess Richter 125830O USAJR27 Group 1   Yes  
Mark Ryan Mid Mast   Group 1   Yes  
Nicholas Santos Bow   Group 1   Yes  
Paco Stevens Pit USAPS123 Group 1   Yes  
Tyler Webb In the way   Group 1   Yes  
Velos (Tanton 73)
Greg Clark Alternate 278005s usawc3 Group 1   Yes  
Peter Clark Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
John Costanza Bow   Group 1   Yes  
Rodrigo Dipp Cat 3 Cooler Jockey   Group 3   Yes  
Jim Dorsey 12246O USAJD88 Group 1   Yes  
Mike Robinson   Group 1   Yes  
Chuck Skewes   Group 3   Yes  
Ian Storer Other 268445D   Group 3   Yes  
Paul Turang   Group 1   Yes  
Aaron Williams Navigator 727755R   Group 1   Yes  
White Cloud (Cookson 12M / Farr 39)
James Gilmore Watch Captain 362340N USAJG257 Group 1   Yes  
Paul Grossman 786700W USAPG81 Group 1   Yes  
Brian Vanderzanden Watch Captain   Group 1   Yes  
steve wright Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Zero Gravity (Soto 40)
Ivan Batanov Skipper USAIB9   Yes  
Neil Fraser Floater 20472K USANF18 Group 1   Yes  
Lynsi Gibbons Watch Captain 230961P USALL33 Group 3   Yes  
Austin Graef Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Marvin Lee Cat 3 Cooler Jockey USAML105 Group 1   Yes  
casper thijssen Bow   Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy